Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
No Belief - Silent Doom

No BeliefSilent Doom

David28.3.2013
Zdroj: promo CD (# IFA018)
Posloucháno na: Yamaha AX-490, Yamaha CDX-480, Beyerdynamic DT 770 PRO 250 Ohm
VERDIKT: Špatné album. Nezáživné, nudné, postrádající jiskru a moment překvapení. Standardní zábavovka navíc zprzněná nepochopitelnou snahou znít k***a nabušeně a nahlas. Pouze pro jedince, kteří dokáží vnímat realitu šestirozměrného světa.

„Death, doom, black, thrash... To vše se na našem debutu prolíná. Vznikla tak barevná deska, která i přes značnou stylovou rozmanitost drží při sobě a skvěle funguje.“ Václav Votruba

 

Jsem si jist, že Václav Votruba i ostatní členové No Belief do příprav, nahrávání a propagace prvotiny Silent Doom vložili vskutku nemalé úsilí zasluhující obdiv a uznání, nicméně s výše uvedeným výrokem se ani po několikatýdenním prohrabování jejími útrobami jaksi stále nemohu ztotožnit, přesněji s jeho druhou částí, s níž kulantně řečeno hrubě nesouhlasím…

 

Na samotném záměru, skloubit fragmenty několika hudebních odnoží, ještě nemusí být vůbec nic špatného. V dnešní době lze asi jen stěží hledat jiný způsob, kterak přijít s něčím opravdu čerstvým, neotřelým, barevným a rozmanitým. Na druhou stranu k podobným pokusům o rozličná nehomogenní spojení je nutno přistupovat s maximální opatrností, jelikož riziko vynálezu paskviloidní pitomosti vlivem neopatrné manipulace s ingrediencemi číhá doslova na každém rohu.

 

No Belief

 

Bohužel, nebo spíše bohudík, se na Silent Doom žádné velké experimentování nekoná. Thrash/deathový základ sem tam pročísne lehký doomový vánek či jakýsi pokus o power výjezd německé dýňové školy, ale toť vše. No Belief postupují skladbu od skladby monotónně, nepřekvapivě, bez větších ambicí. Dvoukopáková palba, stejně tak standardní kytarová sekanice, začne nudit u druhé, nejpozději třetí skladby. Poněkud kostrbatá je i výslovnost Petra Junka s prvním pokusem o čistší přednes. A když do toho všeho vlétnou s hroší grácií rozjuchané klávesové vychytávky, znějící v drtivé většině případů jako násilím vyrvané z úplně jiného alba naprosto odlišné kapely, je definitivně vymalováno.

 

Celkový dojem nezachrání ani David Spilka svým ne příliš přesvědčivým vokálním vkladem zpestřující The Symbols Of Misty Days a titulní, závěrečný song. Jeho Sájlééént Dááááám zní jako nepovedená parodie na verbální projevy německých pornoherců druhé poloviny padesátých let. Omlouvám se, ale tohle je vážně děs a hrůza. Stejně tak Spilkův přínos v podobě naprosto zpraseného a překomprimovaného zvuku nahrávky, díky němuž basa prakticky neexistuje, kytary skomírají kdesi v mlhavém oparu možná tušeného a při vyšších hlasitostech díky amatérsky ořezanému signálu celá zvuková stěna praská jak vinyl natřikrát projetý soustruhem.

 

Abych jen neprskal, pár kladných bodíků zaslouží slušný, úderný refrén v Thief Of Phantasy a povedená kytarová sóla, která mě občas přeci jen dokáží vytrhnout z beznadějného pocitu všeobjímající nudy. Tímto však výčet veškerých pozitiv končí. Svítící, rozcuchané cosi šklebící se z jinak obstojně zpracovaného bookletu raději ehm… komentovat nehodlám.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

šetra / 14.2.15 19:23odpovědět

album je super, když není bubeník líný tak to stojí zato, basa výborná a hlas jak z Doomu 3 je prostě paráda

Ondra K. / 8.9.13 22:28odpovědět

Nevím, nevím, ale s názorem autora recenze nesouhlasím. Jsem sice odkojen poněkud měkčími odnožemi metalu, ale do výše zmíněných "poddruhů" také rád zabrousím. To co zmiňuje Vašek Votruba se myslím, velmi podařilo. Album je pestré, zajímavé, mnohobarevné. Názor na zvuk - výborný ! Nejlepší songy alba dle mého - "The War That Nobody Can See" , "Thief of Phantasy". Kapela by se neměla nechat odradit takovýmito recenzemi..... Jen tak dál !!!

David Kasík / 1.4.13 21:21odpovědět

Názoru pana Karla si velice vážím, je stejně upřímný a bezprostřední, jako ten můj...

Karel. / 1.4.13 18:06odpovědět

Ten člověk co to psal se v muzice vyzná asi tolik jako náš pes. A to tomu pejskovi křivdím. Bere si do huby lidi kterým nesahá ani nad podrážky. Jako mstít se tímhle spůsobem je hodno naprostého idiota.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky