Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Lento

LentoHodně nápadů v hodně partech a to vše ve třech minutách

Victimer17.10.2012
V mezidobí mezi deskami "Icon" a "Anxiety Despair Languish" jsem se rozhodl spáchat rozhovor s touto neotřelou instrumentální squadrou. Výsledek sice není tak nějak "nad poměry", ale nakonec jsem rád, že alespoň něco se z viditelně znavených LENTO podařilo dostat.

1. Zdravím LENTO do Itálie. Díky zdejší brutální zimě je už samotná skutečnost psat si s někým z Itálie pozitivní. Jak snášíte zimu ve vaší zemi? Dělali jste kromě Spike magazínu ještě nějaké interviews do České republiky?

 

Nazdar! Děkujeme za přivítání, dokonce i když tady taky není zrovna teplo. Pokud si vzpomínám, tak rozhovor pro Spike magazín byl jenom jeden do ČR a navíc kdysi dávno.

 

2. Podporujete v těchto dnech ještě album "Icon" nebo to hlavní už skončilo?

 

Ta hlavní podpora skončila před třemi měsíci. Skončili jsme s živým hraním po Evropě v říjnu po dvou nohách, jež nás přenesly na hodně míst ve střední Evropě. Pak jsme ještě absolovali ještě pár setů s našimi přáteli v Itálii a opravdu posledním vystoupením bude belgický Dunk Festival, kam se chystáme v dubnu 2012.

 

3. Ptal jsem se českých DROM, jak jste zahráli v Brně a zalitoval jsem, že jsem nemohl přijet. Říkali mi, že akce byla zrušena... Co se vůbec stalo?

 

Jednoduše a prostě došla policie a celou akci utnula. Byly tam nějaké stížnosti ohledně hluku, který zpoůsobily naše předkapely a díky tomu muselo být vše ukončeno.

 

4. Alba "Earthen" a "Icon" dělí poměrně dlouhá doba. Je tohle způsob práce LENTO? Nikam nespěchat a vše si pořádně přichystat a neukvapovat se?

 

Abys rozumněl, tak tomu bylo v minulosti. Všechen svůj čas jsme věnovali k přípravě alba a to prostě vyžadovalo spoustu času. Víš, trochu jsme pozměnili náš způsob a přístup ke skládání. To je ostatně jasné, když se blížíme ke konci psaní materiálu pro nové album. Jsme daleko rychlejší než dřív.

 

5. V "Icon" vidím oproti předchůdci velký pokrok. Vidím jej jako dospělé a sebejisté, pevné ve svém znění a neobracející se po jiných. Jak jste k tvorbě "Icon" přistupovali, jaké jste jej ve finále chtěli mít?

 

Naše první album se setkalo s opravdu dobrým přijetím od některých fans, ale chtěli jsme něco skutečně solidního. Bez kompromisů ve všech ohledech a rozhodně jsme z nové desky nechtěli mít "Earthen č.2". Mimoto, proces vzniku nové desky zastihly poměrně složité časy. Byly tam nějaké osobní problémy, frustrace z různých událostí... Tohle vše dalo albu speciální temný a chladný půvab, jistou naléhavost. Nebo alespoň se nám to tak zdálo.

 

6. Proč jste zvolili název "Icon". Má to hlubší význam?

 

Názvy songů a konečný název alba dával dohromady Giuseppe, který se zasloužil nejen o názvy skladeb, ale má toho na bedrech mnohem více. Udělal hodně muziky a hodně nápadů vzešlo právě z jeho hlavy, což určilo formu celé nahrávky. Mělo to hlubokou myšlenku a znělo to dobře. V ten moment to bylo pro nás to nejlepší.

 

7. Doplnili jste nahrávání ve studiu improvizací a momentálními nápady? Dali jste na vlastní intuici a náladu okamžiku před již připraveným postupem?

 

Je to v podstatě celé o náladě v ten daný okamžik co nás pohání k prvním dojmům. A potom pokud ten dojem vydrží, začneme se jím zaobírat hlouběji a koncentrovat se na jednotlivé detaily.

 

8. Setkali jste s názory, že i přes kratší skladby je složitější do alba proniknout? Že působí progresivněji a zpočátku nepřístupněji?

 

Nevíme. Hodně lidí se nás ptalo na tuhle věc ohledně kratšího alba. Chtěli vědět jestli jsme skutečně chtěli mít tohle album tak krátké. Bylo to plánované, jelikož skaldby jsou mnohem progresivnější a nechtěli jsme je proto mít nikterak dlouhé. Prostě hodně nápadů v hodně partech a to vše ve třech minutách.

 

lento

 

9. Produkce se ujal James Plotkin z Khanate. Jak probíhala spolupráce ve studiu, jak jste si jej připouštěli k tělu a jaký byl jeho vliv na konečnou podobu alba?

 

Hledali jsme skutečně dobré místo pro mastering. Rozhodli jsme se pro Jamese na základě rady našich přátel ZU, kteří nám navrhli, abychom ho kontaktovali.

 

10. U posledního alba jste změnili label. Jak jste spokojeni s prací Denovali rec. ? Hodláte u nich zůstat i do budoucna?

 

Jsme neskonale šťastní. Jsou to opravdu skvělí týpci a je nám s nimi dobře.

 

11. Když se vrátím k nahrávce, vedle silné produkce, mě zaujal zvuk kytar. Je jiný jak na "Earthen". Celkově z alba občas vnímám spíš vliv Voivod nebo Godflesh než například Neurosis... Jsou to jen náznaky. Nebo se mýlím? Věnovali jste kytarám ve studiu hodně času?

 

Vždycky bojujeme s kytarami a album "Icon" bylo napsané pro tři kytary. A tak, ostatně jako obvykle, závěrečný mix konečného výsledku byl sakra složitý. A ano, souhlasíme s tím, že kytarové party zní někdy dost surově, suše a tvrdě. Jak jsem říkal, byli jsme nasraní!

 

12. Jako instrumentální kapely se vás musím zeptat, jestli jste uvažovali o zapojení dalších, byť doprovodných nástrojů? Nebo je vaší cestou pozvolné se posouvání ve výrazu s klasickým obsazením?

 

Na naší další nahrávce lze vysledovat využití mnohem více nástrojů. Rozhodli jsme jít defintivně naproti změnám v mnoha ohledech.

 

13. Dočetl jsem se, že pocházíte z římské čtvrti Lazio. Zkuste krátce pohovořit o životě v místě vašeho bydliště. Patříte rovněž mezi fans místního FC?

 

Jsme z města Říma, které je zrovna tak nádherné, jako podivné. Stejně tak jako jej milujeme, tak jej také nenávidíme. A fotbal není nic pro nás, takže nepatříme.

 

14. Je ještě někdy reálná podobná spolupráce jako tomu bylo v případě s Ufommamut? Třeba právě s Khanate... Bránili byste se tomu?

 

Ne, to už asi opravdu ne. S Ufomammut to byla jednorázová záležitost, která byla dobrá v době, kdy vznikla. Nemáme teď žádné podobné plány do budoucna, ale jak se říká - nikdy neříkej nikdy.

 

15. Díky za váš čas, bylo mi ctí. "Icon" je skvělé album, popřeji vám do budoucna minimálně tak dobré to další. Opatrujte se.

 

Děkujeme ti, i nám bylo ctí. Doufáme, že si v budoucnu u vás v České republice opět zahrajeme.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky