Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Cult Of Fire - Ascetic Meditation Of Death

Cult Of FireAscetic Meditation Of Death

Bhut29.1.2014
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: Sony CMT-NEZ3, 2x 10 W
VERDIKT: Vepište do dějin heslo मृत्यु का तापसी अनुध्यान, protože to se nyní stává učebnicí.

Zapaluji vonné tyčinky, které v souladu s mantrami mají navodit jistý stav mysli, který mne dovede do jiných dálav. Do jiné sféry myšlení a představ. Nepochybuji o ničem, co konám. Jsem tu jen já, šerá tma a ona - Kálí-Ma. Slabika universa kraluje na rtech a já vnikám do míst, o kterých jsem dosud jen studoval. Jsoucno.


Cult Of Fire již dávno dosáhli osvícení a inspiraci nečerpají v našem hmotném světě. Pro nápady si chodí k jednotlivým božstvům, z nichž vyždímají maximální extrakt silného charakteru. Triumvirát byl výtažkem ze Satana samotného, ovšem tuto bytost sosá nepřeberné množství ostatních. Cult Of Fire dnes konvertovali k orientálnějším praktikám, které v našich končinách mají zcela jiný lesk. Nové dílo od uctívačů ohně nese jméno psané v sanskrtu, do kamene nyní tesejte milník českých black metalových dějin: मृत्यु का तापसी अनुध्यान.

 

Jako zlověstné mantry působí jednotlivé skladby, které jsou ukryty v této děsuplné nahrávce. Atmosféra je skličující, působící přesně tím okultním dojmem, který od hudby požaduji - uhranutí a běhání mrazu po páteři, zároveň orientaci a sílu; a to vše se mi na tomto albu dopřává měrou vrchovatou. Neodpustím si ale poznámku o citelně přesyceném zvuku, což je jizva, která ačkoliv je jediná, notně poskvrňuje celkový nádherný obraz tohoto velkolepého díla. Pro audiofila je to bolestná situace, já jsem ale touto úchylkou nepolíben a v případě této kapely jsem ochoten odpouštět.

 

Můžeme začít třeba od kytarové práce. Neskutečně pohlcující výjezdy, které za sebou nechávají ostrou stopu, vrývají se do paměti a utváří vynikající melodie, které zůstanou v hlavě trčet velice dlouho. Právě jejich práce je naprosto skvostná a dělá tuto kapelu tím, čím je. Samozřejmě funguje vše ostatní, není opomenut jediný detail, do všech koutů se zabředlo, všechno bylo důkladně prostudováno a okrášleno. Třeba čtvrtá věc काली मां je toho naprostým důkazem. Jedná se o historicky první, řekněme, baladu této kapely, je to čistá mantra, která se nádherně rozlévá pokojem a konejší tělo i ducha. Není ostudou, když se ukáže i kapka slzy, jelikož to je důkaz toho, že tato hudba je smyslně procítěná a má patřičný účinek. Rovněž si myslím, že při prvním setkání budete jen nevěřícně civět do prázdna a vstřebávat tóny, které vám tato věc naservíruje. Zejména tajemný citar má opravdu působivou auru. Nemusíme se ale bavit jen o této skladbě, všude nám budou dopřány neopakovatelné melodie, skvělé pasáže a všudypřítomný pocit tajemna a mystiky dálného východu. K této náladě napomáhá i jisté zvolnění tempa, na díle minulém se skladby nesly svižně, teď ničí především atmosféra a odér, který deska vypouští. Pomalé pasáže nejsou ničím, co by hyzdilo jinak ucelenou a rovnou tvář alba, naopak takové chvíle se stávají vzácnými a věru skvěle v nich vyznívají kytarové vyhrávky a doplňující, jakoby nenápadné detaily v pozadí. Ať už jmenujeme zmiňovaný citar nebo gong, či všudy přítomné podkreslující klávesy, nebo jiné zvukové samply. Například sedmá píseň खण्ड मण्ड योग má neuvěřitelné kouzlo.


Ještě dnes přestavím svůj pokoj k obrazu božstva jiného, vždyť na uctívání bohyně Kálí není nic špatného, v Nepálu ji oficiálně uctívají dodnes. Fascinace tímto věděním mne provázela dlouho, dnes jsem obdržel soundtrack k magickým rituálům slavného orientu. Cult Of Fire navíc obohatili zážitek z muziky i nádherným obalem, který halí toto prvotřídní album. Já se jen nemůžu dočkat, až budu moci tuto desku objednat a postavit jej vedle Triumvirátu. Vepište do dějin heslo मृत्यु का तापसी अनुध्यान, protože to se nyní stává učebnicí.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Karloss / 30.1.14 13:05odpovědět

Vždyť je to black metal a zvuk k tomu je adekvátní. Přemýšlíte o zvuku a zbytek vám uniká. Zvuk je ale dobrej, to se na mě nezlobte. Njn, progresivní fanoušci se vyjadřují k blacku.

Ruadek / 30.1.14 14:39odpovědět

Jestli sis všiml, pak někteří co tu kritizují zvuk si desku chtějí / případně už pořídili v originále. Takže že by tu byla "progresivním fanouškům" hudba ukradená, to si myslím že ne. Já sám jsem na black metalu začínal a vím moc dobře jak má znít, tahle kapela ale zvukem zbytečně trpí, to je vše co se tu třeba já snažím říct.

Ruadek / 30.1.14 11:04odpovědět

Přes všechnu invenci, jaká v našich končinách nebývá tohoto rozsahu, desku odkládám stranou díky zvuku. Ten je tak setsakra osoustružený, až je mi z toho nevolno. A to říkám já, který nemá nijak vysoké nároky. Vím že u black metalu se to bere trochu jinak ale tenhle zvukový teror fakt ne - nic nezní přirozeně, bicí znějí jako midi efekt z devadesátkových diskoték, kytary mají ostrouhaný zvuk do jakési elektronické koule a zpěv štěká kdesi v pozadí. Celý mix je slitý v obrovskou obludnou masu hluku, který prská a šumí a kdesi dole to duní. Hudba samotná je naopak skvělá a naprosto nechápu proč tohle nechala skupina totálně zničit výsledným mixem.

Coornelus / 29.1.14 11:57odpovědět

Přiznávám, občas jsem taky prase, co se týká zvuku, ale tohle je fakt síla. Mám doma vinyl, ale kvůli obalu, to je vážně skvost. Každopádně ten zvuk brání v tom, pustit si tu desku 2x za sebou. Ale po hudební stránce, musim jenom chválit.

Jirka D. / 29.1.14 12:49odpovědět

No celkem by mě zajímalo, jak ta gramodeska hraje, i když iluze si nedělám. Slyšel jsem CD master a společně s poslední deskou Saade to řadím k tomu zvukově nejhoršímu, co loni české kapely vydaly.

Coornelus / 29.1.14 17:02odpovědět

Saade mám taky a to je proti tomuhle pohoda.

Garmfrost / 29.1.14 9:16odpovědět

Naštěstí tahle deska není jen o zvuku, ale o hudbě a ta je skvostná, podmanivá... Už se těším na digipack. :-)

Jirka D. / 29.1.14 7:59odpovědět

Pro audiofila to bolestná situace není, ten by se něčeho takového nedotknul ani klackem. Tady ani nejde mluvit o zvuku, jako spíš o torzu, které z něj po všech těch úpravách zbylo. Dobré hudby je naštěstí všude dost ... přiznávám body za obal.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky