Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Bobby Koelble / Death DTA

Bobby Koelble / Death DTANejsme pokračování Death

Sarapis26.3.2016
Ač tomu je možná těžké uvěřit, od předčasného skonu deathmetalového matadora Chucka Schuldinera uplyne letos v prosinci patnáct let. Že by ale jeho odkaz zmizel pod vrstvou prachu nebo dokonce upadl v zapomnění, to se říct nedá. Jeho nahrávky jsou stále v kurzu, reedice vycházejí, trička se prodávají. To však není všechno, hudbu Death lze ve špičkovém provedení potkat i na koncertech.

Od prvních krůčků projektu Death DTA, který byl založen s úmyslem uctít Chuckovu památku, uběhly už čtyři roky, a tak minimálně od roku 2012 se o kapele Death zase mluví s intenzitou, kterou jí mohou závidět i mnohé soubory, do jejichž existence smrt nijak nezasáhla. Projekt Death DTA zkrátka vdechuje nový život jedné uzavřené kapitole a stále nám připomíná, že smrt mnohdy neznamená definitivní konec.

 

Pojďme si krátce shrnout historii původně jednorázového tributního projektu, který se na základě velkého úspěchu dočkal několikanásobného pokračování a který můžeme v blízké době (a ne poprvé) přivítat i u nás - 7. dubna v Brně a 8. dubna v Košicích. Oba večery bude na pódiu k vidění i kytarista Bobby Koelble a právě on si našel trochu času, aby nám zodpověděl pár otázek ohledně tohoto památečního podniku. Krátký rozhovor s ním naleznete v druhé části tohoto článku. Anglisté jistě ocení původní znění interview, který je zveřejněn na konci. Nejdříve ale přijměte malé opáčko, jak to s tou poctou legendě vlastně začalo...

 

Kořeny koncertního uctívání kapely Death a jejího zakladatele lze najít v březnu roku 2012, kdy se dali dohromady bývalí parťáci z Death a pod záštitou magazínu Sick Drummer se mělo uskutečnit několik zámořských koncertů v sestavě, v níž nechyběli Gene Hoglan, Paul Masvidal, Shannon Hamm, Bobby Koelble, Steve DiGiorgio a další. Všechno mělo proběhnout jako charitativní akce ve prospěch neziskovky Sweet Relief Musicians Fund, jejíž poslání je pomáhat hudebníkům s jejich tížívými zdravotními problémy, což v americké praxi většinou znamená peněžně přispívat na drahou péči. Šest letních koncertů proběhlo dle plánu, ba i úspěch se dostavil, nicméně něco shnilého tlelo hned pod povrchem a průšvih na sebe nenechal dlouho čekat. Krátce po turné vyšlo najevo, že lidé ze Sick Drummeru, kteří měli mimo jiné na starosti financování projektu, neposlali peníze ani neziskové organizaci, ani smluvně vázaným partnerům, dokonce ani samotná kapela (v té době vystupující jako Death to All) nedostala zaplaceno. Bylo z toho tenkrát pozdvižení a když se i dnes mrknete na facebookový profil Death DTA, naleznete nenápadnou poznámku, že pokud má někdo nevyřízené účty ohledně turné v roce 2012, nechť se laskavě obrátí na pány Iana MacDonalda či Antona Hefeleho. Z toho se dá usoudit, že ne všechno rány se podařilo zahojit.

 

 

Stran toho, že nejednomu z muzikantů tenkrát muselo vyskočit z úst pár ošklivých slov, následků měla tato aféra jen málo. V podstatě došlo jen k úpravě názvu projektu na Death DTA a management si začal všechno více hlídat. Show must go on, hlavně do nepříčetně nadržené Evropy, což se podařilo v listopadu roku 2013 v sestavě Masvidal, Reinert, DiGiorgio a Max Phelps (který v té době též vypomáhal Cynic). Našinec měl příležitost v pražské Nové Chmelnici, případně v Brnu blízké Vídni. V roce se Death DTA vydali v rámci “Swamp Leper Stomp” společně s Obituary na další americké turné, během něhož sestava vyvolávající reminiscence na album “Human” sázela spíše na starší materiál s důrazem právě na tuto desku z roku 1991. Návrat do Evropy se konal až o rok později jako “Symbolic European Tour”, k čemuž asi netřeba dodávat, jaké album tenkrát dostalo velký prostor (inu dvacet let od vydání něco znamená). Do sestavy se vrátil hromotluk Gene Hoglan a kytarista Bobby Koelble a v tomto složení můžeme vidět Death DTA i nyní.


Letošní turné dostalo do vínku název European Thought Patterns 2016, dá se tedy očekávat, že z alba “Individual Thought Patterns” zazní nejedna skladba. Slovo má Bobby Koelble...

 

// ČESKÁ VERZE (English version below)

 

Ahoj Bobby! Určitě jsi dost zaneprázdněn přípravami na turné, tak pojďme hned na první otázku. Když se na koncertech projektu DTA podíváš do publika, vidíš hlavně starší fanoušky (s ustupujícími vlasy:) ), nebo spíše mladší lidi, kteří nemohli zažít éru Death?

 

Vlastně vidím obojí. Je skvělé, kolik mladých lidí přichází s tím, že nikdy neviděli Death naživo a jak jsou nadšení, že teď mohou repertoár Death vidět zahraný muzikanty, kteří dříve hráli s Chuckem.

 

Protože jsou lidé různí a mají na všechno různý pohled, asi se občas stane, že narazíte na člověka, který si myslí, že projekt Death DTA není dobrý nápad. Co bys mu na to řekl? Co je vlastně posláním Death DTA?

 

Ano, už jsme narazili na určitý odpor vůči tomu, co děláme a do jisté míry tomu rozumím. Nejdůležitější věcí, kterou doufám, že si lidé uvědomují, je fakt, že jsme tributní kapela. Kapela, která hraje předělávky. Bylo by směšné snažit se pokračovat jako Death bez Chucka. Zkratka DTA je připojena k názvu, aby bylo jasné, že nejde o pokračování kapely Death. Bylo by to nemožné. Někteří o nás z nějakého důvodu stále mluví jako o Death, možná, že bez těch tří slabik se jim to lépe vyslovuje (haha). Mě to ale upřímně řečeno trochu štve.

 

Popsal bych to tak, že jsme dřívější členové Chuckovy kapely Death, kteří s ním měli velmi dobrý vztah a nyní hrajeme jeho hudbu hlavně proto, že spousta lidí ji stále chce slyšet na koncertech. Jistě, jsme za to placeni, ale mohu vás ujistit, že tím rozhodně nebohatneme. Klidně bych zaplatil za možnost vidět na pódiu pohromadě Gena Hoglana a Steva DiGiorgia. A Max, ten taky haha! Je to všechno o legraci, o vzájemném respektu a úctě k odkazu pro lidi, kteří to chtějí vidět a slyšet. A samozřejmě, máme také svolení od Chuckovy rodiny, abychom to mohli dělat. Pokud by nebyl o tento podnik takový zájem, nevnucovali bychom se. Stran toho všeho, nejsem si jistý, jak dlouho ještě budeme tímto způsobem pokračovat. Uvidíme.

 

 

Ačkoli jste momentálně zaměřeni především na prezentaci skladeb Death, myslíš, že se během společně strávených dnů jako hudebníci vzájemně ovlivňujete i v jiných směrech? Máte příležitost si zajamovat? Plánujete v této souvislosti nějakou společnou studiovou nahrávku?

 

Hodně spolu jamujeme při zvukových zkouškách, to je vždycky velká legrace. Někdy s Maxem přehráváme jazzové standardy, nebo Steve a Gene rozjedou nějaký riff anebo z toho spontánně vyplyne nějaký cover song. Jedním z největších hitů ze zvukovek byla na předchozím turné skladba “Spirit of Radio” od Rush. Myslím, že by to byla pecka udělat album v naší současné sestavě, ale pochybuji, že by to znělo jako něco od Death. Žádné plány ale v tomto směru nemáme. Ačkoli by to v dnešní době bylo díky internetu proveditelné, všichni jsme velmi zaneprázdněni. Ale možná, že se někdy v budoucnu budeme najednou v jednu chvíli nudit a rozhodneme se udělat něco společně haha

 

V návaznosti na předchozí otázku - Death DTA bude mít status tributní kapely/projektu napořád, nebo uvažujete o nějakém novém materiálu pod stejnojmenným názvem?

 

Jak už jsem řekl výše, jsme tributní kapela a tak to prostě je. Zkoušet nahrávat novou hudbu  pod názvem “Death” nebo pod názvem s Death spojeným by bylo směšné. Ani si nedokážu nikoho představit, kdo by se o to chtěl pokusit. To by způsobilo jen vlnu nevole. A to nám občas stačí, jen když jsme tributní kapelou haha

 

Teď trochu přímočará otázka - co bude možné si od vás koupit na koncertě? Je v plánu nějaká speciální edice triček pro toto turné nebo něco takového?

 

Budeme nabízet trička a mikiny. Pro letošek budeme mít speciální trička s Chuckem, která budou tématicky zaměřena na jeho ranou kariéru a také jeho klasická trička s malým přidaným motivem na zádech. Nejsem si jistý, jestli přivezeme i nějaké hudební nosiče, ale předpokládám, že ne.

 

 

 

V Evropě se zdržíte zhruba měsíc, ale mnoho volných dnů v plánu nemáte. Jak byste chtěli strávit svůj volný čas během turné? Kdo je v kapele největší blázen do památek?:)

 

Volné dny jsou v poslední době takovým nedostatkovým zbožím. Naše poslední evropské turné mělo 24 zastávek v kuse bez jediné přestávky. Teď pár dní volna skutečně mít budeme. Miluju, když můžu vyrazit na procházku a podívat se po okolí, stejně tak Max. Doufám, že budeme blízko nějakým zajímavým místům. Jestli můžeš doporučit něco, co je blízko našim koncertům v ČR, dej vědět haha.

 

Na internetu lze najít spoustu záznamů z vašich koncertů. Co si myslíš o lidech, kteří během koncertu jen koukají do telefonu? Ignoruješ to, nebo cítíš určitou technologickou bariéru mezi umělcem a divákem?

 

To je dobrá otázka. Chápu, že si lidé chtějí něco zachovat na památku, ale někteří to už přehánějí. Jsou schopni držet svůj telefon před tvým obličejem celý večer. V metalovém prostředí to ještě není tak hrozné, ale mnohem více rušivé to může být, když hrajete jazz a snažíte se udržet hudebně-myšlenkový proces v nějakém směru, a nějaký chlapík zaznamenává všechny vaše hudební finesy na svůj mobil a snaží se zachytit to ze všech (možných) podivných úhlů haha. Už jsem se s takovými případy setkal. Já když jsem na koncertě, udělám si jednu dvě fotky nebo si nahraju krátké video, ale toť vše. Popravdě řečeno preferuji dané okamžiky spíše prožít, než je zaznamenávat tímto způsobem.

 

// ENGLISH VERSION

 

Hi! You are surely very busy, so let’s get right to first question. When you look at audience, do you see largely old fans (with receding hair, haha), or younger people, who may discovered Death music in later years?

Haha we see both. It's amazing how many young people come and tell us how they never got to see Death back in the day, and how stoked they are to see the songs performed live by the guys who used to play them with Chuck.

Because people are different and have different views on the matter, you can occasionally meet somebody who thinks that the project DTA is not a good idea. What would you say to such a person? What is the main purpose of Death DTA?

Yeah, we get a certain amount of backlash for doing this, and I understand it to a degree. The main thing that I hope people realize is that we are a tribute band. A cover band. It would be ridiculous to attempt to carry on as "Death" without Chuck. "DTA" is attached to the name to help make a clear distinction that it's not supposed to be "Death". That would be impossible. Some people still refer to us as "Death" for whatever reason, maybe because it's three less syllables and easier to say (haha), which honestly bugs me a little bit. In my mind, we're former members of Chuck's band, who had a good rapport with him, playing his music because there are lots of people who still want to hear us do it. Sure, we get paid, but I assure you we're not getting rich. I would pay to see Gene Hoglan and Steve DiGiorgio perform in any project, wouldn't you? OK, Max too haha. It's all about fun, and respect, and honoring the legacy for the people who want to see and hear it. And of course, we have the blessing from Chuck's family to be doing it. If there wasn't a bit of a demand there, I'm sure we wouldn't try to force it on people. And all of that aside, I'm not sure how much longer we'll be doing it at this point. We'll see.

Besides your professional skills and rehearsed performance as Death DTA, do you influence one another as musicians? Do you jam together? Do you have any studio plans or visions to create new music in this line-up?

We do jam together at soundcheck, which is always a lot of fun. Sometimes it will be Max and I playing a jazz standard, or Steve and Gene riffing on something, or all of us plowing through a spontaneous cover song together. "Spirit of Radio" by Rush was one of our big soundcheck hits from previous tours haha. I think it would be a blast to write and record some music with these guys. I doubt that it would sound very much like Death.
But, there are no plans for it. Although doing so is logistically possible with the internet these days, everyone's very busy doing other things. Maybe we'll all get bored at the same time and decide to record something haha.

 


Following the previous question - Death DTA will have status tribute band/project for all times, or are you thinking about creation new material under this name in the future?

Like I said, we're a tribute band and that's it. To attempt to record any new music under the name "Death" or anything associated with it would be ludicrous. I couldn't imagine anyone ever trying to do something like that. What a shitstorm that would cause. We get enough of that just from being a cover band haha.

Now a little bit direct question - what merchandise, cd’s, lp’s etc. will be possible to buy at concerts from you? Any special issue of t-shirts or something like that?

We will have shirts and hoodies. There will be a special shirt of Chuck this year, which will be a shirt spanning the early years of his career, plus his normal tribute shirt with a little touch added to the back. Not sure if there will be any recordings available. My guess would be no.

You will stay about one month in Europe but with only few days off. How you would like to spend your free time in different cities? Who is madman in sightseeing in the band? :)  

Days off have been hard to come by on recent tours. Our last European tour was 24 shows in a row with no days off. This time we actually have a few. I love to hit the sidewalk and see what's around, so does Max. Hopefully we'll be close to some cool stuff. If you have any suggestions near our Czech Republic venue, let us know haha.

There is a lot of videos on the internet from your shows. What do you think about people who look into their phones during your show? Do you ignore it, or feel a certain "technological barrier" between you and audience?

That's a good question. I understand that people want to create memories, but some people overdo it. Some people will have their phone in your face for the whole show. It's not so bad in a metal environment, but it can be a little more distracting when you're playing jazz and trying to keep a fluid thought process going, and some guy is getting all artsy with their cell phone, trying to get all these weird angles haha. I know some guys that it shuts down completely. When I'm at a show, I'll snap a photo or two and maybe take a minute of video, but that's it. I prefer to live a bit more in the moment.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky