Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Mgla + Martwa Aura + Above Aurora

Mgla + Martwa Aura + Above Aurora

Garmfrost8.9.2019
Brněnskou Melodkou proudila temná Mlha... Začátek klubové sezóny může v klidu začít!

Jakmile se objevilo info o tom, že bude na Melodce hrát Mgla, bylo jasno. Začátek klubové sezóny nemohl začít lépe. Kapely, které tuhle neustále známější zakuklenou pocitovku doprovází na turné, jsem doposud znal jenom z doslechu. Neviděl jsem jediný důvod, proč se jim věnovat. Až doposud. Jak nahrávky Above Aurora tak Martwa Aura jsem poslední týdny promrskával a snažil se jim přijít na kloub. Což se podařilo tak na půl.

 

Obával jsem se, že se na poslední chvíli objeví ještě další (domácí) support a koncert Mgla bude ve finále o půl noci. Což uprostřed týdne není lákavá představa, ale nechť… Moje obavy se ukázaly nakonec liché a večírek mohl začít. Jako první vystoupili samozřejmě nejmladší z polské trojice, Above Aurora. Jejich tři roky starý debut Onwards Desolation i loňské EP Path to Ruin byly příslibem valivějšího mixu blacku s doomem. Skladby z nahrávek působí v podstatě distingovaně, avšak na živo (možná i díky zvuku a vytažené baskytaře) bylo vše notně obhroublejší. Jejich styl mi z desek připomínal levnější formu starších Mgla, ale na koncertě mi přišlo, že v jejich muzice slyším i náznak starých Alastis nebo ještě lépe, raných Samael. Hudebně jsou asi dost jinde, ale cosi podobného jako fluidum (nebo co?) z nich lezlo. Moje pocity berte, prosím, s rezervou. Pánové si vystačí ve třech jak ve studiu, tak na pódiu. Druhou kytaru bych ovšem ocenil. Basa se sice snažila vyplnit hlušší místa, ale ne vždy se jí to zdařilo na sto procent. Cca půlhodinový set Above Aurora působil sevřeně. Kapela sice s publikem nekomunikovala, ale bylo znát, že koukali, jakou mají odezvu. Beze slov začali a stejně tak i skončili.

 

 

Přesně dle časového harmonogramu o pár minut později nastoupili Martwa Aura. S Abobe Aurora mají totožného bubeníka (jestli hrál i na Melodce jsem ale nezaregistroval), ale to je tak všechno. O dost vyzrálejší muzikanti přestavili svoje pojetí blacku. Na kontě mají krom jedné dlouhohrající desky dvě splitka, demáč a jedno EP. Nechci tvrdit, že jsem skladby zařadil na jednotlivé nahrávky, ale občas jsem něco poznal. Debut Contra Mundi Contra Vitae mi svojí plíživou smrtelnou aurou docela zachutnal. Jak už to tak bývá, na živo zněli Martwa Aura podstatně divočeji. Tím myslím jejich skladby. Z nich samotných se nikdo ani nehnul, tvářili se jakoby lhostejně či nezaujatě… Pánové mě svojí statičností přiváděli v šílenství. Dvoumetrový zpěvák kolosoidní postavy vypadal, že ho v horké Melodce každou chvíli trefí šlak, nicméně do svého hlasu dával všechno. I když se pouštěl do čistého zpěvu, zněl s přivřením oka – ostatně žádné dobrodružství se nekonalo – vcelku obstojně. Zvuk jejich vystoupení byl oproti předchozím Above Aurora o poznání zajímavější, vzduch hustší a klub narvanější. Peklo mělo přitom teprve přijít.

 

 

Ač se musel předělat prakticky komplet aparát, kvarteto Mgla bylo nachystáno opět přesně dle rozpisu. Nyní už šlo do tuhého. Lidí bylo tolik, že se nedalo dýchat nebo hýbat. Mgla si za poslední roky získali velice slušné renomé a ze zajímavého tipu pro fajnšmekry se postupně stává instituce pro širší veřejnost. Ale zpět ke středečnímu koncertu – ten otevíral starý kus od Burzum a jejich nejkultovnějšího alba Filosofem. Někdo se ošíval, jiný se spokojeně usmíval. Na intro plynule navázal úvodní song z Exercises in Futility. Ostatně tohle album tvořilo páteř koncertu. Jestli se nepletu, zaznělo skoro celé. Zvuk celého setu byl jako z partesu, bylo slyšet každou sykavku, kytary byly nejen srozumitelné, ale měly skvělou barvu a s basou byly pečlivě vyvážené. Už dlouho jsem neslyšel podobně výtečně nazvučené vystoupení. Zachmuřenci z Mgla s posluchači nekomunikovali stejně jako předchozí kapely, ale i přes kukly a kapuce z nich čišela energie, pulzující mezi jimi a publikem. Ústřední dvojici M. s Darksidem doprovázela dvojice stejně zakuklených muzikantů, ale jestli to byli opravdu The Fall a E.V.T.,  netuším. Z novinky zazněly myslím dvě ukázky, z With Hearts Toward None VII a dokonce zazněla syrová sypanice Mdłości II. Lidi znali texty, řvali je spolu s kapelou. Dokonce se občas vytvořil slušný kotel.

 

 

I přes totální narvanost klubu vše proběhlo v klidu, dalo se procházet sice s obtížemi, ale nikdo vás nesejmul. Koncert utekl jako voda a krátce po půl jedenácté bylo po všem. Musím pochválit nejen kapely za super vystoupení, ale i Obscure za bezchybnou organizaci, a Melodku, že se stala oázou toho nejzajímavějšího, co se v Brně objeví.

 


 

Redaktorovi Echoes byla udělena novinářská akreditace pořadatelem.  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky