Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - březen 2024

Redaktorské ozvěny - březen 2024

Sarapis7.4.2024
Letošek se už po prvním čtvrtletí zdá být nadmíru plodný. Nová alba vydávají mladé pušky, staré páky i totální gerontologické fenomény. Jako třeba Judas Priest. Jak vidíte, každý snaží přiložit ruku k dílu, ať už je mladý, starý nebo ... hmm, nesmrtelný? Nikdo si nechce připustit situaci, že nebude co poslouchat. Hrozba ticha je všudypřítomná. Neohlížejte se přes rameno, prostě nasaďte sluchátka a běžte. Tady máte od nás pár tipů a prosimvás do začátku května to nějak doklepte. My se zase ozveme.

 // Jirka D.

 

Arms and Sleepers - What Tomorrow Brings (2024)  ochutnávka

zdroj: WAV (16 bit, 44.1 kHz)

Hudební koláž nové desky Mirzy Ramice mě nepřestává bavit a její poslech je pokaždé zážitek. Je dlouhá a je složena z velkého množství často krátkých skladeb, z nichž některé představují takové jen lehce rozvité motivy. Do toho vstupují skladby s výborně zakomponovanými hosty, nástroji a s jejich pomocí dostává žánrové zařazení k trip-hopu úplně nový rozměr. Zatím panuje spokojenost. 

 

In Vain - Solemn (2024)  ochutnávka

zdroj: WAV (16 bit, 44.1 kHz)

Minulé album Currents mi docela sedlo a byť mám neodbytný pocit, že nová deska má velkou snahu jít na to úplně stejně, tolik u mě neboduje. Poslouchám ho zatím asi dva týdny, ale těžko říct, jestli se ještě bude někam posouvat, nebo jestli možná až příliš příkrý závěr o druhém nálevu ze stejného pytlíku vydrží. 

 

Bismarck - Vourukasha (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Bismarck jsou další post-metalový rámus a minimálně ve druhé skladbě silně ovlivnění Cult of Luna. K tomu si přidejte zvuk smočený do stoner metalu a dostanete kapelu, která se dobře orientuje v prostoru, ale sama v něm nic vyloženě kouzelného nevytváří. Přesto je jejich nová (už třetí) deska docela fajn a dáme o ní delší řeč. 

 

Melvins - Tarantula Heart (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Jak byla mnou zachycená předchozí deska Melvins přístupná a skvělá (Working With God z roku 2021, ono toho pak vyšlo ještě mraky), tak je novinka za mě náročnější a nic nedává zdarma. Občas jakoby kapela hrála pozpátku, jako kdyby si z posluchače dělala dobrý den, ale jsou to Melvins, tak o co vlastně jde?! Poslouchám, místy si užívám a místy se snažím dopátrat nějaké podstaty. Je to výzva. 

 

Temple of the Fuzz Witch - Apotheosis (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Třetí album a určitě největší ambice oslovit širší posluchačskou základnu. Od těžce utopeného doomu se kapela přes stoner posunula do mnohem rychlejších a ostřejších vod, kde to zavání sírou, smrdí blackem a především to má tu správnou energii. V recenzi toho máte víc. 

 

Jako bonus musím zmínit poslední album od Stevena Wilsona, o kterém jsem už před časem psal a které v posledním měsíci neskutečně vyrostlo. Především jsem si na ně udělal čas, koupil pro ně nové bedny a najednou to všechno zapadlo do sebe a začalo dávat smysl. Wilson je architekt zvuku a posouvá se mnohem dál a rychleji, než by člověk na první setkání vůbec čekal. 

 


 

// Victimer

 

Lvme - Of Sinful Nature (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Zprvu nenápadná blackmetalová výprava LVME se noří víc a víc do svých tajuplných zákoutí a nabídne nevšední zážitek. Tohle dílo mi opravdu přirostlo k srdci a více k němu najdete v recenzi.

 

Khold - Du d​ø​mmes til D​ø​d (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Khold (i Tulus) jsou ve formě, o tom žádná. Na novém albu Du d​ø​mmes til D​ø​d to kapela hrne velmi zkušeně a se zárukou kvality. Nemám pochyby, že jde o jednu z nejlepších desek Khold. Je správně vyvážená a skoupá na prázdná, vyvětraná místa. Tady to fučí a šlape jedna báseň. Opět s velmi dobrým zvukem. Bude recenze. 

 

Isenordal - Requiem for Eirênê (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Isenordal jsem neznal a to už mají odžito více jak deset let. Jejich nové album se mi zaseklo v přehrávači z důvodu velké minutáže jednotlivých skladeb a jak dramaticky se v nich zachází s dějem. Od ryze doomových postupů, přes melodické pagan bědování, po folkový klid. A ještě by se našlo pár dalších prvků. A taky je tu hodně variací vokálů. Působí to trochu neučesaně, ale to někdy není na škodu. Občas až překotně, takže mi to připomene některé avantgardnější spolky ze Států. Těch dojmů je hned několik a je to podobná skládanka, jako je tahle muzika. Jsem zvědavý, jestli si to sedne nebo ne. 

 

Suldusk - Anthesis (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Vedle Chelsea Wolfe, kde jsem poslechy už jen korigoval do finální verze recenze, jsem si ládoval do uší jinou divoženku. V tomto případě sedící na kraji lesa a nabírající z něj sílu. Suldusk je spojením přírody, blacku, post-blacku, smyčců a neofolku. Stylově i vokálně se přelévající záležitost. Od havraního vzteku po civilnější a konejšivou polohu. Našel jsem si v tom své oblíbené momenty, ale taky je to trochu naivní a ploché. 

 

Solbrud - IIII (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Dánští titáni Solbrud jsou venku se svou novou atmo blackovou ságou, v tomto případě dvojalbem. Devadesát minut severské epiky se nebojí dotknout doom metalu a nebojí se vypravovat s rozmyslem a chladnou hlavou. Někdy v tom člověk doslova ustrne, jindy jej zvedne ze židle dokonalý motiv. Tohle jsou poslechy na delší čas. Slyším pár vlivů WITTR, slyším syrové promlouvání s krajinou a skladba Tåge je vážně skvostná.

 

Aureole - Alunarian Bellmaster (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Se Solbrud jsem si nabral tolik divoké přírody, že jsem to musel trochu naředit. I Markov Soroka a jeho projekt Aureole nabírá sílu z domoviny a je slyšet, jak dá na staré zvyky, ale ty pak předává zcela odlišným způsobem. Alunarian Bellmaster je kosmický ambient metal. Temná přízemní samota s nočním viděním na oblohu. A její podoba se odráží zpět jako samplovaná zvonkohra. Taková monotónní hypnóza, strojová a plná stínů. Účinky zatím spíš letmé.

 

Hamferð - Men Gu​ð​s hond er sterk (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

K faerským náladotvůrcům Hamferð tíhnu už od jejich debutu a vlastně mi vyplňují poněkud prázdné místo u melo-doomových kapel. Hrají totiž na city svým uhrančivým způsobem a spojení křehkosti a brutality v jejich podání má grády. Od čistých a nezatížených pasáží, po sestup k severským útesům pro chorobný growling a burácení vln. Tahle kapela nenatočila slabou desku a drží si svůj vysoký standard.

 


 

// Bhut

 

Snad nebude vadit, když během své pisatelské dovolené občas připnu nějaký svůj postřeh a vhled, jelikož svrbění pisatelských receptorů a čtenářova touha po mých rozumech přišla možná dříve, než kdo mohl očekávat. Nicméně v období tvůrčí hibernace jsem se jal poslouchat svůj obsáhlý soubor mp3 sbírky pěkně podle abecedy a tak přináším pár tipů písmene A, u kterého zatím setrvávám. Vše má svůj čas… i ten poslech (kde tedy vynechávám kapely, které celkem dobře znám, příkladně AC/DC, Anathema, Abysmal Grief a další), kde se věnuji tedy zapadlejším a dlouho neslyšeným záležitostem. 

 

Aaskereia - Dort, Wo Das Alte Böse Ruht (2011)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Německý klasický black metal.

 

Abhorer - Zygotical Sabbatory Anabapt (1996)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Singapurský hnusný black metal. 

 

Aboriorth - Far Away From Hateful Mankind Plague (2007)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Španělský líbivý black metal. 

 

Absolutus - Ostendit Quam Nihil Sumus (2005)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Belgický vláčný black metal.

 

Abyssos - Together We Summon The Dark (1997)  ochutnávka


zdroj: mp3 (320) 

Švédský vampýrský black metal.

 


 

// Garmfrost

 

Bruce Dickinson - The Mandrake Project (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Sólovka božského Bruce The Mandrake Project sálá profesionalitou, hudební a zejména pěveckou velikostí. Je však spíše sázkou na jistotu a je trochu unavená. Já ovšem od tohoto pána nečekám, že mě bude šokovat. Chci pouze, aby mi udělal radost. A to udělal.

 

Judas Priest - Invincible Shield (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Judas Priest naopak nehodlají stárnout a nahrávají jednu lepší a divočejší nahrávku za druhou. Invincible Shield je deska jak ďas a taktéž božskému Robovi to z hrdla stále sálá ohněm a sírou. Radost poslouchat!

 

Hour of Penance - Devotion (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

První oťukávání s Devotion přináší zatím ne nadšení, ale radost ano. Hour of Penance zřejmě nahráli jednu ze svých lepších nahrávek. Přesnějšího hodnocení se zatím vyvaruju. Poslech mě baví zatím více než dost.

 

Shadohm - Through Darkness Towards Enlightenment (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Tohle je jízda. Pánové z Batushka, Vader, Hate, nebo Decapitated rozjeli projekt, v němž se pouští do uměleckého prostoru alternativněji načichlého extrému, který by mohl zaujmout příznivce Gojira, Meshuggah nebo Architect. Cituju oficiální text a docela se s ním ztotožňuju. Styl Shadohm je hutný, tvrdý, ale také rozvolněný. Oproti citovaným je v něm stále přítomný dotek death metalu.

 

Vltimas - Epic (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Epic je rock jak víno! Vltimas zrají a svůj vkus představený na debutu nadále rozvíjí s přesahem starých pardálů, kteří se neradi čímkoliv omezují. Je jim jedno, že už nezní tvrdě. Epic je jízda plná klišé a pohody. Bájný Vincent se na qrowl vykašlal a jede si své linky v dost dobrém chrapláku…

// Victimer: Taky to sebou tahám v mobilu a jako muž ve středním věku si to užívám. Hudba pro ex-extremisty :)

 


 

// Sarapis

 

My Dying Bride - A Mortal Binding (2024)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Oficiální datum vydání novinky My Dying Bride je nastaveno na druhou půlku dubna, ale něco se u Nuclear Blast podělalo. Možná si jen nějaký stážista nebo brigádník zahrál na velkého šéfa, když poslal umírající nevěstu na smrt dřív, než stihla říct své ano. Album A Mortal Binding se už pár týdnů šíří prostorem, kde si žije svým vlastní životem a láká nevinné pocestné do osidel ilegality. Nahrávku zatím polehoučku vstřebávám a mé dojmy se různí. Jednou jsem nadšen, podruhé zas moc ne. Nejspíš to vypadá, že se album přirozeně zařadí na své místo dané pořadím. Teprve další i/legální poslechy rozhodnou.

 

Arms and Sleepers - What Tomorrow Brings (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, youtube

Nahrávka, která dokáže bravurně odstínit mysl od okolí. Není v mých kompetencích rozlišovat, nakolik je to elektronika, trip-hop nebo downtempo, v každém případě mě to hází do chillu jako máloco. Mirza Ramic má úžasnou fantazii při práci s nástroji, různými krabičkami na deformaci zvuků a koneckonců i s hlasy hostujících vokalistů. Struny natažené vesmírem vedou přes Arms and Sleepers i letos.

 

Enforcer - Nostalgia (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Loňské album Nostalgia zdobí hezká obálka, ale na to, aby se švédští Enforcer vyhrabali z tvůrčí krize, to pořád nestačí. Přijde mi, že Enforcer neví, jakým proudem se nechat unést, a tak se zavděčují všem. Nostalgia se umí pekelně rozjet úplně stejně, jako zastavit na místě a zahrát na city. Na tom by ještě nebylo nic špatného, ale spousta skladeb vyšumí a zůstanou po nich jen kroužky na sklenici. 

 


 

// Sorgh

 

Inquisition - Obscure Verses For The Multiverse (2013)  ochutnávka

zdroj: LP 

 

In Vain - Solemn (2024)  ochutnávka

zdroj: mp3

 

Hecatoncheir - Nightmare Utopia (2024)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

 

Belphegor - The Devils (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

 


 

// Lomikar

 

Obscuring Veil - Fleshvoid to Naught (2019)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Desky vydané pod I, Voidhanger Records poznáte bezpečně po deseti vteřinách. Já osobně jsem s těmi jejich disharmoniemi rozkročený mezi uspokojením z pocitu nepojmutelného nelíbivého kosmického chaosu a nervozitou vyplývající z podezření, zdali už se to neposouvá až příliš někam k jazzovým abstrakcím. U zatím jediného alba mezinárodní kolaborace pod názvem Obscuring Veil jsem na tu hru o evokaci nezměrnosti temnoty přistoupil, ale jestli je jednou přistihnu při tom, jak si ti zasloužení hudebníci jen tak bezděčně improvizují, tak ať si mě nepřejou!

 

Deus Mortem - Kosmocide (2019)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

S albem Kosmocide měli tehdy polští Deus Mortem prakticky vstupenku do první blackmetalové ligy, domluvený turné se Mglou apod. Pak se ale někdo angažoval, prohrábnul metalové archivy, v nich našel, že bubeník namlátil pár živáků s polskýma náckama Honor a bylo po dobrodružství. Je to velká škoda, protože takhle skladatelsky vyzrálých melodických blacků nevzniká moc. 

 

Paradise Lost - Tha Plague Within (2015)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: mp3 (320) 

Vlastně mě až překvapuje, nakolik mě ten devadesátkový model melodického doomu od Paradise Lost baví. Bude to asi tím, že tuhle hudbu už (smysluplně) nikdo zas tak tolik nedělá a zároveň většina členů kapely je vůči ní dost loajální a tím pádem si neředí různé nápady a motivy jinými projekty. Díky tomu se i tohle čtyřistapatnáctý album kapely může pořád pochlubit velmi dobře napsanými písněmi. 

 

Zola Jesus - Conatus (2011)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Mám hrozně rád vokální projev Zoly Jesus, který mi nějak zvláštně sedne k tomu jejímu distinktivnímu čumáku. A obzvlášť si užívám když hrdelně startuje do jiných fází písní, které vyžadují změny oktáv nebo intenzity hlasu. Jediné, co mi trochu kazí radost je zjištění, že tahle deska je už kriste pane třináct let stará a já se teď bojím jít podívat se na to číslo do svý občanky. 

 

Hania Rani - Ghosts (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Polská pianistka, jejíž poslední album dává vzpomenout na něžnou zasněnost Agnes Obel, islandské zvukové krajiny Sigur Rós i lehkonohé piknikové trylky Reginy Spektor. Těch přístupů je tam na jednu desku zbytečně moc a kdovíjak se k sobě nehodí (zejména instrumentální písně jsou náladou často úplně jinde než ty se zpěvem), ale v okamžicích, kdy se Hania rozhodne vás jen vést loďkou po stojatých vodách mlžné krajiny, zkušeně vás dostane tam, kde vás chce mít. 

 


 

// Symptom 

 

Peter Frampton - Frampton (1975)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Classic Rock.

 

Xasthur - Suicide In Dark Serenity (2003)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Starý dobrý Xasthur.

 

Chelsea Wolfe - She Reaches Out To She Reaches Out To She (2024)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: Bandcamp

Více elektroniky, méně kytar.

 

Paul McCartney And Wings - Band On The Run (1973)  ochutnávka

zdroj: YouTube

Post-Beatles.

 

Hidden Orchestra - To Dream Is To Forget (2023)  ochutnávka

zdroj: Bandcamp

Moderní klasika.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky