|
|
||||||||||
Předchozí album Orden Ogan z roku 2012 mě příliš nepřesvědčilo a zanechalo dojem o klesající kvalitě souboru. Kapela se stočila k více líbivé přímočarosti plné soudobých power metalových šablon, tu a tam zkropených zajímavými melodickými klenbami a silnými chorály. Ubyla hloubka a vypadalo to, že další album už budou obligátní zpívánky na celé čáře. Naštěstí se uvnitř souboru něco událo a předchozí sezóna může být zapomenuta, neboť pánové přichází s novým, velmi nadějným počinem Ravenhead, který má svoji sílu a hloubku, což u power melodických souborů nacházím stejně často jako poklad na lukách, kam kladu své smrduté hnáty. Koho nepřesvědčili poslední Stratovarius, Running Wild, Hammerfall, Kamelot nebo Helloween, ti z vás, kteří nemáte chuť jít popovým směrem s Nightwish a Within Temptation a stejně tak těm, kteří potřebují jakostní ekvivalent k už oposlouchaným veteránům Blind Guardian, jsou Orden Ogan volbou na jistotu. A nejen na ni. Soubor svůj výraz více přiostřil a zmodernizoval. Zní jako moderní power metalová smečka, sázející na silnou melodii, postavenou na hutném základu zvukově podobném třeba Adrenaline Mob.
Již na předchozích albech jsem tu a tam zaznamenal slušnou skladbu či myšlenku. Nyní však z alba vyvěrá kompoziční jistota. Zvukově se zcela jasně posouvají do čelních pozic a stejně tomu je i u žánrových měřítek. Orden Ogan berou odevšad, inspirováni americkou tvrdostí, německou nesmlouvavou precizností a severskou melodikou s občasnými tesknivými nátlaky. Konglomerát, který vybudovali, kupodivu drží pohromadě a jeho průraznost je obdivuhodná; výkon monstra za bicími by pravděpodobně ani nic jiného nepřipustil.
To co u mnoha vyznívá doslova nepatřičně, neřeknu-li směšně, umějí Orden Ogan přednést s grácií. Hrdinství a epičnost, které umí tkát, jsou uvěřitelné a tuhle hru s nimi hraji rád. Rychlostní souboj na albu by mohl předznamenávat nudu, nikoliv v servírovaných životadárných skladbách, z kterých se dravost drápe za pomoci nesmlouvavé rytmiky. Nálady skladeb se předpisově stupňují od udusané hlinité podlahy k vikýři a odtud už vzlétají, kamkoliv jim dovolíte. Meze fantasiím se zde nekladou. Hudebníci jasně pochopili, že nálady a atmosféry je třeba budovat a hýčkat, aby mohly dozrát a košatět v monumentální koruny.
Tok fortelných nášupů se vzlety na křídlech výtečných melodií na albu téměř nevysychá. Kytarové dvojspřežení se nebojí na sebe poukazovat drobným sólováním a byť nepřednáší nic neslyšeného, nenechá se zatlačit pod mohutnou epickou krustu. K vysoké poslouchatelnosti a návykovosti přispívají variabilní struktury, které čerpají z kdečeho, dokonce i z palety folkových motivů. Naštěstí nezůstává jen u okaté líbivosti, ale jde se do melodické hloubky a řekl bych, že Orden Ogan tentokráte dokázali extrahovat a využít úplnou dřeň a hlavní důležité prvky power metalu.
Orden Ogan sice nahráli výtečné dílo power metalového zrna, ale ani jim se nevyhýbá několik drobných chybek. Občas už ta hrnba začíná houstnout a počet navrstvených stop je kontraproduktivní. Někdy je ten balast už těžko pobratelný a zatlouká posluchače jednou ranou. Typický kvalitativní lom poloviny alba je příznačný i pro tuto nahrávku. Melodické motivy a jednotlivé figury se začínají opakovat a jsou dopředu čitelné, byť se tu a tam najde rozumné východisko. Občas ho nacházím v oddechovém heroickém recitativu nebo mě hudebníci odpálí nečekaně rychlou raketou, která tvrdě odráží od domovského zemského doku a vzlétá vstříc nedozírným fantasy dálavám. Orden Ogan se to daří o poznání uvěřitelněji a lehčeji než slovutným krajanům Blind Guardian a nepotřebují sahat k velkolepým, ale drahým tělesům.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:AFM
Vydáno:Leden 2015
Žánr:power metal
Sebastian "Seeb" Levermann - zpěv, kytara, klávesy
Tobias "Tobi" Kersting - kytara
Niels Löffler - baskytara
Dirk Meyer-Berhorn - bicí
1. Orden Ogan
2. Ravenhead
3. F.E.V.E.R
4. The Lake
5. Evil Lies in Every Man
6. Here at the End of the World
7. A Reason to Give
8. Deaf Among the Blind
9. Sorrow Is Your Tale
10. In Grief and Chains
11. Too Soon
Scars of the Insane
Searching for the Dead Sun
Vanhelga
Fredagsmys
Accept
Stalingrad (Brothers in Death)
Wyrm
Purge
Fates Warning
Perfect Symmetry
Chaos Invocation
Devil, Stone & Man
Deafheaven
Infinite Granite
Dream Unending
Tide Turns Eternal
JAAW
Supercluster
Zealotry
The Last Witness
Ethereal Shroud
They Became the Falling Ash
Blind Ruler Cursed Land je projekt Willhelma Grasslicha a spojuje v sobě ethno ambient, neofolk, martial industrial a world music, což nám 23. listopa...
31.10.2024Metalová kapela Welicoruss hledá novou krev na pozici kytaristy a basáka. Pokud to pro vás zní zajímavě, pište na TENTO mail.
31.10.2024Domácí metalové duo Ánni zveřejnilo svůj nový singl, který je tematicky věnovaný islandské přírodě. Sklada se jmenuje Echoes (děkujeme) a v podobě vid...
27.10.2024Sváteční pondělí 28.10. bude mít v Brně příjemnou doom metalovou koncovku. Na Melodce se představí trio žánrovek Woe Unto Me, Guyod a Futile Mourning.
25.10.2024Pětice kapel z různých koutů světa se setkává na CZ minitour o třech zastávkách s názvem Benefiční Prasečák.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.