|
|
||||||||||
Jan Fic – Potom (2020)
žánr: folk, blues
Jan Fic je velmi zajímavá postava současného hudebního dění. On totiž nejen, že nahrává desky (tohle je u Indies Scope druhá), on i vyrábí kytary. A to nejen ledajaké, podle svých návrhů a začal to dělat prakticky od nuly. Dnes má vlastní firmu Red Bird Instruments a tahle práce ho živí. Ostatně můj oblíbenec Jakub König z kapely Zvíře jménem podzim hraje na kytaru od něj. A nejen on. Takže? Takže si myslím, že tady je ten vztah k nástrojům, ta esence. Ficova muzika si z blues na druhotině už spíše jen půjčuje některé fragmenty, atmosféru, někdy syrovost. Texty vyprávějí, zpěv je velmi příjemný, hodně civilní. Hodně dobrá je ta experimentální složka jeho muziky, všechny ty ruchy a zvuky, většina pomocí paliček a různých dalších analogových věcí.
Deska Potom má skvělou produkci, zvuk baví, je jen několik pasáží, které působí ve finálním mixu přehuleně (šestá „Půlnoční snídaně“). Album tvoří primárně dvojice Jan Fic a Martin E. Kyšperský, který i desku produkoval. Na desce lze slyšet i saxofon a basklarinet, hrátky se zvukem bicích dělají materiál nahrávky barevnější a mnohdy i syrovější. Celé dílo působí komplexně, všechno se odvíjí a řídí texty, co si neberou servítky. Stejně jako další deska v pořadí, o které zde chci psát, nejsou výhledy umělce růžové, či naivní. Je to hodně osobní, smutné, reakce na okolní realitu. Po svém. Tak to mám rád.
Desku Potom lze podstrčit k podvečerní kávě, pustit, poslouchat a přemýšlet. Nechat se unášet. Věřte, že se budete ještě vracet, zaujatí dílem, které má o čem mluvit.
Budoár staré dámy – Kostřičky (2020)
žánr: alternativní rock
Budoár vlastně slyším poprvé, což napravuji a díky této desce bych se postupně rád dostal i k dílům minulým. Kapela totiž produkuje výrazně svojské a originální celky, podpořené texty, jaké bych označil za geniální. Zároveň ne každému sednou. Hrátky se slovy, ale drsně, výrazy překračující mnohá tabu. Přitom jejich muzika je úžasně hravá, semknutá okolo hlasu Marty, která si prostě se svým hlasem „rozumí“. Budoár bych vzdáleně přirovnal k mým oblíbencům z řady „podivných kapel“, jako jsou Cémuršámur. U těchto podivínů prostě nikdy nevíte, co přijde. Muzikantsky velmi v pohodě, ale hudebně prostě ve vlastním vesmíru. Neopakovatelně. Mnohdy vůbec nevíte, o čem ty texty jsou, ale je to zábavné a člověka vlastně baví „se v tom trochu šťourat“.
Kapela si hezky pohrála s obalem desky i s jejím vnitřkem, nejsem si jist pouze pošetkovým stylem pro CD, protože se rozlepuje a někdy obstojně „chytí CD“ a nechce vydat.
BraAgas – Bestiále (2020)
žánr: world music, folklór
Kapela, která si mi stala prakticky osobní záležitostí a jednou z těch, které poslouchám velmi často. Většinu jsem toho už napsal na jejich předchozí desku, kterou jsem recenzoval sice trochu se zpožděním, ale přece. A právě v tu dobu kapele vyšel tento jedinečný výběr toho nejlepšího, co za 13 let holky natočily. Je to vlastně takový dárek pro všechny, kteří mají kapelu rádi a už nesehnali starší desky.
Bestiále byla pojata velkoryse, vzhledem k tomu, jakou kapelu prezentuje. BraAgas mají na kontě dvě ceny Anděl, třetí místo v prestižním mezinárodním žebříčku World Music Charts Europe, vydali 5 alb a jedno EP. Dokázali toho hodně a deska ve svém překrásném provedení upoutá dojmem, že máte v rukách nevšední věc.
Na designu se podílela Alžběta Josefy, malířka, která – což se sem ideálně hodí – sama hraje na perkuse. Skladby mají nový mastering, krásně vyzní jejich jemné kontury a užijete si poslech velmi hravé muziky. Deska O Ptácích a rybách byla strhující, nesmíme ale zapomínat na starší desky, které se nám tímto výběrem připomenou. Skandinávský folklór, sefardské písně, balkán. Překrásně nazpívané, zahrané na širokou paletu nástrojů, o kterých by šlo psát samostatné články.
Tímto končím dnešní pozastavení u muziky, která skutečně vzniká tady u nás. Mám dojem, že tu totiž děláme muziku, která se vyrovná její zahraniční konkurenci jako nic. Což je krásné. Zrovna BraAgas jsou toho jasným důkazem.
Za zaslané promo materiály děkuji Indies Scope.
ECHA V BARVÁCH CZ SCÉNY 09
Echa v barvách CZ scény 08
ECHA V BARVÁCH CZ SCÉNY 07
Redaktorské ozvěny - říjen 2014
Ozvěnový čtyřlístek Creative Eclipse PR 2
Ozvěny roku 2021 - Top 10
Nedělní poslech 21
Bhut live - IV/2015
Blešák
Nedělní poslech 126
Nedělní poslech 46
Nedělní poslech 63
Kapela YBCA zveřejnila videoklip ke skladbě Švédi, kterou najdete na jejich letošním albu Brno Robstars - ke shlédnutí ZDE. Naši recenzi zmíněné desky...
5.10.2024Slovenská blackmetalová kapela Obšar vydala své nové album nazvané Propastnyk. Slyšte na bandcampu.
5.10.2024Uctívání blackers Azarath vydávají remasterovanou verzi ikonického třetího alba Diabolic Impious Evil na CD/LP/MC/DIGITAL u Agonia Records. Digitální ...
1.10.2024Na labelu Papagájův hlasatel právě vychází nové album Malignant Tumour nazvané Maximum Rock'n'roll. V nabídce je kompletní portfolio nosičů - CD / LP ...
30.9.2024Brněnský klub Sibiř se chystá na hutnou nálož zkázy. Mezinárodní doom metalové sympozium kapel Chorosia, Grimms Eye a Depths Above se uskuteční už ten...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.