Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny kroměřížských klubů - Stará Masna

Ozvěny kroměřížských klubů - Stará Masna

Sorgh7.6.2014
Na první pohled děsivá budova s krvavou historií v sobě nyní ukrývá zatím nepříliš známý hudební klub. Povídal jsem si o něm s šéfem Daliborem.

Ahoj Dalibore, můžeš vaše podnikání na úvod trošku představit, kdo jste a proč jste se rozhodli otevřít hudební hospodu?

 

Záměr byl jednoduchý: vždy když jsme šli někam na pivo, tak jsem měl velkou chuť si ještě k tomu poslechnout nějakej živej bigbít. Diskotéky mám už za sebou, ale živočišná poctivá muzika je naprosto něco odlišného. A tak spojujeme příjemné s užitečným. Doufali jsme, že bude po muzice hlad, protože celou dobu tady nic takového pravidelného nebylo, kde by mohl člověk zajít, dát si něco dobrého k jídlu a poslechnout si bigbít. Tak nějak jsme předpokládali i u ostatních, že budou mít podobné potřeby.

Jste teda v prvé řadě restauratéři nebo hudební promotéři?

 

Jsme hlavně restauratéři, muzika nás neuživí. Je to pro nás doplněk nutný k životu a dobytí energie po celém týdnu.

 

Každého musí zaujmout název vašeho klubu, jak jste k němu přišli?

 

Název je jednoduchý a prostý. Na tomto místě stál jihomoravský průmysl masný, proto Stará masna. Mělo by to kroměřížákům okamžitě říct, kde se nacházíme. Opak je však pravdou. Proto i to spojení v našem logu - prase na klavíře..

 

Kdy jste otevřeli?

 

Jsme tady 3,5 roku. Před tím jsme provozovali jinou restauraci, která byla na skvělém místě s krásnou zahrádkou, ale pan majitel po nás chtěl víc a víc .... Náhoda tomu chtěla, že jsem se potkal s kamarádem z mládí a on nám nabídl současné prostory, které jsme si vybudovali dle vlastních představ.

 

Byl do té doby v Kroměříži nějaký jiný klub, kam se dalo zajít na živý koncert?

 

Klub Starý pivovar který provozuje DK, tam se ale hraje zřídka a jiný žánr. My především hrajeme rock, blues, metal a punk plus něco málo z folk-rocku.

 

Jak máte při koncertě zorganizovaný prostor, hraje se přímo v restauraci nebo máte zvlášť sál?

 

U nás se hraje přímo v restauraci, záleží jaký bigbít zrovna hrajem a podle toho organizujeme stoly nebo ne. Podium je součástí restaurace a tak i hosté, kteří u nás dosud nebyli tímto zjistí, že pořádáme hudební programy.

 

Dáváte důraz na rockovou klasiku a klidnější žánry jako folk, blues apod. Mohl by si u vás zahrát i někdo z tvrdšího žánru?

 

Tvrdší muziku berem, power speed, crossover atd. Úplně ale ten nejtvrdší hardcore neberem.

 

Můžete doporučit nějakou z místních kapel, která stojí za pozornost?

 

Z místních doporučuju LH 7, Lumírovo Piccaso, KingBee nebo Nšoči..

 

Jaký je o živé hraní v Kroměříži zájem? Podle mých zkušeností to poslední dobou není žádná

sláva.

 

Máte pravdu, s návštěvností to není bůhví jak slavné. Chodí se spíš na to co lidi znají, tedy revivaly a je jich v ČR docela dost a dobrých. Autorská hudba moc netáhne, až na ty známější hvězdy, ale ty jsou pro nás mnohdy cenově nedostupné...

 

S těma revivalama to vidím podobně a je to škoda. Ale dál... Kolik lidí se stará o chod klubu?

 

O veškerý chod restaurace se starám převážně já. O kapely, kuchyni, provoz, zvuk, jídelníček, webovky a do toho ještě vařím.... Zní to trochu přehnaně na jednu osobu, ale sám v tom nejsem. Faktem je, že dělám 12-14 hodin denně. Společník se stará o technické věci, v případě větších a náročnějších kapel máme zvukaře, který k nám dojíždí a nějaký personál se taky najde.

 

Je to řehole, jak vidím. Počítám, že i program bude tvoje parketa. Na jak dlouho dopředu jej sestavuješ?

 

Program se snažím dělat hodně dopředu, abych měl prostor pro různé nenadálé výkyvy a hlavně klid, který potřebuji zas na jinou práci. Již teď mám asi ze 40% zaplněnou podzimní sezonu. Přesto mám kolikrát strach, že nebudeme mít co hrát. Některé kapely již nepřijedou, když mají malou účast, některé kapely zase nezveme my.

 

Jaké zázemí jim můžete nabídnout?

 

Z jednoho salonku, co je hned za podiem, mají muzikanti šatnu na aparát a odložené věci. Hladem a žízní taky netrpí.

 

Letos v srpnu by se měl uskutečnit první ročník open air festu u vás v Morkovicích, který budete pořádat. Jaké to je, zakládat nový festival? Dnes je podobných akcí celá řada, je to tím lehčí nebo naopak horší? Překvapili vás nějaké problémy při jeho přípravách?

 

Pořádání festivalu není lehké v žádné době. Dnes o to těžší, protože posluchači jsou nároční a vybíraví. Snažíme se oslovit hlavně mladší a střední generaci osvědčenými kapelami, ale taky novými, které jsou právě na slibném začátku a již mají výborné reference. Vsadili jsme převážně na punk, rock ń roll, crossover,  rock a heavy. Tak, aby to bylo napříč více žánry. Např. Vanessa, Nobody Knows, Atari Terror, krásný rockerky z The Agony a švýcary Delilahs. Ale nejen muzika bude pestrá, i možnosti občerstvení, doprovodného programu, ubytování a dopravy do areálu. Zatím přípravy postupují docela hladce a větší problémy nás nezaskočily. Ovšem vše se jednou stane a v tu chvíli bude jen na nás jak rychlým způsobem danou situaci vyřešíme. Především myslíme na úplně všechny možné i nemožné varianty a snažíme se jim předcházet...

 

Budu vám držet palce a nevylučuju, že se přijedu podívat a popít. Díky moc za rozhovor a ať se daří.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky