Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Ghost - Meliora

GhostMeliora

Jirka D.18.12.2015
Zdroj: 12" černá gramodeska (# SPINE237751)
Posloucháno na: Ortofon 2M RED / ProJect XPression III / ProJect Phono Box SE II pre-amp / SONY TA-F 730ES / ELAC CL 82
VERDIKT: Ghost možná nebodují jako s minulou deskou, ale svou laťku si drží a neslevují. Ubylo Satanů, ubylo Belzebubů, ale hudební základ zůstal. Trochu hard rock a trochu pop a velká porce muzikantství.

Jen tak pro utřídění myšlenek po sobě čtu recenzi předchozí desky Ghost, která mě svým kontrastem mezi dobrem hudby a zlem výrazu upřímně zaujala a kterou dodnes celkem často a s chutí poslouchám. Spoustu z té své dva a půl roku staré úvahy bych mohl zopakovat a půl recenze by bylo hotovo. Ghost svůj výraz nijak zásadně neposunuli ani nezměnili, což by bylo – upřímně řečeno – zhola zbytečné a s ohledem na úspěch předchozího alba i smysluprosté.

 

Muzika Ghost je pro mnohé skvělý odkaz hard rocku 70. let, pro jiné zase povedená ironie zla s tváří vážnou ale duchem klauna. Pro mnohé další zase urážka, jednoduchá fraška a povrchní zpívánková blbost, ale vidím v tom spíš dotčené ego, zpochybňující cokoliv úspěšného a drze se otírajícího o hodnoty zla. Jasně, líbit se nemusí a vkus nikomu měnit nehodlám, ale pokud si někdo zaslouží striktní odsudky, Ghost to rozhodně nejsou. Nelze se proto divit, že doposud zachycené reakce jsou až ostře hraniční a že lidem podepisujícím se „Napalm_Satan“ se Ghost nelíbí. Bůh jim budiž milostiv!

 

 

Pravda je ale ta, že i moje seznamování se a přijetí alba „Meliora“ nebylo rozhodně tak snadné a přímočaré jako v případě „Infestissumam“, a zcela na rovinu přiznávám, že právě desku předchozí i přes dlouhou sbližovací dobu s novinkou stále stavím výš a líp a dál. Teda kromě zvuku, který je tentokrát o level jinde. Lépe. Na první poslech pro neaglicky slyšícího fanouška ubylo satanského odkazu a deska funguje více na hudební než textové bázi. Je to možná první dojem a nebo taky výsledek lenosti zabývat se hlouběji textovou stránkou, ale ten dojem tu je. Stejně tak ubylo vyloženě snadných, líbivých a v tom nejlepším významu slova zábavných motivů (vzpomeňte na song Zombie Queen), které „Infestissumam“ činily deskou stravitelnou tak snadno, že hrozilo přejedení, vyvržení a doživotní nenávist.

 

Ano, Ghost se můžou přejíst, ale stejně tak se můžou stát dobrým společníkem pro chvíle vzpomínek na doby, kdy hard rock (výborný motiv v úvodu Majesty) a populární scéna ještě neměly mezi sebou ostrou hranici a kdy hudba představovala sice zábavu, ale nikoliv spotřební zboží. „Meliora“ v tomto smyslu balancuje na hraně, občas otočí kormidlo směr výborbý hard rock a místy by neměla problém zaujmout mainstreamového posluchače. Do toho servíruje skvěle vyskládané skladby, hromadu tajemna a atmosféry, vokálně zmáknuté pasáže s řadou výborných chorálů a hlavně vygradované, silné refrény (From The Pinnacle To The Pit), s nimiž si bez problému poradí i nenároční jedlíci. Opět ano, Ghost jsou líbiví a přijatelní, ale rozhodně ne prostí. Jejich muzikantsví má zdravý základ a jejich jednoduchost není ani zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát při poslechu povrchním a ovlivněném odsuzujícími předsudky.

 

 

Psal jsem to už někde jinde a taky jsem to někde četl. Dělat na poslech snadné věci nemusí být nutně tak snadné, jak se zdá. Samozřejmě netvrdím, že by Ghost přišli s něčím revolučně novým (ostatně úvodní motiv Cirice je hodně známý, kdo si tipne?) a že by jejich muzika byla jedinečná mezi všemi. Jenže mají nápad, mají hudební vizi a stejně tak vizi mimohudební. Klidně ji nazvěme obchodní čuch nebo prostě záměr. A pak mají skvělého klávesáka, jehož obstarožní rejstříky nezní ani trochu obstarožně, a jehož projev mě fakt baví. A taky mají překrásnou edici na vinylu, která by mohla být vzorem dalším edicím na vinylu. A to všechno se počítá, jakkoliv se to vyznavačům podzemního zla nemusí líbit. Ale jak řekl Jakub (Jiří Macháček) v Samotářích – nenutim, chápu.

 

Ghost - Meliora vinyl


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Coornelus / 19.12.15 10:45odpovědět

Zajímavé reakce na tuhle desku. Musim říct, že na Infes... jsem totálně ujel a zpětně docenil i debut, kterej mi přijde stejně dobrej. Tenhle novej zázrak, mě zas pro změnu vůbec nebaví. Ještě jsem nedal ani čtyři skladby za sebou. Možná kdybych se tomu věnoval hloubš, tak se mi to začne líbit, nevim. Na mě to působí, jako že je ty the best nápady opustily.

Milan "Bhut" Snopek / 18.12.15 12:11odpovědět

Mě se třeba Ghost nelíbí a rozhodně je nehodnotím na základě "stupnice zla". Prostě jdou žánrově mimo můj vkus. Nelíbí se mi ani poslední Napalm Death a Gorgororth, což jsou ti "Napalm_Satani". Na stranu druhou z Ghost cítím nadsázku a vtip a to se mi líbí, jen ta muzika se prostě rozjíždí... Pěkné svátky.

Victimer / 18.12.15 12:05odpovědět

Taky mám raději novinku, která mně sedla hned od začátku. Teď jde jenom o to, jestli bude mít stejnou výdrž jako předchozí deska. A pokud se bavíme o výdrži... třeba to chytne i věčné skeptiky :))

Dagon / 18.12.15 8:20odpovědět

Tak mňa na rozdiel od autora recenzie novinka baví o poznanie viac ako predchádzajúci počin. Ale inak s recenziou do bodky súhlasím. Výstižne spísané pojednanie.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky