|
|
||||||||||
Švédi Evergrey za dvacet let své existence ušli velký kus cesty po hudebních glóbech. Jejich vývoj se vždy přidržoval spíše metalu, ale Hymns for the Broken je dalším albem (třetím v řadě), které kapelu vyvlastňuje z kořenů. Jasný rukopis, za který bych byl u mnohých vděčen, byl v případě Evergrey nedbale zahozen. Kapela se doslova mění před očima a její produkce mi již není příliš libozvučná. Evergrey byli v poslední době častokráte postižení personálními fluktuacemi a hlavnímu tahounovi Englundovi docházela motivace pokračovat. A tyto havárie jsou v mnoha fragmentech alba cítit více, než si je kdokoliv ochoten přiznat. Na druhou stranu se otevírají nové brány smutku a temnot, které s novým výrazem souboru slibují naději a ne jen další album.
Smutek a zmar budou zcela jistě v náladách Evergrey navěky, ať už se stylově posunou kamkoliv. Aktuálně se Evergrey nadechují jako metalová tucačka podobná HIM s moderně mechanicky provzdušněným čitelným soundem, jednoduchou rytmikou a neprůsvitným oparem zbytečných kláves. Aby nebylo padnutí Evergrey do bažin tak jednoznačné, ukazují úvodem alba na zaprášený odkaz Black Sabbath v období Headless Cross, kdy u nich pěl Toni Martin, kterému se Englund vokálně blíží; o struktuře skladby nemluvě.
Evergrey převážně bývalým posluchačům dávají na srozuměnou, že dávná tvář kapely je zapomenuta a inklinace k tepavé jednoduché kompozici je již trvalého charakteru. Odklon od metalových kořenů k modernímu americkému střihu hard rocku, jak ho hrají třeba Adrenaline Mob, je omračující v negativním smyslu a doslova bere souboru vlastní identitu. Co na tom, že kytara má moderní zvuk a kouše, co na tom, že sóla jsou zahraná střelhbitě, když tomu schází jasná identifikovatelnost a osobitost?! Naštěstí jakýs takýs otisk vlastní tváře souboru zbývá v rozmáchlejších pomalých skladbách, ze kterých se smutek řine bez umělých břehů a atmosféra zůstává hmatatelná i přes obal mainstreamu. Daří se to však zřídka a vyzvednutí hodná je snad jen skladba "The Grand Collapse", která je jakýmsi můstkem mezi aktuální formou kapely, dávným kovovým příbojem melancholie a monumentálností spjatou s uchopitelnou dramatičností.
Mnoho skladeb má slušný potenciál, ale povětšinou se stočí k nulovému bezvýchodnému bodu. Navíc jakoby se začali citovat i Coheed And Cambria, kteří k hloubce věci mají stejně daleko jako momentálně Evergrey. Velký prostor naditý klávesami a jejich všudypřítomnost je naprosto kontraproduktivní a skladby doslova zabíjí éčkovou limonádou a vatou. Na druhou stranu je třeba uznat, že kytara není schopná vzít volný prostor na sebe, jen se spokojuje s vedlejší rolí a obrušuje dávno smetené hrany. O nudné rytmice plné oprýskaných šablon nemluvě. Když dojde na intimní rozhovor klavír vs. Englund, odkrývám záměr pokusu o velké umění, které se však této kolekci písní vyhýbá velkým obloukem.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Ruadek / 27.3.15 8:13odpovědět
Ano, fakt je to -opět- slabota a minulost natrvalo fuč. A fakt je mi to líto, opět se nezbývá než vracet do minulosti a poslouchat jejich zlatou tvorbu, která byla jasně identifikovatelná. Proč kapela, která se natolik odlišovala všeho nechá a začne si razit tu nejjednodušší cestu do pekla? Fakt jsou to nejspíše personální změny a nedostatek motivace. Což je škoda.
Sarapis / 27.3.15 7:43odpovědět
Já už jim nevěřím ani tu melankólii. Je to slabé, sladké....no občas nějaký fajn moment nebo riff, ale je toho málo. Přitom začátek velmi slibný, je to cítit Operací Mindcrime od Queensrÿche. Jenže pak už mě to moc nebaví. Vedle třeba Recreation Day hluboká slabota.
Label:AFM
Vydáno:Září 2014
Žánr:dark rock / metal
Tom Englund - zpěv, kytara
Henrik Danhage - kytara
Rikard Zander - klávesy
Jonas Ekdahl - bicí
Johan Niemann - baskytara
1. The Awakening
2. King of Errors
3. A New Dawn
4. Wake a Change
5. Archaic Rage
6. Barricades
7. Black Undertow
8. The Fire
9. Hymns for the Broken
10. Missing You
11. The Grand Collapse
12. The Aftermath
Evergrey
Glorious Collision
Evergrey
The Atlantic
Evergrey
Escape of the Phoenix
Lunar Tombfields
The Eternal Harvest
Bjørn Riis
Everything To Everyone
Wij
Dziwidło
Thy Darkened Shade
Liber Lvcifer II: Mahapralaya
Agogh
Demo-n (demo)
Cloudbreaker
Confinement Is Finite
Negative Plane
The Pact...
Def Leppard
Hysteria
10. února se v pražském klubu Recykl koná akce za účasti domácího atmosférického projektu napříč žánry Blind Ruler Cursed Land a japonského experiment...
24.1.2025Aktuální novinku The Great Old Ones můžete slyšet celou v rámci oficiálního streamu vydavatelství Season of Mist. Album Kadath je ZDE.
23.1.2025Kapela Naurrakar vydala své EP Dopisy o zle fyzicky, a to na kazetě. Cena 300 Kč / 12 €, objednávat můžete přímo u kapely nebo kupujte na koncertech. ...
22.1.2025Na MetalGate právě vyšla obsáhlá kniha pojednávající o americké odnoži černého kovu s názvem USBM: Revoluce identity v americkém black metalu od autor...
22.1.2025V březnu vydají na Relapse Records Amenra hned dvě EP, a to De Toorn a With Fang And Claw. Obě budou obsahovat dvě skladby, přičemž song Heden z první...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.