|
|
||||||||||
Opravdu hodně třtiny a brambor vzalo za své od doby, kdy se Voluptas studiově ohlásili. Tam kde tančila rumová víla pod duhou, končila beznaděj a začala mlhavá vidina zítřků avantgardního putování blackových stoupenců. Ti na svém prvním ekologicky likvidovatelném počinu (jež archivy nazývají EP) vdechli živou a ohnivou vodu zároveň do šestera skladeb. Teprve letos se podařilo navázat a oznámit světu, že čtyřletá kocovina je u konce a přišel čas na trochu té vážnosti. Co na tom, že oficiální debut je jen o čtyři minuty delší, než jeho opatrný předchůdce. Nicméně album Towards The Great White Nothing láká do své náruče. Však se koukněte na obal. Že je to vítání? Nebo jde o cosi zlověstnějšího?
V každém případě bychom měli posunout žerty stranou, jelikož tohle dílo už má vážnější charakter a důstojnější pojetí. Už samotná témata jsou k zamyšlení a vybízejí k troše toho sebevzdělávání, či prostému rozšíření si obzoru. Nabádá k tomu i recenzentský promo průvodní dopis, kde je poukázáno na píseň Between Terror And Erebus, která odkazuje na záhadnou událost kolem Franklinovy výpravy. Vskutku pozoruhodná záležitost. Neméně zajímavá je i hudba kapely, která v prvních čtyřech skladbách hovoří jasně blackovou rétorikou s příměsí nezbytné syrovosti a zároveň tu zasmrádne jakási viktoriánská avantgardní pryskyřice. To je dáno především melodikou a kytarovou hrou, která má tóny podzimního lesa, kde se z pod každého děsivého zákoutí zašklebí neznámá entita a vychroptí kus svého textu. Tím směřuji ke zpěvu, jehož jedovaté chrčení nemusí každému připadat líbezné, ale přinejmenším poetické rozhodně je. Celý úkaz Voluptas se totiž vykreslil jako soubor mnohem zajímavější než jako obyčejný konzument prastaré námořní lihoviny.
Dotek Necrocockovy Lesní hudby rozeznívá závěrečný, téměř čtvrthodinový kus Desert Twilight. Ten zcela nejvíce povoluje provazy black metalu a rozbíhá se do avantgardních hájů, jejichž konec dlí v propastné hlubině bílého ruchu. To je taková úlitba názvu desky a faktu, že závěr té skladby je krásný noise. Tohle je poloha, která mi na kapele sedí asi nejvíc. Je to snad experiment? Co tak o členech vím, tak určitě nejde o nic mimochodem vzniklého a nechtěného. Je to důmyslný projev a průsečík hudby, kterou mají rádi. Perfektní.
Škoda jen, že celková délka tohoto materiálu činí pouhou půlhodinku. Snesl bych opravdu víc. Na druhou stranu (pokud přijmu fakt, že jde o první velkou desku) je to dobrá sonda do srdcí posluchačů, kterak se takový lomoz ujme v jejich domácnostech. Za mě to funguje báječně a není důvodu v takovém směru nepokračovat. Ale nechvátejme, nenaléhejme a pokorně vyčkávejme. Však i na tenhle díl, který je neméně skvělý jako Ved Rums Ende jsme čekali… no celkem dlouho.
Je-li pro vás Voluptas stále neznámým pojmem a holdujete svéráznému black metalu s autentickým zvukem, pak tu máte mé doporučení. Neočekávejte však nějakou horlivou zběsilost a na první dobrou poukázané zlo. Třeba booklet desky je pěkně rozoostřený, či rozpitý, když jde o písmo. Žádná velká ostrost a kontrast, ale jakési mlhavé snění. Stejně tak fotka kapely v břečťanem ovládnuté zahradě, kterou není nic jiného než malý kousek tajemna v Bohnicích. Také podklad hodný důsledného studia. Všechno má své opodstatnění, nic není vyloženě na sílu a pro potřeby žánru. Dumejte, poslouchejte, studujte. V téhle nahrávce se skrývá víc, než vám může letmý poslech poodkrýt.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:MetalGate
Vydáno:Září 2020
Žánr:avantgarde black metal
Michal - zpěv
Jan - kytara
Martin - kytara
Štěpán - basa
Petr - bicí
1.Crystalline Key
2.Thargelia
3.Of Gnosis and Agony
4.Between Terror and Erebus
5.Desert Twilight
Soulbonding Trip 2020 - den druhý
18.9.20, Soulkostel, Vernéřovice
Acid King
Middle of Nowhere, Center of Everywhere
Slovenské podzemní vydavatelství hlásí několik přírustků ve svém katalogu. Jak je zvykem, jde o kazetová vydání a týká se projektů Kurvik 19, DSM-IV-T...
14.1.2021Australská senzace Voyager předělala po svém song This Boy's In Love od elektronického dua The Presents. Na výsledek se můžete podívat ZDE.
14.1.2021Už to bylo na spadnutí a teď je to oficiální. Disharmony, elektronická formace z Bratislavy během března pošle ven své nové album Resonance. Na uvolně...
13.1.2021K 15. výročí fungování vytvořila kapela Welicoruss téměr dvou a půlhodinový film mapující její historii. Dokument nazvaný 15 Years of Madness máte k d...
13.1.2021K titulní skladbě Stínohrad zveřejnila kapela Braunchodla nový videoklip, který najdete na TOMTO odkazu. Pokud by zaujalo a zatoužili byste po celé na...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.