Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Secrets of the Moon - Sun

Secrets of the MoonSun

Victimer26.1.2016
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC / JVC UX-H330 / phone
VERDIKT: Secrets Of The Moon mluví při hledání schovaného Slunce mnohem srozumitelněji, než tomu bylo v minulosti. Přístupnější neznamená zaprodaný, nové výzvy a skutky jsou vítány, ale tahle deska ještě dech vyrazit nemůže, ačkoliv slušná skutečně je.

Tma si hlídá světelné kužely vládce oblohy a naopak. Paprsky protínající otvory v zemi a dopadající na zdi zavalených vchodů dávají vědět, jak se oba protipóly vášnivě přitahují. O podobně atypické, ale působivé propojení, se na nové desce pokoušejí také Secrets Of The Moon. Dolnosaští sedláci, kteří si prožili malé personální zemětřesení, se ani v nové sestavě nesnaží sklízet úrodné lány své. Znovu dají na atmosféru, kdy se každá efektní póza s neméně efektním pozadím mění v poutavá vyprávění ze světa okultní tématiky a svévole. Sedm zvonů odzvonilo svá poselství a nastal čas na změny.

 

Pokud se tvář kapely doposud měnila postupně, tak ta aktuální by se dala bez vytáček pojmenovat jako šokující. I když si Secrets Of The Moon zachovali své styčné body na bázi kombinace majestátnosti a germánské těžkopádnosti, jejich smysly zavelely k celkově lehčímu projevu. Abychom si však ve spojení s kapelou obuli kecky a nasadili růžové brýle, tak na tohle je ještě brzy. Pořád platí, že se slunce k Secrets Of The Moon točí zády a ti toho umí náležitě využít. Všude je plno tmy, nevlídných děr a když ne rovnou černé, tak alespoň tmavě šedé představující odpor ke všemu barevnému. Viz téměř nic neříkající obal.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/sotm2.jpg

 

Hudba Secrets Of The Moon ovšem dostála změn poměrně zásadních. Na zřetel je třeba brát velké proluftování stísněné atmosféry kolem samotného peklíčka, kdy stávající poloha kapely připomíná první zatáčku za křižovatkou, když poprvé odbočila jinam, než byla léta navyklá. Ty tam jsou valivé obskurnosti, nahromaděná agrese a titánské mudrování. Přítomnost je ve znamení zvolnění a víc než zřejmé náklonosti ke gotickým kytarovkám typu Sisters Of Mercy nebo Tiamat z dob skeletonů. Nejedná se ovšem o kompletní výměnu obličeje, jen o změnu kadeřníka. Současní Secrets Of The Moon nadále pádlují ve svých vlastních vodách, ale ty nejsou zdaleka tak špinavé jako kdysi. Vlivy odjinud jsou znát a toporně se vinoucí hudbě to pomáhá, i když tahle slova mnozí neuslyší rádi.

 

Samostatnou kapitolou jsou pak melodické čisté zpěvy. Je pravda, že vokály nepůsobí zrovna přesvědčivě a někdy je lepší dělat, že raději nic neslyším... Víra ale nechybí a už vůbec tu nechybí odhodlání a odvaha. Bude to stát ještě hodně práce, možná se i nevyplatí, protože každý má své limity, ale na tyhle soudy je příliš brzy. Prvotní šok opadl, tělo si zvyklo a albu takto zpracované vokály sedí, protože hrubost je mu cizí. Jde tedy jedině o to, jak tuhle novou polohu Secrets Of The Moon přijmout. Možnosti jsou pouze dvě.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/sotm.jpg

 

Album jako celek funguje, ale na druhou stranu obsahuje i skladatelské mouchy, které jeho chod narušují. S prvními pěti songy není problém, jejich návaznost je přirozená a promyšlená, ale pak albu sklapne čelist a dojde arzenál. Skladba "I Took the Sky Away" je vážně hrozná. Do táhlé, myšlené snad jako temně baladické kompozice, jsou necitlivě vkládány falešné vokály tak kostrbatě, že by i učitelka hudebky na základní škole dobrovolně vypadla z okna. Poslední věc pak rozpaky skryje jen ztěží a hlavou letí myšlenky, že to možná chtělo o jednu skladbičku míň a na té ještě pořádně zapracovat. Oproti podobným úvahám, na takových "Man Behind the Sun" nebo "Hole" si smlsnu vždycky rád a ani "Dirty Black" s jednoduchým, ale účinným "áááá" lákáním do sladké pasti temnoty nemůže zklamat.

 

Secrets Of The Moon svou vlastní proměnu zvládli se ctí, ale ne bez chyb na kráse. S celkovým hodnocením jsem trošku na vážkách a možná kapele půlbodík přidávám, ale je fakt, že tahle snaha zkusit štěstí jinde, si mě nakonec získala a stavím se k ní pouze pozitivně.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Ladik / 18.2.16 17:26odpovědět

Až tak hrozně bych to neviděl. Ovšem cestou spolupráce s Michalem Davidem to asi nepůjde. Skladba "Here Lies The Sun" min. 3,03 a tlesk, tlesk, tlesktlesk, ...sem myslel, že se mi osype celý člověk, brrrrr, hrůza. Ale jinak snad do budoucna dobrý,.....má to něco do sebe.

Garmfrost / 26.1.16 15:02odpovědět

Každej to má holt jinak. Ale trhat občanky si snad nebudeme :) SotM se snaží o vývoj, což je chvályhodné, ale zatím se jim to moc nepodařilo vyladit. Třeba příště...

Victimer / 26.1.16 13:42odpovědět

Vtipné reakce. Když si přidám ty na předchozí desku, tak s touhle kapelou není něco v pořádku... :))

Karloss / 26.1.16 10:41odpovědět

Mě se to zkraje líbilo, ale pak mě to začalo štvát. Ale že by to byl nějakej průšvih? To zase ne.

Danis / 26.1.16 10:24odpovědět

Takovej propad jsem nečekal. Nudná nuda. Stejně hroný jako zpěvákův projekt Crone. Děs běs.

Mystic / 26.1.16 10:01odpovědět

Pro mě je Sun top album minulého roku co se UG týče! Krásné zpěvy, melodie, atmosféra, celé mi to přijde hozené až do psychedelického blacku..

Garmfrost / 26.1.16 9:48odpovědět

Otřesná nahrávka. Špatný zpěvy shazují celek do kytek. Ono hudebně by to nebylo úplně marný, ale oproti tomu, co kapela dokázala, je to průměrná šeď bez zajímavějšího momentu. Zklamání vzrůstá. Dal jsem tomu dosti šancí (každé jiné skupině bych nevěnoval tolika úsilí), ale za mě palec dolů! :/

Milan "Bhut" Snopek / 26.1.16 8:31odpovědět

Je to tak, počáteční nechuť a nemístné zatracení je pryč. Najednou jsem si uvědomil, že to vlastně funguje a kdoví jestli by mě následovník desek minulých vlastně vůbec bavil. Je tam něco, co tam být nemusí - jistá opatrnost, ale jinak jde o svěží album, které mi po hluboké studii a častému rozboru nakonec hezky sedlo. Vidím to vlastně úplně stejně...

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky