Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Avenger - Bohemian Dark Metal

AvengerBohemian Dark Metal

Victimer10.10.2012
Zdroj: CD
Posloucháno na: PC
VERDIKT: Koncentrace všech proudů konající AVENGER jedinečnými je tím, co jest dnes nadobro dokonáno. Mimořádně kvalitní zlořád.

Vítejte zpátky doma ! Nemohu, nechci zapomenout...

 

Ano, přivítat zpět AVENGER je dnes velkým zážitkem a po pár týdnech od připomenutí jejich dvacetileté kompilace, také pocta. Jihočeští mohykáni vytrhli svou bestii ze spárů jiných aktivit a navrčeli ve studiu Hellsound své celkově páté album pojmenované výmluvně "Bohemian Dark Metal". Úrodné to konání jež blahořečí temnotě, kalným vizím a magii rodné země, neb kde domov můj, tam též zloba, ventil vzteku a plamen duše. Již samotný obal snoubící Deatherovo umění s, pro jižní Čechy typickým obrázkem, působí nesmírně hrdě a diktuje, kam směřovat své myšlenky. Novinka je sbírkou osmi majestátů, ke kterým jsem poprvé přičichl zhruba před měsícem a od té doby se nedivím s jakým nadšením se setkává. Tahle deska je 100% AVENGER, tentokrát však ještě o patro výš, nebo možná hlouběji, jak je chlapcům milejší. Že by jsme tu mezi sebou přivítali rovnou milník? Hm, možná, ale spíš vrchol nekřesťanských praktik všech předchozích opusů a logickou jedovatost nakumulovanou v jeden zralý plod v pravý čas. Vytlačte z nitra svou nenávist, zaplačte nad dobrem a vejděte do míst za horizontem, kde víra i poznání se lámou.

 

Necelé tři roky čekání se zatraceně vyplatili. "Bohemian Dark Metal" je synonymem totálního spojení všech prvků AVENGER. Album je jak brutální a těžké, tak dramatické a epické. Nic nepřebývá, nic neruší a neodtahuje od pozornosti, naopak, tohle dílo smrdí peklem i doutnajícím nebeským žalem. Navíc domácí studio Hellsound mrdlo na mrzký svět hodně silnou a vypiplanou zvukovou extraligu. Dokonce se domnívám, že slyším zřejmě vůbec nejlépe zvukotěsnou nahrávku českých metalových luhů. Popsat tuto tyranii je velmi složité, musíte se spokojit s termínem maximální našlapanosti. AVENGER na nové desce zní "na oko" bezstarostně, sebevědomě a celá nahrávka sebou nese pocit samozřejmosti. Prostě vás teď spláchnem první třídou hovada a děj se pak vůle duševní chirurgie každého z vás. Nadšení a radost jsou dvě slova, která musím při poslechu "Bohemian Dark Metal" vyslovit nahlas a nemuset si hledat zvláštní důvody. Vyrostla nám tu nebezpečná věc, hravě konkurující evropské spičce. To se nebojím zdůraznit, slyšel jsem toho za poslední dobu dost a dost a mohu srovnávat. Poblíž šumavských hvozdů nám vyrašila temná nákaza, která má sílu postihnout mnohé z náchylných. Kdo epidemii nepodlehne, nemá v těchto místech nic pohledávat a raději ať se věnuje manuálním pracem pod figurou vychrtlé ikony s hadrem přes rozkrok.

 

avenger

 

Co činí novou nahrávku tak pochvalyhodnou? Tak především a více než cokoli jiného - AVENGER nahráli po okraj plné album. Plné přesně těch ingrediencí, které měly dostat svůj díl prostoru. Nic víc, nic míň, nic vedle, nic vzadu, vše je dostupné v jednom a z toho se těží. Výsledkem je až nebezpečně vyvážená syrová věc. Na můj vkus může představovat podobný druh přesnosti až chorobné následky. Samozřejmě v dobrém slova smyslu, protože léčba není nutná ihned, s medicínou bych nějakou chvíli posečkal a hrdě trpěl. Není kam spěchat, "Bohemian Dark Metal" je třeba si vychutnat plnými doušky. Napadá mě ještě jedno. Ačkoliv jsem vrátil všechny konve na místo a podal samopal kdekomu, úcta ke Kladivu je nyní odsunuta právě novým majstrštykem jihočeských kraleviců. A to už je co říct.

 

Další devízu spatřuji v soudobém moderním vyznění, kterým deska disponuje. Bavíme se tedy o poctivém řemeslu zaštítěném dnešním silovým orchestrem prskajícím epické i brutální hodnoty. Kraj AVENGER na novince dosáhl dalšího rozměru a způsobil pozdvižení. Ano, tahle recenze se odehrává v ryze pochvalném rytmu, ale je tomu tak z jediného prostého důvodu - tahle deska zkrátka postrádá slabé místo. Místo, abych rozplétal nesmyslné dedukce proč tomu tak je, věnuji svůj čas mluvě o místě, kde prostoduchost a škvár své místo nemá. Nejen místy, ale navěky. Pohleďte realitě do očí a sežeňte si nové AVENGER! Více doporučit nemohu.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky