Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Lukáš Sova

Lukáš SovaRara Avis se zjevují na české scéně a říkají si o pozornost. Vejděte...

Jirka D.11.4.2011
S Lukášem se povídalo pěkně. Dokonce tak pěkně, že se naše e.mailová komunikace rozrostla na pěknou řádků zpráv a zabrousila i do témat, o kterých se člověk baví jen s dobrým přítelem. Oficiální rozhovor byl ovšem veden na běžné úrovni a tak se dovíte něco o kapele samotné, co má hudebně za sebou a co naopak před sebou. Berte následující rozhovor jako pozvánku do světa zajímavé hudby zajímavých lidí. Stačí vejít…

Ahoj Lukáši. Založení kapely Rara Avis je dle dostupných informací připisováno Danielovi a Tobě. On z Bratislavy, Ty z Prahy – jak jste se vlastně potkali a jak se zrodila myšlenka založit nějakou hudební formaci?

 

Ahoj Jirko. Ono je ještě maličko komplikovanější. Daniel je samozřejmě původem z Bratislavy, kde ještě s jedním člověkem fungoval jako Rara Avis. Po nějakém čase se kluci přestěhovali do Prahy, kde jsem Daniela poznal. No a budeš se asi smát, ale narazili jsme na sebe přes jeden hudební server, taková seznamka pro hudebníky, romantika viď? :-) A tehdy počala veškerá tvorba na debutovou desku apod.

 

V průběhu dalších asi dvou let se přidali další dva členové a sestava se tak rozrostla do běžných rozměrů. Co bylo pro vás impulsem k přijetí nových členů? Šlo čistě o koncertování? S tím možná souvisí i další otázka – jsou Michal a Tomáš nějakým způsobem autorsky podepsáni na albu The Portrait?

 

Tak potřebovali jsme bubeníka, to byl základ, hledali jsme a bylo to problematické ještě do nedávné doby, trošku se to u nás střídalo. Najít vhodného bubeníka do Rara Avis není jednoduché. Impuls byl čistě přirozený, chtěli a stále chceme hrát a znít živě a ne čistě elektronicky, takže bicí byla jasná věc. To nahrávání The Portrait proběhlo zvláštně, z části jsme ho nahrávali pouze ve dvou, jelikož jak Danielův kolega z Bratislavy, tak bubeník, který nám ve studiu nahrával veškeré bicí, už nebyli součástí kapely. Tom a ani Michal se na desce nepodíleli, to jsme o sobě ještě ani nevěděli.

 

The Portrait je vaše první a zatím jediná deska, která si v našich krajích získala celkem hodně pozornosti. Reakce napříč médii jsou veskrze pozitivní, takže určitě hýříte spokojeností! Zkoušeli jste vyslat nějaké signály o vaší tvorbě i do zahraničí? Máte nějaké reakce?

 

Ano, sami jsme byli překvapení, kolik těch recenzí vyšlo a velká část z nich byla velmi pozitivní, to nás určitě potěšilo, nečekali jsme to. Po dětských krůčkách už nějaký ten čas směřujeme i mimo naše hranice, ale všechno má svůj čas a místo a není třeba vyloženě až tak spěchat, ale bereme to vlastně i jako povinnost jít s kapelou ven. Máme rozjednané určité věci venku, které kdyby vyšly, tak by to pro nás hodně znamenalo a byl by to správný signál pro kapelu. Zatím ovšem nebudu zmiňovat.

 

Grafická stránka alba bývá mnohdy dost opomíjena a naopak se zase najdou kapely, jejichž artwork a celkové provedení výsledného produktu snese přísná měřítka uměleckých děl. Vy jste se na Portraitu rozhodli jít graficky netradiční cestou, aspoň jsem zatím nic moc podobného nezaznamenal. Základní myšlenka vzešla od vás nebo je to dílo od A do Z nějakého grafika? Co vás vedlo k podobnému námětu a jak souvisí s obsahem nahrávky?

 

Přesně to jsme si říkali, že se obaly až tak moc neřeší, nebo aspoň tak jsme to vnímali. A proto jsme oslovili Antimultivitamina. U nás tomu tak je, nás netradiční prvky přímo přitahují. Z velké části je to dílo právě Antimultivitamina, který na tom strávil hodně času, a za to mu velice děkujeme! Myslím, že ten artwork vystihuje atmosféru, náladu celé desky, její celkovou rozmanitost a že s ní zároveň krásně místy kontrastuje. Navíc dá se na to koukat déle než jen na promo fotku a člověk si tam vždy najde, co sám uzná za vhodné, stejně tak jako v textech písní a hudbě.

 

Album jste podpořili i jedním videoklipem. Proč jste zvolili právě skladbu January and the kindred spirit, která je oproti ostatním pomalejší? Chystá se ještě nějaké video nebo už je The Portrait ukončená věc a veškeré úsilí věnujete další desce?

 

Jak už jsem zmiňoval, že se nám líbí netradiční cesty, tak to byl jeden z důvodů, proč zrovna pomalou, ale hlavně jsme se na ní shodli a bez nějakých dlouhých úvah jsme ji vydali jako prvního zástupce, co se videa a singlu týče. The Portrait není ukončená věc, nevím, jestli ještě něco natočíme k této desce, chtěli bychom, ale spíše řešíme nový materiál a takové věci.

 

S jakou se potýkáte návštěvností na koncertech? Máte za sebou hodně hraní na podporu alba, takže nějaký závěr určitě dáš dohromady. Taky jsem někde zaslechl nějakou informaci o akustickém setu – můžeš k tomu prozradit něco bližšího?

 

Tak obecně to shrnout nejde, vždy na koncertech lidi máme ať už méně nebo více. Přijde mi, že se The Portrait až teď dostává mezi lidi, je to o promu, který den, klub atd. Ano, náš electro / acoustic set, to byla fakt bomba! Dlouho jsme si takhle neužili vystoupení! Přetvořili jsme skladby do úplně jiných rovin, aby posluchači také mohli slyšet trošku jinou stránku Rara Avis. Odehráli jsme ho v Praze v Rubínu koncem března, ale určitě nás v takových setech ještě uvidíte! Hodně nás to bavilo. Zpěv, kytara, basa, klávesy a k tomu sampler na bicí, co více dodat...

 

Už jsme zmínili novou desku, ze které jste vybrali a do světa vypustili singl Queens. Dá se očekávat, že na novém albu se potkáme s trochu jinými Rara Avis? Jak to vypadá s vaším hudebním směřováním?

 

Já se musím přiznat, že se někde muselo asi stát menší nedorozumění, protože Queens na žádné desce nebude, nebo zatím to neplánujeme. Byla to spíše taková mezidobá ukázka toho,  kam se možná uchylujeme a nebo taky ne. Nicméně myslím si, že trošku jiní Rara Avis to budou, máme už nějaké skladby hotové a je to zase někde jinde. Ale to je to, co přesně chceme, dostat se zase jinam. Přirozený vývoj, The Portrait je jedno období, ale nikdo neříká, že v něm budeme pokračovat. I kdybychom chtěli, tak to nepůjde. Řekněme, že způsob tvoření je podobný a to že každý song, co zatím máme, má něco do sebe a mohli by být použité v různých hudebních žánrech. Rozmanitost je pro nás důležitá.

 

Po internetu se šíří informace o spolupráci s producentem Neilem Douglasem (Björk, Stereo MC’s, Oasis,...). Jak se vám podařilo navázat s ním spolupráci a co si od ní slibujete?

 

Neil s námi dělal již Queens, produkoval a mixoval. Ta spolupráce byla skvělá, veškerá komunikace v angličtině, úplně jiný přístup než s Markem Rakovickým, jiný svět. Myslím, že s Neilem ještě v budoucnu něco vymyslíme. Zatím je vše opravdu ve fázi tvorby, více nás zatím až tak nezajímá.

 

Jak moc podle Tebe závisí „síla“ producenta na kvalitě výsledku? A nebo se zeptám ještě jinak – jaké všechny šťastné hvězdy se musí spojit, aby nahrávka uspěla a z neznámé kapely se stala uznávaná ikona?

 

Hlavně záleží na kapele, z toho plyne podle mne pak síla producenta, která se projeví nebo neprojeví na výsledku, ale samozřejmě je velmi důležitá! No nevím, jestli to je úplně na producentech, možná bych to přiřadil spíše ke správnému zpromování kapely a koncertech.

 

Už je stanovený nějaký aspoň předběžný termín vydání novinky? A v jaké fázi se nachází ostatní skladby, artwork alba a podobně?

 

Chceme to natočit tento rok. Nevím, jestli to stihneme letos vydat, ale bylo by to dobré. Nějaké skladby již máme, pracujeme, co to jen jde.

 

Někde jsem četl, že skladatelskou práci v Rara Avis zastáváš Ty s Danielem. Co konkrétně Tebe inspiruje, kde sbíráš motivaci pro takovou činnost a jaká tematika Tě především zajímá?

 

The Portrait vzešel z velké části na vzájemném doplňování se a posouvání se kupředu. Mě inspiruje nápad, pocit, který z toho vnímám a ten pak přenesu na daný nástroj. Důležité je to že si s rukama rozumíme vzájemně a i když jsme každý jiný tak se doplňujeme a postrkáváme dále.

 

Jak se slučuje „Lukáš Sova“ a „hudební fanoušek“? Chodíš po koncertech, kupuješ si CD nebo to jde mimo Tebe? Případně jaká scéna se Ti líbí a jakou naprosto nemůžeš vystát?

 

Já jsem zastánce kupování originálních CD, kapelu, kterou mám opravdu rád a chci mít booklet a chci si pamatovat nějaký koncert, tu si koupím. Na koncerty chodím spíše občasně, většinu času strávím ve zkušebně nebo ve škole a zbylý volný čas pak věnuji odpočinku a jiným aktivitám. Prásknu na sebe, že miluji dánskou scénu.

 

Měl bys ambice se hudbou živit? Je vůbec v našem státě něco podobného možné bez příklonu k populárním žánrům nebo jsou muzikanti mimo hlavní směr odsouzeni chodit do práce a hudbu si tvořit až večer ve volném čase?

 

Chtěl bych, hrozně rád. V našem státě je toho možná spousta, ačkoliv, jestli se tím živit, tak by to mělo být asi na širším spektru než-li jen ČR. Jinak sis zároveň na otázku i odpověděl. Proto studuji vysokou školu, člověk nikdy neví, že jo. :-)

 

A jsme ve finále, mám poslední otázku: Co bys popřál nezávislé české hudební scéně, muzikantům, kapelám a fanouškům do budoucna?

 

Poslouchejte hudbu, vnímejte ji nejen ušima, ale i srdcem a podporujte kapely, které se Vám líbí, jak jen to jde, protože podpora od fanoušků je důležitá, stejně jako hudba samotná.

 

Díky moc za rozhovor, zdravím všechny z Rara Avis a někdy na koncertě na viděnou.

 

Děkuji za otázky a rozhovor a těším se na viděnou. :-)  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky