Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Telesa Ohnepal

Telesa Ohnepal Pokud se nezmění myšlení, nezmění se nic

Jirka D.1.11.2020
S kladenskou kapelou Telesa Ohnepal jsem se poprvé potkal v roce 2015 prostřednictvím jejich tehdejšího prvního alba a v ten moment se zdálo, že tím to taky celé skončilo. O pět let později se zdá, že je všechno jinak a pokud chcete argument, uvedu jeden - 10“ Unhollywood. Jakou cestu za ty roky kapela ušla, přibližuje bubeník Marcel Suk.

Nazdar chlape. Když porovnám vaši první, pět let starou desku a aktuální desetipalec, úvodní otázka v podstatě nemůže být jiná - co se za těch pět let v kapele událo, že se vaše muzika tak proměnila?

 

Ciao Jirko. Jak říkáš, v porovnání s naším debutem je výraz kapely docela skok, byť změna ve směřování byla znát už na přechozím splitku s kamarády z ThANX. Když vezmu v potaz 9 let existence týhle grupy, tak vlastně až zas tolik dalších změn neproběhlo. Kytaru přebral od Stříbra Leo a Radimův mikrofon teď profukuje Kratos. Od začátku doposud kytaristi určují melodii našich songů, včetně dejme tomu rámcový nálady a skladby písně. Tím pádem jiná kytara = jinej šmak, jinej zpěvák = jiná energie.

 

Troufnu si říct, že změna je daná i lepším podáním našich nápadů, teda určitým zlepšením se v dovednosti ovládat svůj nástroj (ačkoli to jeden nejmenovaný kytarista popírá). My jsme si vlastně ani nikdy neřekli „pojďme hrát tenhle konkrétní styl“. Vnímáme to tak, že si hlavně děláme týden co týden radost na zkoušce hudbou, která nás baví a právě možná i proto z toho vzniká takovej slepenec různejch žánrů. Pro naši aktuální sestavu navíc asi platí, že kdo chce být v normálním životě hodný, milý a tolerantní, musí hrát nasranou a nervní muziku. Nesmím taky opomenout fakt, že za ty roky, co je Telesa naživu, vyšlo na světě spoustu parádní muziky a jsem si jistej, že se to do toho taky umí pěkně promítnout.

 

Když to vezmu kolem a kolem, u mě se ve vztahu k Telese jako projektu nezměnilo fakticky vůbec nic. Hraju to, co mě baví, vidím se s kamarádama a parádníma muzikantama a do toho si za odměnu sem a tam střihnem nějakej koncert.

 

Členové Telesy Ohnepal jsou v normálním životě hodní, milí a tolerantní? Jak se to projevuje? Znamená to, že hudba je pro vás prostředek jak upustit páru?

 

Jasně, fakticky to tak je, zná to asi každej. Osobní život si každý uzpůsobí tak, jak mu to vyhovuje, nebo jak moc chce věci měnit. Celospolečenský témata jednotlivec vyřešit ale moc nezvládá, takže mi přijde fajn se z toho alespoň vyzpívat a vykřičet.

 

Prvně to hodnotím jako "alespoň něco" bráno v opozitu oproti plácání keců u piva, nebo nesmyslnému obviňování kohokoliv. Za druhé si myslím, že je hudba prostředek pro vyjádření určitý emoce, nebo duševního stavu. V tomto kontextu je to teda přeložitelný tak, že bychom chtěli nechat něco vybouchnout. Já to ale beru ještě obecněji, jako vyjádření přetlaku a ten nemusí být jenom negativní.

 

Telesa Ohnepal band

 

Jak dlouho jste dávali dohromady vaši aktuální desku? Z pohledu posluchače mi přijde jako naprosto spontánní, rychlá záležitost, ale tak snadné to předpokládám nebylo.

 

Hehe, tušíš správně, myslím, že tomu mohlo být tak tři roky. Bylo to zčásti zapříčiněno obměnou zpěváků. Nemáme to ovšem tak, že songy zařadíme do koncertního setu až po vydání desky, hrajeme to hned, jak jsme si tím hráčsky jistí. No a druhý důvod je i ten, že nám vydání desky zpravidla trvá rok od nahrání.

 

Proč tak dlouho?

 

Co si budeme nalhávat, za vše může lenost :) Ne, je to trochu složitější, snažíme se vydávat desky na vinylech, tím pádem relativně velká finanční zátěž. Začíná to od hledání vydavatele, nebo spíše spoluvydavatele, což je v dnešní době hodně obtížný. My nejsme kapela kasovních trháků... Pak začíná martyrium kolem grafiky, v případě naší aktuální desky i kolem překladu atp.

 

Podle mě se grafika tentokrát dost povedla a pokud jde o spoluvydání, tak se taky poštěstilo. Ale začnu tou grafikou, která bych řekl dost pasuje k tomu, o čem ta deska je. Nebo se pletu?

 

Díky za slova chvály. Jojo, souvisí to i se sdělením desky. Ono to není moc patrný, ale je to fotka z cestování po Kubě našeho kytaristy. Komín je od ohromný naftový elektrárny, což je docela nářez... i když podle vyprávění tam není nářez jenom tahle nafťárna... No a když si to Leo tak hezky vyfotil, zpracoval celou grafiku na desku on.

 

To sdělení desky, pokud jsem pochopil dobře, je především kritika toho, jak tady jako lidstvo kolem sebe na Zemi děláme bordel. Je to tak? Jak v tomto kontextu vnímáte aktuální boj za klima, páteční studentské stávky atd.?

 

Sdělení desky a našich textů nevnímám prvoplánově, jako by to byla eko deska. Nikdo z nás není v tomhle žádnej militant. Eko-bordel je jenom pověstnou špičkou ledovce tvořeného vším, co se tady kolem nás děje a co nás sere. Ty skladby by se klidně mohly jmenovat „Tohle nás sere 1“, „Tohle nás sere 2“ …. Jsou tam výjimky, který tolik nekritizujou a spíš jen konstatujou.

 

Jde o lidskou netoleranci, neochotu a neschopnost se domluvit, chamtivost, zlobu, aroganci, perverzní pokrytectví skrývaný za pozlátka, ale třeba i závislost na reklamách a obchodních nabídkách nebo nesmyslný diktát a další… Primárně jde ale o kritiku myšlení a chování lidstva i jednotlivců.

 

Jestli se zhroutí celý eko-systém nebo se dřív povraždíme nebo pochcípáme na nějakou ošklivou nemoc, není úplně podstatný. Dojedeme na to tak či onak. Aktuální stávky a boj za klima vnímáme možná každý trochu jinak, ale beztak to souvisí s tím, co už je napsáno. Pokud se nezmění myšlení, nezmění se nic. To je jak s tím koněm, co ho přivedeš k vodě, ale pít ho nedonutíš.

 

Akorát je z toho další politická a sociální estráda neboli hra na to, kdo z nás je víc eko nebo bio. Ovšem je to záležitost nastupující generace, která se v průběhu dějin vždycky projevila jako nejprogresivnější síla společnosti, takže kdo ví, jak to je. To je téma na knihu, a ne na část otázky v rozhovoru.

 

Ta netolerance a neschopnost se domluvit je něco, co mě zaráží taky. Ať už jde v podstatě o cokoliv, vždycky proti sobě stojí dvě skupiny perfektně vybavené argumenty a ani jedna nechce ustoupit ani o píď. Uprchlíci, klima, gender, lidská práva ... v podstatě cokoliv. Máte taky pocit, že takhle vyostřená nálada ve společnosti ještě před pár lety nebyla?

 

Výraz "před pár lety to nebylo" mi přijde jako takový lamentování babiček, ale vyhrocenější to možná fakticky je. Ono asi záleží, kde se s těmi argumenty setkáváš. Jasně, na FB, v různejch internetovejch diskuzích jsou lidi vyhrocenější....zamysli se třeba ty, kdy jsi někoho konfrontoval na párty s těžším tématem...? Je to prostě nepopulární, nicméně je mi sympatický, že vytahuješ tyhle témata. Je to důležitý.

 

Myslím si, že v dnešní době má mnohem míň lidí koule na to zeptat se z očí do očí člověka, kterej evidentně nesdílí tvoje názory, jakej má názor třeba právě na uprchlíky. Za sebe můžu říct, že kdykoliv jsem vytáhnul dnes již přežitý téma cikáni (nahradili je uprchlíci), tak lidi uměj říct fakticky jen dvě věci: "Když mi bylo 8 let, ukradli mi kolo" a "Jsou to příživníci, který vysávaj sociální systém". Jasně, pak se cyklej a neústupně plácaj blbosti, ale tohle vnímám jako jejich obranu. Kdyby totiž ustoupili o krok jinam, ztratili by "jistotu svýho světa".

 

Kdyby byli lidi více přístupný diskusi, začalo by se víc měnit kolektivní myšlení. Je to ale podle mě utopie. Ale abych to shrnul, vlastně tvůj pohled bohužel sdílím. Každej chytrej jak rádio a prd z toho.

 

 

Jaké to je vydat desku a nemoct ji odehrát naživo, pro lidi? Jak moc na vás, ať už jako kapelu nebo i osobně, dopadla současná situace?

 

Naše načasování je samozřejmě perfektní :D Je to blbý no, už při první vlně jsme museli odvolat několik koncertů, nikdo nevěděl, jak to bude, tím pádem byla slabá letní sezóna. Plánoval jsem udělat nějakou evropskou tour na rok 2021, tak jsem zdárně vše zmuchlal a jede (nejede) se dál. My to vlastně nemáme ani pokřtěný, což jsme chtěli udělat alespoň na podzim, opět to nevyšlo... Už druhým rokem jsme spíše nehrající - vloni jsme moc nehráli kvůli zdravotním problémům souputníka, letos toto. To víš, že nás svrběj prsty. Naštěstí hrajeme pro radost, každej máme příjem jinej a nijak drasticky se nás letošní opatření nedotkly.

 

Spíš mám velký obavy, jak tahle věc zasáhne kluby a tím pádem scénu napříč žánry - tohle už přestává být prča a doufám, že se budem mít kam vrátit. Vůbec to těm klubům nezávidim a držim jim pěsti!

 

V čem naopak vidíš současnou dobu jako příležitost? Ať už v rámci hudební scény nebo ve společnosti jako celku?

 

Jestli se bavíme o době s Covidem v kontextu, tak jsem spíše pesimista. Vnímám to spíš jako průser, doba zavírání klubů, nemožnost jezdit tour atp. Online koncerty mě vážně nebaví, to si radši pustím studiovou nahrávku... Ve společnosti taky žádný světlý vyhlídky - polarizace společnosti nabírá na tempu, xy dalších restrikcí.

 

Kdybych se měl zamyslet víc, tak je asi větší vůle k zavádění inovací všeho druhu a lidé se naučí líp využívat možnosti moderních technologií - což je třeba u některejch učitelů a úředníků skutečně potřeba. Kultura a veškerá s tím spojená infrastruktura ale zatím dostává těžce na prdel. Významný plus může ovšem taky spočívat v příležitosti zastavit se. Není myšleno ve smyslu zkoprnět a už se dál nepohnout. Někdy se ženem někam jenom proto, že to ani jinak nejde, kdo se zastaví, má smůlu, protože ostatní ženou dál, a on pak nestíhá.

 

V neposlední řadě undergroundová kultura byla vždy oproti té oficiální v něčem napřed nebo minimálně jinde. Překážky, represe nebo restrikce jí vlastně formují, a právě díky nim je ostřejší a přímočařejší. Pokud se naplní ty nejhorší pesimistický scénáře a nebude se smět bůhvíjak dlouho hrát, nejspíš se stejně hrát bude a bude to mít úplně jiný koule.

 

V podstatě nezbývá než věřit a přát si, že tak nějak to bude. Děkuju moc za rozhovor, přeju ať novou desku dostanete co nejdřív na pódium a hlavně všechno ve zdraví zvládněte.

 

Doufejme v to :) Já děkuju za rozhovor, upřímně jsem se kolikrát zapotil, ale aspoň jsem si mohl utříbit myšlenky. Nechť se daří tobě a pro Echoes zine tříkrát hurá!  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky