Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Social Party

Social PartyPořád se snažíme vycházet z hudby 70. a 90. let

Victimer20.10.2012
Po křtu alba "Prolomit ledy" jsem si uvědomil, že mi hudba SOCIAL PARTY sedí čím dál víc a že si to hrne směrem, který velmi často vyhledávám. Proč si tedy neudělat radost malým interview a nezeptat se na pocity přímých aktérů? Jak se dělá dobrý bigbít v Opavě se dozvíte o jedno až třináct pater níž.

1. Zdravím spolupracovníky, emočně vypjaté vokalisty a bubeníky, co potkali ve Zlíně Našrot a přivedli je do Opavy. Jste připraveni na pár otázek pro Echoes?


Radek: Ano dal bych si kafe s rumem!

 

2. Nedávno jsme se potkali na koncertě. Čím pro vás jsou, je to ten hlavní motor pro kapelu, nejen co do zkušeností, ale dejme tomu i do prodeje merchandisingu?

 

Crack: Koncerty jsou asi nejdůležitější. Baví nás sledovat jestli a jak působí naše muzika na lidi. Díky koncertům máme možnost vidět zajímavé města, kluby, pokecat s lidma, zapařit a v prvé řadě si taky poslechnout skvělé kapely. (Většinou hrajeme jenom se skvělýma kapelama, ha).


Radek: Spíš do zkušenosti, merch prodáváme jen abychom měli nějaký základ na točení desek a výrobu nového merchandisingu ... je to takové kapelní perpetum mobile.

 

3. Co je mi známo, tak se prostě snažíte hrát co to jde. V září jste podnikli sérii setů po Evropě. Jak k ní došlo, zajišťovali jste si tour sami, nebo jste byli osloveni?


Radek: Základ bylo pozvání anglické kapely Djevara, zbytek obstaral Crack.


Crack: Jo, pozvaní jsme byli na Malcfest, který dělá bubeník kapely Djevara Malcolm, který mimo jiné taky dělá soundinženýra v jednom londýnském studiu a na svůj fesťák si zve kapely, se kterýma nějakým způsobem spolupracuje (a že jich tam bylo!). Pak nám kluci ještě udělali koncert v Londýně a zbytek jsme si tak nějak zařídili svépomocí.

 

4. Něco už jste mi prozradili, něco určitě ne... Takže teď je ten správný čas pro ostatní - hlavní úspěchy i úskalí turné, různé pikantnosti... Nechám to na vás, prostoru je dost.


Radek: Když si vezmeš, že jsme turné začali v Chebu koupí devadesáti piv a jednu štangli salámu s komentářem : „Gut“.. výjde z toho pár krásných příběhů... report je na našem bandzonu.

 

Crack: Dali jsme si super eurotrip, projeli pár zemí a poslechli tuny výborné muziky. Nejvtipnější příhoda z rockerského života byla asi ta, když jsme se ve Francii ocitli bez peněz a skupovali jsme ty nejlevnější fazole z Carefouru a druhý den jsme se náhodou ocitli v luxusním jachtklubu v Haagu. Tam už jsme prachy měli.

 

5. Aktuálně máte venku cedko ''Prolomit ledy''. Jak jste s ním s drobným odstupem spokojeni dnes? Podle mě má šanci oslovit více lidí. Nebavíme se teď o mainstreamu, ale o kvalitě alba. Jak tuhle skutečnost vidí SOCIAL PARTY?


Crack: S deskou jsme spokojení hodně. Dali jsme si s tím docela velkou práci a doufáme, že to stálo za to. Reakce jsou zatím kladné a jestli s touto deskou oslovíme víc lidí, to bude jedině dobře.

 

Radek: Více lidí? To by bylo fajn!

 

Ilič: Social Party to vidí dobře… ( Naposled nás někdo nominoval v anketě magazínu FULLMOON na desku roku.)

 

6. Kde jste desku nahrávali, kolik vás to stálo času a nervů a vůbec, bylo to celé o radosti nebo spíš o hádkách a kompromisech?


Crack: Po dlouhém poslechu několika českých výborných desek jsme se rozhodli pro zvuk desky Tartas od Kusumam. Ti to nahrávali v Bzeneckém Shaarku, takže i my jsme směřovali tímto směrem. Podmínky, které jsme tam měli byly víc než výborné, takže nahrávání bylo naprosto bezproblémové. Věděli jsme, jak to má znít, takže nebyl důvod k nějakým kompromisům. A navíc jsme to taky trochu pojali jako „kapelní dovolenou“. Mrkli jsme se do Uherského Hradiště a do nedalekého Vracova, kde jsme se ocitli s nějakou místní partou na vesnické zábavě. Docela legrace!

 

Ilič: Ano, věděli jsme jak to má znít a tak už ,,jenom“ stačilo nahrát to s co nejmenším počtem chyb v relativně rozumném čase. Zbytek vyretušovat, optimálně naladit směsí alkoholu Crackův ztrácející se hlas a snažit se chovat normálně-lidsky, aby zvukaře během natáčení neodvezli do blázince.

 

7. Myslím, že váš posun je z novinky jasně cítit. Škatulkám bych se vyhnul, stejně to složité... ale je tohle právě ta poloha, kterou se chtějí SOCIAL PARTY ubírat a rozvíjet ji?


Radek: V podstatě pro nás není při skládání nových věcí moc důležité, k jakému stylu se ubíráme jako spíše to, abychom se hudebně posunuli zase trochu dál.


Crack: Jestli je to zrovna ta pravá poloha, kterou bychom se chtěli ubírat se říct nedá. Pořád se snažíme vycházet z hudby 70. a 90. let, každý z nás ale do naší muziky přidává různé jiné vlivy a tak je těžko odhadnutelné, kam může naše hudba směřovat.

 

8. Na tohle téma bych hned navázal vlivy vaší hudby. Jaká hudba vás nejvíce ovlivňuje a pomáhá utvářet vaši vlastní? Přimlouvám se i za vlivy nehudební ...


Crack: Z hudebních vlivů pořád donekonečna sjíždíme Luzera, Sepulturu, Rage Against The Machine, 90- tky a 70- tky….. Ty nehudební jsou třeba naše kapelní zkoušky. Na nich se procházíme parkem nedaleko zkušebny, a k tomu bubeníkova stále nekončící sada otázek o slavných dobrých kapelách, slavných debilních kapelách, nekonečné replikace Červeného trpaslíka, Simpsonů, české sody a Švejka.

 

social party

 

9. "Prolomit ledy" jste pokřtili v Artu vystoupením s Našrot. Jak jste spokojeni s touto akcí či křtem samotným? Asi vím na co budete narážet, ach ti lidé, kde byli...? Takže, vaše pozitiva-negativa?


Radek: Mít u křestu takovou kapelu jako Našrot je výborné.


Ilič: Jo, když jsem je viděl poprvé, působili na mě jako partička hippie-country-zálesáků střední generace. Jenže pak spustí nekompromisní nářez, při kterém Hraboš řve do rachotu kytar - celý tento úkaz mě vždycky ohromí - že tu existujou eště kurva rokeři!


Crack: Prostě to byl mejdan u příležitosti vydání nové desky. Lidí tam bylo tak akorát, zvuk byl docela fajn a atmosféra výborná. Navíc s Našrotama hrajeme rádi, je to skvělá kapela a myslím že lepšího sparing partnera k našemu křtu jsme si nemohli přát!

 

10. Zmiňované euroturné určitě přineslo kapele nemálo kontaktů. Chystáte se k nám dovézt nějakou zajímavou grupku nebo naopak využít nabytých kontaktů k dalšímu výletu?


Radek: Je to nalej – vylej, jako všude…


Crack: Momentálně jsme v kontaktu s francouzema Jack Duppon, se kterýma jsme strávili asi 3 dny v Anglii. Taky jsme se tam seznámili se Scratch Latin, kteří jeli nedávno turné s Djevarou a my jsme se s nimi zase potkali na pódiu, což bylo fajn a bylo by ještě lepší si tyhle mejdany zopakovat častěji. Mně se tam strašně moc zalíbili Silent Front z Londýna, kteří výborně míchají zvuk Converge, Black Elk a starých Korn, takže ty bych rád někdy pozval do Čech a sjel s něma pár koncertů. Jinak kontaktů jsme nasbírali docela dost takže by další pokus o Evropské turné mohl dopadnout o dost líp.

 

11. Zastavil bych se u opavské scény. Jak podle vás živoří, funguje nebo zda-li podle vás vůbec nějaká existuje? Prostě kapely, které dle vás stojí za to zmínit a podpořit.


Social Party: Jo, jsou tady slavné kapely jako Kofe-in, zastupujících elektro pop scénu (alternative) nebo pankáči z Protisměru a k tomu spousta jiných jazzpopových, funkypopových, punkpopových či unplugged kapel a my jsme nesmírně rádi, že máme tu možnost stát naprosto mimo tuhle scénu.

 

12. A kdybychom šli dál? Kterých českých kapel si vážíte a např. jste hrdi ze společného hraní? Našrot myslím budou jednou z nich...


Radek: s Našrot už jsme hráli potřetí .. jsme rádi za každé hraní s takovýma kapelama.


Crack: Jsme rádi za přátelství s Illegal Illusion, Děti Deště, Deverovou Chybou, Human Puppet, Esazlasa, samozřejmě je těch kapel daleko víc, určitě je dobré zmínit i ty Našrot ale v podstatě drtivá většina kapel se kterýma jsme kdy hráli jsou v podstatě ty, kterých si vážíme.

 

13. Máte v plánu další merachandising? Viděl jsem trika, nášivka mi visí nedbalým stehem na kšiltu, odznáček taky mám, hehe... Chystáte k nové desce trošku více tohohle zbožíčka?


Radek: Nedávno jsme přemýšleli nad skleněnou koulí s umělým sněhem a naší fotografií, haha.


Crack: Určitě jo. Nášivky už skoro nemáme, placky už došly asi před rokem, trika teď máme nové.


Ilič: Podle Crackova návrhu jsou ty trika opravdový Hardcore.

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky