Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - leden 2024

Redaktorské ozvěny - leden 2024

Sarapis11.2.2024
Tradiční cyklus jarních prázdnin je již v plném běhu a v příštím týdnu se překlopí do své druhé fáze. První nadšenci oklepávají z lyží bahno a štěrk, jiné milovníky zimních radovánek slalom mezi kapkami deště teprve čeká. Rým na únor bílý, sílí pole... už postrádá smysl i vtip a rýma jako taková přestává být důsledkem nachlazení, nýbrž projevem pylové sezóny. Takový je tedy únor, aspoň zatím. V lednu ale bylo líp, i za poslech to stálo.

// Jirka D.

 

Lustmord - Much Unseen Is Also Here (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nový Lustmord bude co nevidět venku, tak si udělejte volno. Ohlášená deska Much Unseen Is Also Here krátce přesahujicí 80 minut vyjde v polovině března a svým minimalismem si vás buďto získá, nebo vrhne přímo do náruče Michala Davida. Rozhodnutí je na vás. 

// Victimer: Jedna z velmi očekávaných desek. Počkám si a zahájím zvukovou analýzu :)

 

Vægtløs - Aftryk (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Další deska z kategorie “existenciální tíseň přichází ze Západu”, tentokrát z Dánska v podobě debutu kapely Vægtløs. Post-metal, post-hardcore, emo, screamo … dosaďte si co libo z těchto kategorií, vzpomeňte si na Amenra a jim a podobné a dostanete Aftryk. Nechci to nijak zlehčovat, album je to sebejisté a přesně podle představ o tom, jak by mělo znít. Možná až moc přesně. Více v recenzi. 

 

Fazi - Folding Story (2024, reedice)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Fazi jsou čínská rocková kapela, která se původně jmenovala The Fuzz, a deska Folding Story není až tak moc nová a původně vyšla v roce 2022 na Space Circle. Aktuálně se jí ujali na Pelagic Records, přepracovali obálku (výše máte tu původní) a v podobě nevkusného splattered vinylu ji znovu vyslali do světa. Co očekávat pro nově příchozí? Poměrně svěží kombinaci post-rocku, psychedelického rocku, krautrocku, prostě takovou fajn alternativu, z níž je cítit jiný přístup a odlišný pohled, velký smysl pro drobnokresbu a detail, který by jinde zanikl. Určitě zkuste. 

 

Agima Sun - Ultra Fiction (2023)  ochutnávka

zdroj: CD

Tihle Poláci jsou pro mě zatím menší záhada. Z většiny bych se klonil k tomu, že je to taková ta post-apokalyptická, post-metalová, post-hardcorová kapela a třeba z Cult of Luna si toho berou poměrně dost. Nicméně vždycky, když si začnu myslet, že už v tom mám jasno, střelí tam nějakou divočejší pasáž, která mi připomene cirkus Roba Zombieho nebo tak něco. Budu nad tím ještě dumat a vzhledem k tomu, že mi došlo cédo, budu o tom i psát. Takže víc řečí bude příště. 

 

Vanguard - III: Pyrrhic Sequence (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

S brněnskou kapelou Vanguard se detailněji potkávám až na jejich třetím albu, což při délce jejich fungování přesahující deset let je trochu ostuda, přiznávám. Melodický death metal v jejich podání nicméně není úplně můj šálek čaje a kytarové trylkování tohoto druhu vyloženě nevyhledávám. Vždycky jsem měl raději švédskou než finskou školu.

 


 

// Victimer

 

Leden je u mě vždycky klasickým doháněním promeškaných věcí za minulý rok a jen malým (logicky) vzorkováním desek, které už oficiálně vykročily do roku nového. Leden mám rád. A nakonec je tady jen zlomek toho, do čeho jsem se v lednu pustil…

 

The Keening - Little Bird (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: flac 

Folk doomové temně lesní prozpěvování malého ptáčka Rebeccy Vernon ukazuje, jak se dá realizovat bez domovské kapely, v tomto případě Subrosy. První deska The Keening je krásná. Jedna z nejlepších, jakou jsem měl za poslední měsíce možnost slyšet. Více v recenzi.

 

Abigor - Taphonomia Aeternitatis - Gesänge Im Leichenlicht Der Welt (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: flac 

Nové album Abigor je pestré, otevřenější. Objevují se tu odkazy na různá období kapely a vévodí tomu studená atmosféra. Noví Abigor jsou rozvážnější až pomalí, melodičtější. Znovu je to album, které mě nutí k detailnímu rozboru, to je u téhle kapely vždy až hodinářská práce. Abigor jsou detailisti a vyžadují to i po svých posluchačích. Když o tom tak přemýšlím, je to vlastně (vedle Inferno) má nejoblíbenější a nejosobitější blackovka posledních let. 

 

Hauntologist - Hollow (2024)  ochutnávka

zdroj: flac 

Další polská zajímavost na téma black metal, jak se z něj vymanit a zase se k němu vrátit. V Hauntologist působí Darkside a The Fall, pánové, kteří prošli kapelami jako Mgła, Kriegsmaschine nebo Mord'A'Stigmata. Všechno spolky, které se na Echoes už objevily. Hauntologist jsou spíš post-black, blackgaze a tento směr. Otevřenější a atmosféričtější záležitost. Současnější. Ale taky rozhodně věc, která je povedená a která má svou tvář.

 

Void - Jadjow (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Void jsou avantgardní metal z UK a jako takoví by mohli suplovat spojení tamní scény s tou norskou. Třeba proto, že v aktuální sestavě Void působí Lars Emil Måløy z Dødheimsgard. A DHG mi loni s deskou Black Medium Current přišli tak geniální, že jsem už jinou avantgardu ani moc nepotřeboval. Takže teď doháním manko. Doopravdy ale mají Void (až na Matta) úplně novou sestavu. Mezinárodní. A album Jadjow by mohla být taková nová krev kapely. 

 

Canaan - Ai Margini (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Canaan jsou pro mě oddechovkou měsíce ledna. Darkwave, klavír, ambient, syntetika. Problémem je necitlivý zvuk, na tak citlivou hudbu až hanebný. Noví Canaan jsou strašně nahlas. Což je škoda, špatná hudba to určitě není. 

 

Strange New Dawn - New Nights Of Euphoria (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Strange New Dawn jsem zachytil už s první deskou The Only One, ale nějak jsem na ně zapomněl. Strange New Dawn jsou dalším z post - In The Woods… projektů bratrů Botteriových, kteří už v současných In The Woods… nepůsobí. Nattehimmel u nás moc nezabodovali, uvidíme co Strange New Dawn. Je to takový prog doom, docela blízko Green Carnation třeba. Zní to zajímavě, určitě tomu dám víc. Trochu ale bojuju se zpěvem, Roy Andersen na můj vkus až moc tlačí na pilu a šponuje to. Takový ten chraplák na sílu, to já moc nemusím. Uvidím, jak velká to bude překážka. 

 

Årabrot - Of Darkness and Light (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Årabrot jsou čím dál přístupnější, což mi vůbec nevadí. Novinka je vyloženě hitová deska, takový new-wave noise rock do (patřičného) radia. Hodně poslechová záležitost a hodně chytlavých songů, kde je ta rocková špína až v popovém aranžmá. Já jsem velmi spokojený. Úplný opak k posledním Queens Of The Stone Age, kteří byli bez šťávy. Tady je šťávy na rozdávání. 

// Jirka D.: Je to skvělé, užívám si!

// Lomikar: Naživo funguje nový materiál perfektně. Spojení s Karin Park z toho udělalo parádní stodolní tancovačku. 

 

Ritual Clearing - Penitence (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

To zhýralé a primitivní měli tento měsíc na starost Amíci Ritual Clearing. Black metal bez příkras, útočný, ale žádné tříminutovky. Všecky skladby je třeba pěkně rozvést. Takové vyprávění s kýblem uhlíků a špíny ze dřezu. 

 


 

// Garmfrost

 

Abigor - Taphonomia Aeternitatis - Gesänge Im Leichenlicht Der Welt (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: youtube

Zatím se spíš prokousávám, než bych byl schopen nový album Abigor hodnotit. Tváří se přijatelně, je avantgardně laděný, blacku se taky nebojí. Máme tady blackové screamy, čisté i teatrální vokály… Tohle mě bude bavit.

 

Rarog'g - Homo ad Fundum (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Objev Rarog'g se ukázal jako nečekaný zážitek. Melodický black metal z Polska hraný naprosto suverénně zkušenými borci je radost poslouchat.

 

Vemod - The Deepening (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Ani Vemod si zatím netroufám hodnotit. Jen prozradím, že mi jejich nová tvář rozhodně nevadí. Baví mě hodně. Těžko říct, zda se bude jednat o trvalku nebo jednohubku. Recenzi zatím odkládám, přemýšlím a čekám na objednané CD.

 


 

// Sarapis

 

Aindulmedir - Star Lore (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Star Lore je zadumaná kráska. Zamyšlená ledová královna oděná ve stříbřitém prachu hvězd, která jen tak z plezíru natahuje prst, aby se jím zabodla přímo do srdce každému, kdo nestihne odvrátit pohled. Mám rád tenhle způsob meditace a uklidnění, akorát mi při něm nebezpečně sklovatí pohled a tu a tam i slina z koutku ukápne. Jakýkoli stres nebo spěch je tady tragikomické selhání člověka.

 

Kingdom Come - Independent (2002)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Kingdom Come je zaprášená krabice z podkroví, plná zemitého hard rocku, stadionových hymen, steřelých kadeří vlnitých vlasů, ale i štiplavých poznámek na adresu Lennyho Wolfa jako plagiátora a kousavé melancholie uzavřeného tvůrce z nekomerční éry kapely. Právě k poslednímu bodu se vztahuje zastrčené album Independent. Co začalo zhruba s Bad Image (1993), tady směle pokračuje, i když už ne s takovým šarmem. Lennymu by prospěl kritičtější pohled někoho zvenčí, na druhou stranu takový zapadlý kout, v němž album odpočívá v pokoji není adekvátní tomu, co pomyslné drážky nahrávky skýtají. Kvalita materiálu kolísá a některé skladby lze odlišit obtížně, leč pořád mám pocit, že je kam hrábnout. Z toho lepšího až nejlepšího vybírám I Can Feel It, Mother, Didn't Understand a Do You Dare. Ani tady se nespěchá, netlačí. Někdy to prostě stačí.

 


 

// Sorgh

 

Vemod - The Deepening (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Po doporučení od kolegy snáším zimu lépe. Vemod dokáží člověka vtáhnout do širých lesů, kde se mokré podhoubí setkává s putujícím zlem. Atmosférický black metal z prvotřídních surovin.

 

Opeth - In Cauda Venenum (2019)  naše recenze  ochutnávka

zdroj: youtube

Tady se člověk zklidní a zamyslí. Kdo rád pozdní Opeth, kde metal už nehraje ani třetí housle, musí tohle album prožít. 

 

Satias - Onus Umbrae (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Objev z Rakouska přinášející příjemný black metal. Není to příliš syrové, zvuk má vychování a dbá na vyzrálou atmosféru. Zároveň jdeme do horoucího kotle, kde vám odštěkaný otčenáš nic nepomůže.

 

Royal Graves - Amen (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Zajímavý počin z USA, postmetalový opus dušený sludgem. 

 


 

// Lomikar

 

Wormlust - The Feral Wisdom (2013)  naše recenze  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Věrný společník opilými nočními procházkami městem, v němž do chladných ambientních šumů neočekávaně explodují odtažité a velmi agresivní blackový disharmonie. V těch jde silně vycítit jiný Lyngdalův projekt Guðveiki (který také mimochodem velmi doporučuji) nebo třeba francouzské Throane.  


Kampfar - Til klovers takt (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Kampfar jsou pro mě zatím snad poslední zástupci epických blackmetalových kompozic, u kterých mi přijde, že to ještě má smysl. I na posledním albu jsou jejich písně výborně vystavěné, není to jen slepování nápadů dohromady, ale o tom, že každý song má velmi dobře promyšlený koncept k tomu, aby v moment, kdy to ve vás má nejvíce zarezonovat, vás měl ideálně předpřipravené. Dolkův blackový growl není nijak špatný, ale kdyby se vokálně věnoval už jenom tomu svému volání do dálky, tak s tím rozhodně nebudu mít problém. Jo a ta deska má skvělej zvuk. 

 

Neurosis - A Sun That Never Sets (2001)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Věřte nevěřte, s Neurosis jsem to zkoušel někdy před deseti let a vůbec jsem se s tou kapelou nepochopil. Po dlouhé době dělám reparát a uvědomuju si, jak strašně brzo ta kapela dělala něco, co pak napodobovalo po mnoha letech spousta mých oblíbených hudebních projektů a jak věrohodně a cílevědomě doteď působí v jakémsi hudebním zpracování těžkosti a zmaru. Scott Kelly mezitím stihnul prokázat, že je takový hovado, aby se kvůli němu Neurosis vrátili zpátky do domečku a já už je asi nikdy naživo neuvidím. Moje chyba, měl jsem být chytřejší, nebo Kelly menší kokot. 

// Jirka D.: Moje nejvíc oblíbená deska od Neurosis, kult!

// Sarapis: Od Neurosis mám rád dvě alba, no a z nich mám tohle jednoznačně nejradši. Však to taky pokaždé někdo na srazu strčí do přehrávače a to byste měli vidět, jak všichni vrní spokojeností pod tíhou valivých temp a falešných dud.

 

Edremerion - Edremerion (2012)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Zaměnitelná blackmetalová pakárna od nějakých školáků, která se mi z nějakýho důvodu dostala do přehrávače a já sháním, kdo za to může.

 

Devil and the Universe - GOATopia (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Každým dnem od doby kdy jsem je poznal, se Devil and the Universe přesouvají po úsečce mého nadšení od nekritické lásky k unavenému přijetí faktu, že je to prostě akorát taková easy listening šášovitost s kozlíkama šikulama, u které jsem si ještě občas s chutí trsnu, ale nezaručuji, že u další desky už definitivně nezařvu “jéje!” a nesvážu kozla na koleje.

 


 

// Symptom 

 

John Lennon - Imagine (1971)  ochutnávka

zdroj: YouTube

John The Great.

 

Eat The Day - The Demos (2020)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Limp Bizkit mastermind.

 

The Rolling Stones - Hackney Diamonds (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Kameny se zase valí.

 

Sepultura - Roots (1996)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Sepultura klasik.



  DISKUZE K ČLÁNKU

zrušit

Reagujete na komentář

Jirka D. / 7.6.18 7:53

Pokud si někdo v rámci ankety o ten nejvíc fajn vinyl hraje na soudce toho, co je a co není v pořádku, a dovolí si překreslovat realitu tím, že něco zamlčí, nezveřejní a tváří se, že je to v pořádku, tak to podle mě v pořádku není. Na vytváření té správné a hodící se reality dřív existovala třeba ministerstva propagandy a tak nějak jsem si myslel, že tahle část planety dospěla už do takového stavu, kdy pochopila, že je to špatně.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Kruppe / 14.2.24 14:41odpovědět

CAVE SERMON - Divine Laughter,zatim adept na album roku pro me.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky