Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Dan Swanö

Dan SwanöMoje workoholické dny jsou už minulost

Garmfrost19.8.2013
Nejen o WITHERSCAPE jsme si povídali s člověkem, který se stal živoucí legendou už dávno ve svém útlém věku. Dan Swanö je nejen kvalitním zpěvákem a multiinstrumentalistou, ale také věhlasným a plně vytíženým producentem a zvukařem. Jeden by si řekl. že takhle zaneprázdněný člověk nebude mít čas a chuť odpovědět na moje zvídavé otázky. Opak je pravdou. Odpověděl prakticky hned a ve svých odpovědích z něj čiší dobrá nálada a nadšení.

Zdravím tě Dane. Jak se máš v těchto slunných dnech? Předpokládám, vzhledem k tvému pověstnému workoholismu, že se na dovolenou nechystáš, nebo se mýlím? :)

 

Pravda je, že moje workoholické dny jsou už minulostí. Žiju teď normální a spořádaný život s mou přítelkyní, jejím synem a našim psem. Vlastně jsem teď zvládl udělat víc věcí než kdy jindy, protože už neprospím celý den :)

 

Přejděme rovnou k tvému novému dítku, zvoucímu se WITHERSCAPE. Co znamená tento název a stejně tak název alba „The Inheritance“? Spojuje ostatní písně do nějakého konceptu, společné myšlenky nebo je ona titulní skladba nějak výjimečná, že jsi podle ní pojmenoval novinku?

 

To jméno je prostě jen jméno. Už mě nebavilo mít kapely stejného jména, jako měly jiné kapely před tím. Vícero mých předchozích kapel mělo taková shodná pojmenování ... ale pak jsem nikde nemohl najít Witherscape a to bylo skvělé. Taky se nám podařilo získat doménu http://www.witherscape.com.

 

Album je skutečně koncepčně poskládané a jde o příběh mladého muže, který vyrostl v bohaté rodině ve Švédsku koncem 19. století. Všichni členové rodiny ale onemocní záhadnou nemocí a nakonec umírají, což nedokáže nikdo vysvětlit. Poté, co umře poslední člen, rodinný právník mu předá celou pozůstalost a v neposlední řadě mu předá klíče od rodinného sídla na severu země. Cítí se hodně zmaten, protože za všechny ty roky o tom místě vůbec neslyšel. To samozřejmě zvýší jeho podezření  a on se vydá na dlouhou cestu z domova k svému novému panství. A pak, jakmile doputuje do svého nově nabytého sídla, se začnou dít hodně záhadné věci ... a to je vše, co k tomu můžu říct. Pokud chcete víc, tak jen na albu! (Na deluxe edici je uvedena celá povídka napsaná na základě textů jednotlivých skladeb.)

 

WITHERSCAPE netvoříš jen ty, ale i Ragnar Widerberg. Můžeš rozvést, jak vypadá vaše spolupráce?

 

Do kontaktu jsme se dostali skrze naši vzájemnou pracovní spolupráci. Jednoho dne jsem se ho prostě zeptal, jestli má nějaké nevydané nápady a riffy, které by se daly použít do některého z mých projektů, a samozřejmě, že je měl! Žádný z nich se nehodil do některého z mých současných projektů, ale přesto jsem okamžitě vycítil, že s tímhle chlapíkem musím vytvořit něco nového, samostatný projekt, a použít ty jeho nápady s několika mými vlastními. Nikde jinde by ty nápady prostě nefungovaly.

 

Je pro tebe jednodušší pracovat ve dvojici než v kompletní sestavě?

 

Jasně. Moje první kapela Over All Kings (mimo legendární The Fordz) bylo duo, další kapela Ghost byla rovněž dvojice, stejně tak Nightingale bylo duo, Second Sky je dvojice, projekt Odyssey byl spíš trojice jedním skladatelem / muzikantem navíc... Vypadá to, že mám rád práci ve dvou :) Pro živé hraní je to samozřejmě nedostatek, dva lidi jsou pro slušný kravál prostě málo, i když třeba Ghost hráli jako dvojice celkem často. Ale na druhou stranu to bylo vystoupení bicích a varhan a ty lze brát jako plnohodnotný full-range nástroj.

 

Album zdobí nádherná a působivá obálka. Ostatně jak je u mistra Travise Smithe dobrým zvykem. Poslal jsi mu svoje nápady a on vytvořil ten skvost nebo jsi dostal na výběr už z vytvořeného díla? Vím, že to tak mnohdy bývá, proto moje otázka.

 

Travis dostal velmi přesné pokyny a poslal jsem mu hodně fotografií. Byl to vlastně proces, jak dostat artwork do bodu, kdy budou obě strany – kapela a vydavatel – souhlasit, že jde o cover hodný vydání. Tahle spolupráce nakonec vyústila v jeden z nejlepších obalů v mé dosavadní kariéře.

 

A k tomu se váže moje zvědavost ohledně loga. Je to tvoje práce? Moc se mi líbí. Někdy mi připadne jako klasický death metalový nápis a z toho jako bych ho viděl na deskách kapel ze 70. let. Přesně jako muzika.

 

Moje práce to není, logo je Ragnarův výtvor, ale jsem přesvědčen, že by vypadalo mírně odlišně, kdyby měl úplně volnou ruku. Chtěl jsem, aby mi připomínalo logo Judas Priest z prvních třech alb (což trochu připomíná) a zároveň aby mělo atmosféru švédských death metalových kapel. Jo, tohle logo se mi fakt líbí!

 

Jak dlouho trvala příprava „The Inheritance“ a pak následné nahrávání? Přijde mi (když nebudu počítat tvoji zvukařskou práci), že jsi zvolnil tempo ve vydávání vlastní tvorby. Zajímalo by mě, zda je tomu proto, že nemáš jednoduše pro svůj UNISOUND na tvoření tolik času, nebo existuje jiný důvod? Nebo je to jen můj dojem?

 

Celé to trvalo asi tři roky, od první zkoušky do vyhotovení masteru, protože moje pracovní dny jsou celkem naplněny činností s jinými kapelami a pro práci na Witherscape jsem musel vždycky čekat, až se objeví nějaké volné okno. Naštěstí se poměrně dost volného času naskytlo v loňském létě, kdy jsem dokončil mix pro jednu kapelu podstatně dříve a ta kapela se dlouho neozývala se svými připomínkami (asi trávili svůj čas někde na slunci, řekl bych).

 

Přiznám se, že jsem „The Inheritance“ krom „Astrid Falls“ a „Dead For A Day“ ještě neslyšel, ale už z těchto skladeb je patrné, že se tentokrát dočkáme i ostřejších poloh tvého hlasu. Jaké to bylo nahrávat po delším čase growling? Kdysi jsi growlem zpíval běžně, ale už delší čas ses takové technice vyhýbal.

 

Growl v prvních dvou singlech je ten typ, který jsem schopen zvládnout. Na albu se objevuje ještě gorwl (scream / growl) Eddieho Risdala, Paula Kuhra a Mortena Jörgensena, ale ne v celé ploše nahrávky. Většina hostů se objevuje v poslední skladbě „The wedlock observation“. Pro mě byla technika growlu vždycky bolestivá a vyčerpávající, ale přesto jsem s ní strávil poměrně dost času. Někdy v šest večer jsem zastavil práce na jiných věcech a nějakých 30 minut se věnoval growlu, dělal hromadu přestávek, abych se politoval a utřel pot ... a udělal jsem nějakých 5 až 10 linek, než byl můj krk v prdeli a šel jsem domů :) Tenhle proces jsem opakoval až do té doby, než byly všechny growly hotové. Trvalo to možná několik týdnů, už si ani nevzpomínám. Growling je hodně těžký pro tak starého člověka, jako jsem já :)

 

 „The Inheritance“ dle propagačních slov a taktéž z uvedených songů nabízí parádní mix prog rocku, ale i deathu. Jak jsme milovali na tvých starých deskách s Edge of Sanity, „Moontower“ atd. Zastesklo se ti po razantnějším metalu?

 

Mám s death metalem kontakt skrze svou práci každý den, protože je to stále ten nejčastěji zastoupení žánr, u kterého dělám mix a mastering. Na tomto albu death metal v podstatě není, ale je obsažen jako takové koření v několika riffech.

 

Pravda je, že mi to někdy chybí, a to je taky možná důvod, proč jsem se rozhodl nahrát čistě death metalové solo-album. Žádné čisté zpěvy a podobně. Jen skvělá kombinace raných a brutálních Edge of Sanity / Pan-Thy-Monium / Infested a Bloodbath!

 

Vzhledem k tomu, že sám jsi věhlasný a nadšený producent, je moje otázka asi passé, ale zajímalo by mě, zda jsi nikdy nezapřemýšlel, že bys svoji muziku vložil do rukou jiného producenta?

 

Mou vlastní hudbu určitě ne. Naprosto nestojím o nějakou spolupráci ohledně zvuku atd., potřebuju si produkovat sám to, co sám napíšu. Stejně tak mix od jiných nebyl v průběhu let tak výrazný, ale pokud bych někomu dovolil míchat můj materiál, byl by to Jens Borgen ... ale to by sežralo celý můj rozpočet a já potřebuju přežít ;)

 

Jak si vlastně WITHERSCAPE stojí, je to projekt nebo regulérní kapela s dalším pokračováním? A co živá vystoupení, dočkají se fanoušci nějakého koncertu? Vím, že jsi vždy na podobné otázky odpovídal, že nemáš jednoduše čas, ale nedá mi to :)

 

V mé hlavě poletuje hromada myšlenek o tom, jak dostat WS na koncertní pódia. Máme teď v plánu jednoho live-spoluhráče, takže to není zase tak nereálné, ale problém je v tom, že potřebujeme zajistit nějaký způsob financování. Počítá se s hromadou cestování, protože ten nový člen žije v Německu a my chceme zkoušet ve Švédsku, a stejně tak další členové můžou být z různých koutů Evropy. Je dost těžké najít někoho talentovaného, aby nebyl plně vytížený nebo to nebylo hodně drahé!

 

Určitě nejen mne zajímalo, co se děje v táboře Nightingale nebo dokonce Edge of Sanity? Bude ještě nějaké pokračování těchto klenotů?

 

S Nightingale v současné době probíhá nahrávání nového alba, jehož vydání je plánováno tak za rok (osobně doufám, že dříve). Edge of Sanity jsou mrtví a pryč, ale mohl bych dát dohromady CD s nějakými raritkami jako dema, hrubé mixy, živé záznamy atd. To se ukáže až časem :)

 

Už jsi určitě odpovídal na všechny možné otázky, ale nedá mi to, abych nezabrouzdal i do minulosti. Jak ses vlastně kdysi dostal k muzice? Byli Edge of Sanity tvoji první kapelou?

 

To určitě ne, už před EoS jsem měl hromadu kapel. The Fordz, Over All Kings, Ghost, Icarus, Unicorn, Brejn Dedd, Abhor, Mortify a další. EoS byli prostě jen jedním z dalších projektů, ale s ním jsem narazil na zlato a dostal nahrávací smlouvu. Bez toho by byla životnost omezena jen na pár demo skladeb.

 

Moje první setkání s tvojí osobou bylo právě díky EoS. Tam jsi „jen“ zpíval, ale jsi známý tím, že hraješ snad na všechny nástroje. Je to tak, že ses na ně učil během celé kariéry, nebo jsi byl multiinstrumentalista už před EoS?

 

Vždycky jsem se směřoval ke hře na bicí a na organ / piano. Později, když klávesák z Ghost přešel na kytaru a rozšířili jsme se o basáka, začal jsem hrát na kytaru a baskytaru a rovněž jsem začal se skládáním právě pro tento nový zvuk. V EoS jsem měl pocit, že jsem trochu ztratil, když jsem byl „jen“ zpěvák. Myslím, že by se mi víc líbilo, když bych byl bubeník, ale nedokázal jsem hrát rychleji než Benny, a tak byl našim bubeníkem on (odehrál jsem bicí ve dvou skladbách na našem prvním demu).

 

Stejně tak jsi celosvětově známý producent. Kdy jsi objevil svoji vášeň pro studiovou práci? Předpokládám tedy, že jsi samouk. Nebo jsi vystudovaný zvukový inženýr?

 

Začalo to hodně dávno. Můj bratr nahrával naše setkání na Tandberg recorder, už když jsem byl hodně mladý a já jsem vždycky rád experimentoval s playbackem (ang. overdubbing – pozn. aut.) na kazeťáku. Taky jsme vždy společně nahrávali věci pro Ghost, ale taky samostatně. Takže nahrávání a cvik v něm šly ruku v ruce s postupujícím časem. Jediné mé vzdělání je to, že to dělám hodně a snažím se poučit z chyb. To je jediné vzdělání, které se počítá :)

 

Tvoje zvukové umění a UNISOUND už dávno nenavštěvují jen undergroundové smečky. Jaký je to pocit, když se ti svěřují do rukou i legendu typu  Asphyx nebo Destruction?

 

Asphyx jsou skvělá parta. Podařilo se nám společně vykouzlit skvělé věci a doufám, že u toho v budoucnu zůstane. Pracoval jsem i s Destruction a rovněž bych byl moc rád, kdyby mi Schmier poslal zase e.mail :)

 

Když se dnes ohlédneš za svojí bohatou kariérou, lituješ nějakého rozhodnutí, činu a na opak, na co jsi nejvíc pyšný?

 

Mám dojem, že rozpad EoS mohl být vyřešen trochu lépe.... Taky jsem nemusel tolik experimentovat s výměnami zařízení a jeho stěhováním po místnosti. Možná jsem si měl podržet stejnou výbavu, s jakou jsem dělal mixy v roce 1994 a ponechat její rozmístění beze změn. Možná by pak deska Dark Funeral zněla tak, že by nakopala všem zadky :)

 

Děkuji za tvůj čas a rozhovor. Poslední slova jsou tvá.

 

Díky moc za podporu a taky děkuju všem lidem, kteří sledují mě a mou muziku. Doufám, že u toho zůstanu až do úplného konce. Udělám vše pro to, abych vás nezklamal!

 

 

 

/// ENGLISH VERSION ///

 

Hi Dan! How do you do in these sunny days? Your workaholism is famous so I suppose that you have no holiday in plans, haven’t you? :)

 

Well, my workaholic days are over. I live a pretty normal and structured life with my girlfriend, her son and our dog these days. I actually get more stuff done now than ever, since I cannot sleep the day away any more :)

 

Let’s talk about your new “child” named WITHERSCAPE. What does it mean this name and also the name of new album “The Inheritance”? Does a title song connect the other songs to any concept, common idea? Or this song is something special and therefore you named the album after it.

 

The name is just a name. I was tired of having band names used by other bands before. Most of my previous band have the same name like other bands...but I cannot find another Witherscape, so that was cool. We could also get Witherscape.com and stuff like that.

 

The album is very much a concept album and The story is about a young man, raised in a wealthy family in Sweden at the end of the 1800's. His family-members all get horribly ill and eventually die from a strange disease no one can explain. Once they are all gone, the family lawyer show up to give him what now belongs to him and last but not least he get the keys to the family estate up north. He's terribly confused, because in all his years, he's never heard of this place. Of course this raise his suspicion and eventually make his way to the estate a long long way from home. Once he gets there mysterious things starts to happen...and that is all I can tell you!! To be continued, on the album!!
(Make sure to get the Deluxe version, with the short story based on the lyrics!)

 

WITHERSCAPE is not only about you, but also about Ragnar Widerberg. Can you say anything closer about your collaboration?

 

We got in touch through our mutual day job and one day I asked him if he had any unreleased riffs and parts for me to "steal" for some of my projects, and guess if he did!! None of them worked for any of my current projects, but I immediately felt that I need to form a project with this guy and use these ideas combined with a few of my own that I never seemed to "fit" anywhere else.

 

Is it better for you to work in pair than with complete line-up?

 

Yup. My first band (except the legendary "The Fordz") Over All Kings was a duo, the band Ghost turned into a duo as well, and for Nightingale was a duo, Second Sky is a duo, the Odyssey project was 2/3 with 1 more composer/musician....yeah....I seem to like the duo format :) But for live, it's a bit too few people to make some serious noise, even though Ghost played like as 2 guys a lot. But it was Organ and Drums, and the organ is a powerful full-range instrument..so that kind of worked.

 

Album has gorgeous and impressive cover. Indeed, it is usual for Travis Smith. Did you send to him any ideas and than he made this cover or he sent to you any graphic designs and you only choose one?

Travis got very strict instructions and a lot of photographs sent to him. It was quite a process to get the artwork to a point where both the band and the label were agreeing that it was a cover worthy of release. But in the end it turned out to be one of the very best covers of my career so far.

 

The second thing I like very much is a logo. Is it your creation? Sometimes I regard it as death metal sign and sometimes I feel that I saw it on front covers of bands from 70s. Just like music.

 

Nope. The logo is Ragnars creation. But I guess It would have looked a bit different if he had his hand free to create something. I wanted it to remind me of the Judas Priest logo from the first 3 album, it kind of does, but also have a bit of "classic SweDeath" logo vibe to it :) I love it!

 

How much time takes preparation of “The Inheritance” and subsequent recording process? It seems to me that you slowed the pace in issuing your own records. I wonder whether it is simply because of less time thanks to work in Unisound, or there is another reason there? Or it is just my impression?

 

It took about 3 years from first rehearsal to delivering the master, and since my workdays are packed with work for other bands, I needed to await some kind of unexpected gap in the schedule to work a bit with Witherscape. Fortunately those gaps appeared a lot last summer when I either finished a mix a lot earlier or band took a long time to get back to me with their changes (Rather spent time in the sun I guess!!)

 

I admit that except “Astrid falls” and “Dead for a day” I haven’t heard anything from “The Inheritance”, but it is clear that we can expect even sharper positions of your voice. What was it like to record “growling” after longer time? You had sing with growl normally, but for a long time you avoided this technique.

 

The growls from the first 2 "singles" are very much the style of growl I can fix. Eddie Risdal, Paul Kuhr and Morten Jörgensen also do some growling/Screaming growls on the album to spice things up, but not all over the place. Most guests are in the last track "The Wedlock Observation". It is always painful and extremely exhausting for me to growl. But I spent quite a long time doing the growls. I stopped mixing other stuff around 18:00 and did growls for about 30 minutes, with lots of pauses to feel sorry for myself and vibe the sweat away...and I got maybe 5-10 lines before my throat fucked up and I went home :) Then I repeated this process until all growls were done. Took maybe a few week. I really don't remember. Growling is tough on an old man like me ;)

 

According to press statement and also these songs “The Inheritance” offers great mix of prog rock, but also death metal. That’s what we loved on old Edge of Sanity’s records, “Moontower” etc. Did you miss harder metal?

 

I get my share of Death Metal through my day job. That is still my main style for mixing and mastering. There is no Death Metal music on the album, but of a flavor from this style in a few riffs.


I miss it sometimes, and that is why I have decided to write and record a soloalbum with only Death Metal on it. No clean singing etc. Just a nice blend of early and brutal Edge of Sanity/Pan-Thy-Monium/Infestdead and Bloodbath!!

Inasmuch as you are famous and enthusiastic producer, is my question probably passé, but I wonder if you ever think about engagement of external producer?

 

Not for my own music, no. I suck at collaborations about sound etc. I need to produce the stuff I write. Mixing from others have also not been that great over the years, but if I ever afford it, I'd love Jens Bogren to mix some of my stuff...but that'd "eat" the whole budget, and I need it to survive ;)

 

Actually, is WITHERSCAPE studio project or regular band with continuation in the future? And how about live performances, can fans expect any concert? I know that you ever answered those questions “I have no time”, but still I have to ask :)

 

There are thoughts flying around in my head most of the time about WS on stage. We have already an additional live-member planned, so it's not impossible. The problem is that we need some kind of funding for it, since there's a lot of travels involved, since live in Germany and we'd rehearse in Sweden, and the additional members may come from other parts of Europe as well. Talent that is not fully booked or too expensive is hard to find!

 

I’m interested (and sure not only me) in news about Nightingale or even Edge of Sanity. Do you plan anything with those great bands?

 

Nightingale is currently busy recording the new album, release in a year or earlier (I hope) Edge of Sanity is dead and gone, but I might put together some rare stuff like demos, rough mixes, live stuff etc. for a CD. Only time will tell :)

 

You’ve certainly answered this question many times, but I nevertheless have to ask you for history again. How did you start with music? Your first band was Edge of Sanity?

 

Oh no. I had many bands before EOS. The Fordz, Over All Kings, Ghost, Icarus, Unicorn, Brejn Dedd, Abhor, Mortify etc. EOS was just a project among others, but we struck gold and got a record deal. Without that, I assume we'd lasted a few demos.

 

My first encounter with you was just because of EoS. You “just” sang there, but it is well known that you play perhaps all the instruments. It’s just that you’ve learned it throughout your music career, or you were a multi-instrumentalist before being in EoS?

 

I was always into playing drums and organ/piano. Later on, when Ghost organist switched to guitar and we got a bass player, I started to play guitar and bass as well to compose for this new sound. In EOS I felt a bit lost being "only" the lead singer. I think I'd have liked to play more live with EOS if Iet been the drummer instead, but I couldn't play as fast as Benny (I play drums on 2 songs on the 1st demo) so he was the first drummer choice.

 

Also you are worldwide known producer. When did you discover your passion for studio work? I suppose that you are self-taught. Or do you have a sound-engineer education?

 

Really early. My brother used to record our sessions from when I was very young, on this Tandberg recorder and I was always experimenting with overdubs using 2 boom-boxes etc. and we always recorded stuff with my brother for Ghost, but also alone. So recording and rehearsing have gone hand in hand for me through out my career. I have only the education from doing it a lot and trying to learn from my mistakes. The only education that counts :)

 

Not only underground bands visit your Unisound studio for a long time. How does it feel, when legendary bands as Asphyx or Destructions put their music into your hands?

 

Asphyx guys are great. We have done some magic together and hopefully we'll stay that way. I worked with Destruction, but I'd love too, so Schmier, send me an email ;)

 

When you look back at your rich and long music career – do you regret anything? Any decision, any act? And conversely, what are you most proud of?

 

I think the break up from EOS could have been handled a little bit better...I also shouldn't have experimented so much with changing equipment/moving stuff around the room so much. I should have kept the equipment/set-up I used for my mixes around early 1994 and stuck with that. Perhaps then the Dark Funeral album would have sounded kick ass :)

 

Thank you for your time and answers. Last words are yours.

 

Thanx for your support, and also thanx for all people that follow me and my music. Hope I stay with me until the end. I will do whatever it takes to avoid to disappoint you!!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Asphyx / 19.8.13 7:41odpovědět

Moc pěknej rozhovor, díky!

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky