Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Taje Skal

Taje SkalNázev vystihuje ony taje přírody, přírodních zákonů, mysli a nitra člověka

Garmfrost3.5.2021
Multiinstrumentalista Svar své temné umění rozpracovává v mnoha projektech a kapelách jako jsou třeba Triumph, Genus, Sator Marte, Kult Ofenzivy nebo Averze. Jeho novému hudebnímu dítku Taje skal vyšel z kraje roku stejnomenný debut, na němž rozpracovává přírodní vize s mrazivou atmosférou. Rozhovory běžně neposkytuje, proto jsem neváhal, když jsem zjistil, že tentokrát je k otázkám svolný.

Ahoj Svare. Jak se ti daří v těchto zvláštních časech?

 

Zdravím tě! Možná tě překvapím, ale celkem dobře. Já i mí blízcí jsou zdraví. To je pro mě důležitý.

 

Připadne mi, že svoje projekty, nebo i ty, na kterých se „pouze“ podílíš, vydáváš ve vlnách. Jakoby naráz a pak se zase na čas odmlčíš. Znamená to, že buď čerpáš inspirace, skládáš všechno možné, pak se rozmyslíš, pod čím co vydáš a pak realizuješ?

 

To zdání rázových vln je na místě. Dříve jsem skládal více do šuplíku, ze kterého jsem následně vytahoval nápady pro jednotlivé projekty, ale v posledních letech pracuji jinak. V krátkém časovém období se nadchnu pro vytvoření konkrétní muziky, která může, ale nemusí zapadnout do existujícího projektu nebo kapely. Proto bylo na místě založit Taje Skal. Stává se, že složím jeden určující kytarový riff, který dá předzvěst celému albu

 

Jak na Triumph, Genus, Kult ofenzivy tak i na debutu Taje skal spolupracuješ s Jaroslavem, který se zhostil veškerých vokálů a ty všech nástrojů. Jste dokonale sladěni na jedné vlně, takže nemáš za potřebí se poohlédnout po někom jiném? Nebojíš se, že mohou tvé nahrávky znít obdobně? Zatím se tak samozřejmě neděje.

 

Uvědomuji si, že nahrávky třech kapel se stejným vokálem mohou znít podobně a jednotvárně. V případě Taje Skal jsem z počátku hledal jiného zpěváka s odlišným projevem, který by byl více skřehotavý a zároveň uměl čisté vokály. Během hledání mi Jaroslav na zkoušku nazpíval skladbu Vyzvednut z hrobu, která ho od začátku nejvíce oslovila. Po čase mi došlo, že Jaroslavův hluboký, temný přednes s kvalitními texty může být to správné obohacení muziky a rozhodli jsme pracovat na ostatních skladbách alba.

 

tajeskal

 

Můžeš prozradit, kdy se zrodil nápad založit Taje skal? Jedná se o novou myšlenku či něco naopak hodně starého?

 

První riff, který byl předzvěstí nového projektu, jsem si zaznamenal na podzim 2017. Zhruba po dvou letech jsem se vydal na jednu zimní výpravu kolem své domoviny Žďárských vrchů a inspirován zasněženou krajinou, lesy, skálami a hudbou Isengard jsem se vrhnul na dopsání celého alba. To bylo natolik odlišné, že jsem založil Taje Skal.

 

Zeptám se hloupě, ale proč Taje skal? Co skály ukrývají?

 

Název vystihuje ony taje přírody, přírodních zákonů, mysli a nitra člověka. Obraz romantické divoké krajiny, která mě inspiruje a obohacuje.

 

Složil Jaroslav texty dle svého uvážení nebo tentokrát tebou vytyčený rámec?

 

Jistý rámec jsme si vytyčili. Odrážet v textech asociace přírody aniž by ztratily na své hloubce.

 

Debut vyšel na kazetě u Hexencave Productions, během jara by se měly objevit ostatní formáty. Informace si lze dohledat, ale můžeš čtenářům říct, kdo stojí za jednotlivými vydáními?

 

O ostatní vydání se stará New Era production z Nizozemí, se kterým jsme spolupracovali i na posledních albech Triumph, Genus a Kult Ofenzivy. CD nosiče jsou dostupné od března 2021 a LP očekáváme v průběhu května.

 

Nahrávku zdobí opravdu krásný front cover. Kdo je jeho tvůrcem?

 

Jedná se o historickou kresbu propasti Macocha z 19. století, ale autora jsem doposud nevypátral.

 

Ještě k předchozí otázce – dokážu si představit triko s motivem alba. Můžou se příznivci těšit na nějaký merch?

 

Ano, několik málo kusů s motivem alba jsem již odeslal na Slovensko pro Hexencave Productions a náhledy merch budou v několika příštích dnech k dispozici na FB stránkách Taje Skal, takže zájemcům doporučuji sledovat stránky.

 

Zatímco Triumph, Genus je více o progresu mixnutým starým blackem, projekt Taje skal veškerý vývoj nechal daleko v hlubinách věků. Z každého tónu dýchá prastarý black a pohanství. Bylo tvým primárním záměrem natočit desku hodně old schoolovou, pohanskou? Nebo se vše vyvinulo tak nějak přirozeně?

 

Od počátku jsem měl představu hudební, zvukovou i obrazovou a deska přesně tyto představy odráží. V plánu bylo vytvořit pomalejší black metalovou muziku, která by navodila atmosféru divoké přírody zahalenou sněhem a ledem, ale i rozjasněnou sluncem a životem.  Inspirací mi byly desky ranných Burzum nebo Isengard.

 

Kde jste Taje skal nahrávali? Zní dokonale špinavě, neučesaně, ale zároveň příjemně dynamicky.

 

Všechny stopy nástrojů jsem nahrál během jednoho dne v květnu 2019 v bzeneckém studiu Shaark a následně vše upravoval a mixoval u sebe doma na PC. Celý rok mi trvalo, než jsem dokončil výsledný zvuk nahrávky, se kterým jsem byl opravdu spokojený. Nahrávání zpěvu probíhalo na etapy v průběhu roku 2020. Během tohoto období jsme testovali nové možnosti záznamu ve zkušebně Sator Marte a práce dokončili na konci roku.

 

Nedá mi to, musím se zeptat: Všechny nástroje bravurně zvládáš nahrát sám. Bicí, kytara, basa… S kterým nástrojem jsi začínal, na který se ti hraje nejlépe a na jaký nejčastěji komponuješ?

 

Díky za tvůj postřeh hehe. Samozřejmě je stále co zdokonalovat, takže si každý nástroj zaslouží, abych mu opakovaně věnoval svůj čas. Vzpomínám si, že jsme jako puberťáci s klukama ze Sator Marte začínali hrát na španělky, protože to byl dostupný nástroj, který jsme dokázali splašit v rodině nebo u příbuzných. Další krok byl španělky elektrifikovat nebo si pořídit nejlevnější bazarovou elektriku. Pro moji první roli basáka jsem si na elektriku natáhl basový struny půjčený od známého. Myslím, že ladění jsme v té době moc neřešili... Nejčastěji komponuji na kytaře a konkrétně pro Taje Skal se mi nejlépe hrálo na bicí.

 

 

Od poslední desky tvé domovské kapely Sator Marte utekl už delší čas. Chystáte něco nového, nebo se každý věnujete svým záležitostem a Sator Marte spí? Co nyní plánuješ, co tě čeká v nejbližší budoucnosti? Na co se můžeme těšit?

 

Sator Marte se probouzí ze spánku, pomalu nabírá dech a během tohoto roku pojede nahrát dlouho skládané album, které posluchače rozdrtí poctivým kovem! Na toto album se opravdu těším a předem doporučuji. Mimo tuto aktivitu bych rád našel basáka a zpěváka pro živé koncerty Taje Skal, nahrál připravovaný heavy metal a sešel se s kamarádama na pivku.

 

Děkuji za tvůj čas. Ať se daří!

 

Díky za tvůj zájem. I tobě hodně zdaru!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky