Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Martians

MartiansNic na světě se neděje jen tak náhodně

Jirka D.22.6.2021
Nová česká rocková kapela Martians byla založena dvojicí Martinů, kteří za sebou mají bohatou historii v dobře známých kapelách a projektech. Myslím, že stačí zmínit jména jako Mindwork, Face The Day, Between The Planets nebo Elbe, a všem bude jasné, že svoje nápady dali dohromady Martin Schuster a Martin „Spacosh“ Peřina, z nichž druhý jmenovaný se zapojil do tohoto rozhovoru, jehož cílem je především přiblížit nově vzniklý projekt.

Martine, zdravím Tě. Na úvod mě napadá celá řada otázek, ale asi nejvíc se mi vnucuje ta, proč nová kapela? Při všech Tvých ostatních aktivitách a projektech si jeden říká, že vlastně všechny nápady a myšlenky lze ventilovat v nich. Nebo ne?

 

Spacosh: Ahoj Jirko. Mohlo by to být tak, jak píšeš, kdybych uměl všechny své nápady spojit do jedné kapely, což ale neumím:) Proto mám kapel / projektů více.  A hlavně by tam chyběl Martin Schuster, takže by to pak zákonitě znělo úplně jinak a nebyla by to taková muzika, jakou s Martians děláme.

 

Takže jo, z praktického hlediska by bylo fajn, mít jen jednu kapelu. Nicméně mě právě baví ta různorodost spolupráce v každé z těch kapel. Jinak to je v Elbe, jinak s Martians, Sousedech, jinak v Between the Planets, kde je navíc víceméně všechno na mých bedrech. Každý z kolegů je jedinečný muzikant, což výhradně platí i pro Martina Schustera, se kterým se podle mě výborně doplňujeme při skládání nové muziky.

 

Abych to vzal z trochu jiné stránky - ty projekty většinou začnou neškodnou domluvou, že spolu "něco" zkusíme udělat. Pár nápadů, songů, natočení alba. Z čisté radosti ze společné tvorby a lásky k muzice.  No a pak se to ale většinou začne nabalovat a aktivit přibývá :) Na úrovni nahrávání a skládání v domácím studiu se toho dá ale zvládnout hodně. Jiná věc je pak ta, když se začne zkoušet a hrát živě, posunovat kapelu dále. Chce to už další energii a čas. Jsem ale za tento můj aktuální stav rád, a náramně mě to baví.

 

Dokázal bys říct, v čem budou Martians jiní než Tvoje ostatní projekty a kapely? Tedy kromě toho, že se v sestavě potkáváte poprvé společně právě vy dva?

 

Martians bandSpacosh: Nebude to post rock/doom metal, instrumentální poloakustická muzika postavená na kytaře a violoncellu, instrumentální ani progresivní metal,... Budou to trochu sofistikovaněji udělané písničky s alternativně rockovým (a někdy i popovým) základem, citlivým melodickým zpěvem a celkově přístupem ke skladbě, atmosférou (ta je asi hlavním spojovacím prvkem s ostatníma kapelama). Alespoň takto podle mě zní naše debutové album, které už máme od prosince komplet hotové a smíchané.

 

Nutno dodat, že se žádnému z výše uvedených prvků přítomných u našich ostatních kapel primárně nebráníme, ale nedávalo by smysl tyto prvky používat a ani k nim s Martians vědomě nesměřujeme, řekl bych. Spíš nás láká probádat úplně jiné světy, necháváme tomu ale trochu volnější průběh, co se týká tvorby, i když o určitých styčných prvcích se spolu často bavíme.

 

Jak probíhal skladatelský proces a jak snadné nebo složité pro vás bylo najít společnou řeč? Oba jste muzikanti a osobnosti s určitými představami a zvyklostmi, což nemusí být vždy právě výhoda.

 

Spacosh: Každý z nás má domácí studio, takže si vzájemně posíláme Cubase projekty, průběžně tam nahráváme a vkládáme své party tak dlouho, dokud si oba neřekneme, že už je daná skladba hotová. Většinou to probíhá tak, že jeden z nás přijde s nějakým základem případné budoucí skladby. Může to být klidně jenom jeden riff, nebo dvě tři pasáže i s nějakými doplňujícími zvuky, rytmikou atd. Pokud to toho druhého zaujme, nějak to s ním rezonuje, tak si vyžádá celý projekt a nahraje tam svůj díl. Postupně si to takhle předáváme a doplňujeme, až z toho vyroste celá skladba.

 

Vzájemně se hudebně respektujeme a práce probíhají velmi přirozeně. Vždy se těším na to, co mi Martin pošle a kam se mu můj nápad podařilo posunout a obohatit. Snad to tak platí i v jeho případě. Samozřejmě k sobě ale dokážeme být i (konstruktivně) kritičtí, vždy je to však ve prospěch společné věci. Oba jsme ale také dobří přátelé a nezbytnou součástí našeho tvůrčího procesu jsou osobní setkání, třeba i u piva, kde náležitě probíráme aktuální situaci, další možnosti, muziku všeobecně apod.

 

Dá se v této chvíli říct, jestli v případě Martians zůstanete u studiového projektu, nebo budete fungovat jako regulérní kapela s živým hraním a tak podobně? Dalo by se to vůbec časově skloubit s hraním v ostatních vašich kapelách?

 

Spacosh: Tu vizi fungovat jako kapela, která hraje na živo, máme. Taková první fáze by mělo být natočení živého záznamu ze studia Svárov (obraz i zvuk). Už máme i live band složený z našich přátel, se kterým jsme v závěru minulého roku absolvovali historicky první (a zatím poslední) zkoušku. Pak jsme to nějaký čas neřešili a raději se soustředili na finalizaci všech aktivit ohledně dokončení alba. Ale v současné době tento nápad opět oživujeme a snad během léta by se to mohlo uskutečnit.

 

Jinak věřím, že skloubit s ostatníma kapelama se to dá. Žádná z těch kapel nezkouší pravidelně, ale spíše nárazověji před koncertem. Zkoušky zabírají mnoho času a ten je čím dál vzácnější :) Samozřejmě vím, že to není jen o čase, ale spíše o celkovém výdeji energie na danou věc. Věřím ale, že bude vše v pohodě. Proces tvorby by měl být i tak stejný jak doteď, tedy pouze na nás dvou.

 

Zmínil jsi dokončování alba, které by, pokud se nepletu, mělo vyjít někdy na podzim. Mohl bys k němu říct něco bližšího?

 

Spacosh: Album se bude jmenovat You Are Here. Pokud začnu od nahrávání, tak bicí jsme šli točit v září 2019. Oslovili jsme výborného bubeníka Romana Víchu, poslali mu materiál, on se to během chvilky naučil a ve studiu to dal nepřekvapivě jako pán. Zbytek jsme dodělávali opět každý u sebe doma ve svém studiu. Dost jsme toho ale nechali z původních demáčů. Martin pak navíc dohrál basu a zfinalizoval zpěvy.

 

V půli prosince 2019 jsme postupně začali posílat hotové tracky na mix Matoušovi Godíkovi. Matouš Godík je pro mne jeden z nejlepších lidí ohledně mixu, masteringu i produkce. Před lety jsem jeho práci dost sledoval a inspiroval se jeho zvukovými vychytávkami. V minulosti jsem mu také dával na mix album mé někdejší kapely AKLINE. Svěřili jsme mu také mastering alba SOUSEDI a v současné době mu na mastering posílám své mixy, které dělám pro ostatní kapely (např. DYING PASSION). Je to zároveň velmi civilní a příjemný člověk, se kterým si rozumím i lidsky.  Problém je jen ten, že má opravdu hodně práce, a tak jsme na mix celého alba čekali v podstatě rok. Tzn. v prosinci 2020 bylo album hotové i s mixem a masteringem.

 

Ohledně grafiky jsme se spojili s Alešem Fulínem, který dělá vizuály např. pro kapelu Zrní, a navíc má v oblibě grafický styl přebalů Radiohead (a samozřejmě i jejich muziku), což nám bylo rovněž sympatické. Aleš se svěřeného úkolu zhostil taky víc než na výbornou a troufám si tvrdit, že se z nás stali i přátelé. Zrovna předevčírem jsme spolu byli na pivu v prokopském pivovárku a plánujeme i nějaký ten cyklovýlet.

 

Jinak album chceme vydat jako vinyl s vloženým CD v papírové pošetce + určitý počet CD budeme mít i samostatně. Každopádně na výrobu vinylů se čeká půl roku, a proto album vyjde až na podzim.

 

 

Když to celé podtrhnu a sečtu, vychází mi z toho dva roky práce a poměrně slušný účet. Počítáš s nějakou návratností nebo se s něčím takovým u nás uvažovat nedá? Album si předpokládám vydáváte sami...?

 

Spacosh: No pro nás to vlastně až tak dlouhá pracovní doba nebyla. Spíš tak nějak klasická - složili jsme skladby, pak jsme cca pět měsíců finálně připravovali album pro mix a pak už jsme jen čekali. Poučení pro příště je řešit grafickou stránku už během mixu, paralelně.  My jsme toto začali řešit v podstatě až v čase ukončování mixu, a tak jsme čekali ještě na grafiku.

 

Co se týká "účtu" za album, tak cenově to nevychází nijak závratně víc než u našich jiných desek (pokud si je nemixujeme sami). Snad jen ty vinyly s vloženým CD jsou přece jen trochu dražší. Nad návratností samozřejmě uvažujeme, ale ne primárně. My jsme prostě čistí srdcaři, jinak bychom se na kapely a muziku možná už dávno vykašlali :) Fyzické CD jak všichni víme, je již nějaký čas na ústupu a vlastně už takový stále ještě asi nutný oldschool pro pár skalních (v závislosti na velikosti kapely).  Naopak vinyly jdou trochu nahoru. Každopádně všeobecně stále víc a víc převládá streaming ze Spotify a podobných platforem, ze kterých má samotný umělec mizivé procento výdělku. Album si nakonec vydáváme sami. Nějaké jiné možnosti jsme zvažovali a byla i nějaká nabídka, ale nakonec to bude v naší režii.

 

Jakým způsobem se budete snažit nahrávku podpořit a dostat mezi lidi? Co je podle vás v dnešní době vůbec způsob, který má nějaký smysl a efekt?

 

Spacosh: Jak udělat co nejefektivnější promo, to je věčné téma. Stále se to učíme :D Před vydáním alba chceme vypustit několik singlů, abychom na sebe ještě trochu upozornili a taky vyplnili dobu před vydáním. Pokud se podaří navíc pořídit ten živák ze studia, tak tím líp. Jinak jsou také ke každému singlu i k vydání alba rozeslány tiskové zprávy. Ideální by bylo po vydání udělat nějaké koncerty, abychom mohli desku propagovat i živě. V plánu to každopádně máme. Propagace dnes obecně taky hodně běží po sociálních sítích, i když v tom máme asi trochu rezervy.

 

Jakou zkušenost z tohoto pohledu pro Tebe znamenala doba coronaviru a s ním souvisejících omezení ve společnosti?

 

Spacosh: No obecně to bylo období pro hudbu poměrně hodně nepřívětivé z pohledu možnosti živé prezentace a pro mnohé i finančního zajištění, ale zase vznikla spousta nových desek. Lockdown dal zřejmě více času na tvorbu nové muziky. Obecně se pak propagace u kapel přesunula v podstatě pouze na virtuální prostor, případně na online koncerty.

 

I pro mne to byl velmi produktivní čas, ale to bylo dáno spíše tím, že se to prostě tak sešlo v době, kdy jsem zrovna dodělával novou desku BETWEEN THE PLANETS, stále jsme něco dělali ohledně alba MARTIANS a vycházela i deska ELBE.

 

K tomu musím ještě dodat, že mám jinak samozřejmě civilní job (který mám ale také dost rád) a všechno tohle vzniká "po práci" během mého volného času. Aby to nevypadalo, že jsem v lockdownu jen seděl ve studiu a točil muziku :)

 

Martians band

 

Dokázal bys odhadnout, zda se díky tomu nějakým způsobem trvale promění chování kapel nebo fanoušků? Ještě nedávno si asi jen málokdo uměl představit streamovaný koncert nebo to, že v létě nepojede tak jako každý rok na svůj oblíbený festival...

 

Spacosh: To bude samozřejmě záviset na tom, jak a jakým směrem se bude proměňovat svět okolo. A netýká se to jen muziky, ale všech lidí a jejich činností. Všechno je to jen reakce na to, co se děje kolem. Pokud se odteď bude už pořád průběžně (z mého pohledu) nepřiměřeně strašit s kovidem a každý půl rok bude lockdown, pak se zákonitě musí proměnit i chování kapel, fanoušků a hlavně všech lidí na planetě. Nic na světě se však neděje jen tak náhodně, všechno má svůj skrytý vyšší smysl a každá situace, která se aktuálně jeví jako nepříznivá, může člověka něco naučit, snad. Každopádně věřím, že muzika si svou cestu vždycky nějak najde, nicméně to, co se teď děje ve světě, se týká všech lidí a o to je celá situace závažnější.

 

Za mě nezbývá než popřát nejen Martians, ale i ostatním Tvým kapelám a Tobě samotnému hodně síly a energie zvládnout všechno, co nás čeká. Děkuju za rozhovor.

 

Spacosh: Díky moc za poskytnutý prostor a skvělé otázky. Také přeji Tobě a celému Echoes Zine ať se vám i nadále daří. Váš zine průběžně čtu už několik let a baví mne to, děláte skvělou práci. Co se týká Martians, jak jsem již psal, budeme teď ve víceméně pravidelných periodách uveřejňovat další singly. Píseň A Soul of New Day je na albu jako první. Druhý singl bude pro změnu na úplně poslední písničku. Můžu prozradit, že má opět krásný cover od Aleše Fulína. Snad se vám bude taky líbit. Mějte se fajn a ještě jednou díky.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky