|
|
||||||||||
Ztráty a nálezy z věku Vodnáře
Všímáte si maličkostí, které nebývají zase tak často zmiňovány? Těch zištných retro rockových elementů, co doprovázely skvělé album "Blood Inside"? Ten příklon k většímu rockerství a jakési tlumené rebelii na jinak "trochu tradiční" poslední nahrávce "War of the Roses"? Tak to vás nemůže překvapit deska coverů rozličných šedesátkových interpretů, v jejichž skladbách cítím laškovné mladictví rodičů, strejdovy mocné kotlety a energii již pochované babičky v době, kdy ještě byla zdatnou matkou. ULVER mi tuhle vizi vymalovali víc než věrně a jsem moc rád, že se mi dostává jak představivosti, tak inteligentního oldies party.
Rok starý titul "Wars of the Roses" nebyl vůbec špatnou deskou, ale co do překvapivosti mírně strádal. Viděno s odstupem, byla to dobrá alternativa hudebního bádání ULVER, ale zároveň se mi tak nějak schovala v pořadí a nakonec neuhranula způsobem, jaký bych žádal. Tentokrát je ale pohled na jakékoliv další pokračování rovnou zapomenut. Nastal čas si odpočinout, načerpat síly jinde, udělat si radost a na chvíli se oddat minulosti. "Childhood´s End" je víc než albem obyčejných coverů. I když bych k němu měl přistupovat právě s tímto vědomím, fakt, že desku nahráli zrovna ULVER, tomu vyloženě brání. Jak na mysli, tak na srdci a nakonec i v konečné podobě nahrávky. Potomci vlků se totiž rozhodli odložit z větší části novátorské brýle, zapátrat v 60.letech a přetvořit tehdejší psychedelické skladby k obrazu svému. Otisk doby ovšem měl být zachován. Šlo o to spojit zapadané prachem s vizí dneška a přitom hledět na svět stejně ostře, jen ne úplně posledním modelem optické revoluce jako spíš barevnými lennonkami, co už otci dávno nesluší.
Výběr skladeb jde tak trochu mimo mě, neboť tehdejším spolkům jsem nikdy neholdoval, ale atmosféra je zachycena s grácií. Mám svých pár favoritů, spolu s kterými jsem ochoten vytočit matku po pokoji s výrazem "forever freedom" a nechat ji si poplakat nad oněmi časy. A nad mým tanečním uměním zrovna tak... ULVER poměrně mile zasáhli do minulosti, kterou nechali zastřenou ranou psychedelií, přehodili přes ni své fluidum a nechali sami sebe promluvit tehdejším jazykem doby. Čekejte tedy zkrocené rockerství, hravost a přenesení se v čase na úrovni. To především. Tahle vzpomínka má jen jednu vadu, je příliš dlouhá. Působí jako by neuměla skončit a opustit ten kouzelný čas svobodomyslných chvil. S jakou hravostí a kreativitou se ULVER do předělávek pustili, tak je i opouští. Ale zároveň už o chloupek přetahují a možné zkrácení nahrávky by, alespoň u mne, zanechalo příjemnější dojem.
Když nepřetržitě několik dní poslouchám tohle album ULVER, vytanou mi na mysli různá přirovnání, momentky nebo krátké filmy režírované vlastní fantazií. Jsou to většinou dojemná klišé, ale spolu s nostalgií, kterou tahle kolekce skladeb vyvolává, také docela k věci. A hlavně je to skvělá zábava.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Bodin / 24.11.12 9:37odpovědět
Mnoho fanoušků na tuto kompilaci plivlo či se k ní obrátilo zády. Mě ale tohle dílko od mistrů svého oboru Ulver nadchlo a potěšilo. Rád si poslechnu odlehčené předělávky oblíbených umělců těchto podivínů. Má to své kouzlo a nechybí tomu originalita, která je vlastní této kapele. 80%
Label:Kscope Music
Vydáno:Květen 2012
Žánr:psychedelic rock / experimental
1. Bracelets Of Fingers
2. Lament Of The Astral Cowboy
3. Can You Travel In The Dark Alone?
4. Soon There Will Be Thunder
5. Today
6. Street Song
7. 66-5-4-3-2-1
8. I Had Too Much To Dream Last Night
9. I Can See The Light
10. The Trap
11. Everybody's Been Burned
12. Dark Is The Bark
13. Living In The Past
14. Velvet Sunsets
15. Magic Hollow
16. Where Is Yesterday
Ulver
Lyckantropen Themes
Ulver
Messe I.X - VI.X
Ulver
The Assassination of Julius Caesar
Watain
The Agony & Ecstasy of Watain
Depeche Mode
Music for the Masses
Nefandus
Reality Cleaver
Psychotic Waltz
The God-Shaped Void
Them
Return to Hemmersmoor
Fuzz / Tau Cross
III / Messengers of Deception
T.O.M.B.
Thin the Veil
Lykaionas
Luciferian Fullmoon Necromancy
Kapela Psychonaut, toho času upsaná u labelu Pelagic Records, vypustila do světa balónek v podobě prvního singlu k chystanému albu Violate Consensus R...
28.6.2022Na vydavatelství Pařát Productions vyjde v říjnu 2022 reedice prvního alba kapely V.A.R., které poprvé vyšlo před třiceti lety v roce 1992. Jde o nahr...
28.6.2022Ještě stále čerstvý květnový singl Rigor Mortis od Meeting with Hans (post-rock/hardcore) v režii studia Silent Observer k poslechu ZDE.
27.6.2022Tiskovka: Mohou pankáči natočit desku dětských písniček? Odpověď na tuto otázku přinesli Už Jsme Doma na albu Pět ran do čepice. Nahrávka vznikla ve s...
27.6.2022Domácí kapela Gate Crasher zveřejnila nový singl Jako vlci, k němuž vznikl i videoklip - k dispozici na youtube.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.