Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Jananas - To samo

JananasTo samo

Mirek M25.11.2016
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: všem možném
VERDIKT: Druhé album Jananas je opět velká událost. Geniální balancování na hraně humoru a melancholie, osobitá hudba, zpěv a texty a nápadité písně s hitovým potenciálem z něho tvoří nesmírně záživný a neotřelý koktejl a z mého pohledu jde vedle skvělého debutu Barbory Mochowé o horkého kandidáta na českou desku roku 2016.

Kapela Jananas, seskupená kolem osobité vokalistky a textařky Jany Infeldové (jíž si fanoušci TV bizáru mohou pamatovat ze seriálu Rodinná pouta), rozčeřila stojaté vody tuzemské hudební scény již svým nesmírně zdařilým bezejmenným debutem z roku 2011. Úspěšná prvotina byla "ověnčena" celou řadou nadšených recenzí a rovněž nominována na žánrového Anděla v kategorii Folk a country. S druhým albem, které dostalo název To samo, dáma a pánové rozhodně nespěchali a vychází tak až po pěti letech od svého předchůdce.

 

 

Ač je skupina obecně považována za folkovou a stále si uchovává písničkářský charakter, na novince se ještě více blíží k pop-rockovému výrazivu. K tomu velkou měrou přispívá i rozmanitější instrumentace a hitový potenciál většiny skladeb, jež zde najdeme. Tvorba Jananas samozřejmě nadále stojí především na velmi osobitých, hravých, vtipných, břitce ironických a především chytrých textech a zpěvu Infeldové. Kapela jí nicméně tvoří rovnocenného partnera a nespokojí se s rolí pouhého doprovodného tělesa. Není tak nouze o svěží a nápadité hudební aranže, které lyrickou i pěveckou stránku efektivně dokreslují.

 

Na první poslech se to možná nemusí zdát, zejména díky pozitivně a humorně znějícím písním jako The Best of Jananas, To samo, Antonín Sova či Válka sportu, ale oproti debutu se novinka nese ve znatelně melancholičtějších odstínech.  Skladbám jako PoÚtStČtPáSoNe, Malorážka, Pády, Součástky nebo Konec světa, jež patří ke zlatým hřebům alba, sice rovněž nechybí Janin osobitý humor, ale celkově působí poměrně dosti stísněným a posmutnělým dojmem. Toto zvážnění nicméně kapele velmi sluší a její tvorbě zároveň dodává větší hloubku. A taky nutí k zamyšlení, neboť jde o témata, která se týkají každého z nás.

 

jananas

 

Pět let čekání na druhou desku Jananas se rozhodně vyplatilo. Aktuální počin To samo je po všech stránkách dotaženější a nápaditější než ceněný debut a místy téměř hraničí s (především textařskou) genialitou. Ač na české scéně letos vyšla celá řada nesmírně zdařilých nahrávek, žádná z nich mě doposud nenadchla tolik jako tato. 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

paul91 / 6.12.16 20:58odpovědět

Já bych ještě dodal, že mají výborné koncerty. I ikdyž některé písničky na novém albu jsou takové melancholičtější, tak právě na těch koncertech jsou (Jana Infeldová a Jan Vávra) pořád dost vtipní.

Dennyšák / 2.12.16 1:24odpovědět

Tvorba koho čeho - tvorba Jananasu, ne tvorba Jananas, stejně tak čekání na desku Jananasu, ne na desku Jananas... skloňování se učí už v první třídě.

Mirek M / 2.12.16 6:41odpovědět

Třeba to není ten Jananas, ale ti Jananas, pak by to byla "tvorba Jananasů". U názvů kapel není nutné vždy skloňovat. To pak vznikají podivnosti jako "tvorba Beatlesů" nebo třeba "tvorba Oasisů" :) Každopádně díky za prosvištění učiva z první třídy ;)

David / 1.12.16 11:53odpovědět

Pokaždé si tu najdu něco nového, záleží na náladě, s kterou CD poslouchám. Melancholii vítám, není už tak snadné oposlouchat si hity.

Lomikar / 25.11.16 10:48odpovědět

U staršího alba jsem občas textově narazil na čistou genialitu ("proto netuší, když na svou dívku sahá, že chce-li jít na G, nejdřív musí být nahá"), ale celé album už upřímně trochu unavuje tou snahou do všeho rvát ty srandovní dvojsmysly a každý větě dát nenápadný náznak k nějakému dalšímu čtení. Některá živá vystoupení jsou ale nezapomenutelná (viz YT a písnička Antonín Sova).

-Ruadek- / 25.11.16 7:56odpovědět

Nic textově zábavnějšího, než jejich debut z roku 2010 jsem tady fakt douho neslyšel. Na tohle jsem zvědav.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky