|
|
||||||||||
The Vacant Eyes před dvěma lety v naší redakci spustili malé pozdvižení, když nečekaně naservírovali debut "Spheres", kolem kterého jsme se seběhli jako divá zvěř nad lákavou kořistí. A bylo to opravdu výživné krmě. Tahle pravda ostatně trvá doposud a velice rádi se po prvních "sférách" otáčíme. Čas je ovšem neúprosný a nejinak tomu je i uvnitř nadějné české kapely, která se prosazuje zejména mezi zahraničními fans, a to zcela zaslouženě. Jak moc po ní štěká náš malý český voříšek teď neřešme, pojďme si raději popovídat o jejím druhém albu, o "Technoir". O albu, které vzbudilo nemalá očekávání a které by mělo potvrdit, že potenciál The Vacant Eyes nevyzní naprázdno.
Největší změny oproti debutové desce spatřujme především v prožitých a poctivě odehraných zkušenostech. Po této stránce novinka působí opravdu přesvědčivěji a zřetelněji. Nutno dodat, ostřejší novinka. A jsme rázem i u samé podstaty alba, které je nasranější, útočnější a také se stručnější vyřídilkou, než tomu bylo u první nahrávky. Kratší minutáž desce sluší, to nelze popřít. Vše je údernější a natlakovanější, což prostě odráží danou náladu v dané chvíli. "Technoir" chybí čistý vokál Jense, což ji na jednu stranu činí chudší a ošizenou o velmi platný prvek, ale jako těžký zásah do fungování to nevidím. Jde jen o to přistoupit na ostřejší hranu kapely a zkusit ji vzít za svou.
Novinka je celkově sevřenější a důraznější, ale zároveň za ní není třeba vidět výrazné smrsknutí jejích vlastních ambic. Jde spíš o zkoušku proniknutí do živočišnější spleti momentů, méně okázalých co se výraznější atmosféry týká. "Technoir" je zkrátka trochu někde jinde a přitom nijak nepopírá určenou cestu kapely. Ta je nadále v čistých mezích zářné inteligence a vlastních tvůrčích dovedností, toliko podstatných věcí k oddělení opravdu dobré kapely od nepotřebných a námi neviditelných. The Vacant Eyes pokračují ve svém progresu, nahlíží na něj trošku z jiného pohledu a posílají jej směrem větší přímočarosti.
I přes tuhle přímější tvář byla novinka poměrně neodbytná a těžká zkušenost, protože dojmy a myšlenky se chtě nechtě až příliš dotýkaly odkazu debutu. To srovnávání tam jednoduše podvědomě bude, i když se tomu budeme bránit sebevíc. Je to přirozené. "Technoir" neopakuje to nadšení a neopakuje se ani pocit, že před sebou máme něco jedinečného a na náš český dvorek výjimečného. Potvrzuje ale kreativitu a nastavení kapely na vysokou úroveň a schopnost se posunout. Jak komu bude tento vývoj vyhovovat je už na každém z nás.
"Technoir" působí jako pohyb mezi mrakodrapy z obalu, kdy se nerozhlížíme z jejich střech, ale brouzdáme se mezi nimi a neustále otáčíme hlavu do výšin v obavách z nejistoty v prostoru. Tyhle obavy ovšem nejsou na místě, ať už se na velké budovy kolem sebe díváme jakkoliv. Hoši jsou dobrými průvodci, kterým se vyplatí důvěřovat. Dát tomu čas a nechat si vše sednout, to platí i pro druhou desku The Vacant Eyes. Stará dobrá pravda by měla přesvědčit, že i když nás novinka nedostane do míst a euforických pocitů jako tomu bylo u debutu, pořád jsme ve společnosti velké kvality. Žádná vyumělkovaná souhra dle trendy návodu. The Vacant Eyes umí mít svůj svět a to je to nejdůležitější.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Jirka D. / 27.7.15 8:16odpovědět
Zatím se stále vracím raději k "Spheres" a s novinkou vedeme diskuze ohledně vokálu ... ten čistý mi chybí, ten Dimův mi přijde přiliš agresivní a navíc hodně vytažený v mixu. Jinak jde ale výbornou desku, v rámci naší zemičky těžko s čím srovnatelnou.
Label:Vlastní vydání
Vydáno:Červen 2015
Žánr:prog / math - metal
Dima Alivanov - zpěv
Martin Bejšovec - kytara, basa, programování
Jakub Jedinák - kytara
Jakub Veselý - basa, programování
Adam Bejšovec - bicí
Honza Kapák (host) - zpěv (Rakuen)
1. Prelude To Your Erasure
2. Nostalgia For The Creator
3. Space Dementia
4. B26354
5. Ain't Got Time To Bleed
6. Space Charmer
7. Lubricated Future
8. Magnets & Miracles
9. Rakuen
The Vacant Eyes
Spheres
The Vacant Eyes
Priorita je zůstat sví a pokorní
Martin Bejšovec // The Vacant Eyes
Hudebníci budou vždycky, i když zanikne poslední label. Naopak se to říct nedá.
Wrath of winter
25.1.14, Brno, Melodka
Gehenna
Unravel
A Pale Horse Named Death
Lay My Soul to Waste
Iced Earth
Incorruptible
Sunn O)))
Life Metal
Nachtmystium
Silencing Machine
Greyfell
Horsepower
Bad Shot
Promised Land
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.