|
|
||||||||||
Na tyhle kompilace, výběrovky a po různu seskládané best ofky mě příliš neužije. Ne, že bych jim nevěnoval pozornost, ale ve skutečnosti je podstatně slabšího ražení, než když mám k dispozici klasickou desku. Není přece nad regulérní alba a jejich příběhy. Kompilace žádné takové nemají a pokud ano, jsou to jen výjimky, na které si v této chvíli stejně nevzpomenu. Jejich pravý význam by měl fungovat na bázi malého dárku pro fans. U některých míněný pouze s dobrými úmysly, u dalších pak zase jako zákeřný útok na naše smysly a v neposlední řadě také peněženky. Mezi takové ovšem Aluk Todolo nepatří, to jim zkrátka nejde k pleti a podzemnímu naturelu. Přesněji řečeno, je to úplná kravina.
Už jen proto, že takové otevření archívů nemusí hned vyjadřovat chůzi po stopách slibně rozjeté kariéry a stírání slz z dojímání se nad vlastní jedinečností. Mimo jiné také proto, že kapela charakteru Aluk Todolo může na nějaké světlejší okamžiky zapomenout už jen z principu, protože světlo jako takové má do přítomnosti kapely vstup přísně zakázán. Aluk Todolo, to je tma, okultně bigbítová seance a krautrocková psychedelie. Navrch trocha fetu a víra v temnotu, kterou polyká rezonující zvuk podsklepních místností vyvolávající dojem dost nestřízlivé obskurnosti.
Instrumentální tvář kapely může ve svých silnějších chvilkách učinit člověka opravdu šťastným, byť se vlivem této primitivně pojaté hudby ve skutečnosti musí spíš točit v kruhu na pár dní pomočené podlaze. Ale prostě to funguje. Aluk Todolo jsou totiž zvláštním úkazem, který je schopen svým rozbíjením harmonií a proměny v jejich temnější stranu rockerství určitě zaujmout. Záleží na podmínkách, na nastavení vnímání a schopnosti se soustředit na detaily. Jako už tolikrát...
... a platí to pořád. Ale zpět k archívům. Pokud jsou nazvány jako část první, nejspíš je dobré očekávat i nějakou druhou, popřípadě další. Záznam první kapitoly je vybrán z nikde nerealizovaných skladeb, bizarních experimentů na sobě samotných a trpělivosti posluchače především, různých demáčků a verzí, které nebyly nikdy dotáhnuty do finále. Prostě materiál pro fajnšmekry, pro pravé fans kapely, kterým je podobně zanedbaná a zjevně neošetřovaná látka po chuti. Takoví musí chrochtat blahem nad raritní náplní alba, ať už se na to díváme z pozice jeho struktury nebo zvukové kvality. A takovým patří všechna čest, protože radovat se z podobně vystavěné nahrávky, to asi není úplně normální. Vydat totiž každý zvuk a prd ze zkušebny, což tento archívní zázrak mnohdy nabízí, jako zas takovou raritu nevidím. Vedle těch nejvěrnějších je mnohdy přítomen i klasický čumil od vedle (já), kterému tahle dávka zvukové letargie může být poněkud proti srsti a i když lze její smysl a funkci snadno pochopit, brát ji vážně v podstatě není jak. Pouzí náhodní kolemjdoucí pak ať raději vezmou nohy na ramena, protože ti by dveře sklepa a těchto archívů otvírat vůbec neměli. Vždyť jsou tam pavouci jako dlaně...
Takže? Archives Vol. 1 je poměrně neposlouchatelná směska rytmů, vyoperovaných a zpět přišitých motivů, na které musí být fakt nálada. Ale abych nebyl jen za brblala, je tu i pár skutečně dobrých songů, co se hodí slyšet. Je to zkrátka ze stolu vytažený šuplík, kde se to hemží výstřižky a rozházenými potřebami domácího kutila. Je to neopracovaná hmota psychedelie z podzemí. A tak to má, pokud listujeme archívy tohoto souboru, přesně být. A že je určena pouze pro otrlé či hrstku nejvěrnějších? A co na tom, i to je přece ryzí pravda. Ryzí pravda z ryzího experimentování kdesi pod povrchem. Užijte si jej nebo nechte ležet. Já si napřed dáchnu, ležet nechám sebe a pak asi i tento materiál. Moc mě na něj neužije.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Temple Of Torturous
Vydáno:Březen 2017
Žánr:occult rock
Shantidas Riedacker - kytara
Matthieu Canaguier - baskytara
Antoine Hadjioannou - bicí
1. IV XII MMX
2. XXVI IX MMX
3. XVIII I MMVI
4. XV V MMVIII
5. XXVII XI MMIV
6. XVII I MMVI
7. VII II MMVIII
8. X IX MMVIII
Aluk Todolo
Occult Rock
Brutal Assault 23 (2/2)
8.8. - 11.8.18, Pevnost Josefov
Aluk Todolo, Sum Of R
13.6.16, Praha, Žižkostel
Satyricon
Satyricon & Munch
Enforcer
Zenith
Olaf Olafsonn And The Big Bad Trip
Temple Of Serenity
Dirge
Elysian Magnetic Fields
Effigy
The Unreachable
Ni
Pantophobie
Antigod
W.R.A.T.H.
Nyx
Home
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.