Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Naurrakar

NaurrakarPředstava o konci lidského pokolení je krásná

Bhut20.1.2014
Vyzpovídat kapelu, která má v současnosti našlápnuto mílovým krokem, nikdy není od věci. Povídali jsme nejen o nové desce, ale i o budoucím směřování. Na všemožné otázky odpovídal především kytarista a hlavní skladatel kapely - Ego.

Zdravím Naurrakar! Jakou nohou jste vkročili do nového roku? Jaké plány jste si vytýčili, na co bychom se měli připravit?

 

EGO: Zdravím čtenáře Echoes! Do nového roku jsme vstoupili silně rozporuplně – konečně se k nám připojil bubeník, kterého zaučujeme a následující koncert s ním již vystoupíme, ale také vznikl velký problém s vokalistou Bathorem. Má totiž zdravotní problém – tinitus v uchu, který má už léta, se nyní prudce zhoršil a vážně se uvažuje o Bathorově konci, což je zdrcující záležitost. Těžko nyní říct, jak to dopadne…

 

To je zpráva z těch nepříjemných, jak bude vypadat následný vývoj kapely? Budete shánět nového vokalistu, nebo vše půjde na čas k ledu?

 

EGO: Je několik plánů – buď si Bathor odpočine a třeba se to zlepší a do té doby budeme hrát se zástupcem, nebo budeme shánět následovníka. Nic k ledu nepůjde, ani na čas.

 

Zmínil jsi i přijetí bubeníka, můžeš nového člena trochu představit?

 

EGO: Vlad Necromaniac, syn slovutného Vláda Blasphemera z Maniac Butcher; sám se nám na jednom koncertě přihlásil, že chce s námi sypat. Jezdíme s ním zkoušet na sušárnu do Žatce. První vystoupení s ním se uskuteční 25. ledna v Exit-us v Praze.

 

Máte za sebou, řekl bych, že úspěšný rok 2013. Vydali jste dvě slušné nahrávky (EP a debut). Jsou to výpovědi určité doby, přesto, jak je vnímáte dnes s odstupem několika měsíců? Převažují tehdejší pocity?

 

EGO: Uplynulý rok byl pro nás silný, mluvím tedy hlavně o novém albu „Epilog lidstva“, a taky o songách pro splitko z malajského vydavatelství (to sice ještě nevyšlo, ale songy jsou dávno venku a je to takový samostatný počin). „Epilog“ plní, co jsme od něj chtěli, zájem je u nás i v zahraničí, slušné hodnocení; prodeje CD a triček jakžtakž ujdou, při těch bídných poměrech si nemůžeme stěžovat. Ale hlavně taky tu zpětnou vazbu, když vidíme, co jsme vytvořili, posunuje nás to dál, určuje to další cestu ve výrazu a skládání.

 

Určitě sledujete domácí scénu, přinejmenším tu black metalovou. Jak hodnotíte uplynulý rok? Vyšly výborné desky od Inferno, Cult of Fire, Silva Nigra, Algor,... a z pohledu black metalu se mluví o dost silném roce.

 

EGO: Rozhodně silný rok, to souhlasím, ačkoli z toho nového mě baví jen Cult of Fire, kterých desku jsem si pořídil i na vinylu, a to už je co říct :D Například Inferno mě vůbec nevzalo, u Silva Nigra mám raději předchozí počin, Triumph Genus ujde, ale je to těžce přechválené.. Podle mě je rok silný takovým celkovým vzestupem domácích nahrávek a jsem přesvědčen, že jsme k tomu přispěli i my :)

 

Mohl bys ještě přiblížit ono splitko, které jsi zmínil před chvílí? S kým bude spojené a proč právě Malajsie?

 

EGO: Na něm budou čtyři kapely – z Malajsie, Mexika a Brazílie (ta brazilská kapela to zdržuje, nedodala svoje skladby) a my. Máme pro to dva songy – „Postavy marnosti“ a „Kletba mrtvých bohů“, složené pro tento split. Začátkem loňského roku se nám ozvalo malajské Qalaqas black art productions, že jsme je zaujali a že chtějí spolupracovat; někde se o nás dozvěděli.

 

Je už domluvená edice toho splitka, myslím, jestli vyjde na gramodesce nebo CDčku. Bude nějakým jednoduchým způsobem dostupná vašim domácím fanouškům?

 

EGO: Jo, vyjde 100 kusů, my budeme mít u sebe 20. Takže v omezeném počtu k dostání bude, jen doufám, že se tedy někdy dočkáme.

 

A co formát vlastního alba (ať už Epilog lidstva, nebo něco budoucího)? Nehodláte jej vydat také na gramodesce, nebo kazetě? Jak se na ty nosiče díváte? Sbíráte některé z nich?

 

EGO: Ááá, lahůdková otázka :) Samozřejmě velký sen každého metalového interpreta je mít album na gramodesce. To je však dost drahé, byl by k tomu potřeba label nebo alespoň pořádné vlastní zdroje. A proto vše (zatím) vydáváme na CD, které se ještě dají (jakžtakž) utáhnout z vlastní kapsy, navíc pár kaček taky přispěl Jiří z Werewolfu, pod jehož hlavičkou jsou obě naše stříbrné placky. CD jsou slušná vizitka, dají se posílat do labelům, případně na festivaly pro ukázku, taky se něco prodá, protože nejsou drahé. Je to digitální formát ne nepodobný mp3, takže nejvíc naráží na problém „nebudu to kupovat, mám to v PC“, takže o to více musí zaujmout grafickým zpracováním. Co se týče kazet, nám nevyplatí se vůbec dělat.
Já osobně jsem fanoušek analogu – vinylů, mám gramec a sbírám desky. Pozvolna, mám jich vlastně jen pár a přibývají hodně pomalu; kupuju si jen svoje největší lahůdky.

 

Mohl bys prozradit nějaké zajímavé klenoty ze své sbírky, na které si nejvíce pyšný?

 

EGO: Zmíním LP Svatý Vincent z roku 1990 koupený přes Aukro, podle všeho byl až do mého pořízení nehraný! Je to hudba, kterou, co vím, jsem schopen poslouchat jen já :D a beru to naprosto vážně. Pak Inquisition – Ominous Doctrines, koupený přímo z distra kapely, když jsme s nimi hráli. Do třetice pak Cult of fire, mimo jiné neskutečně nádherný obal s obrázky.

 

V jakém prostředí a na jaké technice nejčastěji přehráváš hudbu?

 

EGO: Digitál (mp3 a CD) přehrávám nejčastěji na PC se studiovými reproduktory - dřevěné M-Audio, či ze sluchátek Koss, na které jsem hodně zvyklý, a pak mám gramofon Tesla NZC 300, nově seřízený v servisu a reproduktory ozdobené ostnatým drátem :P tudíž žádné soustavy za desítky tisíc, ale hraje to nádherně :)

 

Vaše texty vyznívají nihilisticky a dekadentně, což plně koresponduje s žánrem. Utváří současný stav lidstva skutečně svůj vlastní epilog?

 

BATHOR: Představa o konci lidského pokolení je krásná, ale myslím, že ještě nějaký čas potrvá, než se zničíme, takže se zatím musíme spokojit se svou fantazií.

 

Debutovou práci zdobí malba umělkyně Morgause, kterážto je členkou sdružení Infernalismus. Jste s tímto spolkem nějakým způsobem v příbuzenství? Proč padla volba právě na Morgause?

 

EGO: Volba na ni padla, protože se hodil jak její malířský, tak i vokální výraz. Chtěli jsme na albu mít tentokrát skutečnou malbu a hudbu okořenit hostujícím vokálem, a takový tam zrovna perfektně pasuje. Jinak se spolkem Infernalismus v žádném příbuzenství nejsme, jsme naprosto nezávislá kapela.

 

Kde podle vás leží hranice mezi kapelou nezávislou a tou řekněme závislou? Jde podle vás jen o to, jestli se svou muzikou živí, nebo se na nezávislost díváte i jinak?

 

EGO: Teď jsem tím myslel hlavně příslušnost k nějaké organizaci nebo části scény – jak máme plzeňskou, severočeskou a podobně, jsou ty kapely různě propojeny , mají podobný „nádech“. Živení muzikou se toho netýká, tohle téma je vůbec pro nás samozřejmě úplně mimo :D


Jsou pro vás stěžejní i jiná ovlivnění než jen black metalová hudba a témata s ní spojená? Co byste v tomto směru rádi zmínili?

 

BATHOR: Rozhodně! Omezovat se jen na black metal by byla hloupost. V každém žánru vzniká kvalitní muzika. Pro mne je zásadní, aby hudba nebyla mainstreamová, takže mi třeba uniká spousta známých kvalitních skupin. Poslední dobou se orientuji na industriální až ambientní vody. Nevím jestli má cenu jmenovat, ale z martial industrialu jsou pro mě zásadní počiny těles Ardity a Toroidh, z dalších např. Nordvargr, Northaunt, Der Blutharsch, Bad Sector... je toho fakt dost.

 

EGO: Ovlivňuje nás všechno, co kolem sebe vidíme a slyšíme :)

 

Na vliv industriálních kapel jsem měl podezření, je možné, že příští kroky Naurrakar budou kořeněné elektronikou?

 

EGO: Ne :)  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky