Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny brodských klubů - Klub Oko

Ozvěny brodských klubů - Klub Oko

Sorgh28.1.2014
Když v malém městě funguje hudební klub, s velkou pravděpodobností ho povedou místní nadšenci nebo (a) podivíni. Takové místo má potom svoji jedinečnou atmosféru a nezřídka svým kouzlem překoná profláklé kluby "velkoměst". To je i případ Oka, vítejte v Havlíčkově Brodě. Povídal jsem si s Kubou, očním specialistou...

Tak se bez otálení vrhnem na věc.  Klub Oko si ponechal jméno, které vzniklo komunistickým ořezem názvu Sokol v šedesátých letech. Určitě je fajn, že značka zůstává a nemuseli jste měnit nějakou tupost typu Družba nebo Úderník.

 

Já jsem nad tím ani nijak zvlášť neuvažoval. Pocházím z Havl. Brodu a pro všechny to tu je, bylo a bude OKO. Sokolovna, ač byla dle dobových fotografií překrásná, je místníma téměř zapomenuta. Když jsem řešil název klubu ani na chvíli nebyly pochyby o tom, že OKO převezmeme. Samozřejmě s Družbou ani s Úderníkem bych se nikdy v životě nesmířil. I když pamatuji zde v Brodě Sdružený Klub Pracujících, dnešní KD Ostrov, tam něco podobného proběhlo.

 

V kterém roce jste klub otevřeli?

 

V říjnu 2013 to byly tři roky, takže v roce 2010? Jo asi jo.

 

Možná hloupá otázka, ale cítíte z lidí radost, že jste klub otevřeli a že mají kam chodit?

 

Ta radost byla cítit hned v první otevírací den, kdy se k nám nahrnulo skoro šest set lidí. Další rok jsme ještě přestavovali, upravovali a zdokonalovali. V současné době cítíme onu radost z dobře vykonané práce, protože po třech letech o nás začal být skutečný zájem a to nejen ze strany lidí, ale i ze stran samotných umělců, manažerů a jiných pořadatelů akcí. Začínám mít pocit, že jsme konečně v kurzu a že fungujeme, tak jak máme.

 

To zní jako splněný sen. S předchozí otázkou pak souvisí ta následující a to jaká je v Havlíčkově Brodě poptávka po kulturních akcích, konkrétně po koncertech? Bývá u vás plno?

 

Tak to je závislé opravdu kus od kusu. Frčí u nás HC, rock, punkrock, bigbít a alternativa, mainstreamový pop-rock pro věkovku dvacet pět a výš. Absolutně u nás nejde metalová hudba a také hudba pro náctileté posluchače. Párkrát jsme narazili i s hip hopem, rapem atd.. Na republikově prosáklé kapely míváme plno, ale na okrajovky a méně známé kapely musíme doplácet. Lidí na ně chodí mnohem méně, než manažeři kapel předpokládají a na kolik mají nastavené ceny. Pokud nám nevyjdou vstříc a my o kapelu stojíme, musíme to lepit z dotací. Stejně tak doplácíme i na pořady divadelní a filmové. Ale tak od toho ta dotace je, abychom dokázali zabezpečit širokospektrý program v HB.

 

Bych řekl, že tohle je případ dobře využitých dotací, žádná černá díra, ze které jen fičí průvan. Oko patří do té skupiny podniků, jež se nacházejí v nějaké staré a památné budově. Bylo vám jedno, kde budete fungovat a jen náhoda vás usadila v Sokolovně, nebo jste chtěli něco zvláštního?

 

Já jsem přišel již k hotové věci. Zřizovatel naší obecně prospěšné společnosti mi zavolal a řekl mi, že by rád rozdýchal tuto krásnou secesní stavbu a že by k tomu rád využil mojí maličkosti. Popsal mi, k jakým účelům by měla sloužit. Mě se to líbilo, dal jsem výpověď a přesídlil k OKU blíž. Předpokládám, že jeho záměr byl kulturně mecenášský, v ten moment to byl majitel velké místní firmy. To již dnes bohužel neplatí, ale to nic nemění na věci, že OKO funguje dál. Stavba je to skutečně krásná, jako bývalý kastelán jsem však přesídlil do mnohem mladšího baráku. Cca o tři sta let.

 

Kde jsi působil coby kastelán, jestli se můžu zeptat?

 

V Žirovnici, devět let.

 

Ta sokolovna je celkem velká, funguje uvnitř krom sálu a baru ještě něco?

 

Již ne, sál zabral celý prostor baráku. I bar jsme museli rozšířit na úkor venkovní zahrádky. Ale bar je dostatečně prostorný pro menší kulturní akcičky a sál je natolik flexibilní, že ho dokážeme přestavět na publikum pro 50lidí, ale i pro 500lidí - jenom přemístěním podia.

 

Na webu píšete, že částečná rekonstrukce už proběhla a další práce se budou týkat kavárny a venkovního posezení. Takže sál, ozvučení a vůbec interiér klubu už je hotov?

 

Jj, klub je hotov, jediný prostor, který zůstává neopraven, je bývalý vstup do kina, který bychom rádi do budoucna přestavěli na kavárnu. Tento záměr však stojí a padá s financemi a ty zatím nemáme. To je naše budoucí výzva.

 

Co ten dvorek, nepřemýšlíte o nějakých akcích pod širým nebem?

 

Rádi bychom a vlastně částečně jsme to i zkoušeli. Jsme omezeni časem do deseti hodin. Pak už nás zastavovala městská policie. Určitě v tom budeme pokračovat i příští léto, ale bude se jednat o klidové akce, folk, jazz, blues atd… zkrátka klídek.

 

Vaše webovky patří z hlediska informací k tomu lepšímu, co lze vidět. Design máte sice jednoduchý, ale přehledný a není problém se v něm orientovat. Lehce jsem si našel informace jak o historii, což mě zajímá, tak o programu, pronájmech, jsou tam přehledné kontakty apod. Klobouk dolů.

 

Děkuji, tak jsme to i zamýšleli, není třeba dělat nic složitého, dalším zdrojem je FB a také na Bandzone máme slušný profil klubu. Stránky - jejich design a strukturu nám vytvářel Jirka Štefl z kapely Tibet a náš podporovatel a přítel Jirka Weiser.

 

Kolik lidí se podílí na provozu klubu?

 

Jeden a půl pracovního poměru (já – jako ředitel o.p.s., dramaturg, údržbář atd… a na částečný úvazek vedoucí baru Maruška Rybecká). Další pomocníky na větší akce si najímáme na dohodu.

 

Máte mezi sebou úkoly striktně rozděleny, nebo se plánováním, přípravám a realizacím věnuje ten, kdo má zrovna čas?

 

Máme to rozděleno. Já dělám vše potřebné k zajištění produkce interpreta u nás a realizace koncertu. Maruška zajišťuje kompletní občerstvovací služby, bary apod. Každý si zodpovídáme za své a zároveň spolu zdárný průběh akce slaďujeme. V případě nemohoucnosti jednoho z nás máme své věrné zástupce-brigádníky, kteří za nás práci dokážou zastat.

 

V jakém časovém horizontu plánujete koncerty?

 

Na tři-čtyři měsíce dopředu. Mám vyzkoušeno, že více to není nutné. Větší koncerty je třeba bookovat o něco dříve - asi půlrok dopředu. Výjimkou jsou festivaly, tam je třeba vše řešit průběžně celý rok.

 

Stylově se asi příliš nevymezujete, zajít si k vám člověk může na rock, blues nebo třeba hip – hop. Máte nějaké hranice, co byste nepořádali? Třeba dechovka nebo disko?

 

Dechovku bych nejspíš nepořádal, ale kdyby přišel jiný pořadatel zvenčí a chtěl udělat koncert dechové kapely, určitě bych ho do klubu pustil. Jsme přeci jen jediný středně velký prostor v Havlíčkově Brodě. Mám pár přátel, kteří hrají v dechových kapelách a jsou to skvělí muzikanti a lidi. Nikdy bych ale nesnesl ryzí kalkul, jako je Eva a Vašek – okrádání staříků se mi hnusí. Jsou i další interpreti, kteří mi jdou proti srsti a které bych nikdy nepořádal. S diskem problém nemám. Není to můj šálek kávy, ale je tu mezi námi, má své příznivce a i zřejmě svou kvalitu. K naší současné kultuře to patří. Netajím se ani tím, že na dobře provedené taneční párty se dá vydělat dost peněz, kterými můžeme dotovat jinak ztrátové žánrově okrajové akce, na které bychom jinak neměli.

 

Takže tolerance a otevřenost. Co začínající kapely, nabízíte třeba možnost zkoušek nebo hraní?

 

Bohužel na zkoušení tu není místo, máme program klubu od středy až do soboty plný. Neděle až úterý přenecháváme místním spolkům a školám k jejich akcím. Začínajícím kapelám dáváme prostor v klubu ke koncertování a to tak, že jim pomáháme s pořádáním a propagací koncertu, v podstatě ho celý zajistíme a celý výtěžek vstupného jim pak dáme jako honorář. V případě, že podobná tělesa potřebují sál k nějakému jednorázovém účelu (nahrávání, točení klipu, fotografování apod..) není problém se domluvit na termínu a můžou jej bezplatně využít.

 

S klubem sousedí bar Oko. Je nějak propojen se sálem, aby si člověk mohl donést pivko, nebo je v sále samostatný bar?

 

Jasný, BarOKO je přímo napojen na sál. V případě, že kapela zvučí před koncertem, zavřeme jedny „spojovačky“ a lidi si mohou do baru sednout na pivko. Po zvukovce je otevřeme a vznikne přímý přístup do sálu. Bar a Klub jedno jest.

 

Co protéká pípou, nějaké lokální pivko? Tipoval bych Chotěboř, dle partnerů…

 

Přesně tak, naším největším partnerem a sponzorem je Chotěboř. V jednom z pěti kohoutů proudí i Plzeňské pivko. Od Chotěboře bereme celý sortiment (12,10, polo-tmavé, případně aktuální speciál, nealko). To pivko je skvělé, potvrzují to i přijížděvší umělci.

 

Pravda, i u nás v Brně zažívá vzestup a točí se v dobrých pivnicích. U vás se nehraje každý den. Je v takovém případě otevřen bar, nebo funguje čistě v souvislosti s akcemi?

 

Bar funguje v souvislosti s akcemi, ale ty jsou u nás od středy do soboty. A mnohdy i mimo tyto dny. Otevíráme i na sportovní utkání apod. Vždy tu existuje možnost pro skupinky lidí (od 10 osob), pro které otevřeme kdykoliv. Stačí dát dopředu vědět. Lidi toho celkem dost využívají, mají u nás zdarma muziku, wifinu, kuřácký a nekuřácký bar, fotbálek, šipky a parádní prostor se skvělou obsluhou jak jinak, že?

 

Díky za příjemný rozhovor a bohaté odpovědi, ať se daří!

 

 Taky děkuji, Kuba  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky