Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Nedělní poslech 4

Nedělní poslech 4

Bhut14.8.2016
Poslechový týdeník na neděli. Hledáme, pátráme, víříme hlubiny. Neboť to dobré se skrývá pod povrchem. Dnes si představíme kapelu Voluptas a její EP "Ved Rums Ende".

Po několika zahraničních tipech si posvítíme i na tuzemské podzemí. Možná už jste Voluptas zaregistrovali, možná že ne, ale jisté je, že na svět kapela přišla už v roce 2007. Od té doby střídavě funguje a spí. Změny v sestavě nejsou neobvyklé, stejně jako změny žánru, který od svých začátků ušel kus cesty. Ostatně o něm říká kapela následující: Hudební tvorba Voluptas, dříve více crossoverová, v poslední době směřující spíše někam do temnějších vod metalu (prvky black, doom, aj.) a hardcoru, i když původní alternativně rockové, punkové i jiné vlivy jsou stále patrné.

 

Název nahrávky Ved Rums Ende evokuje hned dvojí inspirace. Tou první je zřejmý odkaz na kultovní avantgardní kapelu Ved Buens Ende, která se svým, byť jediným, počinem Written In Waters dokázala slušně zahýbat hudebním světem (dnes se kapela přetransformovala ve Virus). Slovní hříčkou dohozené slůvko "Rums" dává tušit jistou zálibu a zároveň naznačuje cosi o nadsázce a že to všechno není zas tak smrtelně vážné. Pro Voluptas je rum lihovinou nezbytně nutnou pro absolvenci koncertních vystoupení. Vidět je na podiu bez flašky této tekutiny je tak prakticky nemožné, stejně jako vidět Brichtu bez brýlí. Krom ní v řadách kapely uzříme pěvce Michala Izzyho, jehož můžete znát, coby pisatele (zejména čtivých reportáží) pro zine Marast music.

 

 

Peklo se otvírá, král ďáblů vstává, rum teče proudem a kromě toho si dnes můžete poslechnout a na našem bandcampu volně stáhnout naši nahrávku Ved Rums Ende. Zatím je k dispozici pouze digitálně, ve fyzické podobě bude k dostání snad koncem léta.

 

Těmito slovy pánové oznámili světu vydání své prvotní nahrávky. Ostatně je to jen pár z mála vět, které od nich v internetovém éteru zaznělo. Pokud tedy vynecháme běžné pozvánky na koncert, či ohlášení pauzy a změny v sestavě. Momentálně je dílo ve stádiu virtuálním a na svou fyzickou podobu teprve čeká. Poslech těchto šesti skladeb určitě rozšíří obzor všem, kteří mají rádi trochu netradičně pojatý black metal s velkou dávkou avantgardy a taky zlého doomu. Kapela především klade důraz na naléhavou atmosféru,  tu a tam z ní vypadne perfektní kytarový nápad, jinde zas patřičně divoká pasáž. Vrcholem avantgardního vzrušení je hned první věc Plísně kosmické, ve které byl vkusně použit saxofon. Na Nerudovskou poemu však není brán zřetel. Mými osobními favority jsou pak songy Zlo a lesy, žádný kecy! (s perfektním kytarovým sólem) a Golgotha (s výtečnou gradací a patřičně chorobným vokálem). Ostatně doporučuji dílo celé, však proto zde tento článek je, že…

 

Závěrem ještě slova kapely datována na 4. 6. 2016 osvětlující několik detailů týkajících se nahrávky: Pod vlivem loňského srpnového úplňku a Samhainu jsme nahráli naši první oficiální nahrávku, jež ponese název Ved Rums Ende (o tom, jestli tomu říkat plnohodnotná deska, EP nebo demo, se budou vést ještě mnohé učené dišputace). Finální mix a master se sice poněkud táhne (což u nás nepřekvapí)… …Pravděpodobně i u nich ještě proběhnou jisté zvukové úpravy. Velké díky za nahrávání, mix atd. patří Sukovi. Stejně tak děkujeme Ondraxovi za saxofon v Plísních kosmických, Jaromíru Janíčkovi za kresbu obalu a Markét za fotky (byly pořízeny v Kunratickém lese poblíž zříceniny Nového hrádku).

 

 

 


 

Kapela: Voluptas
Album: EP Ved Rums Ende
Styl: avantgarde doom / black metal
Vydáno: 6/2016
Země: Česká republika, Praha
Vydavatel: vlastní náklad
Odkazy: bandzone, bandcamp, facebook

 

Současná sestava kapely:
Michal - zpěv
Martin - kytara
Jan - kytara
Štěpán - basa
Pepa - bicí  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky