Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
dISHARMONY

dISHARMONYFanoušci temných zákoutí

Victimer1.2.2015
dISHARMONY fungují hezkých pár let, takže si bylo o čem povídat. Nebylo to jen poslední vydané album "Cloned II", co bylo záminkou k rozhovoru s touto bratislavskou elektronickou formací. Zvítězila celková zvědavost dovědět se víc, dotknout se některých témat a některé zas naplno odhalit. Vkročme tedy na pár chvil společně do světa dISHARMONY a nechme se vést. Více už sympaťák Peter Ryby.

Stále poměrně čerstvě je venku vaše album "Cloned II" - zkuste jej letmo představit. Bylo u něj hlavní motivací pokračovat v podobném přístupu jako u stejnojmenného prvního dílu?

 

"Cloned II", jak sám název naznačuje, je vlastně pokračování prvního dílu. Hlavní idea byla přiblížit posluchačům opět naši remixovou produkci, která se často nikde neobjevila, anebo jde o skladby, které se objevily na kompilacích. Taktéž jsme trochu polovili v šuplících a našli něco, co tam zapadlo pořádně hluboko, a to je hlavní důvod o čem série "Cloned" jsou. Rádi se chytíme něčeho, co můžeme přetvořit do své podoby a přitom tam zachovat něco původního, i když se často necháme unést a koncept není rozpoznatelný, ale tak už to na elektronické scéně je, že nemá hranic a je jen na vás, kam si je posunete. Novinka "Cloned II" opět není řadovou nahrávkou, ale zní v našem duchu a všechno co na ní je, je překopané pod naší taktovkou. Nejsme rádi, když děláme něco, co by nemělo být publikováno, neboť to není ten důvod, proč to děláme. Je to taková naše další tvář a materiál se časem nakupí, tak proč ho neukázat na světlo světa. Doufám, že se vám líbí...

 

Na albu jsou některé vaše skladby + cizí předělané skladby. Co vše můžeme na "Cloned II" nalézt?

 

Všechno, co si z něj vezmete. Je to určitě mix všemožných dark - stylů, množství elektronických motivů a hlavně pár raritek, takže určitě potěší naše posluchače. Je to taková pestrá paleta, která se dá natřít na vaše sluchové orgány. Je jen na vás, co si z ní vezmete.

 

Hudba dISHARMONY na mne působí jako zkoušení spojení neviditelné hranice dobra a zla pomocí elektronické hudby. Tedy dvou opačných světů, navzájem nespojitelných, disharmonických. Jak moc daleko je mé vnímání od toho vašeho, coby autorů?

 

My hudbu tvoříme. Hodnocení je určitě na druhých, a tak bychom to i nechali. Těší nás většina pozitivních reakcí. Jsme ovlivněni vším možným, zejména pak životem, který není vždy dobrý. Rádi se necháme unášet do světa fantazie. Jsme fanoušci temných zákoutí a o tom to je. Rádi to zakomponujeme do produkce a, i když jsme oba velmi rozdílní, máme toho hodně společného a výsledek je dISHARMONY.

 

Když pominu jakési spojení černé a bílé ve vaší hudbě, kudy se ubírá hlavní myšlenkový koncept dISHARMONY? Kde hledat vaši hlavní inspiraci?

 

Nikdy jsme netvořili věci jako koncept. Prostě přišel nápad a v tom určitém období se nápadů držíme. Když jich máme dohromady víc, začně vznikat album. Snažíme se držet melodie, která nám rotuje v našich střelených mozcích. Jakmile se nečeho chytneme, jdeme po tom a teprve v tom daném momentě to začíná být koncept. Potom se to jenom nabaluje. Pro nás je hudba určitým zdrojem, otevřením se něčemu, přičemž nevíme co nás čeká. Momentálně už spolu netrávíme tolik času, takže tvorba je limitovanější, ale když se dostaví nápad, umíme ho doklepat tam, kde ho chceme mít a to nás potom velmi těší, protože stále překračujeme něco, co může být ještě lepší. Jsme rádi, když i po čase v tom, co jsme udělali, najdeme emoce a rádi je překládáme do toho, čemu říkáme náš projekt.

 

Jaké vlivy (a nepočítejme jen ty hudební) jsou pro vás osobně přínosné a je třeba je u tvorby dISHARMONY zmínit?

 

Životní sračky (smích). Ale ne... vlivy byly v minulosti různé, hlavně určitě ty hudební. Když jsme začali tvořit, měli jsme naposlouchané hodně hudby a technologie nebyla taková jako dnes, takže jsme chtěli nahrát něco svého, co nás bude naplňovat a bude tam všecko, co rádi posloucháme. Je tam také hodně filmů, her a temné literatury. Často jsme byli překvapeni, jaké věci se dají vytvořit pomocí našeho legendárního nástroje a tehdejšího počítače, který často naše nestandardní nároky nestíhal. Velkým přínosem je sám život. Poslední alba jsou hlavně o něm. Život versus dISHARMONY.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/disharmony%20rozhovor.jpg

 

Budeme-li se bavit o tvorbě jednotlivých kompozic, do jakých témat sklouzneme? Speciální nálada, noc, prostředí, nebo je to zkrátka jedno a záleží na okamžiku? Rozvíjíte nejprve hlavní linku (motiv), nebo vaše hudba vzniká víc na bázi experimentování se zvuky?

 

Rozvíjí se nějaký motiv a do něj potom skládáš, co potřebuješ. Experimentování jednoznačně musí být, jinak ty zvuky nedostaneš tam, kde jsou. Pak je důležitá nálada, ale každý má svůj postup. My to děláme, jak to zrovna jde, nemáme žádný recept. Hudbou se neživíme, takže máme na háku nějaké hudební postupy. Důležitý je výsledek. Hlavně, že je zábava a my se můžeme bavit.

 

Jaké používáte nástrojové vybavení, pokud to není příliš troufalé chtít vědět?

 

Stále jiné a v podstatě ty stejné. Dneska už to není o tom, jaké nástroje máš. Pokud není nápad, nepomůže ani top studio. Používáme moderní softwery, ale taky staré krabičky, které nám ještě vyrobil Robův otec. Nikdy neměníme proces nahrávání hlasu, ani proces toho, jak děláme celou tu omáčku okolo. Prostě zníme tak, jak zníme.

 

A co v případě studia - využíváte domácí prostory? Je možné popsat zdejší vybavení?

 

Byl to tuším rok 2001, kdy jsme to společně zkusili v profi studiu, které bylo na tu dobu perfektně vybavené a nemělo konkurenci. My jsme tam v podstatě vnikli jako piráti, protože studio bylo součástí Robovy práce. Dost jsme se tam pobavili a nakonec i pěkně opili, bylo to katastrofální... To bylo asi naposledy, co jsem viděl studio. Všechno je to domácí tvoření, dnes už má studio každý. Já mám dvě a Robo jedno. I když on má také dvě, pokud budu počítat to grafické (smích). Byli jsme otevřenější tomu být doma a zkoušet, co se dá. Je to o mnoho pohodlnější a uzavřenější, s námi by to ve studiu stejně nikdo nevydržel...

 

Máte zkušenosti i s učinkováním na jiných hudebních frontách, než je ta elektronická?

 

Pokud myslíš živé hraní, tak ano. Byl to metalový festival a byl tam jeden vymakaný zážitek, který si pamatujeme dodnes. Lidi se neskutečně bavili, dokonce nám udělali i metalové logo. Tehdy jsme měli kytaristu a celé jsme to v tom duchu pojali. Dost jsme se pobavili.

 

Zkuste promluvit o dalších projektech, ve kterých jste současně s dISHARMONY aktivní.

 

Oxyd je náš hlavní společný projekt. Momentálně spí, i když se jeho nová skladba objeví na kompilaci našeho domovského labelu. Tento projekt začínal jako dark ambient formát a vydali jsme s ním, tuším, pět alb. Je to v podstatě o nás, ale trochu jinde.

 

Pokud se budeme chtít dostat na úplný start, jaké byly hudební začátky vás obou - jak jste se dali vůbec dohromady, co vás osudově spojilo?

 

Ohh, to byly kouzelné časy (smích). My se známe už ze základní školy. Dlouho jsme se neviděli a někdy v roce 2001 jsme se po dlouhé době potkali. Slovo dalo slovo a od té doby jsme v kontaktu, takže to je asi nejdůležitější, protože jsme velmi dobří kamarádi, což je v dnešní unáhlené době dost pozitivní. Stále jsme se bavili o hudbě, hudbu také poslouchali a Robo jako vizionář a majitel skvělého nástroje navrhl, že tohle by mohlo znít dobře. Uteklo pár týdnů a na světě bylo naše první album "Moonflower", o které hned projevil zájem, tehdy dost vychytaný, label Broken Seal.

 

Jednoznačně to pro nás byla zábava. Zkoušeli jsme, co z nás vyleze, seznamovali jsme se s mašinkami, zkoušeli jsme hrát naživo. Tvořili jsme i graficky a bylo to skvělé období. Měli jsme si co říct a měli jsme toho hodně v sobě, takže nápady z nás jen lítaly. Žili jsme v podstatě jen pro hudbu a ani nevnímali, jak se svět kolem nás mění a čas ubíhá.

 

Vaše živá vystoupení vypadají jako velmi specifická, fungující na navození určité atmosféry, ať už maskami nebo promítáním. Přibližte nám trochu tuhle atmosféru vašich vystoupení.

 

Jsme temní andělé, kteří hrají temnou polku, takže i image je k tomu, jak dotvořit celkovou atmosféru. Hrajeme asi tak jednou za dva roky (smích). Hip-hopová scéna nás nepřijala a naše hraní je ojedinělé. Jsme rádi, když si můžeme zabrnkat na kvalitní akci a jakmile nás někdo k hraní zlomí, tak tu energii patřičně podáme ven. Vždy je to o zvuku a to ostatní už je pouze tím, co jde během vystoupení skrz nás a pokud nás lidi pochopí a poslouchají, tak jim to všechno vracíme zpět. Nejsme taneční kapela, ale lidé se na našich koncertech hýbou a někdy je to opravdu zábava.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/disharmony%20rozhovor%20ii.jpg

 

Rád bych vás nechal se rozpovídat o bratislavské klubové scéně, potažmo o klubech jako takových. Chopíte se toho, jak to vidíte ze svého vlastního pohledu?

 

Já to nevidím nijak, protože u nás ve městě jsem byl naposledy někdy v 68ém (smích). Tady scéna není, na internetu ano. Ale určitě se pár jednotlivců najde. Sem tam se uspořádá nějaký minifest. Někdy sem dorazí nějaký projekt zvučnějšího jména. Ano, to se tu děje. Nevím, jestli je to scéna, ale úplně mrtvé to tady není. Všichni se tu znají, klubů je tady málo a ty, které podporují tuto komunitu, u mě mají velké plus.

 

Pokud to chápu správně a vrátíme-li se znovu k vlivům, tak jedno podstatné bude také asi vaše působiště - Petržalka. Jakou úlohu ve vašich životech hraje tohle bratislavské sídliště?

 

Velmi velkou. Tady jsme se poznali, tady jsme spolu chodli do školy, tady jsme nahráli naše důležitá alba. Tady jsme se také potkávali a pořád to děláme. Petržalka nám dala určitě hodně a byla pro nás velkým zdrojem inspirace, protože většina našich příběhů se točí kolem tohoto velkého sídliště.

 

Nelze vynechat ani váš domovský label Aliens. Jak dlouho tato firma funguje, na jakou muziku je zaměřená a co od ní můžeme do budoucna čekat?

 

Její začátky spadají někam do roku 1997. Na začátku to bylo spíš takové bádání a spolupráce, protože jsme byli mladí a nemohli jsme si dovolit vydávat, protože by to nikdo nezaplatil. Od roku 2005 label vydává čistě svoje záležitosti a věnuje se produkování pravidelně. Zaměřili jsme se hlavně na SK a CZ scénu a vydali jsme kupu skvělých projektů v různých stylech. Stačí si kliknout na naše stránky a tam je všechno. Plány? Ano, ty máme a chceme si je udržet. V těchto dnech je to novinka The Opposer Divine, u nás debutující. Je to sólovka projektu Terminal State. Na březen je nachystaná kompilace "Hyperthermia", která seskupuje celosvětovou scénu a bude obsahovat elektronické masáže a tučné jména, které připravily skladby pouze pro tento projekt a musím říci, že to zní nadčasově.

 

Taky jsme nedávno obdrželi neskutečný materiál, od přímo kultovního projektu, který není momentálně aktivní, ale stále je to projekt, který má velké jméno a velmi specifický zvuk. Jde o jeden německý one-man projekt. Momentálně posloucháme materiál, který byl udělaný před časem a nikdy se nikde neobjevil. Zatím neprozradíme o jaký projekt se jedná. Jednáme o detailech a pokud se dohodneme, máme u nás další zahraniční chuťovku. Headdreamer za pár dní vydá své nové digi-EP a ostatní ukáže až čas. Na našich stránkách rozbíháme "demo" sekci, takže rádi podpoříme a vydáme každý projekt, který nás osloví. Po delší době máme dobrou mezinárodní distribuci, takže vydání jdou i do světa, jenom to Slovensko a Česko nic (smích).

 

Je Aliens production na Slovensku ojedinělým typem labelu, nebo jsou zde další, podobné?

 

Jak sledujeme média, tak asi ne. V ČR působí skvělí Monopol Records, u nás jsou experimentálnější a temnější média. To, co děláme my, jsme zatím nezaregistrovali a pokud něco podobného je, tak se omlouváme. A pokud někdo něco dělá tady v našich končinách, tak ať se stane naší součástí, jiný label je zbytečný (smích).

 

Díky za možnost si popovídat aspoň touto formou. Jen to dobré do budoucna!

 

Určitě velký dík za tvůj čas. Dnes ho mají lidé málo a když ho mají, tak stejně pečou oči na sociálních sítích a stahují hudbu, kterou si druhý den nepamatují. Jsme rádi za každou prezentaci. Přejeme vše dobré vašemu zinu a hodně dobré muziky. Tu naši najdete na našich stránkách   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky