Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Togleraq

TogleraqVšechno má svůj protiklad

Victimer14.9.2015
Pojďme si dnes představit blackmetalový projekt Togleraq. Ten si zatím spokojeně žije svůj krátký podzemní život v ústraní a jediný okamžik, kdy se podíval ven, bylo splitko se spřátelenými Semai. A byl to okamžik příjemný. Jakkoli se může hudba Togleraq zdát nepříjemná a chladně nepřístupná. Pojďme si poodhalit pár věcných informací a nechat tento projekt ještě jednou nadechnout. Jen na chvilku, než se znovu vrátí tam, kde je mu nejlépe. Do své tmy.

Togleraq vznikl teprve loni, jaké byly hlavní pohnutky tomuto projektu vdechnout život?


Zdravím tě. Togleraq se v mé hlavě drží už delší dobu, ale dva roky zpět byly pro mě nejtěžším obdobím dosavadního života. Možná právě proto jsem potřeboval určité "emoce" dostat ze sebe ven, srovnat si v hlavě plno věcí, opět se najít, a to byl hlavní spouštěč celého projektu.


Tvá spolupráce se Semai nespadá jen do období právě vzniklého splitka, ale podstatně hlouběji do minulosti. Můžeš zavzpomínat na své působení v Hasturově projektu, na nahrání dema a pár live vystoupení?


Na to se nedá zapomenout. Spolupráce se Semai byla výborná, nemohu si na nic stěžovat. Nebylo to samozřejmě vždy růžové, ale tak už to prostě chodí všude, každý je originál, směsice různých povah potřebuje určitou dávku trpělivosti a tolerance. Navíc hraní mě samozřejmě bavilo, a vzpomínám na to moc rád.

 

Pokud se nemýlím, Hastur se tehdy chtěl vydat jinou než blackmetalovou cestou. Byl to ten pravý důvod, proč se vaše cesty rozešly?


Hastur samozřejmě věděl, že BM není jenom o Mayhem a Burzum, a cítil svou seberealizaci a postup v tomhle "odvětví". Ostatní kluci na tom byli stejně. Navíc práce, zkoušky, znáš to. Naše cesty se v tomto směru svým způsobem rozešly, ale na našem přátelství to nic nezměnilo. V tu chvíli to byl prostě nejlepší čas pro Hastura, a jeho proměnu Semai. Udělal bych to stejně. Je to vynikající člověk, a jeho rozhodnutí absolutně respektuji.


Věnoval jsi se během té doby, dokud nevznikl Togleraq, nějakým jiným projektům? Kde jsi byl aktivní?


Určitě stojí za zmínku pár nedodělaných projektů s přáteli, ale to by bylo na déle. Kdo ví, třeba někdy.


Které kapely a vůbec pocity pomohly realizovat to, čím dnes Togleraq je nebo se snaží být?


Hele, ty pocity.. to je těžký, to si člověk musí zažít sám, nebo to z toho výsledného zvuku pochopit. Ať pocity, emoce negativní, nebo pozitivní. Kolikrát to prostě nejde popsat slovy. A jaké kapely pomohly při realizaci Togleraq? Toho je hrozně moc, zmíním jenom pár, určitě Xasthur, Burzum, Abyssic Hate. Ale jak říkám, plno dalších kousků.


Jak bys hudbu Togleraq pojmenoval a co se pomocí ní snažíš zachytit a poté sdělit?


Dobrá otázka. Abych se ti přiznal, přemýšlím nad tím doteď. Každou hodinou, dnem, měsícem a rokem se posouváš někam... Zároveň nechci říkat záměrně dál, je to individuální. Tu emoci a atmosféru nechám takovou jaká je, a takovou jaká bude. Pojmenování nemá smysl, protože jak jsem ti psal výše, je něco, co prostě nepopíšeš. Sdělení je prosté. Všechno má svůj protiklad, a v tu chvíli je jedno jaký. I zima je někdy fajn.


Na splitku se Semai máš tři skladby, mohl bys se jim na pár chvil věnovat a trochu blíže je představit?


Jasně, třeba "Cold Sleep". To byl skoro začátek Togleraq. Doteď mě sere, že tam není basa. Atmosféra trošku načichla z loňské zimy, celkově jsem s ní spokojen. Je to kanál, ale líbí se mi. Kdyby to bylo technicky čistší, už by to nebylo ono. "Furious Cavern" už je trošičku nahecovanější. Líbí se mi ta přímočarost, šíp co pořád letí a nezastavuje se. Temná propast, jeskyně. Pak "Sorrow and Thoughts". Vyčítám si technickou stránku věci, ale celkově jsem se skladbou spokojen. Hastur tomu dal rozměr. Skladba je trošku táhnoucí se, ale v určitých hranicích.


Chystáš do budoucna podobné nahrávky jako je ta se Semai, nebo už se díváš směrem vlastních nahrávek?


Jsem otevřený všemu, co se mi líbí. Dělám teď na něčem novém, takže jsem sám zvědav jak to vlastně bude.


Co první odezvy na tvorbu Togleraq? Jsou i ze zahraničí?


Za zahraničí žádné odezvy nemám. Projekt Togleraq je hodně zašlapaný v rohu a jen tak o něj nezavadíš. To je právě to, proč ho mám zatím na portálu bandzone. Ze začátku to byl spíš experiment. To co dělám je trošku jiné, než to co jsem dělal doposud. Chtěl jsem ho nabídnout pouze těm, kteří k němu přijdou a blízkým přátelům. Reakce jsou vesměs pozitivní, a to je samozřejmě motivace pokračovat dál.


Máš na svém kontě další skladby, které se na splitko nevešly a které hodláš zveřejnit při jiné příležitosti?


Mám ještě pár skladeb, ale ty si nechám zatím jenom pro sebe.


V jakých podmínkách tvoříš a bez jakého nástrojového vybavení se při tom neobejdeš? Budeš své vybavení do budoucna rozšiřovat?


Hele, tvořím v absolutně domácích podmínkách. To je právě to, co na tom mám rád. Nehoní tě zkoušky, už tak trávím moc času v práci. Děláš to jak se ti samotnému chce. Lepší vybavení samozřejmě do budoucna plánuji, ale jak říkám, ten čas... Snad se to zlepší.


Dokážeš si představit, že by Togleraq časem přerostli v regulérní kapelu?


To si vůbec nedokážu představit. Bylo by to samozřejmě fajn, ale takhle mi to zatím vyhovuje.

 

Co znamená samotné jméno Togleraq?


To nejde. Věř mi.


Máš nějaký osobní postoj ke zvuku v hudbě, jakou pro tebe osobně hraje roli? Rozlišuješ jeho přínos vzhledem k žánrům a atmosféře daného hudebního stylu, nebo se jej snažíš vnímat komplexně a všímáš si jeho kvality?


Máš pravdu. Zvuk hraje v mém životě velikou roli. V tom co většinou poslouchám a dělám, nevnímám zvuk co se týče kvality. To ani nejde. Kolikrát se člověk diví, jak ten někdo dokáže vytvořit pocity a emoce třeba jenom ve vzhluku šumu, skřípotu a odporných bicí. Sebemenší změny jsou schopny úplně změnit atmosféru věci. Hudbu proto vůbec neškatulkuji. Ve všem si člověk něco najde. A co se ti nelíbí, tak neposloucháš. Je to prosté. Nedělá mi ale problém si poslechnout muziku s čistým zvukem, i po technické stránce skvěle zahranou. Ale to už jsme někde jinde.


Díky za tohle povídání a tvůj čas. Přeji hodně štěstí a zdravého entuziasmu do dalších dní.


I já ti díky, drž se.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky