|
|
||||||||||
Na světě není mnoho hudebníků, skladatelů, interpretů, lidí, kteří by o sobě mohli s oprávněnou smělostí a pýchou bez obalu tvrdit, že stáli u zrodu jedné z nejvýznamnějších kapitol rockové hudby a potažmo kulturního dění jednadvacátého století vůbec. Ba co víc, že byli jejím ústředním hrdinou, scénáristou i režisérem zároveň. Pro některé z nich se stav podlehnutí vlastnímu stínu dávné velikosti, slávy a uspokojení z neochvějné nedotknutelnosti přeměnil v definitivní, konečnou stanici a vzpomínky na doby minulé, často již zpola zapomenuté, stanuly jako poslední, osamocený, styčný bod uprostřed pomalu se bortícího, oprýskaného světa. Světa, jehož dávný lesk, novum pozvolna obklopuje a nezadržitelně sžírá proměnlivý, nestálý, zrychlený a často jen stěží uchopitelný, nelogický následovník. Přímý potomek jeho samotného.
Pro další však tento svět vždy skýtal nepřeberné množství rozličné inspirace podněcující touhu zakoušet stále nové, neočekávané, vzrušující. Přirozeně prolínat tradice, um starých mistrů řemesla, kulturní bohatství etnik, národů napříč státy i celými kontinenty s možnostmi doby, vlastním hudebním cítěním a vnitřním přesvědčením.
Podobně smýšlejících persón bychom, i přes veškerou snahu podpořenou dobrou vůlí, nalezli stěží byť jen poloplnou hrst zasloužilé groupie ze západního pobřeží. Avšak Robert Plant, hlas několika generací, výjimečný skladatel a nositel Řádu britského impéria mezi tyto bez debat patří.
Za dobu bezmála čtyř dekád aktivního muzikantského působení stihl tolik, co by jiným vystačilo na deset životů, a přesto… hudba zůstává stále jeho vášní. Baví se, hraje si, nechává se inspirovat. Radost a nepochopitelně nevyčerpatelná zásoba energie, kterou s bezprostřední samozřejmostí vkládá do každého tónu tímto povzneseného nad úroveň běžně chápaného a přijímaného, působí na všechny smyslové vjemy znovu a znovu odzbrojující lehkostí i důvěrnou známostí. V místech, kde poslední střípky ozvěn Mighty Rearranger zanechaly před sedmi lety své otisky, vyrůstají nyní čerstvé, svěží, novotou, typickým nádechem world music, ale i decentní elektronikou obestřené útvary, jejichž vnitřní neklid a příjemně dráždivé pnutí do vzájemné harmonie navrací Robertův sametový přednes všemi váženého doyena.
Klid, rozvaha a sázka na intuitivní přirozenost. Zostřený výraz přichází ke slovu jen v nezbytně nutných dávkách, přičemž ani na okamžik nenarušuje konzistentní auru nedotknutelné napozemskosti. Povětšinou volně se linoucí pasáže nechávají dostatečný prostor pro decentní realizaci The Sensational Space Shifters, jež ovšem nerozevírá nůžky mezi protagonistou a jeho doprovodným bandem. Celek tak působí velmi kompaktním, nerozháraným dojmem. Čistě, bez zbytečně rozmáchlých gest a megalomanských nesmyslností. Krásné, nestrojené, poutavé… otevřete svou mysl a nechte se unášet na křídlech konejšivého křiku té nejsladší ukolébavky. Robert Plant ve své typické životní formě.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Michal Z / 12.5.15 11:32odpovědět
Black Sabbath strnuli v průměru, Pink Floyd se studem červenají a Led Zeppelin ať zůstanou kde jsou. Robert Plant bohatě a výživně stačí k mému posluchačskému štěstí.
Ruadek / 19.11.14 9:36odpovědět
Ano, přidávám se, i pro mne jedna z desek roku.
Sorgh / 19.11.14 8:19odpovědět
Tohle je jeden z mých favoritů na desku roku. Poslouchám to furt a šetřím na stylový nosič.
Label:Warner Bros. Records
Vydáno:Září 2014
Žánr:folk rock / world music
Robert Plant – zpěv
Justin Adams – bendirs, djembe, kytary, tehardant, doprovodné vokály
Liam „Skin“ Tyson – banjo, kytara, doprovodné vokály
John Baggott – klávesy, smyčky, baskytara, piano, tabal, doprovodné vokály
Juldeh Camara – kologo, ritti, zpěv
Billy Fuller – baskytara, kontrabas, omnichord, programované bicí
Dave Smith – bicí
Julie Murphy – zpěv na "Embrace Another Fall"
Nicola Powell – doprovodný zpěv na "Poor Howard"
1. Little Maggie
2. Rainbow
3. Pocketful of Golden
4. Embrace Another Fall
5. Turn It Up
6. A Stolen Kiss
7. Somebody There
8. Poor Howard
9. House of Love
10. Up on the Hollow Hill (Understanding Arthur)
11. Arbaden (Maggie's Babby)
Robert Plant and The Sensational Space Shifters
Carry Fire
Griftegård
Solemn, Sacred, Severe
Sóley
We Sink (reedice)
Dead Cross
Dead Cross
Gehenna
Adimiron Black
One Morning Left
Panda Loves Penguin Vol.2
Obscure Infinity
Into The Vortex Of Obscurity
Phonothek
Styx
Misanthrope
Visionnaire
Static-X
Cult Of Static
Helloween
Straight Out Of Hell
Na gramodesce vyšla zatím poslední deska kapely Ramchat pojmenovaná Krveľ, a to v limitovaném počtu sta kusů. Všehny jsou ručně číslované, vylisované ...
29.9.2023Pravě dnes vychází díky Bizarre Leprous Production a Monkey Puss Productions MCD navrátilců Disfigured Corpse s názvem "Sick World MMXXIII".
29.9.2023Norští raraši Aeternus vydají v říjnu následovníka pět let staré Heathen. Novinka ponese název Philosopher a vydá ji Agonia Records 17. října.
28.9.2023Brněnská deathmetalová kapela Vanguard po více jak čtyřech letech vydává novou desku, která se bude jmenovat III: Pyrrhic Sequence a kterou 2. prosinc...
25.9.2023Na PHR vychází ve vinylové reedici album Life And Death (původně 1997) HC-metalové bratislavské kapely Testimony. Slyšte ZDE a kupujte ZDE, bližší inf...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.