Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Suspiral - Delve into the Mysteries of Transcendence

SuspiralDelve into the Mysteries of Transcendence

Garmfrost18.5.2016
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: Sencor SFP 6260, Audio-Technica CK S50, Philips MCD183
VERDIKT: Podobná alba scénu neposouvají do neznámých vod. Obohacují ji však o nevšední momenty a činí ji stále živou, byť mluvit o životu v rámci černé podoby smrti je čiré rouhání. Suspiral natočili silný debut, kterému je záhodno uznale zatleskat.

Prakticky zaráz vyšly desky dvou slibných pecek z podzemního Španělska. Altarage jsme si už rozebrali a nyní se vrhněme na neméně zajímavé Suspiral. Před časem jsem byl na obě smečky upozorněn s tím, že mám zajištěné poslechové peklo. A ano, je to tak! Jsem rád, že jsem si rozšířil obzory a ze Španělska neznám jen Teitanblood nebo Haemorrhage a Avulsed. Jak Altarage tak Suspiral sází na obskurní směsici blacku s deathem v notně špinavém kabátě. Sestavu Suspiral tvoří dvojice démonů, hrajících pod pseudonymy M. S. a A. T. Oba pak hrají v dalších zajímavých smečkách jako např. Arkaik Excruciation nebo Sheidim, které rovněž stojí za veškerou pozornost. Delve into the Mysteries of Transcendence je na světě už delší dobu a já si konečně ucelil názor. Vězte, že jsem hodnotil každý týden jinak.

 

Oproti předchozímu EP Dawn of Kezef je debut Delve into the Mysteries of Transcendence dílem daleko vyzrálejším, byť obě dělí pouhý rok. Na ploše pouhých třiceti minut vymalovali pánové trojici skladeb epického charakteru. Kolem atmosférického tlaku vystavěli vysoké hradby chladu, které překonat není snadné a leckoho odradí. Ostatně jak název alba napovídá, jedná se o ponoření se do záhad, přesahujících smyslové a intelektuální možnosti. Není pak možné, aby hudební doprovod k podobným radovánkám jen tak lehce cvrlikal jeden dva tóny.

 

Základ je přímočarý, až mě to zarazilo. Přece jen postavit skladbu o deseti minutách chce tvůrčího ducha, který se nebojí možné zdlouhavosti, odhánějící ukvapený dav. Suspiral do přímočaré zuřivosti vložili chaotické kytary přes sebe se válející, pištící. Často docílí disharmonického ocasu, který nervně cupuje posluchačovy smysly. Možná si všimnete i decentních kláves, rozšiřujících kytarové melodie o další rozměr. Ale takové baskytary by se jeden nedohledal. Všemu vládnou kytary. Basa v pozadí každopádně je. Na můj vkus není nijak zvlášť promyšlená a chtělo by to víc si s ní pohrát. Místo pro ni ve stavbě skladby cítím a postrádám. Rytmy si rovněž nevystačí s obyčejným náklepem, jsou stejně ohebné jako strunové nástroje. Změny temp doprovází změny nálady, prolínání černoty se smrtí jde ruku v ruce s přesahem k osudovosti dark ambientu. Vokály jsou děsivé, hysterické, avšak nijak výjimečné. Doplňující skřeky, respektive vytí a syčení působí mnohem zajímavěji a dát jim více místa, vytvořit jimi tak naprosto nelidský monument, jsem spokojený na výsost a zavyju si se Suspiral.

 

 

Postavíme-li se k Delve into the Mysteries of Transcendence jako k prvnímu albu začínající kapely, nezbývá než uznale zatleskat. Přes veškeré výtky se jedná o nahrávku vynikající, mnohé slibující a hluboký prožitek nabízející. Kvalit Altarage se Suspiral nezdařilo vyrovnat, ale co není, může být. Příští alba (budou-li) ukážou, zda se jednalo o náhodu nebo rostoucí fenomén.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky