|
|
||||||||||
Myslím, že není na scéně kapela, která by pro extrémní hudbu znamenala tolik jako DEEP PURPLE. Zajisté namítnete, že svoji práci odvedli také BLACK SABBATH, LED ZEPPELIN, ROLLING STONES, THE KINKS (minimálně „You Really Got Me“) či dokonce THE BEATLES (onen slavný kus „Helter Skelter“) a jít zcela do extrému, našli bychom jistou rebelii i ve tvorbě samotného Elvise. Ale to bychom mohli skončit u černochů a jejich blues. Já mám na mysli zemitý hard rock, který byl tím posledním nakročením před opravdovým a jediným heavy metalem. DEEP PURPLE tu byli samozřejmě i v době, kdy si o hard rocku nikdo netroufal ani přemýšlet a jejich první tři, příjemně bluesrocková alba jsou fajn. Ale teprve v roce 1970, kdy vyšla první regulerní deska s Ianem Gillanem (a Rogerem Gloverem) – „In Rock“, se zrodil klasický purpleovský hard rock. Vždyť hned otevírák alba Speed King je prostě kult. A téměř metal!
A právě Ian Gillan – tedy onen signifikantní hlas DEEP PURPLE, je středobodem našeho povídání. Ačkoliv nebyl jediným vokalistou oné slavné kapely, právě s jeho hlasem jsou spojeny ty nejvýznamnější milníky jejich kariéry a vůbec celé historie tvrdé hudby. Gillan natočil celkem „pouhých“ třináct studiových alb (a ve zlaté éře vlastně pouze čtyři plnohodnotné desky), přesto je právě sestava s ním považována za tu nejzásadnější. Ale stejně jako DEEP PURPLE nerovná se pouze Gillan, tak i Gillan nerovná se pouze PURPLE. A že byl tento muž více než aktivní, o tom se čtenář dozví z jeho biografie. Tu pro nás připravilo (tradičně) vydavatelství Volvox Globator v edici Evokace (což je něco jako tuzemský specialista na hudební biografie).
V první řadě musím ocenit velice povedený a zasvěcený překlad z pera Petra Pyška. Nevšimnul jsem si žádného faux pax, vše je převyprávěno opravdu poutavě a čtivě a vy máte pocit, že čtete knihu v originále. Na druhou stranu se mi vůbec nelíbí obálka. Ano, ani původní přebal není extra nápaditý, leč Gillan na naší titulce je obzvlášť odpudivý. Mnohem více mne však zaráží absence fotopřílohy. Kniha samotná je plná natolik zásadních informací a vzpomínek, že by se dvacet, třicet archivních fotografií opravdu hodilo. Leč nebylo nám přáno…
I přesto se ale jedná o extrémně poutavé čtivo. Ian na knize spolupracoval s Davidem Cohenem, tudíž zásluhu musíme rozdělit stejným dílem. Každopádně už po přečtení několika úvodních stran jsem se musel pochechtávat Gillanovým vzpomínkám a glosám. Začínáme Ianovým dětstvím, školní docházkou a divokou pubertou, ve které se ještě rozhodoval, zda bude spíše vynálezcem (vzpomínky na výrobu ponorky jsou vražedné) nebo hercem. Projdeme si období jeho prvních kapel The Moonshiners, Javelins, Hickies, Wainrights Gentlemen a pro Gillana asi nejdůležitějších Episode Six, kde se potkává s Gloverem. Následuje anabáze s koncertním angažmá v Libanonu, vzestupy a pády, veselé i smutné příběhy ze zákulisí rodinného i kapelního…a angažmá u DEEP PURPLE. První dobrovolný odchod, sólová kariéra, epizoda s Black Sabbath (album „Born Again“), další comebacky a odchody a samozřejmě komplikovaný vztah s Ritchiem Blackmorem, tehdy šéfem PURPLE… Jako přidanou hodnotu vidím nahlédnutí do fungování hudebního businessu sedmdesátých a osmdesátých let, nože vydavatelských společností, přikládané na krk hudebníkům…tedy prostředí, které dnes díky upadajícím prodejům (?) zažilo nejednu změnu. Kniha končí novodobým purpleovským albem „Abandon“, neboť vyšla původně už v roce 1998. A fandové ví, že od té doby vyšly další tři nové studiovky (z nichž ta poslední „Now What?“ je fantastická). Doplním, že kniha obsahuje detailní seznam skladeb, na kterých se Gillan podílel.
Vyprávění má šmrnc anglického gentlemana, který nemá problém se pochválit stejně tak jako na sebe prásknout osobní a podnikatelské krachy či neúspěchy (angažování se v motoprůmyslu), či se v určitých situacích nazvat „naprostým blbcem“ (vztahy). Kniha se prostě čte sama a jak už to u povedených vzpomínkových publikací bylo, je a bude – nenásilnou formou jste dotlačeni k tomu si to, o čem čtete, poslechnout… A není příjemnější než spojit četbu s poslechem.
Napsal: Ian Gillan a David Cohen
Žánr: autobiografie
Vydavatelství: VOLVOX GLOBATOR
Originál: Blake Publishing Ltd. (IAN GILLAN - The Autobiography of Deep Purple´s Lead Singer)
Počet stran: 275
Překlad: Petr Pyšek
Bez oslav: Oficiální příběh Paradise Lost
MASTERPIECES heavy music artwork - anno 2019
RONNIE JAMES DIO Životopis heavymetalové ikony
Nedělní poslech 69
Zapomenutá dema? 39. díl: obal
Akercocke // profil
Redaktorské ozvěny - březen 2016
Redaktorské ozvěny - říjen 2019
Nedělní poslech 115
Anathema - soutěž o vstupenku
Nedělní poslech 104
Trent Reznor III
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.