|
|
||||||||||
Nové album ULVER znovu otevírá oči, sny i zasuté city pro soundtrackovitost. Brát v dnešní době tuhle kapelu jako něco běžného je marnost sama a posluchačcská neohrabanost v jednom. Je to fenomén, učebnice průkopnictví, sálajícící nekonečno v nedotknutelném nepřebernu. Psát o ULVER, respektive o jejich tvorbě, může být námětem k obsáhlé studii, jak rezignovat na jedno, experimentovat s druhým a vrátit se se třetím. ULVER je revoluce, i když v kontextu posledních tří alb poněkud ustálenější a smířenější. ''Blood Inside'', ''Shadows of the Sun'' a dnes k nim můžeme přidat také čerstvou novinku ''War of the Roses''.
Přikláním se k názoru, že nový materiál můžeme v klidu přilnout k oběma jeho předchůdcům, tu blíže tomu, jindy zase onému. ULVER se viditelně shlédli v kombinaci ambientně šilhajících ploch, jemné náladotvornosti, altrenativní elektronice a rockové zruinovanosti za dominance maximálně svojského přístupu. Nerad bych přeháněl, ale nejsem si jist nakolik je vůbec přínosné v případě ULVER mluvit o stylu či jejich prolínání. Mnohem účelnější by bylo brát je jako něco ojedinělého a vznášejícího se nad nerozvážností a přílišnou obyčejností jiných. Nemluvme o hudbě, mluvme o pocitech z ní. Mluvme o kráse, zvrácenosti, prostoru a deja vu.
Příběh ''War of the Roses'' na mě zpočátku působil jako něco, o čemž si nejsem až tak jistý, že by mě mohlo uspokojit a zavést zpět do euforických stavů ''Blood Inside''. To je mým nejoblíbenějším ze zmíněné trojice. Nakonec se k němu alespoň na dotek přiblížilo a myslím, že ve mně způsobilo větší rozohnění jak předchozí ''Stíny slunce''. Atmosféra alba do sebe nechá jen pozvolna vnikat, není až tak překvapivá či jedinečná, ale na druhou stranu také schopná se rozevřít a pohltit bez slitování. ''War of the Roses'' se musí, stejně jako prakticky každé album ULVER poslouchat ve zvláštním rozpoložení. Jen tak ho nechat hrát v ruchu dne, jeho fádním projevu a za denního světla je nedostatečné. Je to hra noci, šera, soustředění a pomalé rezignace na všední stereotyp. Je nutné ho oddělit.
Jsem si vědom a je naprosto jasné, že album opět zvedne vlnu emocí. Jedněch, kteří budou mluvit o lehkém nadstandartu a ukončeném progresu ve smyslu poslední tvorby, ale stejně věřím i těm, kteří v něm objeví novou vlnu chápání, výzev a skladatelské vášně. Po poměrně velkém počtu poslechů se rozhodně nepřikláním na stranu první skupiny. Po pop-rockově laděném vstupu ''February MMX'' jsem opět vtažen do vyšších sfér nálad a cirkulujících decentních prožitků, jež lze vyjádřit slovy jen velmi nepřímo. Z ''Providence'' cítím letmé folklórní doteky, odkazy na prapůvodnost, byť bych se bez užitého ženského vokálu možná obešel. Jen Kristoffer je korunovaný mistr potemnělého zpěvu a deklamací, skutečný unikát. Proč to vůbec zmiňovat...? ''September IV'' je pak mým nejoblíběnějším kouskem alba, z roztomile rozvážných kolejí je smeten do vln gradace a zvukové extáze. ''England'' pak už vnímám jako dokonalost a hru na maximální pocitovost. Relaxační manévry jsou sonicky obráběny, klidná místa jsou uváděna v komorní zvukové kolapsy. Vše končí až za hluboké noci rozjímání a meditačního bezvětří ''Stone Angels''. Neradno ale nějak složitě vypichovat či okatě upozorňovat na něco, co je hodno jen skutečného vypnutí okolních vlivů a poukazovat na to či ono. Hudba ULVER je věčnost, šestý smysl, elipsa v kraji kruhů, jemná kreativita a inteligentní soudnost.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Kscope Music
Vydáno:Duben 2011
Žánr:Ambient / Electronica / Rock
Daniel O'Sullivan - Guitar, Bass, Keyboards, Narration
Kristoffer Rygg - Vocals, Programming
Tore Ylwizaker - Keyboards, Programming
Jørn H. Sværen - Miscellaneous
1. February MMX
2. Norwegian Gothic
3. Providence
4. September IV
5. England
6. Island
7. Stone Angels
Ulver
Messe I.X - VI.X
Ulver
Terrestrials
Ulver
Childhood's End
Sóley
We Sink (reedice)
Verdunkeln
Weder Licht Noch Schatten
Carach Angren
This Is No Fairytale
Pačess
Trapista
Traveler
Traveler
Blues For The Redsun
Waiting For Enlightenment (Demo MMXV)
Mortis Mutilati
The Stench of Death
Inhibitions
With the Fullmoon Above My Head
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.