Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Tamás Kátai

Tamás KátaiNázev alba znamená hluboký, neprostupný les ve starém, zaostalém Maďarsku.

Jirka D.3.12.2011
Nová deska Thy Catafalque se v mém hodnocení pasovala na krále sezóny podzim / zima 2011 a od nadšení hudebního byl už jen krůček k rozhodnutí spáchat s Tamásem rozhovor. Námětů byla celá řada – přestup k Season of mist, minulost u Martina Čecha, britská současnost i myšlenky, které Tamás vtěluje do své hudby. Nakonec se vše podařilo a to s rychlostí a vstřícným přístupem takovým, že by se mnozí jiní mohli učit. Výsledek předkládám, doufám, že potěší.

Ahoj Tamási, máš venku novou desku projektu Thy Catafalque, vydanou pod velkým zahraničním labelem, takže jsi určitě spokojen. Probíhala spolupráce se SoM v dobré shodě a ke spokojenosti obou stran?

 

No, pevně doufám, že jsou s výsledkem spokojeni. Album se jim líbí a zřejmě vyvíjí hodně úsilí v promotion. Pokud můžu mluvit za sebe, jsem hodně rád, že jsem jednou z jejich kapel a že to přišlo vlastně bez požádání.

 

Předchozí album Róka hasa rádió Ti vyšlo u Martina Čecha v Epidemii tady u nás v Česku, stejně jako reedice alba předešlého. Jak ses seznámil s Martinem a jak jste navázali spolupráci?

 

Když jsem skončil nahrávání předchozího alba Róka Hasa Rádió v roce 2009, poslal jsem tenhle materiál na hodně labelů a mezi nimi byla i Epidemie records. Nejdřív projevil zájem jeden label ze Spojených Států a začal jsem se bavit o vydání desky právě s ním. Nakonec se ukázalo, že i Epidemie měla s tímto albem svoje plány, ale z nějakého nevysvětlitelného důvodu skončil jejich e-mail v mém koši na spam a Martin se mi ozval znovu až o několik měsíců později, tenkrát úspěšně. Jeho nabídka mi vyhovovala víc a tak jsem si nakonec vybral Epidemii, což se ukázalo jako rozumné rozhodnutí.

 

Když jsme u té naší země, byl ses u nás někdy podívat? Znáš nějakou muziku z české scény?

 

Naneštěstí jsem v České republice nikdy nebyl. Když jsem byl ještě prcek, navštívil jsem tehdejší Československo, ale byla to jeho slovenská část. Na Slovensko jsem se vrátil ještě později jako osvětlovač jedné kapely z mého města. Pomáhal jsem jim s osvětlením na jednom vystoupení v Želiezovcích.

 

U vás máte opravdu hodně silnou death / grind a experimentální scénu. Miluju Krabathor a Hypnos a nejvíc Forgotten Silence! A mám taky hromadu kazet starých kapel jako Vacuum, Inner Fear, Lykathea Aflame, Phantasma, Reanimator.

 

Dalo by se říct, že právě album Róka hasa rádió znamenalo přelom v kariéře Thy Catafalque? Popravdě jsem se s Tvou tvorbou setkal až na této desce...

 

Z hudebního pohledu to bylo spíš album předchozí, Tünö Idö Tárlat. To byla přelomová deska. Ale právě Róka Hasa Rádió bylo tou deskou, která nás díky labelu dostala do širšího povědomí. Teď je tím dalším obrovským krokem vpřed nové album vydané u Season of mist.

 

Za projekt TC jsem si vždycky dosazoval dvě jména – Tvoje a potom János Juhász. Teď jsem ale zachytil informaci, že na nové desce Rengeteg už jeho jméno nefiguruje. Můžeš k tomu říct něco bližšího?

 

János kapelu opustil. Na psaní a nahrávání Rengeteg se už nepodílel tak jako tak, a tak jsem to stloukl celé sám. No a pak se rozhodl, že z kapely odejde definitivně. V podstatě už nebyl pro Thy Catafalque nadšený, byl dost pasivní, zatímco já jsem byl plný nápadů. Po pravdě, dokonce se ani nijak výrazně autorsky nepodílel na Róka Hasa Rádió. Situace je taková, že jsme posledních 5 až 6 let žili každý v jiné zemi a to si vyžádá svou daň.

 

Kromě Tebe a Jánose se na soupisce objevovala vždy řada hostů vnášející do zvuku TC mnoho dalších prvků a nejinak tomu je i na novince. Přesto mám pocit, že jejich množství je o hodně nižší a že se výsledný sound alba posunul spíš do temnějších odstínů. Je tomu tak?

 

Je to tak, tentokrát je na desce hostujících muzikantů méně. Je to v podstatě proto, že jsem odehrál všechny nástroje sám a snažil jsem se to celé zjednodušit. Na albu se ale podíleli Attila Bakos a Ágnes Tóth a udělali nádhernou práci na čistých zpěvech. Pak už je to jen Mihály Simkó-Várnagy, který hraje na cello. Možná je zvuk alba trochu temnější, to máš asi pravdu. Rovněž taky musím zmínit, že Attila se už nechce podílet na další nahrávce TC. Rozhodl se soustředit na své vlastní aktivity a tak zrušil všechna svá hostování.

 

Přesto jsem nikde nenalezl zmínku o bubeníkovi a to ani na předchozím albu. I vzhledem k jejich dost specifickému zvuku se asi jedná o automat. Programuješ si bicí sám a nepřemýšlel jsi někdy o živém bubeníkovi?

 

Je to tak, bicí jsou samozřejmě naprogramované stejně jako vždycky před tím. Programming si dělám sám, vlastně jako všechno ostatní. Bubeník by byl určitě skvělý, ale vzhledem ke způsobu, jak nahrávám svou muziku, je pro mě mnohem pohodlnější použít automat. Však víš, že TC je daleko tomu, čemu se říká tradiční, normální metalová kapela. Jsem to jenom já, pracuju svými vlastními postupy a to je ten důvod, který dělá z mých nahrávek něco hudebně a zvukově jedinečného. Našel jsem charakteristický, jednoduše rozpoznatelný zvuk postavený na naprogramovaných bicích a mnoha dalších vlivech. A kromě toho jsem se ani já sám nikdy nezajímal, jak daná kapela tvoří svou hudbu. Nejsem typ ortodoxního metalisty, který nenávidí vše, co není zahrané živě. Upřímně, je mi to v podstatě jedno. Tvoř něco nového tak, jak chceš, jak umíš, cesta není důležitá, důležitý je výsledek. 

 

Vzhledem k charakteru projektu TC je asi problém zahrát živé vystoupení. Proběhlo někdy něco takového? Plánuješ někdy přivést TC na koncertní pódia?

 

V minulosti jsem byl mnohokrát pozván, abych hrál živě – do Paříže, Vídně, Budapešti, ale v současné době to není možné. Jsem tu jenom já, Attila šel svojí cestou, takže tu ani není další zpěvák. A v neposlední řadě nemám ani schopnosti ani ambice přivést TC na pódia. To je hodně složité. Dávám přednost skládání na konci dne před koncertováním.

 

Vrátím se ale k novince. Album je opět nazpíváno v maďarštině, takže mimomaďarský posluchač má asi problém pochytit, o čem se zpívá (a patřím mezi ně rovněž). O čem album pojednává? Jedná se o nějaký celkový koncept nebo spíš nesouvisející sled Tvých myšlenek a pocitů?

 

Název alba znamená hluboký, neprostupný les ve starém, zaostalém Maďarsku. Les je hluboce symbolický svět. Les s jeho velmi specifickým životem, existencí v souladu s přirozeností, bez plýtvání, se svou celou historií a obyčejnou kulturou uvnitř sebe je tím lékem proti naší superrychlé společnosti, les nejsou jen záhady, neznámo, temnota, ve které se ztratíš, ale taky starobylost a nekonečný prostor. Potřebujeme se navrátit do lesa ve své mysli, stát se pokornými a znovu začít respektovat přírodu. V postojích, v uvažování.  To je moje nynější smýšlení a to nepochybně září skrz slova a hudbu tohoto alba.

 

Když jsme u toho Maďarska, mohl bys mi doporučit nějaké zajímavé maďarské kapely? Dlouhodobě poslouchám akorát TC a Sear Bliss… :-)

 

Jasně, doporučuju VHK, OneHeadedMan, Ahriman, Tyrant Goatgaldrakona, Aebsence, Korog, Watch My Dying, Kampec Dolores, Chalga. To by mohlo stačit, tyhle jsou dobré.

 

No a pak tu jsou ještě Gire, ve kterých ji taky působil. Vydali jste první velkou desku (2007) a od té doby je mrtvo. Jak to vypadá s touto kapelou? Definitivní konec?

 

V současné době Gire nefunguje. Všichni jsme se přestěhovali z Maďarska. Dva z nás žijí ve Skotsku, Zolcsi bydlí v Anglii. Jsme jeden od druhého dost daleko a to je překážka ke společné práci. V tomhle je to s Gire jiné než s Thy Catafalque. Byli jsme skutečná kapela, chodili jsme na zkoušky, jezdili po vystoupeních a dělat něco takového teď není možné. Ačkoliv nikdy nevíš, co ti přinese zítřek.

 

No a vůbec, nikde jsem o Tobě moc informací nenašel, ale někde jsem se dočetl, že už vlastně žiješ v Británii. Co Tě přimělo opustit Maďarsko?

 

Žiju už čtvrtým rokem v Edinburghu ve Skotsku. Maďarsko jsem opustil kvůli ekonomické situaci. Potřeboval jsem najít práci, abych se postavil na vlastní nohy. Navštěvuji Maďarsko dvakrát do roka a rád bych se vrátil, ale situace se zdá jen horší a horší. To je ta smutná stránka věci.

 

Pro mě a pro hodně Tvých fanoušků jsi poměrně málo známá „temná“ postava stojící za projektem TC, takže zvědavost je asi namístě - řekneš o sobě něco bližšího? Jaká je Tvá práce, jakou hudbu posloucháš, jakou vůbec nemáš rád a podobně…

 

Pracuju v jedné tiskařské továrně v Edinburghu, občas tlumočím a překládám. Poslouchám neskutečné mnoho různorodé muziky, skutečně. Jsem v podstatě normální člověk, víc ti toho říct neumím.

 

…no a samozřejmě proč děláš hudbu, jakou děláš? Kde bereš inspiraci a sílu tvořit něco podobného?

 

To nevím, prostě to přichází. Nejsem ani dobrý muzikant, ale jsem hodně pracovitý a to častokrát hodně pomáhá. Mám rád všechny druhy umění, vedle přírody a mých vlastních zkušeností mi přináší inspiraci.

 

Tamási, poslední otázka: nové album je venku, takže co máš v nejbližší době v plánu? Dáš si pauzu a budeš se věnovat úplně něčemu jinému, nebo už se Ti hlavou hodní další nápady?

 

Plánů mám hromadu. Zbyly mi dvě skladby, které vypadly z desky Rengeteg, takže možná budou dobré pro nějaké EP. Pak by mohlo být další album naprosto odlišné. Mám pocit, že nemůžu překonat poslední nahrávku tím, že se budu opakovat a teď navíc odešel Attila, takže je čas najít pro budoucnost něco nového. Nebude to jednoduchá cesta.

 

Děkuji moc za rozhovor, a pokud bys měl nějaký vzkaz našim čtenářům, prosím o něj.

 

Díky moc za váš zájem, lidi. Opatrujte se a dávejte pozor na místo, kde žijete.

 

 

...::ENGLISH VERSION::...

 

 

Hi Tamás, new album of project Thy Catafalque is released, now by big foreign label, so you are certainly satisfied with it. Did this collaboration proceed in good agreement and two-sided satisfaction with Season of mist?

 

Well, I hope they are satisfied with the outcome. They do like the album and clearly put big effort in the promotion. For my part, I’m pretty glad to be a part of their roster, that goes without asking.

 

Previous album Róka hasa rádió was released by Martin Čech and his Epidemie records in Czech, just as re-release of foregoing album. How have you met with Martin and how did you start with this cooperation?

 

When I finished the recording of the previous album, Róka Hasa Rádió in 2009, I was sending the material to a number of labels and among them was Epidemie Records. First an American label was interested in it and I started to talk about the release with them. It turned out later that Epidemie had also had plans with the album but for some mysterious reason, their e-mail landed in my spam library and Martin mailed me once again months later, this time successfully. His offer was more suitable, so I chose Epidemie eventually, which proved to be a wise decision.

 

When we talk about my county, did you ever visit Czech republic? Do you know some music (bands) from Czech scene?

 

Unfortunately I’ve never been to the Czech Republic. As a kid we visited Czechoslovakia back in its days, but it was the Slovakian part and later I went back to Slovakia as a light-guy for a band from my town. I helped them with the lights in one gig there in Želiezovce.

You have a rahter strong death/grind and experimental scene over there. I love Krabathor and Hypnos and mostly Forgotten Silence! and also have plenty of tapes from old bands like Vacuum, Inner Fear, Lykathea Aflame, Phantasma, Reanimator.

 

Is it possible to say, that just album Róka hasa rádió was the break in career of Thy Catafalque? I have to say, it was just RHR I met your music first…

 

Musicwise it was the previous one, Tűnő Idő Tárlat. That was a watershed album. But it was Róka Hasa Rádió that put us on the map really because of the label. That was the first album released by a real label, you know. Now, the new album is another huge step ahead with Season Of Mist.

 

The project Thy Catafalque always means two names for me – you and János Juhász. And now I heard an information, that there is not János on new record. Can you tell me further details about it?

 

He left the band. He didn’t take part in the writing and recording of Rengeteg because of this and that, so I nailed it myself. After that he decided to leave the band permanently. He wasn’t enthusiastic about TC any more, hence his passivity, while I was full of ideas. In fact, he didn’t really contribute to Róka Hasa Rádió either in a creative way. The thing is that we’ve been living in different countries for the last 5-6 years and it has its toll.

 

Except you and János there were a lot of guest musicians on the “line-up” every record and they brought another influences into music; not otherwise is the situation on the new record. Nevertheless I seem, that now is the “number” of guest musicians lower and that the final sound of album is darker than before. Is it only my feeling?

 

Yes, this time there are less guest musicians. It’s because I played all the instruments and tried to keep it simple. But Attila Bakos and Ágnes Tóth are still performing on this album as well and they make brilliant job on clean vocals. Other than that it’s only a cellist, Mihály Simkó-Várnagy playing. Perhaps the tone of the album is a bit darker, you might be right here as well. I also have to mention that Attila won’t appear on the next recordings as he decided to focus on his own activities so he aborted all his guest appearances.

 

I did not find a mention about drummer anywhere and it was the same with previous album. I think (regarding to specific sound of drums) that drums are programmed. Do you program drums yourself and did you ever think about live-drummer?

 

Yes, these are obviously programmed drums just as ever. I do the programming as well as everything else. A drummer could be cool but regarding the way I record my albums it’s much more handy to use programs. You know, TC is far from being a traditional, normal metal band. It’s just me, I work with my own method, this is what makes the recordings somewhat special musicwise and soundwise as well. I’ve found a characteristic, instantly recognizable sound built up by the programmed drums among many other elements. And besides, I have never been interested in how a band creates his music. I’m not your orthodox metal guy hating everything not played live. I don’t give a damn about it, honestly. Create something new however you want, however you can, the method doesn’t matter, only the output.

 

I think it is little bit problem to make a live show with Thy Catafalque. Did anytime proceed something like that? Do you plan to put TC to concert podium?

 

I’ve been invited to play live a number of times recently. To Paris, Vienna, Budapest, but it’s not possible currently. It’s only me, Attila is not around anymore, so there’s no vocalist either. And I have neither the ability, nor the ambition to put TC on stage. It’s too much hassle. I prefer composing to performing at the end of the day.

 

I come back to new record. It is again singed in Magyar language, so “out-Magyar” listener has a problem with understanding, what you sing about (and I have this problem too). What are the lyrics about? Is it about one general concept, or is it just a stream of your thoughts and feelings?

 

The title means vast, trackless forest in old, obsolete Hungarian. Forest is a deeply symbolic word. Not only the mystery, the unknown, the darkness to be lost in, but also the ancient, endless space and the forest is also an antidote to our superfast society with its very own life-system, living by its own natural rhythm, wasting nothing while holding our whole history and common culture inside itself. We need to go back to the forest in mind, humble ourselves and respect nature again. In attitude, in thinking. That’s how I think nowadays and it surely shines through the words and music of album as well.

 

When we speak about Magyar, can you recommend me some interesting Magyar bands? I listen only Thy Catafalque and Sear Bliss for a long time… :-)

 

Yeah, I recommend VHK, OneHeadedMan, Ahriman, Tyrant Goatgaldrakona, Aebsence, Korog, Watch My Dying, Kampec Dolores, Chalga. That should do it, they are fine.

 

So and there is Gire left, in which you played. You released one studio album (2007) with Gire and there is nothing more from this time there. What is the situation with this band? Definitely end?

 

Gire is inactive currently. We all moved from Hungary. Two of us are in Scotland, Zolcsi stays in England. We’re far from each other and it hinders working together. Gire is different to Thy Catafalque in this term. We’re a real band with rehearsals, gigs and stuff and presently it can’t be provided. However you never know what tomorrow brings.

 

I did not find a lot of information about you, but I have read that you live in Great Britain. Is it true? Why did you leave Magyar?

 

I’ve been staying in Edinburgh, Scotland for the fourth year now. I left Hungary because of the economical situation. I needed to find a job to put it simple. I visit Hungary twice a year and would like to return for good, but the situation seems just worse and worse. That’s a rather sad state of things.

 

You are a “dark” person standing behind project Thy Catafalque for me and for many fans, so that curiousness is competent – do you tell me anything “closer” about you? What is your job, what kind of music do you listen, what kind don’t you like and so…

 

I work in a printing factory near Edinburgh, sometimes interpret and translate. I listen to an awful lot of different music, really. I’m just an ordinary person, can’t tell you too much about myself.

 

…and of course why do you make a music that you make? Where do you take an inspiration and potency to create something like that?

 

Don’t know, it just comes. I’m not a good musician, but very diligent and it helps big time. I like all branches of art, they bring me inspiration besides nature and my own experiences.

 

Tamás, last question: new record is out now, so what do you schedule for the nearest future? Do you take rest and make totally different things than music, or do you have a full head of music plans?

 

I’m full of plans. There are two songs that left out of Rengeteg and perhaps they would be OK for an EP. Then the new album should be totally different. I have a feeling I couldn’t top the latest record without self-repeating and now that Attila left, it’s time to find out something new for the future. That won’t be an easy run.

 

Thank you very much for an interview and if you have some last word to our readers – your fans, I ask for it.

 

Thanks a lot for your interest, guys. Take care and watch out for your place you live in.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky