Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
From Beyond

From BeyondOpravdoví fanoušci hudby oblíbenou kapelu vždy nějakým způsobem podpoří

Victimer31.12.2012
Prostějovští FROM BEYOND jsou za dvacetiletou éru, kdy působí v UG, už zasloužilými mazáky. K tomu, že široko daleko po našich českých stezkách neběhá podobná parta, se přidala čerstvá deska "Eternal Sleep", která splňuje přesně to, čemu FROM BEYOND věří. Kombinaci death metalu s doomem a groovy rytmy, které přivedou do varu nejen starousedlíky v daných stylech. Kdo má rád modly typu Crowbar, Cathedral nebo Entombed a FROM BEYOND mu dosud unikali, měl by zpozornit. Více už bubeník Tom Jachník, který zodpověděl mé dotazy.

Zdar do tábora FROM BEYOND. Venku máte novou desku "Eternal Sleep", kolik nervů a úsilí vám vzala? Jak vzpomínáte na čas strávený v přítomnosti jejího vznikání?

 

Tak jako vždy ten proces celého skládání byl docela dlouhý. Jednotlivé songy vznikají na můj vkus docela pomalu, ale jinak to nejde. Mám prostě zažitý určitý tvořící rytmus. A samozřejmě musí přijít nějaká myšlenka, které se chytím a dál pak rozvíjím. Prostě musím mít tak 80-90 procent skladby v hlavě, a pak to s klukama ve zkušebně doděláváme. Hlavně kytarista LH na tom makal celou dobu se mnou.

 

Stejně jako minulou desku "Sounds Of The Grave" jste pořídili i novinku v Ziki records studiu. Zkuste popsat tyto prostory a jak to tam chodí, vybavení, spolupráci atd...

 

Tak Ziki records je malé studio našeho dlouholetého kamaráda Petra Zikmunda. Nalézá se momentálně přímo v Prostějově, ale na jaře příštího roku se přestěhuje do nových prostor nedaleko Prostějova. Vybavení je tam slušné, takže se tam dá pořídit docela solidní nahrávka. Záleží jen, kolik tomu kapela chce věnovat času, peněz a úsilí. My jsme hlavně sázeli na to, že jsme tam už v minulosti točili a vyhovuje nám i způsob nahrávání. Také je pro nás důležitá dostupnost. Máme to doslova za rohem. Prostě domácí prostředí.

 

Vím, že se materiál na novinku nahrával po období čtyř měsíců. Jakým stylem to probíhalo, bylo např. třeba si dát od skladeb odstup, změnit trošku přístup a vrátit se později, nebo to tak prostě vyplynulo ze situace?

 

Žádný odstup od skladeb nebyl potřeba, protože jak se znám, tak bych ty skladby předělával donekonečna, protože téměř nikdy nejsem stoprocentně spokojen. Do studia vždy přicházíme s hotovými songy, ale letos se nám to trochu protáhlo díky menším zdravotním problémům Zikiho, který ještě navíc dělá zvukaře v prostějovském klubu Apollo 13, a pak také PDZ tradičně na poslední chvíli dolaďoval texty. No, a než jsme se nadáli, čtyři měsíce byly pryč.

 

Výsledný zvuk mi přijde nejintenzivnější, jakého jste dosáhli. Cítíte to podobně, byl to záměr? Zvuk působí vyváženě co do poměru "špína" vs. "průraznost". Tohle se myslím povedlo docílit.

 

Na Eternal Sleep jsme použili jiné kytarové aparáty a nástroje než na předchozích deskách, takže zvuk je opravdu jiný. Byl to samozřejmě záměr, aby se nahrávka odlišila od předešlých desek. Myslím, že se docela povedlo udržet poměr, jak říkáš, mezi špínou a průrazností. Dalším důležitým faktorem bylo, že poprvé s námi nahrával nový kytarista JD, takže i ten feeling je trochu jiný.

 

Když odhlédnu od studia, začaly se nové věci rýsovat už těsně po minulém albu, nebo jste si dali větší pauzu a začli makat až třeba posledních pár měsíců?

 

Mezi Sounds of the Grave a novinkou je pět let, takže z toho vyplývá, že jsme si dali nějaký čas se skládáním oddych. Děláme to tak vždy. Je fakt, že tentokrát byla pauza delší než je zdrávo, ale prostě taková je doba. O CD nosiče díky stahování moc zájem není, ale na druhou stranu je potřeba občas něco nového vydat, připomenout se fanouškům. Navíc jsme řešili i personální rošádu, kdy nás opustil zakládající člen SO. Kdybych to měl shrnout, tak tvůrčí proces trval téměř dva roky. Někomu se to může zdát dlouhá doba, ale mně to tak nepřijde. Překvapivě rychle to uteklo.

 

Ptám se i proto, že mít na kontě za dvacet let existence jen tři alba, je jistým znakem rozvahy nikam nic nehnat, nehrotit. Vyhovuje vám tohle tempo nebo to také podléhá určitým okolnostem?

 

Tak tady tě musím opravit, poněvadž už máme alb pět a jedno demo, takže si myslím, že to není až zase tak strašně pomalé.

 

Pokud se nepletu, v případě grafiky jde o vaši první spolupráci s Deatherem. Nechali jste mu v tomto směru volné ruce?

 

Zpočátku jsme dali Jaromírovi prostor jeho myšlenkám a kreativitě, ale pak se vše upnulo na jeden motiv, který Deather rozpracoval k naší spokojenosti. Snad se obal líbí.

 

http://usr.bandzone.cz/band/fr/frombeyond/gallery/profile.default/542403.jpg

 

Máte už pár týdnů po křtu. Jak proběhla tahle domácí prostějovská akcička, kdo křtil, jak moc bylo nablito na WC a jak se vám vůbec hraje v klubu Apollo 13?

 

Nevím čím to je, ale křty v Apollu jsou vždy super. Klub byl docela zaplněn a všichni jsme se skvěle bavili. Novinku jsme si nakonec pokřtili s fanoušky a myslím, že to byla správná volba. Křtilo se tradičním šampaňským a netradiční borovičkou ze Slovenska, kterou jsme obdrželi od našich kámošů z ATTACK OF RAGE. Litr borovičky padl během několika minut. Chtěli jsme i nějakou změnu, a tak jsme žádnou profláknutou figuru nezvali. Prostě křest byl o FROM BEYOND. Samozřejmě jsme nehráli sami. Pozvali jsme pár spřátelených kapel, aby nám nebylo smutno. A radost nám udělal i náš bývalý kytarista SO, jenž si s námi přišel zahrát. Na tři kytary to byl dle ohlasů fakt mazec.

 

Když už jsme se zastavili u live hraní, jak často bylo potřeba zajít na zkušebnu a dát se do pořádku? Jak často se takto běžně scházíte si jen tak zajamovat?

 

Poněvadž se doma moc svým nástrojům nevěnujeme, tak se scházíme minimálně 1-2 týdně dle potřeby ve zkušebně. Za ty roky těch skladeb máme docela dost, takže není špatné si občas připomenout vály, které na koncertech nehrajeme. O dovolených či o svátcích je ten náš zaběhlý režim pochopitelně volnější.

 

Patří někdo z vás mezi vášnivě sběratele vinylů? Jak se díváte na dnešní dobu snadné dostupnosti a pohody mp3 oproti starým klasickým formátům. Jak důležitý je pro členy FROM BEYOND zvuk a jeho atmosféra?

 

Tak vinyl není šálek mého čaje. Mluvím schválně v první osobě, poněvadž kluci nejsou zdaleka takovými sběrateli hudby jako já. Osobně dávám přednost jednoznačně CD diskům. Prostě mi to tak léty vyplynulo. Stahování hudby v mp3 samozřejmě rovněž využívám, ale slouží mi pouze jako podnět pro zakoupení originálu. Zkrátka co se mi líbí hodně, koupím na origu. Stahování je všeobecně rozšířený nešvar, ale patří prostě k dnešnímu stylu života. Opravdoví fanoušci hudby oblíbenou kapelu vždy nějakým způsobem podpoří.

 

Kapel se často ptám i na jejich domovské město, prostředí ve kterém žijí. Jaký je z tohoto pohledu život v Prostějově? Nemáte v tomto směru problém s prací? Na druhou stranu blízkost Drahan. vrchoviny je pro relax perfektní záležitost, hm?

 

Jsme v podstatě všichni Prostějováci a myslím, že když řeknu, že v našem městě žijeme rádi, tak mluvím za celou kapelu. Kytarista LH je sice původem ze Šumperka, ale už si po deseti letech na Hanou zvykl. A když potřebuje vidět ty svoje kopečky, tak valí do hor. Já osobně preferuji vodu, lépe řečeno moře. Slunce a teplý vzduch mě neskutečně nabíjí. Klidně bych se přestěhoval na Floridu nebo Kalifornie, ha. Tam je metalu docela dost všude kam se podíváš. Práci máme dlouhodobě všichni, takže hudba se mohla v klidu stát naším koníčkem.

 

Když se vrátím ke kapele, přijdete mi u nás jako taková rarita. Nikoho podobného ražení tady neznám. Váš záběr a styl je evidentní, počítám, že tohle se do budoucna měnit nebude a byl bych i rád...

 

Nejsi sám kdo si toho všiml a máme z toho pochopitelně radost. Je fakt, že na novince jsme o něco zrychlili, ale nebyl to záměr. Prostě tak se to v mé makovici urodilo. Myslím, že se nám docela dobře podařilo zkombinovat death metal, doom, sludge a hardcore. Někomu tento guláš nemusí pasovat, ale nám se to tak líbí. Každopádně za nějaký originál se rozhodně nepovažujeme.

 

Konec vyzvídání, bylo mi ctí. Popřeji vám hlavně pohodu a do dalších let minimálně tak dobré desky jakou je "Eternal Sleep". Ahoj!

 

Díky za rozhovor a Stay Brutal.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky