Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - květen 2013

Redaktorské ozvěny - květen 2013

Sarapis31.5.2013
S Redaktorskými ozvěnami se letos připomínáme již popáté. Opět je před vámi pel-mel všeho možného - od metalu přes art rock až po válečnou literaturu. Tradičně můžete od každého díla kousek ochutnat. Nezbývá než vám popřát příjemný košt.

// Jirka D.

 

Fugazi – The Argument (2001)  ochutnávka

fugazi

Poslední deska Fugazi, po níž se tahle čtveřice odmlčela nejspíš definitivně. Oproti předchozím jde o poměrně civilní záležitost, méně punku, méně rebelie, více rocku a více pohody. Zvukově syrová a skoro garážová nahrávka, přesto dělaná ve věhlasných Abbey Road mistrem Johnem Loderem a poslouchatelná slušně. A „Epic problem“ je hit, kdo by to byl do Fugazi řekl...

 

Cathedral – The Last Spire (2013)  ochutnávka

cathedral

Jde to ztuha, ale to mi šlo s Cathedral vždy. Nikdy jsem jejich genialitu nepochopil a jakkoliv jsem přesvědčen, že poslední (že by?) deska je dobrá, dostat se pod její nepřístupnou slupku nejde a nejde; respektive pokroky jsou jen malé a pozvolna mi dochází trpělivost. Sakra práce.

 

Joe Satriani – Unstopabble Momentum (2013)  ochutnávka

satriani

Všichni uctívači Joa a jeho mistrovství prominou, ale tahle deska je nuda a sterilní otrava. Každé zaposlouchání končí postupnou rezignací a odsunem obsahu na okraj zájmu, takže jako kulisa bezva věc, ale to mi přijde nějak málo. Nutriční hodnota hodně slabá, vhodné pro diabetiky.

 

Čad – Ťažký kov (2011)  ochutnávka

čad

Přímočarý projektil bez přestávek na sklenku cherry. A taky sociální kritika, které se dá uvěřit bez trapného pocitu. Album Ťažký kov už je nějaký ten pátek na světě, ale jeho podstata je na čase nezávislá – mohlo vyjít před deseti lety stejně jako za rok.

 

Malignant Tumour - Overdose & Overdrive (2013)  ochutnávka

malignant_tumour

Nedávno jsem psal o nové desce českých Saade jako o zvukovém průseru roku a vida, konkurence. Opustit tuhle nahrávku je snazší, než by se na první pohled mohlo zdát.

 


 

// Victimer

 

Dark Gamballe - Zatím dobrý (2013)  ochutnávka

gamballe

Zatím dobrý, řekl bych, spíš pořád výborný. Do minulé desky “Pochyby” jsem se dostával obtížněji, ale nakonec si mě získala a dneska šlape jak hodinky, kdykoli si na ni vzpomenu. Tady to bylo “Zatím dobrý” hned od začátku. Až se nechce věřit, že podrtit Bonpari v Mixéru a vypít je V baru na temné straně měsíce může být taková mňamka.

 

Hacride - Back To Where You´ve Never Been (2013)  ochutnávka

hacride

Velmi svěží alternativa extrému, jež znovu nedělá metal jen hudbou pro omezené a bez výhledu.

 

Queens Of The Stone Age - ...Live Clockwork (2013)  ochutnávka

qotsa

Královny z doby kamenné jsem nikdy nesjížděl, sjíždím je tedy teď společně s čerstvou novinkou. A bavím se náramně. Nekomplikované, s nadhledem a přirozenou radostí ze hry. Tu pak sdílím s kapelou během poslechu.

 

Disperse - Living Mirrors (2013)  ochutnávka

disperse

Momenty opravdového zaujetí způsobující kapela z Polska mixující prog rock s až jazzovými postupy a metalovou modernou. Mno, tudy cesta vede!

 

Odradek Room - Bardo. Relative Reality (2013)  ochutnávka

odradek_room

Ukrajinský nadhled nad doom metalovým klišé se o ně jednou stranou otírá a zároveň jej háže sviním. Kafkovo dílo hledí směrem na východ, k metodám budhismu.

 


 

// Sarapis:

 

Geddy Lee - My Favorite Headache  (2000)  ochutnávka

geddy_lee

Trochu zapomenutá sólovka Geddyho z Rush, avšak neméně zajímavá. Lehoučký rock reflektující hudební rozpoložení domovské kapely  v období mezi “Test for Echo” a “Vapor Trails” je báječným doprovodem ke slunečným procházkám i k pochmurným pochodům zasmušilým podzimem. Jako bych poslouchal Rush v ještě písničkovější formě, než na řadovce z roku 1996. Geddyho zpěv a basové linky jsou zkrátka natolik charakteristické, že by musel hrát snad melodický death, aby to nepřipomínalo jeho mateřský soubor. Vadí mi to? Vůbec ne. Skvělé songy jdou jeden za druhým, kapela samozřejmě šlape jako hodinky (např. na bicí Matt Cameron). Víc ani nepotřebuji, užívám si to.

 

Yearning - Merging Into Landscapes (2007)  ochutnávka

yearning

V půlce května tomu byly 3 roky od úmrtí Juhani Palomäkiho, vůdčí persony kapely Yearning, který po sobě zanechal 5 výjimečných alb. Minutka ticha....a už mi hraje poslední deska z jeho dílny pod hlavičkou Yearning. Stejně jako předchozí alba disponuje “Merging Into Landscapes” podivnou tíživou a samotářskou atmosférou. Život se s Juhanim asi moc nemazlil a na nahrávce je to prostě znát. Žádné dojetí, slzy atd., spíše jen skepse, deprese, beznaděj. Charakteristické melodie a harmonické postupy si Yearning drží pevně ve svých rukou, od krásných teskných motivů až po surové kovové údery do srdce. A také obracení rytmů, ve kterém se vynikající bubeník Aki Kuusinen rochní jako medvěd v blátě. Sice mě ta dívčina v některých vícehlasech docela otravuje, ale i tak tohle album dlouhodobě řadím vysoko.

 

Geoff Tate's Queensrÿche - Frequency Unknown (2013)  ochutnávka

queensryche

Pomalu se dostávám do tohoto alba a zatím nezní špatně. Dominantní Tateův zpěv určuje ráz celé nahrávky. Jediné co hodnotím vyloženě negativně, jsou přehrané staré klasiky Queensryche v závěru nahrávky. To tě, Geoffe, bude stát pár procent.

 

Roman Cílek - Holocaust: zřetězení zla  (2007)  ochutnávka

roman_cilek_holocaust

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo si myslí, že v současné kulturní a civilizované společnosti již není možné, aby se zopakovala obdobná zvěrstva jako tehdy "v zákulisí" 2. světové války. Vlastně by si ji měli přečíst všichni. Je to smutné a místy nepříjemně mrazivé čtení, ale velmi poučné. Forma několika dějových rovin dělá z této knihy živé dílo. Autor si neklade za cíl soudit, zároveň se soustředí výhradně na fakta a objektivní souvislosti. Výsledkem je horší usínání a plno otázek v hlavě. Například co je příčinou toho, že člověk ztratí i tu poslední špetku lidskosti v sobě...Arnošt Lustig: "Je to krásná kniha o hnusných věcech, jichž jsme na slepé koleji dějin byli svědky…“.

 


 

// Bodin

 

Lychgate - Lychgate (2013)  ochutnávka

lychgate

Greg Chandler (Esoteric) zabrousil do blackmetalových vod. Společně z hudebníky s Omega Centauri a Lunar Aurora vydal tohle album, které je u mě horkým adeptem na jednu z desek roku. Pokud vyhledáváte divnou hudbu načichlou modernou a avantgardou, tak si tohle album určitě poslechněte. Vliv Grega je hodně slyšitelný.

 

Ulver - The Norwegian National Opera (2011)  ochutnávka

ulver

Koncertní  záznam z Norské národní opery. Tahle nahrávka hypnotizuje jak obrazem tak poslechem.

 

Aeternus - ...And the Seventh His Soul Detesteth (2013)  ochutnávka

aeternus

Staří dobří Aeternus jsou zpět. I po letech jsou pořád sví a jejich death metal mě hodně sedí.

 

Cathedral - The Last Spire (2013)  ochutnávka

cathedral

 

Queens of the Stone Age - ...Like Clockwork (2013)  ochutnávka

qotsa 

 


 

// Bhut

 

Abysmal Grief - Feretri (2013)  ochutnávka

abysmal_grief

...occult doom...

 

Moravská Zima - National Moravian Black Metal (2008)  ochutnávka

moravska_zima

...kazeta...

 

Nocturnal Depression - The Cult Of Negation (2010)  ochutnávka

nocturnal_depression

...společně s alkoholem, jediný balzám na mysl...

 

Celtic Frost - Monotheist (2006)  ochutnávka

celtic_frost

"Frozen my heart, frozen my soul, frozen my love

I am a dying God..."

 

Arckanum - Helvítismyrkr (2011)  ochutnávka

arckanum

 


 

// Garmfrost

 

Lychgate - Lychgate  (2013)  ochutnávka

lychgate

Mrazivý, agresivní a zároveň sotisfikovaný black metal s přesahy do symfonična a moderny. To jsou Lychgate. Best off sestava nahrála plnovýživný materiál, který skvěle funguje. Já jsem touhle kratičkou deskou totálně pohlcen.

 

Ulver - Perdition City (2000)  ochutnávka   naše recenze

ulver

U Ulver platí v podstatě co u Enslaved. Každá deska od nich až na poslední je moje srdcovka. Perdition City má ale tentokrát něco víc, co mi v květnu zvlášť sedlo. :-)

 

Moon - The Nine Gates (2013)  ochutnávka

moon

Takhle vypadá soundtrack k pekelnéhu attacku. Impozatní hradby makabrózních kláves s hrozivou atmosférou a ďábelským rykem. Je to zlé a nemocné!

 

Svart Crown - Profane (2013)  ochutnávka

svartcrown

Tento měsíc toho nevyšlo moc lepšího, ba jestli vůbec od začátku roku. Pekelná práce, která mě vždy nakopne do té správné nálady. Technická vymazlenost potěší náročné a ti ostatní se můžou těšit z prvotřídního nářezu s neopakovatelnou atmosférou.


The Doors - L. A. Woman (1971)  ochutnávka

doors

Co dodat... Jedna z nejmagičtějších písní od jedné z nejmagičtějších skupin, které mě kdy zasáhly přímo černého a navždy. Sbohem Rayi a pozdravuj Jima!!!!!!!!!!!

 


 

// Ruadek

 

Amorphis - Circle (2013)  ochutnávka    naše recenze

amorphis

Našlápnuté album, které ačkoli nepřináší opět nic nového, poslouchá se báječně. Tahle věc mi dokonale sedla i přes jasnou stagnaci těchto Seveřanů.

 

Disperse - Living Mirrors (2013)  ochutnávka

disperse

Jedno z progresivních alb, co máloco překoná - tedy co se týká roku 2013. Po prvním počinu Disperse, který jsem minul bez většího efektu, se tato deska v mých uších usazuje poměrně často a já doufám, že bude stále stejně zábavná i po letech.

 

Primordial - To the Nameless Dead (2007)  ochutnávka

primordial

Pro mne jedna z TOP black metalových desek, kterou lze označit jako “post”, případně “progressive”. Slyším v tom všechno, co potřebuji k naprosté spokojenosti.

 

Falloch - Where Distant Spirits Remain (2011)  ochutnávka

falloch

Odkaz na Bathory z Irska? Možná, deska u mě zraje jako víno. Chce jí opravdu dát dost času, má zcela specifické načasování a gradaci skladeb, není ani vyloženě melodická ani zbytečně agresivní. Je zasněná a komplikovaná. A dokážu ji poslouchat i třikrát po sobě.

 

Zimmers Hole - Bound By Fire (1997)  ochutnávka

zimmers_hole

Zběsilost v lehce grindovém oblaku okolo Devina Townsenda, Front Line Assembly a zasmrádlých toalet na předměstí. Nekonečný gejzír mixu všeho se vším.

 


 

// Lyriel

 

Celtic Frost - Monotheist (2006)  ochutnávka

celtic_frost

Album plné mrazivě elegantních melodií a hypnotizujících kytarových riffů. Když jsem je slyšela poprvé, panenky se mi protáčely jako dřevěná káča, krev v žilách ztuhla jako nanukový mrož a teplota těla jakoby klesla na bod mrazu. V tu chvíli měli slovo mrtví.

 

Omnia - Live On Earth (2012)  ochutnávka

omnia

 

Minas Morgul - Ära (2012)  ochutnávka

minas_morgul

Black jde sice mimo mě, ale s dochucením pagan metalu to dokážu bez řečí strávit.

   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky