Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Lišaj

LišajNa břehu moře a v přilehlých lesích

Victimer18.10.2015
Hudebního samorosta Mikuláše už jsem jednou vyzpovídal v rámci projektu Les a dnes si dáme malé pokračování. S tím rozdílem, že Les na chvíli zůstane Lesem a na povrch vypluje staronová identita Lišaj. Pod tímto jménem letos vznikla nahrávka "Szara", která je zvláštním mixem downtempových ploch, ruchů a "rapovaných" textů. Především o ní jsme prohodili pár slov.

V našem společném rozhovoru jsme si tvoji tvorbu představili coby projekt Les. Album "Szara" jsi nahrál pod jinou identitou - pod Lišaj. Proč jsi se takto rozhodl?

 

V momentu, kdy jsme LES, který byl od začátku projektem dvou lidí, přestali zvládat kooperovat, jsem se rozhodl proklestit další cestu sám. Jsme spolu ale pořád v kontaktu a budu rád, jestli se zase někdy hudebně setkáme, spolupracovali jsme od střední školy v letech, která mě hodně zásadně formovala.

 

"Szara" v sobě nese docela dost prvků, namátkou i rap, takže k nahrávce patří také texty. Počítám, že v případě Lišaj je bereš ve vztahu k hudbě jako stejně důležité. Jak vznikaly a co v nich můžeme najít za sdělení?

 

Tohle je složité, rap miluju spíš na úrovni formy, vnímám toky slov. Hybridně jsem k tomu přistoupil v momentu, kdy jsem se rozhodl doprovodit vlastní zvukové stopy. Ve výsledku jsou to nějaké osobní fragmenty plynoucí z míst a zvuku, který ale z odstupu stále vnímám jako důležitější.

 

Hudba "Szara" na mě působí (asi právě díky rapu) městsky, jako nějaká pohyblivá přenosná složka, odkud vidím město a jeho cvrkot.

 

Zvláštní, tahle nahrávka je z velké části konstruovaná z nahrávek přírodních zdrojů, strávil jsem dost času na břehu moře a v přilehlých lesích, takže moje asociace směřují spíš k povalujícím se kusům železobetonu mezi borovicemi, i když tam jsou zřetelné průniky do společnosti.

 

Odkud vzešel název "Szara"?

 

Foka szara.

 

Jak tahle nahrávka vznikala, šlo o skládání nových songů, nebo jsi oživil starší nepoužité věci?

 

Spontánně s novými zvuky pár týdnů po příjezdu z Polska, nebylo třeba nic rekonstruovat. Jednou jsem otevřel adresář, a najednou to celé to proběhlo na moje poměry dost plynulým vnuknutím, od prvních pár minut jsem jen rozvíjel zvuk.

 

Existují skladby, které se nevešly a které ještě dostanou svou šanci jiným způsobem, který si sám zvolíš?

 

Pro mě je "Szara" vytvořena způsobem, kterým jsem do této doby nic nedělal, nahrávka vyrostla jako monolitický set track po tracku a skončil jsem v momentu, kdy jsem měl pocit, že jsem všechno vyjádřil.

 

Vidíš ve fungování Lišaj nějakou širší budoucnost? Ptám se proto, že hudba zní poměrně dráždivě ve smyslu jisté tajemnosti, která se v budoucnu třeba více poodhalí …


Jako vždycky mám v hlavě představy, ale cítím každou nahrávku jako křižovatku nějakých cest, kterým bych se chtěl dál věnovat, ale vůbec nevím, jak to dopadne. Co se týče otevřenosti prezentace a mojí komunikace, to je otázka spíš pro psychoanalytika.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/li%C5%A1aj%20mc.jpg

 

Bereš Lišaj čistě jako one man projekt Mikuláše, nebo se nebudeš bránit hostům a jejich zásahům?

 

Ničemu se nebráním, původní představa téhle identity vzešla z momentu osamocení v hudbě, takže netuším, co může nastat. Vnímám několik lidí, které možná oslovím s nabídkou nějaké formy spolupráce, ale je to celé dost mlhavé.

 

"Szara" vyšlo jak digitální formou, tak se podařilo zrealizovat vydání fyzického nosiče. Jak proběhla spolupráce a kdo je nakonec pod vydáním podepsán?

 

Moje představa skončila u digitálního releasu, neměl jsem žádné ambice k fyzickému vydání. Komunikaci o kazetě tentokrát odstartovali kluci z labelu Genot Centre/Cosmic Sans, kteří to celé iniciovali a dotáhli do konce, za který jsem nakonec hodně rád. Zaslouží si fakt velký respekt za to, co a s jakou energií pro hudbu dělají.

 

Proč vlastně znovu kazeta, je ti tento nosič nějakým způsobem bližší? Co další média, kde bys svou hudbu do budoucna rád viděl?

 

Nejsem analogový fetišista, pro mě to je zajímavý fyzický artefakt za málo peněz, samozřejmě se svébytnou estetikou, ale citově to příliš neprožívám i vzhledem k tomu, jakým způsobem hudbu vytvářím. Otázku koncového média neřeším, z mé strany je nejkvalitnější výstup render jedniček a nul, zvuk na kazetě beru spíš jako zajímavou možnost.

 

Co živá prezentace, minule jsme se bavili, že za sebou máš tři vystoupení. Jsi v tomto směru dál, zazněly už i skladby nebo fragmenty Lišaj?

 

Oproti předchozímu projektu hraju létem počínaje relativně častěji, přišlo mi i několik nabídek, které jsem musel odmítnout. "Szara" je ze své podstaty kompaktní celek, se kterým se dá různě tekutě pracovat, takže je pro mě výzva připravit pokaždé odlišný set a vytvářet různé variace, užívám si to.

 

A další hudba budoucnosti? Překvapíš nás dalším projektem?

 

Nevím, všechno přichází samo.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky