|
|
||||||||||
Lucy In Blue jsou z Islandu, což v kontextu místních kvalit hudební scény může vzbuzovat docela vysoké naděje. Tihle týpci patří k mladým spolkům, fungují od roku 2013, debutovali až v roce 2016 stejnojmennou deskou a teď v polovině dubna představují jejího pokračovatele In Flight. Výkonnost zatím nic moc a stejně tak bych na tom byl po několika posleších i s hodnocením jejich aktuální formy - zatím se budeme držet při zemi. Bez ohledu na to, že se v promo materiálech objevuje slíbená účast na letošním Roadburnu.
Co jejich aktuální deska přináší? Nového, řekl bych, skoro nic, protože obsah nahrávky si mocně dopřává ze starých dobrých Pink Floyd (úplně těch starých) a jejich kolegů King Crimson. Takže ano, hodně psychedelie, hodně prog rocku a jen velmi málo vlastních nápadů. Album In Flight nás zavede na konec 60., resp. začátek 70. let, kde je mu evidentně dobře a kde se skoro až nestydatě zabydlelo. Je to problém? Pro mě osobně je to přinejmenším důvod, proč volit slova opatrně, ať už by měla převažovat doleva, nebo doprava.
Rovina původnosti je totiž pouze jedna z možností, jak k desce přistoupit a tady si řekněme docela otevřeně, že důvody, proč nevsadit na jistotu v podobě starých mistrů, se hledají fakt těžko. In Flight je z tohoto pohledu hodně řídkým odvarem, který v historickém kontextu naprosto neobstojí. Na druhou stranu mě to donutilo vytáhnout staré desky King Crimson a opět si je protočit ... jen tak pro radost. Dalším možným přístupem je samozřejmě tvůrčí (ne)jistota, protože i kapely ne zcela originální lze respektovat pro jejich řemeslné kvality (vzpomeňme na tomto místě na výborné Wobbler). V tomto ohledu je to s islandskými Lucy In Blue někde uprostřed, protože jejich aktuální album přináší jak chvíle uměleckého vypětí, tak i momenty, kdy se budete hlídat, abyste neusnuli.
Psychedelický rock v jejich podání je nejen hodně historizující, ale i řádně ospalý a pomalý. Střet kytarových efektů se syntezátory a prostorově klenutým pozadím probíhá většinou klidně a teprve až rytmická sekce (např. v úvodu Alight, pt. 2) dokáže rozpohybovat stojaté vody ambientního rocku (a taky notně připomenout rané Pink Floyd, např. desku More). Ostatně nemám vůbec problém s instrumentací nahrávky, nástroje dostatečně věrohodně vykreslují staré časy a stejně tak ze zpěvu i vícehlasů vane nádech hudebních učebnic. Problém mám spíš s kompoziční stránkou alba, která především v delších skladbách (např. Respire) naráží na limity a místy ukazuje kapelu zatím nevyzrálou, hledající a nepřesvědčivou. Ostatně následná skladba Matricide je toho víc než jasným příkladem.
In Flight je pro mě víc než co jiného deskou, která se snaží hrát jako někdo jiný, snaží se strefit do nějakého vzoru a zatím ji k tomu schází dostatečná zkušenost. Netvrdím, že kapela k tomu nemá potenciál (podle mě má), ale až se jí všechno podaří, pořád bude znít jako kopie staré klasiky. Zatím mi nejvíc ze všeho schází nějaký vlastní otisk, který by Lucy In Blue definoval jako svébytnou kapelu. Což chápu, že je měřítko hodně přísné, ale vrhne-li se někdo na pole takto náročného rocku, musí s podobným přístupem počítat.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Label:Karisma Records
Vydáno:Duben 2019
Žánr:psychedelic prog rock
Steinþór Bjarni Gíslason - kytara, zpěv
Arnaldur Ingi Jónsson - klávesy, zpěv
Kolbeinn Þórsson - bicí
Matthías Hlífar Mogensen - baskytara
1. Alight, Pt. 1
2. Alight, Pt. 2
3. Respire
4. Matricide
5. Nùverandi
6. Tempest
7. In Flight
8. On Ground
Profetus
...to Open the Passages in Dusk
Tosiro
Postila
Emerald Shine
Misty Tales
Inter Arma
Sky Burial
Miasmes
Vermines (EP)
Vallenfyre
Fear Those Who Fear Him
Zodiac
Breathe the Darkness
Inferno
Omniabsence Filled by His Greatness
Arenna
Given to Emptiness
Laceration
Demise
Anneke van Giersbergen
The Darkest Skies Are The Brightest
Plzeňští Radosta chystají nové album Dvanáctisměna a první singl Operní mistr Bílek už je venku. Video ke skladbě se záběry ze studia sledujte ZDE.
24.3.2023Goregrindová kapela Sick Sinus Syndrome vydává na značce Obscene Productions své druhé album nazvané Sick Sinus Syndrome. K dispozici bude na CD a MC ...
23.3.2023Pozvánka na brněnskou Sibiř v rámci temně metalového večera dvou rakouských kapel v doprovodu domácího industrialu. Akce se koná 9.dubna a vystoupí Ne...
23.3.2023Z nedávného rozhovoru (ZDE) bylo celkem patrné, že Tamás Kátai je stále plný elánu, o čemž svědčí i aktuálně ohlášené vydání nové desky jeho stěžejníh...
23.3.2023Z nadcházející desky VIII: Selenotrope zahradníků Botanist byl zveřejněn druhý singl, a to skladba Epidendrum Nocturnum - slyšte ZDE. Celé album pak o...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.