Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  REPORTY

zpátky na seznam reportů
Sjednocení kultů - Root + Inferno

Sjednocení kultů - Root + Inferno

Garmfrost3.5.2019
Sjednocení kultů mohlo spočívat v představení dvou odlišných náhledů na temný metal. Sjednocení kultů ve mně vyvolalo nečekaně pozitivní zážitek. Sjednocení kultů se podařilo.

Místo na pálení čarodějnic někam k ohni, jsem si v úterní podvečer vyrazil na koncert Sjednocení kultů do přestěhované m13ky v centru Brna. Sjednotit se rozhodly dvě veličiny domácí, potažmo světové scény – Inferno a Root. Žádná předkapela. Jen tyto dvě kapely za lidové vstupné 220kč.

 

Měl jsem obavy, zda se příznivci obou kapel do malého klubu nasáčkují, či se naopak většina rozhodne vypadnout někam k ohni a kapely zahrají pro hrstku zoufalců. Evidentně si většina fans raději nechala ujít pálení figurín než dobrý koncert, což znamenalo, že jsme se mačkali a potili ve vlastní šťávě. Dorazil jsem přímo na čas, ale spěchat jsem nemusel. Avízovaný start vystoupení Root ve 20:00 se posunul o necelou půl hodinku. Čas navíc jsem využil k průzkumu klubu, kde jsem byl poprvé. Nové prostory klubu určitě prospěly. Rock Hell M13 na Benešove je větší, byť se jeví nudlovitě, než jeho bývalé působiště za Divadlem.

 

Root! Asi se nemá cenu zastavovat u výběru skladeb, které v úterý večer v Brně zazněly, měly či naopak neměly zaznít. Jak připomenul samotný Big Boss, kapela Root funguje přes třicet let a nahrála deset dlouhohrajících alb. Když pomineme nutnosti tipu 666 a Hřbitov, k tomu připočteme cca hodinový set, je jasné, že nezbývá příliš prostoru pro rozsáhlý výběr. Já osobně s radostí přivítal Leviathana, Casilda's Song a Rulbräh nebo The Festival of Destruction. Z poslední desky zazněly i Life of Demon a Moment of Fright. Root do svého setu narvali veškerou energii. Kytarový novic, Jiří Mr.G.Háb, do kapely skvěle zapadl a s Aleshem tvoří dobrý tandem. Jsem zvědavý na jeho studiový přínos a jak dlouho vydrží. Všemu vládl mocný Igor Hubík, coby rytmický velitel, za vydatné podpory tlučmistra PaulDreada a samozřejmě velmistr pekel, Big Boss! Kouzelné kompozice, proloženy neustálým žertováním a prozpěvováním (i marťanský hit zazněl), byly zajímavě kontrastní. Pěvecky Big Bosse doprovázeli jak Igor, tak Alesh. Prostě brněnský set Root s festovně velkou odezvou místních i přespolních fans. Domácí pohoda!

 

Na Inferno jsem těšil moc a moc. Od doby, kdy jsem viděl naposledy jejich vystoupení, vydali grandiozní split s řeckými Devathorn Zos Vel Thagirion. Jejich esence zla a temnoty zasáhla celý svět. Přiznám se, že jsem byl hodně zvědavý, v čem bude spočívat sjednocení s Root. Obě kapely mají společný světový věhlas, kompoziční zdatnost a dopad na temnou scénu. Ale nic jiného. A také jsem žádné sjednocení nezaznamenal. Prostě dva koncerty dvou velkých kapel v jeden večer na jednom místě. Žádné propojení, pokývnutí… Sjednocení kultů mohlo spočívat v představení dvou odlišných náhledů na temný metal.

 

Po rychlém nachystání se a hlukovém intru nás Inferno vtáhli do svého temného světa, kde není prostor pro lidství, naději, ale naopak hluboké bádání, tušení. Svůj cca čtyřicetimutový set vyplnili na sto procent. Koncert měl být proložen industriálními a ambientovými vstupy, bohužel díky technickému problému na straně zvukaře, jsme byli o tyto zvuky ochuzeni. Díky tomu bylo vystoupení kratší, než původně mělo být, ale o velký problém se nejednalo. Vynikla tak animální zuřivost a neúnavné zlo kompozic z posledních desek, čemuž notně napomáhal démonický Adramelech. Jeho dramatické pózy a podmanivá image dodávala kompozičnímu přednesu divadelní ráz. Zbytek sestavy za Adramelechem nikterak nezaostával. Zpoza kápí bylo poznat mistra strunového běsnění - Ska-Gula a druhého kytaristu Moriona. Basákova a bubeníkova identita mi zůstala neznámá. Ostatně zcela pohlcen vystoupením jsem zapomněl na prostor i čas a neřešil, zda poslouchám dílo stvořené lidmi. Vše bylo ponořené v mlze myšlenek a čarovných obrazů. Když se po půl hodině kapela odebrala do zákulisí, doufal jsem, že se vrátí s přídavkem a že to není vše. Nicméně i s přídavkem se před jedenáctou Inferno odmlčelo a já utíkal na vlak domů.

 

Rád bych zhodnotil Sjednocení kultů jako vydařené. Líbila se mi absence dalších kapel a celkově pohodová atmosféra celého večera. Někdo frflal na zvuk, jiný ho chválil… Myslím, že po zvukovém teroru v Brooklynu je všechno ostatní naprosto úžasné. A já chtěl být nadšený…  DISKUZE K REPORTU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky