Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Long Distance Calling

Long Distance CallingVýběr hostujícího zpěváka je čistě pocitová záležitost.

Jirka D.18.3.2011
Kapela Long Distance Calling se se svou pětiletou historií počítá k těm služebně mladším. Přesto má na svém kontě již třetí dlouhohrající nahrávku, zvládla koncertovat s Anathemou a Katatonií, ale především dokázala vytvořit skvělou instrumentální rockovou muziku, kterou chytla za srdce nejednoho hudebního fandu. Pokud se chcete o této německé partě dozvědět víc, následující rozhovor vám k tomu snad bude nápomocen.

Ahoj Jane, první otázkou se klasicky zeptám na základní informace o kapele L.D.C. – takové krátké představení pro čtenáře, kteří vás ještě neznají. Od kdy hrajete, v jaké sestavě a jakou hudbu?

 

Ahoj. No, začali jsme hrát někdy v roce 2006 a ve stejné sestavě hrajeme do dnes – Jan Hoffmann (baskytara), Janosch Rathmer (bicí), Reimut van Bonn (elektronika), David Jordan (kytara) a Florian Füntmann (kytara). Ještě v témže roce jsme vydali naše první demo a to byl takový první náznak životaschopnosti kapely. Některé písně jsme následně použili na naši debutní desku „Satellite Bay“, která je snad dobrá a úplně typicky postrocková.

 

Vstoupili jste do nového roku s novým albem. Jestli se nepletu, je to vaše v pořadí třetí nahrávka – proč právě teď jste se rozhodli pro název Long Distance Calling?

 

Jo, to je pravda. Jedná se o naše třetí dlouhohrající album, ještě jsme v roce 2008 vydali jedno split EP. Název „Long Distance Calling“ jsme použili proto, že se jedná o naše důležité třetí album, ale především se tento název velice hodí ke konceptu alba – pojednání o čase, prostoru a nekonečných vzdálenostech.

 

Stejně jako u předchozích nahrávek jde o instrumentální dílo. Kdy a jak jste dospěli k závěru, že tvorba vaší kapely nebude se zpěvem? Nepociťujete někdy jakýsi handicap oproti ostatním?

 

Když jsme jako kapela začínali, zkoušeli jsme několik zpěváků, ale prostě to nefungovalo a neměli jsme z toho dobrý pocit. A tak jsme nahráli demo i první studiovou nahrávku bez zpěvu, protože jsme zjistili, že naše hudba tak funguje dobře. V mezidobí mezi Satellite Bay a Avoid The Light jsme o postu zpěváka začali uvažovat znovu a právě tehdy jsme se nadobro rozhodli o něčem podobném už neuvažovat a vrhnout veškeré naše úsilí do psaní instrumentálních skladeb. Vůbec si nemyslím, že by tu byl nějaký reálný „handicap“, protože nám to umožňuje hrát před velmi rozdílným publikem.

 

Přesto je jedna skladba na albu vždy nazpívaná a to hostujícími zpěváky nemalých jmen (Peter Dolving, Jonas Renkse a John Bush). Jakým klíčem obsazujete tento post? Jedná se o zpěváka z vaší oblíbené kapely, vašeho přítele nebo jde čistě o jakýsi marketingový tah?

 

Výběr hostujícího zpěváka je čistě pocitová záležitost. Někdy jeden z nás poslouchá nějakou muziku (nakonec všichni dohromady :-) ) a najednou prostě přijde chvíle, kdy si řekneme, že zrovna tenhle zpěvák by se výborně hodil do jedné naší skladby. To není otázka marketingu, je to pouze o vnímání hudby. Mít na nahrávce hostující hlas je pro nás hodně zajímavé a taky to albu dodává další odstín. Taky většina lidí vůbec neočekává něco podobného u kapely tvořící pouze instrumentálně, takže proč ne? Pravidla nejsou pro nás :-)

 

Podařilo se vám vždycky domluvit se s tím, koho jste požádali, nebo už někdo odmítl? Prozradíš, koho byste rádi měli na příští nahrávce a nebo někoho, koho byste hodně rádi, ale zatím se nedaří domluvit?

 

Až do těchto chvil nám v tomto ohledu přeje skutečně obrovské štěstí. Pro nové album jsme sice na „seznamu“ měli také Phila Anselma, ale byl to spíš takový vtip, dokonce jsme mu nakonec ani neposlali e.mail. Takže zatím se ještě nevyskytl někdo, kdo by nás odmítl a nechtěl by se stát našim hostujícím zpěvákem. Uvidíme, co přinese budoucnost. Nesmírně si vážíme toho, že se nám podařilo domluvit s takovými velkými zpěváky!

 

Jak je to s textem oné jedné zpívané skladby? Tvoříte jej vy jako kapela a následně předložíte zpěvákovi nebo si jej přináší host s sebou a je to takový jeho vklad do hudby Long Distance Calling? A proč nedáváte text do bookletu?

 

Vždycky to děláme stejně. Nejdříve přemýšlíme, kdo by mohl být naším hostem jako zpěvák na albu a teprve potom, až od něj máme potvrzenou jeho účast, začneme psát skladbu ale zcela bez textu a dokonce i bez názvu. Výsledek práce mu potom pošleme a zbytek je na něm. Text v bookletu neuvádíme, protože je to zajímavá výzva pro ty fanoušky, kteří nás skutečně poslouchají a můžou text odposlouchat.

 

Vrátím se opět k novinkovému albu – co je obsahem sdělení vaší hudby na této desce? Je vůbec nějaké, jedná se o „koncepční“ dílo? Nebo je prostě na každém posluchači, co si pod vaší hudbou představí a jak daleko se jeho fantasie rozletí?

 

No, není to skutečné koncepční album, ale tematicky pojednává o záležitostech času, prostoru a vzdáleností (viz výše). Vesmír a prostor nemá žádných hranic a naše hudba by měla být stejná. Chceme být volní a svobodní a zkoumat cokoliv chceme a kdekoliv chceme. Všechny názvy skladeb na nové desce jsou nějakým způsobem spojené s tímto „tématem prostoru“. Dokonce máme v bookletu výrok genia fyziky vesmíru Stephena W. Hawkinga (We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star ≈ Jsme jen vyspělé plemeno opic na nevýznamné planetě z velmi průměrné hvězdy – pozn. aut.).

 

Ve sbírce mám digipak Avoid The Light a Ltd. verzi Long Distance Calling (2CD) – oboje nádherně graficky udělané … opravdu výborná práce. Je pro vás důležitá grafická stránka alba? Přece jenom je za tím vidět nemalá dřina a úsilí…

 

Samozřejmě, grafická stránka je pro nás velmi důležitá. Když už nemáme (většinou) texty, dáváme si hodně práce s výsledným dojmem našich desek. Myslím, že náš nový artwork je skvělý – jsou to všechno ruční kresby a vzaly spoustu času, krve, potu a slz :-)

 

Samozřejmě se nemůžu nezeptat na koncertování. Určitě chystáte (a možná se už rozjelo) tour na podporu nového alba – plánujete nějakou zastávku tady u nás v Česku?

 

Právě končíme dvoutýdenní tour po Německu a Spojeném Království (s Maybeshewill) – je to naprosto skvělé období a hodně si ho užíváme. Žádnou českou zastávku bohužel v plánu nemáme, ale hodně rádi bychom pro vás někdy hráli! Možná to čte třeba nějaký pořadatel festivalů nebo někdo podobný...? ;-)

 

Jak koncertně probíhá prezentace oné jedné zpívané skladby? Hrajete ji instrumentálně, nebo máte v rámci vystoupení hosty? Podařilo se vám někdy umluvit zpěváka ze studia?

 

Tuto zpívanou skladbu jsem nikdy nikde živě nehráli. Pokud by se tak někdy mělo stát, rozhodně by to muselo být s originálním, studiovým zpěvákem. Všechno ostatní by byl podvod!

 

U nás se neustále mluví o upadajícím zájmu fanoušků o živá vystoupení, návštěvnosti jsou stále menší, kluby prázdné. Jaká je situace v Německu? Chodí se na koncerty?

 

To teda chodí! Samozřejmě je tu mnoho koncertů a tour, ale pokud je dobrá kapela a má slušnou propagaci, lidé přijdou. Co se týče našich nedávných koncertů, jsme NESMÍRNĚ spokojení, protože návštěvnost je prostě úchvatná!

 

A když už jsme u stavu hudebního průmyslu – jak je to u vás s prodejností nosičů, kupují se desky? Jak to odhaduješ do budoucna? Už jenom digital downloady nebo naopak udržení CD´s, rozšíření vinylů a různých speciálních sběratelských edic?

 

Daří se nám prodávat celkem značné množství merchu, disků a dokonce i vinylů. Myslím ale, že je to především dáno tím, v jakém stylu se pohybujeme a co hrajeme. Mám pocit, že lidé chtějí mít v ruce něco konkrétního, hmatatelného a stejně je to se mnou – digitální prodej (legální) je v pohodě ale ne pro mě, já potřebuju CD a booklet. Když fanoušci přijdou na náš koncert a koupí si triko, CD nebo vinyl, jsem šťastný a je to ohromné. Ale odhaduju, že před třiceti roky to bylo lepší :-)

 

Jane, děkuji za rozhovor a přeji celé kapele L.D.C. spokojený rok, nejen hudebně. Pokud máš nějaký vzkaz pro naše čtenáře, prosím o něj právě teď.

 

Díky Tobě za Tvůj čas a vášeň pro hudbu, potřebujeme lidi jako jsi Ty. Doufám, že se v Česku pěkně brzo potkáme, keep on rocking!!!

 

 

 

...::ENGLISH VERSION::...

 

Hey Jan, the first question is typical – a basic information about band Long Distance Calling, a short introduction for readers, which don’t know the band. When you began to play, in what line-up, what kind of music and so?

 

Hey! Well, we started sometime in 2006 in the same lineup as today and we released a demo in the same year. The first demo was a first sign of life, some of the songs made it on the debut album “Satellite Bay”, which is probably a good but pretty typical postrock album.

 

You’ve began a new year with a new album. If I don’t mistake, it is your third record – why you’ve used the title “Long Distance Calling” right now?

 

Yeah you are right, it´s the third full length album (we did a split EP in 2008). Well, we decided to call it “Long Distance Calling” because it´s the important third album but in the same time it also fits very well to the album concept, dealing with time, space and infitite distance.

 

It is an instrumental album as the older ones. When and why the band decided that its music will be without singing? Don’t you feel something like “handicap” against the other bands?

 

When we started the band we even tried some singers but it just didn´t fit and it didn´t feel right, so we recorded the demo and the debut album without a singer because we felt the songs also work pretty well without a singer. After the debut album and before “Avoid The Light” we again thought about having a singer but that was the time when we decided to go away from those thoughts and to concentrate on out strength of writing instrumental songs. I don´t think there is a real “handicap” because it allows us to play in front of very different audiences.

 

Nevertheless there is always one song singing on the album and the host-singers are not “little names” (Peter Dolving, Jonas Renkse and John Bush). What’s the key to choose the host singer? Is he from your favourite band, your close friend or it is only a marketing tendency?

 

It´s about a feeling. Sometime ones of us (all all together) is listening so some music and there are moments when we realize that this singer could be a great addition to one of our songs. It´s no marketing tendency, it´s about the music. Having some guest vocals just makes it more interesting for us and adds another color to the album. Also most of the people don´t expect this to be on an album of an instrumental band, so why not. Rules are not for us J

 

Are you always successful with asking the host-singer to join you on the record? Has anybody refused the collaboration with you? Can you tell me the name you’ve tried to settle without success or anybody who you would like to collaborate on another record?

 

Until now we were really lucky with asking the vocalists. We also had Phil Anselmo on the list for the new album but this was more kind of a joke, we even didn´t sent him an email. So there was no one yet who didn´t want to be the guest vocalist. Let´s see what happens in the future. We really appreciate that we were lucky enough to get such great singers so far!

 

And what about a lyric of the one vocal-song? Is it made by you (band L.D.C.) and then put to host-singer or he is just the author of the lyric and it is his contribution to the band’s production? And why you don’t show the text in the booklet?

 

We always do it the same way. We think about the guest vocalist we want to have on the album. When we got his “go” we start to write a song for the singer but without any lyrics and even without a song name. that´s all up to the guest vocalist. We don´t print the lyrics as it cooler for the fans to really have to listen to the lyrics to decode them.

 

I come back to the new album – what is the point (thought, theme,...) of your music on this record? Is there any one? Is it a conceptual album? Or there is not something like that and only the listeners can imagine what they want, what their fantasy allows?

 

Well it´s not a real “concept” but the album deals with matters of time, space and distance (see above). The universe got no limits and our music should be the same. We want to be free and able to explore whatever and wherever we want. All song titles on the new album are somehow connected to this “space “theme. We even have a quote of the genius space physicist Stephen W. Hawking in the booklet.

 

I have digipak Avoid The Light and Ltd. Version of Long Distance Calling in my collection – both of these albums are very perfect graphically works … great works. Is the graphically aspect important for you? I see big effort behind it…

 

Yes of course, it´s very important for us. As we don´t have (almost) any lyrics we are really taking care of the optical aspect of our work. I think the new artwork is stunning, it´s ALL hand-drawn and it took a lot of time, blood, sweat and tears :)

 

 

 

I’ve to ask about concerts. Sure, you are going to make a promotional tour (maybe it is just running, I don’t know) – are you planning some stops in Czech Republic? Have you ever played in Czech?

 

We just finished a 2 week tour in Germany and the UK (with Maybeshewill), we had a great time. There´s no Czech shows in the plannings right now but we would love to play a show for you guys! Maybe there´s some festival promoters readying this? :)

 

How do you performance the one vocal-song? Do you play it instrumental or do you have the guests for the live shows? Have you ever played this song live with the studio singer?

 

We don´t ever perform the vocals song. If we do so we need the original singer! Everything else is fake!

 

There is always speaking about coming down of the music-business (market) in our country - the visit rate is lower and lower, clubs are empty. Do the fans attend the concerts in Germany?

 

Yes, they do! Of course there´s way to many tours but if the band and the promotion is good, people are coming. We were VERY satisfied with the attendance on our recent tour, it was really awesome!

 

...and when we are speaking of music-business - what about selling the CD’s (and other merch) in Germany? What is your forecast to the future? Just only digital downloads or preservation of CD’s, expansion of vinyl’s and other special collectors editions?

 

We are selling a good amount of merch, CDs and even Vinyl but I think that´s because we are playing a certain style of music. People want to have something physical in their hands. Digital (legal!) sales are ok but this is nothing for me, I want a CD and a booklet. As long people are coming to the shows and buy a shirt, a CD or a Vinyl I am happy and greatful but of course it was much better 30 years ago I guess J

 

Jan, thank you for interview and I wish whole band Long Distance Calling good year, not only with music. If you have some massage for readers, now is the time to tell it!

 

Thank YOU for your time and passion for music, we need people like you! Hope to see you guys in CZECH pretty soon, keep on rocking!!

   DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky