|
|
||||||||||
Další recenzí slíbeného post-miniseriálu se z českého hájenství vydáme pár kroků západním směrem, konkrétně do Německa, kde už si to nějaký ten pátek zahrává se zákonitostmi vesmíru a naší planety Země kapela The Ocean. Za těch několik málo let (kapela funguje od roku 2000) tito následovníci myšlenek Darwina zvládli vyprodukovat pořádnou porci muziky, ve které se střetává poctivá hudební práce s lekcemi zeměpisu a velké geologie. Prozatímním vrcholem jejich tvorby se stalo předchozí album Precambrian, ve kterém se na značně rozsáhlé ploše probrali ranými stádii vývoje naší planety a pokud někdo náhodou znáte mezinárodní stratigrafickou tabulku, určitě víte, že z pohledu geologického nelze albu vytknout ani chlup.
Dnes tu jsme ovšem kvůli albu dalšímu, které na jaře loňského roku vyvolalo dosti rozporuplné reakce recenzentů a abych příliš nemlžil, uvedu rovnou, že přijetí mnohých bylo víc než vlažné. Placka Heliocentric vydaná v dubnu je první polovinou celkového díla, které bylo doplněno podzimní částí nazvanou Anthropocentric. Kapela se na ní vydala jiným směrem, povětšinou opustila drtící pasáže, v minulosti zanechala hutnou atmosféru utváření Země, rozbouřené sopky modelující reliéfy povrchu budoucí modré planety … ale vždyť není divu!, tentokrát se vše točí kolem zářícího Slunce, které sice umí pěkně připálit, ale stejně tak dokáže být příjemně hřejivé, jiskrné při ranním východu a kýčovitě romantické při večerním západu. Dnes se tvoří sluneční soustava, dnes bude prozářena předchozí temnota jasným paprskem zářivého dne…
And God said
Let threre be light
in the firmament
of the heaven.
Samotné album je zabaleno ve vskutku neskromně pojatém „digipaku“, který mi ani ne moc vzdáleně připomíná originální práce amerických Tool. Je čím se těšit: vkusně ztvárněná noční obloha, vyobrazená souhvězdí, pohyblivý-rotující štítek v přední části, texty přiložené na kartách ne nepodobných tarotům (jen nepoztrácet) a koutouček černý i tam, kde běžně bývá stříbrný. Při prvním přehrávání ve mně sice byla malá dušička, vzpomínal jsem na hodiny fyziky, uvažoval, že stříbrná laserový paprsek odráží (což je asi dobře), ale černá jej bude pohlcovat, soustava se bude zahřívat (a to už dobře nebude) … no prostě jsem čekal, jestli v rámci desky není zdarma nějaký nechtěný fyzikální pokus s mým starým přehrávačem. Nebyl, vše proběhlo k mé spokojenosti. A jaké že to bylo?
Pestré a barevné, rychlé i pomalé, místy kvalitní a místy i méně povedené. Z tohoto pohledu je album směsicí nejrůznějších přístupů, složitých kompozic stejně jako „tuctových“, nejen klavírních balad, hlasu hrubozrnného ražení známého z dřívějška i častějšího civilního vokálu pro mě bez zvláštností a potřebného charismatu nového člena Rossettiho. Základní šestice muzikantů doplněná o hromadu hostů (slovy devět) vytvořila deset skladeb, které se od sebe liší mnohdy dost diametrálním způsobem, snad aby si každý vybral, snad že to tak má být. Ke slyšení jsou jak skladby tvořící pomyslný odkaz předchozí tvorby (Darwinovská The Origin Of Species, Origin Of God a snad i závěr Swallow By The Earth), tak dílka svým pojetím nová, kompozičně odlišná, vyznačující se snahou o jistou hravost a mnohdy hraničící s vymezeným žánrovým kolbištěm. Kapitolu samu pro sebe tvoří balady Metaphysies Of The Hangman a Epiphany, které za význačného smyčcového doprovodu dávají dalece zapomenout, že máme co do činění s kapelou, která kdysi nahrála Precambrian nebo Fluxion. Přístupů mnoho, snad někdy až příliš.
Oproti Precambrian jde prostě o velký skok jinam. Naprosto chápu malé nadšení těch, kteří byli zvyklí na jinou kapelu a která se jim najednou proměnila pod rukama. Na druhou stranu já osobně vyjadřuji hluboký respekt ke kroku, který The Ocean učinili, protože tímto albem se v mých očích stali zcela svébytnou partou s vlastním výrazem a pojetím. Zvolnili, zpřístupnili se širšímu publiku, zaexperimentovali si sami se sebou a svoje již dříve patrné netradiční přístupy rozšířili do větší plochy - a tohle oceňuji především, protože i přes slabá místa na albu (která tam jsou, nebudu si nic nalhávat), i přes líbivé melodie „určené pro předškoláky“, dokázali vytvořit album, které může stát zcela hrdě vedle ostatních z podobného ranku. Jsou vůbec nějaká podobná?
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Metal Blade records
Vydáno:Duben 2010
Žánr:progressive metal / rock / HC
Loïc Rossetti - vocals
Robin Staps - guitars, synthesizer
Jonathan Nido - guitars
Louis Jucker - bass & vocals
Luc Hess - drums
guests:
James Yates - vibraphone
Céline Portat - viola
Estelle Beiner - violin
René Noçon - vocals
Mathias "Meta" Buente - vocals
Hans Albert Staps - trumpet
Robert Gutowski - trombone
Esther Monnat - cello
Lionel Gafner - contrabass
Vincent Membrez - piano
Jérôme Correa - saxophone
1. Shamayim
2. Firmament
3. The First Commandment of the Luminaries
4. Ptolemy Was Wrong
5. Metaphysics of the Hangman
6. Catharsis of a Heretic
7. Swallowed by the Earth
8. Epiphany
9. The Origin of Species
10. The Origin of God
The Ocean
Holocene
The Ocean
Phanerozoic I: Palaeozoic
The Ocean
Anthropocentric
Dark Light
In Space And Time
Self Hypnosis
Contagion of Despair
Frontier Guards
Interface
Delusion
Long Rope (EP)
Elhaz
Goetic Experience
Avantasia
The Wicked Symphony
Vomitory
Opus Mortis VIII
Amorphis
Queen of Time
V Praze v Modré Vopici se 15. února koná akce Imbolc Fest II za účasti kapel Wyrm, Katarze, Skeromlat a Bjes. Info a facebook událost ZDE.
11.1.2025Progresivně techničtí deathers Sadist vydají 7. března pod značkou Agonia Records své nové album nazvané Something To Pierce. Už nyní si můžete pustit...
10.1.2025Na značce MetalGate vyjde kniha Daniela Lakea nazvaná USBM: Revoluce identity v americkém black metalu, která v deseti kapitolách a na prostoru více j...
10.1.202535 let od vydání kazetového dema Není se kam skrýt kapely V.A.R. se na značce Pařát dočká tato nahrávka CD reedice ve formátu digipaku. Obsahem bude r...
9.1.20257. února vyjde nová deska Amidst the Runs citlivých duší SAOR a aktuálně na ni láká zveřejněný videoklip ke skladbě The Sylvan Embrace s hostující Ell...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.