Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Exit Empire - Exit Empire

Exit EmpireExit Empire

Jirka D.27.12.2017
Zdroj: CD-R v jewel case edici // promo od kapely
Posloucháno na: SONY CDP-XA5ES / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82 // PC / Beyerdynamic DT 770 PRO 250 ohm
VERDIKT: Exit Empire to světově zatím spíš myslí, než hraje, ale i tak představuje jejich debutní deska slušný kus práce. Modernější zvuk je u českých kytarovek vzácný a tak za něj buďme rádi.

Tvoříme hudbu, která lidmi pohne jak v srdcích, tak i na koncertech. Naším cílem je dosáhnout velikosti, o kterou se žádná kapela z České republiky nepokoušela. Sdílením naprosté oddanosti a vášně uvnitř kapely i mezi fanoušky věříme, že je to možné.

 

Tolik citace uvedená na nejrůznějších profilech této z větší části české kapely, jejíž ambice dle všeho sahají mají sahat za hranice vlasti. Tahle snaha se ostatně projevuje ještě jednou věcí - od prvního kontaktu s Exit Empire, což je po pravdě pár měsíců zpátky, cítím především jednu věc, a to dost vysoké sebevědomí  a značnou cílevědomost, která se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje dost vzácně (podobně třeba u Modern Day Babylon). A z toho tak nějak plyne ještě jeden závěr - tímhle přístupem si kapela naběhla na vidle domácího přístupu, a ty vidle si dosaďte obrazně i zcela reálně.

 

Exit Empire band

 

Tím rozhodně nechci vytvářet dojem, že by Exit Empire byli kdovíjak nejlepší (ostatně o tom budu psát níž), ale rozhodně tím chci říct to, že podobně moderně znějící kapely by česká kytarová scéna potřebovala jako sůl, protože utápět se v dvacet až třicet let starých metalových modelech člověka baví jen omezeně dlouhou dobu. Minimálně pro mě je ale s podivem, že právě tyto modely jakoby tvořily páteř nejen na straně nabídky, ale stejně tak i poptávky, a to bohužel i ze strany veřejnosti takzvaně odborné. Mimochodem jsem teď narazil na informaci, že do finále soutěže Spark Fresh Blood 2017 (to fresh by se asi dalo přeložit jako čerstvý) se dostali veteráni Dying Passion. Vysvětlí mi to někdo?

 

Album Exit Empire je debutní nahrávka dosahující téměř 28 minut a z pohledu délky jde

o nahrávku kratší, nicméně z hlediska představení kapely postačující. Co nabízí? V prvním dojmu hodně nařvaný materiál, a to jak ze strany vokálních (mnohdy vícehlasých) stop, tak i stran zvukového provedení. To si kapela zajišťovala sama ve vlastním studiu, a i když mu nechci upírat moderní vyznění, souzeno vlastním posluchačským komfortem jde o hodně agresivní, digitálně vypulírovanou nahrávku.

 

Hodně času a prostoru hrát si se záznamem, vyplývajícího z vlastního zázemí, je z desky znát především v bohatosti aranží, které bude mít ale trojčlenná sestava dost problém přednést živě. Nejde jen o zmíněné vícehlasy, ale i o elektronický podkres či práci kytar - to vše by dalo zabrat i dalším dvěma členům a je na místě otázka, jestli posloucháme kapelu, nebo studiový projekt. Ostatně podobné úvahy bude vzbuzovat i ženský vokál, kterého je pouze na pozici „host“ docela hodně a hraje docela silnou úlohu. A to úlohu hodnocenou kladně (výborné duety, dobře padnoucí hlas - Who Can Blame Us), tak i hodnocenou trochu s rezervou, když ve skladě Please Us All všechno táhne směrem k výrazu ala Within Temptation.

 

 

Z hlediska kompozice Exit Empire nevymýšlí žádné kotrmelce a soustředí se na jasné, prověřené, posluchačsky čitelné, ale současně i dobře zvládnuté schéma. Hodně sází na melodiku, hodně na emotivní vyznění (skladba Ignore Me), hodně na jasně definované a silné refrény, a tvrdost (chcete-li basový spodek) nahrazují spíše plným až přeplněným zvukem. Tomu, že tohle provařené schéma v jejich podání docela dobře funguje, pak napomáhá asi tohle:

 

  • nesnaží se o žádné experimenty a soustředí se na to hlavní
  • Rafael je fakt dobrý zpěvák
  • velmi dobře pracují s hlasovými stopami
  • zvuk nástrojů je současný (např. kytara v úvodu Fly)
  • umí pracovat s elektronikou a zapracovat ji do prostoru, upravit s ní vokály (Backdrop Packer) apod.

 

Nic z toho není v žádném případě objevné ani originální a s tou moderností zmíněnou v úvodu se to má tak, že podobná hudba v zahraničí vzniká už řekněme od počátku milénia (možná trochu později). Ale v rukou Exit Empire zní všechno přesvědčivě, zručně dotaženě a v kontextu domácí produkce tvrdších kytar i nezvykle současně. Exit Empire určitě nenahráli vrchol domácí produkce, ke svým kompozicím zatím přistupují poněkud jednobarevně a mnohdy mají dojem, že hodně kraválu = dobrá muzika (úvod klipovky Shut Up). Nicméně nakročeno mají dobře a v té old-school české bídě je to světlo ve tmě. Mimochodem pochvala za graficky výtečný obal.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

kjn / 25.10.18 12:56odpovědět

Král je nahý. Kluci by se místo života v sociálních bublinách měli naučit hrát. Pečlivě ukrývají videa z živáků a zřejmě vědí proč. Celý koncert z Rumunska je toho důkazem. To má být objev roku na metalové scéně? Kytarista je otřesný jak ve hře, tak ve zpěvu, bubeník je chromá plečka a zpěvák je zábavový hejkal z vesnického kulturáku, který se snaží o show, ale nejde mu to. Děs. Navíc je to čistá kopie různých metalcoreových kapel, ale s jediným rozdílem: ti ostatní to co nahrají, taky předvedou živě, to není ale případ EE, jejich největším pomocníkem je software, jinak by si ani neuprdli, jsou to mizerní hráči a plagiátoři, nic víc, taková je pravda

Radick / 27.12.17 20:34odpovědět

Recenze je fajn a je fakt, že to kolem smrdí starobou. Jen skepticky tvrdím, že se starobanetýká jen metalové a tvrdě rockové scény, ale kultury všeobecně. Holt jsme všichni staří. Ale proč pak kritizovat tolik přísně jakýkoliv náznak o výstup ze zajetých kolejí?

Jirka D. / 28.12.17 15:09odpovědět

Je to možná jen řečnická otázka, nicméně odpovím. Nemyslím si, že bych kritizoval tolik přísně, 65 % je podle mě docela vysoké hodnocení a stejně tak text recenze nevyznívá tak, že by kapela měla rovnou skočit z mostu. Ano, jsem skutečně rád, že se u nás dá dohledat podobná, s jistými rezervami moderně znějící muzika, ale že by to samo o sobě bylo předpokladem pro vysoké hodnocení, to zase ne. Na to už se ve světě odehrála spousta zajímavějších věcí. Nicméně kapele držím palec do budoucna a doufám, že tohle je jen startovací můstek k něčemu dalšímu.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky