Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Dærrwin

DærrwinSnažíme se vnímat citlivě svět kolem nás a náš dopad na něj

Garmfrost25.3.2018
Dærrwin je nové seskupení na hudební scéně, ale tvořené ostřílenými mazáky. Debutová nahrávka se jim podařila na výbornou, lyrický koncept nabízí zajímavá témata, jsou hned od začátku zaštíteni velkou firmou... Bylo tedy co probírat. Role mluvčího se chopil zpěvák Zden.

Ahoj Zdene. Takový vstup na scénu se jen tak každému nepodaří. Podařilo se vše tak, jak jste s Dærrwin chtěli? Necítíte nějaké mezery, co šlo udělat jinak, lépe?

 

Vstup na scénu… Na začátek peprná otázka :) Ano asi jsme vstoupili rychle, ale nikoli neuváženě - vše se odvíjí od toho, jaké lidi máš v kapele a co mají za sebou a i když jsme vlastně nová kapela, tak to neznamená, že mladá a tím pádem začínající, takže vše bylo s patřičným rozmyslem a my hned na úvod vyjeli na 4-denní mini tour po Česku se švédskou kapelou Solence!!! Asi je pro nás snazší sehnat koncert než pro začínající kapely, protože zkušeností a známostí máme spoustu, ale druhá strana mince je, že kdyby to bylo špatné, tak ti koncert nikdo neudělá… a mezery byly, jsou a budou - pokud bychom byli spokojeni, tak můžeme skončit… Neusínáme na tom, co se podařilo, naopak nás to žene dál!!

 

Byť je Dærrwin nový pojem, Uv'Derekh svou vyzrálostí a suverénností napovídá, že zas takoví zelenáči nebudete. Můžeš nám představit kapelu, která se hned od začátku uchytila u známého labelu a hraje jeden koncert za druhým? Řekl bych, že je to sen každé začínající skupiny.

 

Tak tím se dá plynule navázat na první otázku - když jsme DRWN zakládali, tak bylo dopředu jasně dané, že to nebude jen projekt pro zábavu, ale že tomu budeme podřizovat z velké části i osobní životy!! Ta sestava se dělala tak, aby fungovala lidsky, hudebně i názorově, a jelikož jsme v Čechách, tak vždy byly nějaké limity typu "proč / kdyby“… Na naše nároky nejde sehnat lidi z jednoho města takže první line-up byl Zden / Bamboocha / Ivan a Ondra Honel s Kubou Šteflem, a jelikož jak jsem psal, nemůžeš najít lidi z jednoho města, tak naše jádro bylo aspoň z jednoho kraje (Jižní Čechy) a Ondra z Brna a Kuba Jihlava a vzhledem k nárokům a stále častějšímu cestování kluci skončili…., ale prakticky ze dne na den nastoupili Peeters a Jelcek a díky tomu, že jsme vždy brali do kapely hotové muzikanty, tak jsme během měsíce byli schopni opět vystoupit…. A poslední změna nastala teď v zimě, protože jak jsem psal, šlo nám i o lidskou stránku, tak jsme se rozloučili s Jelckem a nyní fungujem ve čtyřech a díky samplům to tak asi i zůstane… a kdyby tě zajímali nabité zkušenosti z ex-kapel, tak máme za sebou stovky koncertů po Evropě / UK v bandách jako Lvmen, 5Symbols, Born Again, Kiss the Sun, Of the Woods, Smashed Face, Shadows Area, The Sea Charmer, ÚL!...

 

Z vaší tvorby doslova čiší francouzská scéna. Kdy se tato nákaza začala projevovat?

 

Jak můžeš vyčíst z našich ex–kapel, tak my jsme byli odkojeni hardcore scénou a ta měla vždy blízko k té francouzké černé screamo ....např Amanda Woodward, Celeste, Nesseria ....a tuny dalších....pak se ti zjeví Amenra a Oathbreaker ze sousední Belgie, Lantlos, Sun Worship, DerWeg z Německa, a když máš černou duši, tak tě to pohltí. :) A většina těchto černokněžníků vzešla z hardcore komunity stejně jako my.

 

daerrwin

 

Můžeš našim čtenářům lehce nastínit lyrickou část sbírky? Kdo je ten nihilistický básník Petr Pádivý. Napovězte neznalému.

 

V kostce je to vlastně dopad člověka na Zemi jako takovou, všichni v kapele jsme vegani a vnímáme nebo se aspoň snažíme vnímat citlivě svět kolem nás a náš dopad na něj… Nejsme eko maniaci, to vůbec!!! Ale je to bráno spíš obecněji!!! A vše sepsal právě Petr Pádivý, člověk nám blízký svými názory, člověk nesmírně moudrý a poutavý, má za sebou množství básní, které nejsou stejně jako jeho texty na první pročtení, ale vždy mají zásah do černého a přesah a obrat jakého je málokdo schopen.

 

Obal a vůbec provedení digipaku je podmanivě luxusní. Zajímalo by mě, zda tvůrce obrazů (fotek) pracoval na základě textů, vašich návodů nebo naopak vy jste stavěli na grafice? Zdá se, že je vše propojené.

 

Vizuální koncept a jeho ztvárnění je s hudbou a texty jeden celek, vše nám bylo už víceméně jasné, jak to chceme a co tam chceme… Nebylo to žádné klišovité plácnutí, ale vše s rozmyslem… Je to ucelený výplod naší fantazie, a pokud to tak na tebe působí, jsme nesmírně šťastni!!!

 

Proč název Dærrwin? Znamená to váš vztah k evoluci, pohybu a podložená fakta, či naopak odpor vůči tmářství a zpátečnictví? Nebo to jen tak někdo plácl a všem se to líbilo?

 

Dærrwin - ano, je to vše cílené k nám a našemu záběru. Je to název evolučního příběhu dle Darrwina, který se postupně mění v degradaci - proto AE....a proto vše kolem toho. Vše souvisí se vším.

 

Zpívané skladby jsou proloženy instrumentálními, které mají až ambientní náturu. Tahle místa ve mě probouzí nejsilnější emoce. Vznikly improvizací mezi hraním "normálních" písniček, nebo bylo vše od počátku promyšlené tak, jak to slyšíme ve výsledku?

 

Hahaha… Možná to bude znít namyšleně, možná hloupě, ale i tady je vše domyšlené, vše je tak jak má být včetně intra, intermezz, outra…Vše má svůj smysl a my se snažíme vše přenést i do live provedení, takže nikdo nebude ochuzen - naopak!!! Na všem se dlouho pracovalo, vybíralo, aby to zapadalo jak do koncepce, tak do nálady.

 

S ohledem na výčet míst, kde jste Uv'Derekh natáčeli a mixovali, je znát ohromné množství práce, ale i peněz. Předpokládáte, že se prodejem nosičů a merche vše vrátí, nebo to neřešíte, protože se v dnešní době spíše streamuje a stahuje a vy se raději věnujete koncertům a tvoření?

 

Práce za tím bylo skutečně hodně a tím, že jsme chtěli, aby to mělo "hlavu a patu včetně koncepce a vizuálu", tak jsme tomu dost obětovali, v neposlední řadě i své osobní životy. Podřídili jsme v tuto chvíli hudbě opravdu většinu svých JÁ a naším cílem je být s tím mezi lidmi, dělat radost, dělat starost, splíny… dělat vše pro to, aby si z toho každý odnesl zážitek a aby to zanechalo stopu... peníze - ano jsou důležité, ale díky tomu, že jsme vstoupili do stáje MetalGate, tak je spoustě věcí ulehčeno a pro nás je důležité, aby se CD prodávalo, ale ne kvůli penězům, ale kvůli obsahu.

 

Jste kapela na počátku kariéry. Jaké jste nastavili mety, co chcete dokázat, kam se dostat? Možná je to otázka postavená na přežitém klišé a vy jste z těch, co neřeší, co bude, ale co je… Jak na tom jste?

 

Nemáme mety a cíle, pro nás je důležité, že to co děláme teď, má stále vzestupnou tendenci a stoupá jak zájem, tak renomé DRWN. Jsme rádi za každý hlas, za každý ohlas, za každou možnost hrát… nikdy neohneme hřbet, ale chceme být ti, co budou vidět, jsme si jisti, že máme co říct a doufáme, že i naše poselství může někomu pomoci… Kdo nás chce vidět, tak sledujte náš fb!!

 

Díky za váš čas a do budoucna vám přeju jen dobré.

 

Díky i tobě za prostor a možnost seznámit lidi s DRWN.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky