Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Destroying Divinity

Destroying DivinityPřísný pohled na dnešní zvrácený svět

Victimer22.2.2015
Destroying Divinity píšou. Možná pomalu a s rozvahou, ale hlavně nesmazatelně. Nové album "Hollow Dominion" toho budiž důkazem. Temná a mrzká atmosféra, která dohlíží nad podzemním deathmetalovým chřtánem, funguje a to je podstatné. Přibližme si poprvé tuto zkušenou bandu a pocity, které doprovázely vznik aktuálního alba.

Zdravím vás borci! Nové album po více jak čtyřech letech, to musí být určitá satisfakce po těch problémech, kterými jste si prošli.

 

Zdar, věz, že čtyři roky jsou pro nás tím nejlepším časovým úsekem pro splození našeho dalšího potomka, nepotřebujeme rychle splácat dohromady nějaké nedochůdče nedonošené…ale s rozvahou stvořit důstojného následovníka, který bude vážnou formou prezentovat temnou stránku death metalového rouhání.

 

Odchod Erika a následné neúspěšné hledání na post vokalisty vzalo jistě dost sil, šlo nakonec jen o to vše si vyříkat a vzít Erika zpět? Hlavy vychladly a jak se říká "co tě nezabije to tě posílí"?

 

To bylo velmi špatné období pro Destroying Divinity. Hledali jsme spíš jen koncertního zpěváka, který by byl podobný výrazově Erikovi a byl ochotný odjet nějaké ty akce. Ukázalo se, že je neskutečný problém najít vůbec někoho, a tak jsme v tomto období strávili dost dlouhou dobu v nejistotě, co vlastně bude dál.

 

Byl to právě problém s prázdným místem u mikrofonu a taková ta nejistota, co způsobilo nahrávání ve studiu Šopa na etapy - v průběhu dvou let?

 

My jsme nenahrávali během dvou let, ale v roce 2013 na dvě etapy. První část nahrávání byla v březnu, kdy se nahrály bicí, základní kytary a basa. Druhá část v listopadu, to se dodělaly vyhrávky, sóla, zpěv, celkové dodělávky a mix. Když jsme šli poprvé do studia, tak jsme snad ani nevěděli kdo to nazpívá, ale před nahráváním druhé části proběhla domluva, že mikrofonu se ujme Erik.

 

Jak byste obě tyhle části nahrávání shrnuli, jak to probíhalo?

 

Probíhalo to pro nás už klasicky: první část trvala pět dnů, dva dny a něco se točily bicí a zbytek kytary a basa (tu nahrál Flagin). V druhé části se točily kytary a zpěv. No, a potom jsme to nekonečně dlouho poslouchali a upravovali. Když to začalo být vyhovující, tak se to zmixovalo a bylo hotovo.

 

Zkuste být konkrétnější i co se samotného pobytu ve studiu týká. Počítám, že díky tomu, že to máte z Ratíškovic do Lipova blízko, odpadá hned několik starostí. Jak jste spokojeni s výsledkem, který můžeme na "Hollow Dominion" slyšet?

 

Do Šopy to máme blízko, takže je to výhoda. Jezdíme tam od první nahrávky a za ty roky už jsme si tam zvykli. Je to pro nás skoro domácí prostředí, a to se odráží i na našich nahrávkách. Stanislav Valášek je pohodový zvukař, který dokáže dobře poradit a celkově můžeme studio jen doporučit. S naší novou deskou jsme spokojeni zatím nejvíc, i když pořád je co zlepšovat, ale určitě má "Hollow Dominion" agresivnější zvuk a jako celek je nejvyváženější.

 

Materiál na novinku vznikal průběžně, nebo se ho podařilo "nahrnout" během pár týdnů?

 

Materiál vznikal průběžně, tím způsobem, že když se občas objevila múza a dala vzniknout nějakému rifu, tyto se postupně skládaly, přehazovaly a upravovaly tak dlouho, až byl výsledek podobný konečné verzi.

 

Podléhá "Hollow Dominion" ucelenému konceptu, nebo spíš celkové náladě, které jste chtěli dosáhnout? Být death metal, ale jít do hloubky, tak na mě deska působí. Jaké je poslání tohoto alba?

 

Od začátku děláme death metal aby měl i atmosféru, je to důležitá součást naší tvorby. Jsme rádi že to na Tebe tak působí. Odráží se tam naše zájmy v temných věcech s tématikou záhad a tajemna, horrorech, v odporu proti církvi a podobným spolkům, i pohled na dnešní reálný, zvrácený svět.

 

Když se zaměříme na texty, berete je stejně důležitě jako hudbu samotnou, nebo je jejich význam spíš druhotný (dejme tomu jako vhodný doprovod, ale zároveň ne jako nutné zlo)? Vznikají souběžně s hudbou?

 

Texty jsou důležitou součástí naší tvorby, mají stejnou váhu jako hudba. Držíme se témat církve, fanatismu, zvrhlých myšlenek. Hudba, texty a obal jsou propojeny a podle některých pasáží z textů se inspiroval i obal. Texty vznikaly postupně, ale některé vznikly až před studiem.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/dd.jpg

 

Vím, že je venku CD a album je dostupné coby elektronická verze na bandcampu. Plánujete něco dalšího, vinyl verze se přímo nabízí...?

 

My jsme původně mysleli, že bude venku jenom CD verze alba, tak jako vždy před tím, takže pro nás je novinka i elektronická verze, ale co se týká vinylu, je možné, že to bude realizované. Už na to téma přišla tak trochu řeč s vydavatelem. Ale teď musíme nejdřív dořešit trika, takže vinylem se budeme zabývat až později.

 

Komunikace s labelem Lavadome je jistě na daleko vyšší úrovni, než tomu bylo s Brutal Bands. Ti vás svého času spíš brzdili, je to tak? Navíc mám pocit, že tento label už ani nefunguje. 

 

Spolupráce s Lavadome - Honzou Fastnerem - je úplně o něčem jiném, než u Brutal Bands. Dá se říct, že se zajímá o všechno kolem kapely, dokonce se dost podílel na výsledném zvuku, když psal své připomínky a návrhy, co kde upravit, a tak podobně. Dost často jsme s ním v kontaktu přes net. Brutal Bands splnili co bylo slíbeno: vydat CD a poslat nám z toho určitou část, plus k tomu nějaké promo CD, to bylo v pohodě. Ale pak už se nedělo nic nebo skoro nic, nevěděli jsme jestli dělá nějakou reklamu, kam CD poslal na recenze atd., jestli bude nějaký merchandise, no a pak už se ani neozval a úplně to vyšumělo.

 

A domluva s Lavadome zní? Na jak dlouho jste si plácli? Mám za to, že si od spolupráce slibujete hlavně slušnou propagaci.

 

Domluva byla už před vydáním "Hollow Dominion", že když vše půjde v pohodě - to znamená, když se CD trochu prodá a bude mít Lavadome zájem - tak by nám mohl vydat i další CD, ale uvidíme, co přinese budoucnost. Propagace a spolupráce vůbec je už teď daleko lepší než tomu bylo u B.B. A hlavně je firma Lavadome zaměřena stylově jinam než B.B., a proto tam i líp sedneme.

 

Za obalem novinky stojí lidi z německé firmy Misantropic-Art a myslím, že se hodně povedl. Jak probíhala komunikace s těmito lidmi? Dali na vaše návrhy a vize, nebo jste jim nechali volnou ruku?

 

První námět na spolupráci s Misanthropic-Art vzešel od Honzy Fastnera, který poslal pár kontaktů na kreslíře a malíře a studia vůbec. Misantropic-Art byl mezi nimi, i když jako první byl osloven Daniel Corcuera, který byl ale časově vytížen, a tak druzí na řadu přišli Misanthropic-Art. Návrhy a představy dali dohromady Honza s Erikem a tyto představy přenášel Chris na papír. Udělal náčrtek a poslal na posouzení, další pokročení s malováním, znovu náčrtek, abychom mohli říct připomínky co a jak, až jsme se dopracovali k celému obalu. A ještě abychom nezapomněli, máme i nové logo, které má na svědomí taky Chris z Misanthropic-Art.

 

Vezmu-li v potaz vaši pozici na scéně, nedá mi to nezmínit jistou nenápadnost. Vše najednou utichne, člověk zapomene a pak po letech to zase bodne. Slýcháte podobné názory častěji?

 

Tak tohle slýcháme opravdu hodně často, že jsme nenápadní, až skromní. Nemáme zapotřebí se někam cpát a dělat ze sebe hvězdy, to necháme na druhých.

 

Je v plánu série koncertů? Dejte do placu nějaké lákadlo na podporu vaší novinky.

 

Sérii koncertů nebo turné neplánujeme, maximálně když to půjde, tak odehrát tak dvě akce do měsíce, to je ale maximum, co bychom dali. Ale teď je to stejně zbytečné rozebírat, protože zdravotní situace to nedovoluje. Tak se budeme orientovat jiným směrem, k vydanému CD a jeho elektronické verzi zkusíme přidat vinyl, teď musíme dodělat tričko se speciálním motivem, v plánu je už i druhý motiv trika, který bude souviset s obalem "Hollow Dominion", máme v plánu nášivky atd.

 

Díky za váš čas a chuť si popovídat - bylo mi ctí.


Díky za zájem a ať se práce v Echoes zinu daří.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky