|
|
||||||||||
Nevím, co jméno Pan.Thy.Monium řekne širší veřejnosti, ale myslím, že by si někdo mohl vzpomenout na těžko zařaditelný death metalový chaos ze Švédska. Znáte chlápky, co si říkají Day DiSyraah, Winter, Äag, Mourning a Derelict? Ani mně by nic nenapovědělo, znát je pouze pod těmito přezdívkami. Jejich občanská jména pak bouchnou do uší i toho méně znalého dávného severského podzemí. No řekněte sami – na baskytaru, klávesy a tleskání nehraje nikdo menší než Dan Swanö, na kytary jeho bratr Dag a další legendární persona Robert Ivarsson (např. Ophthalamia nebo Incapicity). Dag navíc „hraje“ na šílený saxík a varhany. Ale pojďme dál. Za bicími se objevil Benny Larsson (Edge of Sanity), který zde hraje i na housle a taky tleská. Zpěvákem jest Roberth Karlsson (Facebreaker, Scar Symmetry…), který měl v minulosti nevděčnou roli náhradních zpěváků přicházejíce po legendách. Jeho kratičká epizoda v Edge of Sanity měla název „Cryptic“, jež je doposud nedoceněná jako celek. Kdo byl tenkrát zvědavý na Edge of Sanity, když odešel Dan, že? Ale zpět k neuchopenému (ne)zmaru Pan.Thy.Monium.
Délka působnosti tohoto zvláštního projektu bylo pár let, ale stihli natočit tři vynikající desky, které měly svou podivností cestu k pochopení veřejnosti uzavřenou. Členové Pan.Thy.Monium byli respektováni napříč metalovým i rockovým spektrem. Tím byla jejich pozice jednodušší, než kdyby se jednalo o neznámé muzikanty. Ale vezmeme-li jejich status kultovních hvězd, Osmose Productions, respektive Relapse Records coby vydavatele, měly by být jejich desky v daleko širším povědomí. Zkusíte-li se ale věnovat poslechu jakéhokoliv alba Pan.Thy.Monium, pochopíte, že okruh jejich posluchačů nemohl být příliš velký. Pro fans Mr.Bungle zde bylo příliš death metalu, avantgardní blekouši se teprve rodili a pro deathers to byla ryzí zhovadilost.
Zatímco debut „Dawn of Dreams“ představoval spíše surrealistické vize plné improvizací, na druhém dlouhohrajícím záseku „Khaooohs“ rozproudili svoje představy o progu, o umění i bláznivých hrátkách naplno. Občas to vypadá tak, že geniální nápad jen tak vtrhne tam, kde být neměl, nebo spíš by být neměl, aby srdce klasického skladatele příliš nekrvácelo. Za ten saxofon bych liskal. Klukům tehdy evidentně nešlo o prvotřídní výkony, ale čisté šílenství. Jako pes, co vtrhne do ledničky. Ochutnává, trhá, ničí a raduje se… Písně, dá-li se tak nazvat to, co se na desce nachází, jsou schopné obsáhnout jak obhroublý death, obskurní doom, tak akustické vyhrávky i progresivní rock. Lehké klávesy pod povrchem dávají znát budoucí Nightingale. Ani nevím, jestli lze „Khaooohs“ zvát skvostem. Zřejmě bych tím urazil dobrý vkus citlivějšího posluchače. Nejsem přesvědčen, že jen proto, že v kilech kytar probleskují jazzové nebo bluesové vyhrávky, musím respektovat improvizační tahanice, vytvořené při studiovém jamu.
Možná někoho napadne, zda by autor recenze vzpomínal na podobné darebnosti, nebýt přítomnosti bratrů Swanových a jejich neméně slavných spoluhráčů. Přiznám se, že ačkoliv jsem měl doma originální kazetu, kdo tam hraje, jsem se dozvěděl až s vpadnutím internetu do mého domova. Já Pan.Thy.Monium obdivoval bez toho, že bych tušil hvězdnou sestavy. Jsem podobně trhlý jako tvůrci „Khaooohs“, stejně rád kopu do daných zákonů a užívám si stejně jako oni tehdy nezřízené svobody, neřkuli anarchie. Ostatně zkuste poslechnout a uvidíte, jestli kecám.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
František Minařík / 11.3.16 18:39odpovědět
Úžasná a šílená kapela.Dawn Of Dream a Khaooohs mám na 2CD reedici od Osmose,neremasterované.
Miroslav Med / 10.3.16 8:06odpovědět
Jak to tak poslouchám, tak na sebe začínám bejt pěkně naštvanej, že mě tenhle skvost úplně minul. Dokonce ani název kapely mi není povědomý. Jasně, v době vydání mi bylo devět let a tehdy pro mě byli vrcholem tvrdé hudby Def Leppard. Ale v pubertě jsem se snažil veškeré devadesátkové metalové progresy a avantgardy poctivě dohánět a až donedávna byl přesvědčen, že nic vyloženě zásadního mi uniknout nemohlo a hle! I dneska mi to zní naprosto libově!
Talvi / 9.3.16 19:49odpovědět
Mám nahrané na chromové kazetě a dodnes to miluju, deska je úžasná! Pološílené nápady, na tu dobu- ani dnes to není snadné k poslouchání, ne pro " normální " posluchače. Mám moc rád divoký pocit, který ve mně tohle dílko vyvolává. Až se naskytne koruna navíc, koupím LP.
Darw / 9.3.16 13:03odpovědět
Je s podivem, jaký libovky se tu občas objeví. Na Panthymonium mám jen milé vzpomínky. Taky jsem netušil, že tam hraje Swano. Ale zase na druhou stranu, kde v té době nehrál, že. Geniální fošna!
-krusty- / 8.3.16 16:56odpovědět
Totální kult všech kultů..... Stará ostrouhaná devadesátka SONY, špatně přepsané či chybějící názvy skladeb, dohady o relevantnosti sestavy a magická hudba! BOMBA. NOSTALGIE ale přesto stále kvalitní a charismatická...
Bodin / 8.3.16 13:46odpovědět
Mám to podobné jako Garmfrost. Byla doba bez internetu a já hltal hudební novinky pouze z různých tištěných periodik. Touto cestou jsem je dostal i k Pan.Thy.Monium a jako on věděl o této kapele velké kulové. Dalo by se říct, že jsem si na ní postupně vypěstoval i jakousi malou závislost. Nutno ale podotknout, že dávám přednost jejich debutu "Dawn of Dreams", které mě dokázalo zhypnotizovat podstatně více. Rád se ale vracím k celé diskografii této nedoceněné kapely.
Sorgh / 8.3.16 8:42odpovědět
Připomíná mi to šíleného Attilu a jeho Tormentor s albem Recipe Ferrum! 777. Tohle buď miluješ nebo nenávidíš. Já to návidím.
Label:Osmose Productions
Vydáno:Květen 1993
Žánr:avantgarde / progressive death metal
Day DiSyraah - baskytara, klávesy, tleskání
Winter - bicí, violina, tleskání
Äag - sólová kytara, varhany, saxofon
Mourning - rytmická kytara
Derelict - vokály, tleskání
1. I månens sken dog en skugga
2. Under ytan
3. Jag & vem
4. Lava
5. Lömska försåt
6. I vindens våld
7. Klieveage
8. Ekkhoeece III
9. Khaoohs I
10. Utsikt
11. Khaoohs II
Mentally Corrupted
Síla duše
Korisz
Klotylda omylem
Sinsaenum
Repulsion For Humanity
Bodyfarm
Dreadlord
XIII. Století
Frankenstein
Aenaon
Hypnosophy
Face Of Agony
Hunting Season Opened
Kung-Fuciu5
16 Little Stories
Fotocrime
Always Night (EP)
Nishaiar
Nahaxar
Textures
Dualism
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.