Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Madnsss Day - Wednesday live nights

Madnsss Day - Wednesday live nights

Jirka D.16.3.2012
Velkou část cesty potemnělým Brnem na Flédu jsem přemýšlel, jak dlouho jsem v tomhle klubu už nebyl. Nespočítal jsem to, ale jeden z posledních navštívených koncertů byla akce s toho času fungujícími Gaia Mesiah, možná Sunshine. Fakt nevím, ale je tomu už pěkná řádka let. Vytáhnout paty a porozhlédnout se po místech, která se mi už dávno vytratila z paměti, mě přesvědčily dvě zajímavé kapely – Rara Avis a Voodooyou – no abych byl upřímný, tak hlavně jedna z nich ... ta první, pražská, místní brněnskou jsem neznal. Paradox.

Hlavou se mi taky honila myšlenka na předpokládaný počet návštěvníků ve srovnání s velikostí koncertního sálu na Flédě, protože pokud jsem byl schopen si jej někde vzadu v hlavě vybavit, tak slovo „sál“ tady nabývalo podstatně více svého naplnění než třeba na Melodce. O zbytečnosti mého dumání jsem byl přesvědčen až na místě samém zjištěním, že Fléda má ještě „malou scénu“, problém tedy vyřešen, řešení nalezeno ... no a nějací lidi taky přišli. Fakt je, že svou výškou a ročníkem narození jsem moc nezapadl, ale zase jsem měl přehled, co se kde děje, a nikdo si na mě nedovoloval proto, že nemám flanelku a patku na hlavě hehe. Ne, bez legrace, tahle hudba evidentně přilákala mladé, které sjednocuje jak sama o sobě, tak i módou, která se kolem ní vytvořila. Toho večera se hrál rock, rock chytrý, rock indie, což pro mě byla po nějakém čase změna a nutno uznat že příjemná. Dost ale řečí, jdeme na věc.

 

Voodooyoudo. Jméno jsem už dřív slyšel, hudbu dosud ne, kapelu živě neviděl. Bilance mizerná, ale tak už to někdy chodí. Pánové začali někdy po deváté večer a téměř celým svým setem se drželi dobře šlapavého rocku s důrazem na rytmice, která nebyla nijak složitá, ale zato chytlavá a dobře poslouchatelná. Chvilku jsem si musel zvykat na bicí, protože oproti metalovým sestavám představovaly tyhle něco jako výpůjčku od Ringo Stara, ale pro naše potřeby dostačovaly. Skladby letěly jedna za druhou, dobře usazené rytmickou sekcí, podtržené výbornou prací kytary a s nádechem jiných světů, o které se postaral čtvrtý člen obsluhující synthezizer a další podobné i nepodobné hračky. Suma sumárum nebyla tahle hudba nijak složitá, ale šla v pravdě na tělo, výborně se poslouchala a přesně tohle jsem už nějaký čas potřeboval. Takže pochvala a velké díky!

 

Rara Avis hráli jako druzí. Naposledy jsem je měl možnost vidět někdy loni po boku Niceland a jedné další kapely, jejíž jméno jsem už raději vypustil z hlavy a pohřbil hluboko pod zem. Toho času aktuální album The Portrait se dnes již jeví trochu starší, i když nepopiratelně dobré a příjemné, a tak se celkem logicky dalo očekávat, že vystoupení této čtveřice bude doplňováno materiálem novým. Bylo. Hudba těchto kluků byla oproti těm předchozím už složitější na poslech, žádala si posluchače vnímavějšího, pozornějšího a nejlépe dopředu seznámeného s tvorbou kapely, což ovšem dle reakcí publika bylo splněno, velká část znala skladby dobře. Probírat se těmi, které byly vylisovány na zmíněnou desku, nebudu, mám je rád, ale hlavní pozornost kořeněnou velkou porcí zvědavosti jsem upíral k materiálu novému, který zazněl a to měrou nemalou. Nikoho asi nepřekvapila přítomnost singlu Queen, který se na desce neobjevil a pokud tuším, ani na té nové nebude (prostě singl, jako za starých dobrých časů), a pak hitové By you, která byla vypuštěna v nedávné době a která se na nové desce objeví. By you je hit, o tom žádná, klip skvělý (zvědavci koukněte semhle) a tak už jen zbývá zatroubit tomu Česku vale a vyrazit do světa. Myslím to vážně. Jinak nová tvorba mě příjemně překvapila hlavně z  důvodu toho, že ubylo zvuku synthezátorů (neberte mě špatně, jejich přítomnost vítám, ale míru nemám velkou), přidalo se na kytarách a celkově se přiostřilo. Ve stylu profesionální kapely se na jevišti pohyboval pátý „člen“, jehož úloha „podavače“ kytar a jejich občasného ladiče byla pro mne překvapivá a snad z lítosti bych borca poslal na pivo a pořídil si stojan, ale proč ne. I když jsem měl chvílemi pocit, že někteří přítomní se muziky Rara Avis chápou trochu s obtížemi (teda až na jednoho typa, který strávil většinu setu na jevišti a evidentně si myslel, že je hlavní hvězdou večera), nakonec jsem měl z koncertu dobrý pocit, který mi jen potvrdil, že tahle kapela jde vzhůru a zraje. Snad už ani není třeba dodávat, že novou desku budu očekávat dost netrpělivě a dle vše bych neměl čekat dlouho – někdy na jaře by měla být hotová.

 

Fléda mě příjemně překvapila a to vším, co jsem mohl očekávat. Teda až na pivo, ta brněnská slitka je jak rakovina, šíří se a škodí. Nebýt nefiltrované 13°, uschl bych. Zvukově bylo vše v pořádku (kromě několika drobných úletů), hlasitost po dlouhé době přiměřená, prostředí útulné, lidu uspokojivě, spánku už tolik ne. Odpovědí na zásadní otázku „být či nebýt“ tentokrát je bezesporu „být“.

 

Setlist Rara Avis:

 

1. Intro
2. Nail, butcher and thistles
3. Wounds
4. Kinds of persons
5. Queens
6. January and the kindred spirit
7. Purpose
8. Flowers
9. b-
10. Here we are
11. By you
12. Razors and flames
13. Convention for the paradise
14. Secret dolls
15. It is not too beautiful

   DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky