|
|
||||||||||
Kdosi zbořil !úl..,ale včeličky z něj nezdechly na mrazu, nýbrž utvořily drobný roj, který nazvaly Vekslan. Nebo chcete-li Vek$laŋ, ale osobně se mi podobné znaky v názvu kapel příčí a přijdou mi poněkud kýčovité. Ale budiž, vyhnu se mračným pohledům a přejdu k podstatnějšímu. Vekslan je kapela mladá, koncertně celkem aktivní a není proto divu, že brzy po svém vstupu na scénu se chce prezentovat nějakou nahrávkou. Vzniklo tak toto mini album EPMMXII, čítající čtyři skladby nahrané ve zkušebně, do jehož rozboru se nyní pustíme.
Takže, oč se vlastně jedná? Slim case CD-R v limitovaném počtu 66 kousků s barevným předním obalem a černobílou rubovou stranou. Nic víc, nic míň. Nutno si předem ujasnit, že kapele, ani vydavatelům (kterými jsou DéPéHá Prod. & Coor.) o výslednou vizuální fazónu příliš nešlo. Nebylo důvodu. Ačkoliv já jsem hnidopich a více bych zajisté ocenil xerox v podobě jewel case a třeba i nějaký potisk na disku. Ale xeroxu už asi odzvonilo a snad jen já mám tu potřebu se jím neustále ukájet. Stručně řečeno, mám v rukou DIY nahrávku, kde byl kladen důraz spíše na obsah a samotné hudební sdělení.
Tím se tedy dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu – k náplni. Jak již bylo uvedeno výše, placka obsahuje čtyři skladby, které se vešly do hrací doby necelých patnácti minut. Žánrově kapela odkazuje na rytmický crust s prvky blacku. Žádné divoké orgie, žádné šílené výjezdy a nezastavitelná kanonáda bicích, ale přijatelné houževnaté střední tempo, které dané odnoži náramně sedí. A kapela jej umí podat sympaticky a de facto neurážlivým způsobem. Dokonce mohu říct, že jsem si album po x-tém poslechu celkem osvojil, snad až na pár maličkostí. Nahrávku ale pohřbívá zvuk, zpěvu nerozumím ani za mák, bicím nevábně zvoní plechy a při prudším výpadu všech nástrojů se muzika nenávratně rozsype. Škoda, jelikož nějaké nápady přeci jen cítím a kytarovou práci hodnotím velice kladně. Takže zůstává otázka, co s tím? Hudba dobrá, zvuk špatný. Když se mi z hlavy podaří vytěsnit neduhy produkce, kterou notně omlouvá důvod, že bylo vše pořízeno ve zkušebně (takže plky o zvuku musí jít asi stranou), zůstane čisté řemeslo. Jsem dlouholetým posluchačem black metalu a všech (snad až na pár drobností) jeho subžánrů a subsubžánrů. Samozřejmě mi neuniká ani škatule crust black. V této branži však lépe trávím poslední počin kapely Saccage, než domácí výtvor Vekslan. Chybí mi více energie, dravost a šílenost. Trochu nespoutaného anarchismu. Z těchto slov vyplývá, že je deska lehce uťáplá. A asi to tak i bude.
Závěrem to snad celé shrnu a dovedu do zdárného konce. V hudbě cítím vervu, nadšení a zárodek prima nápadů, které by i receptář odvysílal minimálně ve dvou dílech. Na druhou stranu jsem asi čekal příliš a mé dojmy jsou lehce rozpačité. Zpracování narhávky bych taky doladil. Dost ale slov, názor si stejně musí udělat každý sám.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Jirka D. / 27.3.13 8:19odpovědět
No řekl bych, že je třeba rozlišovat mezi špinavým zvukem (a představit si můžeme všelicos) a mezi následnými úpravami, při nichž se využivá (a možná by bylo vhodnější napsat ZNEUŽÍVÁ) moderní a dost sofistikovaný software. Na jedné straně tu pak máme DIY přístupy a bla bla, a na té druhé straně to není nic jiného než necitlivě upravený záznam v počítači. Konkrétně tuto nahrávku doporučuju opravdu zesílit, pravděpodobně se Ti rozskočí hlava. Což se někomu ale může líbit, proč ne :)
Stick / 27.3.13 7:07odpovědět
Mně se ta špína v tom zvuku líbila. Neměl jsem dojem, že by to bylo nějak vyloženě zprasené. :)
Jirka D. / 27.3.13 6:45odpovědět
Zvukový průser rozhodně neomlouvá to, že nahrávka byla pořízena ve zkušebně. Zvuk buď dobrý je a nebo není. Tečka. Navíc bych pravděpodobnou příčinu hledal až ve studiu a v použití přehnané komprese a limitace. Ve výsledku se to celé rozsypalo - jak píšeš - a místo hudby z toho vyšel celkem slušný bordel. No prostě a zkrátka - poslouchat se to nedá.
Label:DéPéHá Prod. & Coor.
Vydáno:Březen 2013
Žánr:crust black metal
Slávek - zpěv
Vojta - kytara
Andy - basa
Viktor - bicí
1. Ve stínu vlka
2. Poslední západ
3. Všechny slzy vyschly
4. Zlámaný kosti
ZZ Top
La Futura
Avantasia
The Mystery of Time
Fleurety
Department of Apocalyptic Affairs
Lacrimas Profundere
Memorandum
Morgue Son
Večernice ~ Proplouváš
Alkerdeel
Lede
Lucy In Blue
In Flight
The Forks
Prana
Heretic
Angelcunts & Devilcocks
Antediluvian
The Divine Punishment
Yes
Relayer
Na prvního března nadcházejícího roku je naplánováno vydání nové desky trip-hop / elektro projektu Arms and Sleepers, z níž byl aktuálně zveřejněn sin...
9.12.2023Kapela Innersphere jako předzvěst chystaného alba zveřejnila nový singl s názvem The Trident is Burning, k němuž vytvořila videoklip ve formě živého z...
8.12.2023Legendy floridského deathu Massacre podepsali smlouvu s Agonia Records na vydání svého pátého a zatím bezejmenného full-lenght počinu.
8.12.2023Festival Enter The Eternal Fire ohlašuje další tři jména, která zahrají během 19. a 20. července ve Volyni. Nově se tak můžete těšit na Speckmannův sp...
29.11.20232. prosince proběhne v Potrvá křest nového EP pražské kapely Neuro Bats, které se jmenuje Noble Roses in the Midst of Weeds a poslechnout si ho můžete...
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.