Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Blanck Mass - World Eater

Blanck MassWorld Eater

Victimer20.5.2017
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: všem dostupném
VERDIKT: Požíráme sami sebe a svět požírá nás, není to v pořádku a jednohlavý projekt Blanck Mass na to poukazuje. Elektronicky, vztekle a když chce být klidnější, tak s rozklepanou duší a trochou naděje.

Dnes budou po čase zase hrát prim elektronické moduly, beaty, samplíky a strojařina vůbec. Zkuste na chvíli zapomenout na kytary a bicí soupravu nechte i se stoličkou stát v koutě. Blanck Mass je projektem, za kterým stojí jistý Benjamin John Power, jinak člen dronujících elektromontérů Fuck Buttons, a World Eater je třetím albem tohoto do zvuků zahleděného blazínka. To jen tak pro stručný úvod. Na novince se střídá ryzí vztek a podráždění se svou klidnější tváří, jenž ovšem trpí jistým druhem psychické poruchy a na klidu moc nepřidá. Na druhou se stranu, dalo se to čekat. I minulost nese stopy drsnější povahy a divočiny v srdci, což poslech alba jako je Dumb Flesh jenom potvrzuje, byť v tišším módu. Mimochodem, tohle album považuji v rámci Blanck Mass za nejlepší.


World Eater je druhou nahrávkou vydanou pod dohledem Sacred Bones Records a plní funkci elektro nářezu, i když snad každý měl tu čest s daleko děsivějším mršením všech představ o klasické stavbě písně. Hlavním hnacím motorem alba je znepokojení nad dnešním stavem společnosti, což nejspíš znepokojuje každého citlivějšího jedince, který si občas přečte zprávy ze světa i domova, jež se z prapodivných důvodů nesou na vlně černé kroniky a celkové negativnosti vypovídající o nás samotných. Svět se požírá, protože jsme jeho součástí a nutíme jej k tomu. Ano, je to hrozné, radši na to nemyslet. Ve společnosti alba World Eater to jde však jen velmi těžko. Člověk má pořád pocit, že je něco špatně, adrenalin se mísí s globální nasraností, nervy cukají částmi obličeje, huba se křiví, vlasy padají a nehty se štěpí. Hudba ovšem funguje, a to je pro mne to nejpodstatnější.

 


Benjamin reaguje po svém, tedy ve znamení sonicky orientované muziky, která umí slušně zválcovat obličeje, ale pořád je v ní kousek lidskosti. Jako například v klipové Please, která si svá znepokojení vykládá po svém a nepotřebuje u toho nutně držet hlavu nepřítele pod hladinou. Však si dopřejte její nakřáplou křehkost sami. To předchozí Rhesus Negative je obrázkem divoké tváře alba a slitování je v jejím podání nečím, co nepatří mezi hlavní charakteristické rysy současnosti. Tlak nepovoluje, je soustavný, vnitřní neklid musí ven a musí to být znát. A taky je. Rat splňuje parametry jisté monstróznosti a dramatičnosti, neboť se zdá, že krysí pařátky pochodují v dobrovolně voleném rytmu a jejich ocasy švihají do vzduchu, snad aby pročísly vzájemnou nejistotu, která se albem nese. Není to nejistota skladatelská, ale ta globálně neutěšená. Kdo ví co s námi bude za pár let...


Pokud na World Eater uslyšíte hlas, jde pouze o záměrně zkreslené útržky a doplňky hudby jako takové, čili něco jako další nástroj. I když třeba ve zmiňované Please nebo v Silent Treatment je rozdíl patrný, neboť mám pocit, že kolem slyším tisíce různých hlasů a nakonec je to jen tichý nápěv, kdo mi šeptá do ouška. V obou případech. V druhé jmenované se ale i on nakonec slušně rozdovádí a náhle je tahle skladba tou nejzpěvnější na desce. Chóry kolem cítím všemi smysly, ale pořád nevěřím, že jde o skutečné vokály, ale o strojově náladové dogma v mojí hlavě a nemá smysl to nějak pitvat. Pokud jde ovšem o symbiózu chladné neživosti a lidského tepla, tak ta je v případě Silent Treatment přímo ukázková. Minnesota / Eas Fors / Naked ukazuje Benjamina jako cestovatele pustinou, je to vlastně takový sonický soundtrack s překrývanými vokály a spoustou zvuků, ať už jemných nebo filmově vážných. Líbí se mi i práce se zvukem, jeho záměrné topení a tlumení. Závěr patří loučení, roztáhlé Hive Mind a její velké atmosféře s hezky rozloženými nápěvy. Žádná apokalypsa a černá díra v našich myslích, ale poslední naděje věnovaná nám samotným. Třeba ji využijeme...

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/blanck%20mass%2017.jpg


Suma sumárum ano, tohle je dobrá volba jak strávit skoro padesát minut ve společnosti alba, jenž se pokouší definovat momentální úpadek společnosti. Benjamin a jeho aktuální album projektu Blanck Mass tu stojí před vámi a snaží se po svém popsat náš globální neduh. Jak se mu to daří, to nechám na každém z vás. V mém úhlu pohledu jde o slušnou porci poněkud roztěkané elektroniky, která ovšem má hubu na to, aby řekla co potřebuje a také tak činí. Zmiňované Dumb Flesh mám ale pořád o kousek výš.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky