Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Ghost of You

Ghost of YouJinak než intuitivně to u nás nejde

Victimer6.4.2014
Mladá kapela, která i přes svou krátkou existenci ví, co je pro ni podstatné a snaží se s tím po svém naložit. Věřím, že se jí to daří, stejně jako věřím, že dnešní povídání zaujme i vás, kterým se zatím GHOST OF YOU obloukem vyhýbali. Zkuste je prověřit, zkuste si je pustit k tělu, nebo jen tak nechat proletět kolem...

Jak byste charakterizovali to, co posluchači spolu s vámi mohou následovat, jak se oddávat chvilkám s GHOST OF YOU?


To nemůžeme přece radit. Je to individuální, a tak by to i mělo zůstat.


Z vaší hudby jde cítit svoboda, nesvázanost a atmosféra. Je to to hlavní, co vás pohání, že si jdete kudy chcete a moc nehledíte kolem? Takové popové zasněné rebelství...

 

Určitě se necháváme inspirovat z vnejška, pozorujeme dění kolem nás, ale hledáme vlastní cesty, přístupy a predevším nechceme být dalším odrazem v zrcadle.

 

Fungujete nadále jako čtveřice ve stejném složení jako na začátku?

 

Začalo to ve dvou, pak ve třech, pak v pěti a skončilo to u čtveřice. Ne, nefungujeme ve stejném složení, ale v tom, v jakém se cítíme nejlépe.

 

Loni vám vyšlo pětiskladbové EP "Ocean K". V jaké to bylo podobě a jaké jste na něj posbírali ohlasy?

 

Přesně před rokem jsme si toto EP vydali sami a v poměrně malém nákladu poslali do světa na CD, audio kazetách a odkazech na internetu, kde je stále možné jej stáhnout, třeba i zadarmo. Jak už to bývá, tak ohlasy byly smíšené. Aktuálně je pro nás důležité, že skladbu "Somewhere in the drop of your miracle" fanoušci maximálně podpořili a vlastně i díky nim se tento track drží v některých rádiích až dodnes.

 

V jakém duchu probíhalo nahrávání, kolik dní zabralo a kde byl záznam pořízen?

 

Na nahrávkách jsme pracovali postupně a na rozdílných místech. Už jen díky tomuto rozložení práce nám nahrávání zabralo opravdu spoustu času. Bicí a hlavní vokál jsme nahráli s velkou pomocí Františka Sobotky a Kuby Adámka v Subsonic studiu, kde se následně odehrával i mix a mastering. Kytary jsme nahráli doslova z gauče v obyváku. Touto cestou se nám podařilo zachytit spoustu intuitivních a momentálních nápadu.

 

Co plánují GHOST OF YOU na letošek, půjdete do regulérního alba? A další dosažitelné cíle?

 

Do půlky května máme plno koncertů, které Tom završí snad úspešnou maturitou. Pak nám na 2 měsíce odjede učit se přízvuk do Anglie, no a hned po návratu zahrajeme na Sázava festu 2014. Plánujeme vydání singlu, natáčení klipu, práci na nových věcech a třeba i nahrávání pro další nosič. Ale o tomto mluvit je zatím príliš předčasné.

 

Daří se vám jako studujícím vyšetřit dostatek času na to, aby se kapela posouvala kupředu?

 

Je to tak. V kapele jsme všichni studující, 2 na střední a 2 na vysoké škole. I díky tomu máme stále možnost hraní věnovat tolik času. Potkáváme se co nejvíce to jen jde. Jsme časově vytížení i z jiných hudebních projektů, ale snažíme se GoY stavět do prioritní pozice.

 

Jak jste na tom se zkušebnou? Máte v Brně něco, kam se dá zalézt, sehnáno?

 

Obrovský posun nám přineslo září, kdy jsme změnili zkušebnu a přesunuli jsme se v Brně více do centra. Je jenom naše a zařídili jsme si ji podle našich potřeb a nároků. Teď při volné chvíli stačí jedna textovka a není problém se třeba i ve dvou potkat na 30 minut nebo 10 hodin. Velká zkušebna je skvělá, ale zvolili jsme raději malou, útulnou místnost s výbornými akustickými podmínkami, kde máme funkční topení. Minulý prostor, kde jsme se scházeli, nás dost omezoval. Teď už jsme ale jinde a je nám líp.

 

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/t31.0-8/462687_455005187911258_1806310855_o.jpg

 

Vím, že jste koncertně aktivní. Obecně platí, kapela co hraje je víc vidět, je víc slyšet, cítí se lepší a jistější... Jak se díváte na naše kluby a lidi co do nich chodí a je jich stále méně...? Kolik za sebou máte koncertů?

 

Zakládáme si na tom, že koncertování je to, čím se chceme prioritně prezentovat. V dnešní době to skoro ani jinak nejde. Každý koncert je jiný a opravdu všechny nám dávají nové zkušenosti a poznatky. Celkově jich máme za sebou okolo 50. Když řekneme, že těchto 50 koncertů jsme zvládli za 1,5 roku, tak se nám to zdá až neuvěřitelné. České kluby jsou problematická otázka. Dnes se všude potkáváte s názorem, že klubové scény upadají a návštěvnost klubů je malá. Možná že počet lidí, co vyhledává koncerty je menší, ale zcela tento názor nesdílíme. Pokud založíte kapelu, tak to kolik na vás chodí lidí je především o tom, jak dokážeš své úsilí podat. Nepotřebujeme na koncertu 400 lidí, protože se nám hrálo skvěle třeba i před slabou třicítkou. Už nás unavuje věčné stěžování si a ukazování prstem na to, co je příčinou. My se přizpůsobíme. Koho zaujmeme, tak přijde na koncert, koupí si triko a nebo nám za staženou mp3 pošle (klidně i zpětně) jakýkoliv příspěvek. Mraky koncertů, poznávání nových lidí a šíření toho, co děláme, tak bychom v jedné větě shrnuli to, co je pro nás aktuálně prioritní snahou.

 

Zkuste nás nalákat na nějakou akcičku, kde bychom vás neměli minout a bude to stát za to.


Zajímavý koncert máme 11.4., kdy předskakujeme 100°C v Opavě. Na domácí půdě se ukážeme třeba 24.4. na Flédě. No a v létě třeba Sázava fest.

 

Zůstaneme-li u české scény, dokážete si z ní vybrat anebo někoho označit přímo jako pozitivní vliv na vás samotné? Vzhledem k vaší tvorbě to určitě nebude zastánce jednoho daného stylu...

 

Z české scény si dokážeme vybrat. Nevíme, zda je to přímo vliv na Ghost of You, ale tyto interprety máme rádi. Patří mezi ně například Superego Kid, Květy, Tata Bojs a v neposlední řadě Nylon Jail. S poslední zmiňovanou kapelou jsme v únoru odehráli koncert v rámci Radio Wave live session a nebojíme se říct, že tato kapela má velkou budoucnost. Možná i proto, že nic podobného na české scéně neobjevíte.

 

Kdo má v GHOST OF YOU na starosti texty, co se v nich řeší a jak jste na tom s angličtinou?

 

Kolik máme písniček? Tolik totiž máme zhruba textů, takže asi nemá smysl rozebírat o čem jsou - texty jsou různé, často niterné povahy, občas psány úplně automaticky, jak to zrovna cítíme. Tvoří až trochu snové obrazy, ale vždy jsou postaveny na nějakých reálných vjemech.

 

Existují přesto témata, do kterých by se šlo v budoucnu pustit, nebo tohle necháváte na síle okamžiku a momentální intuici?

 

Jinak než intuitivně to u nás nejde. Snažíme se vždy zachovat jiskrný nápad. Snad se v našich textech odráží jakási impresionistická tendence - těžíme z dojmů, krásných a prchlivých.

 

Máte už ve své skromné době fungování kontakty do zahraničí? Ať už za hraním nebo nějakým slušně zaběhlým vydavatelem? Hodláte vůbec v budoucnu řešit otázku labelu?

 

Otázku labelu aktivně řešíme a třeba se nám další nosič podaří pod někým vydat. Něco málo kontaktů ze zahraničí máme z minulosti skrze pořádání koncertů, ale i nadále pracujeme na získávání dalších a dalších. Je to jeden z našich snů ukázat se na koncertní tour i mimo naše hranice. Je to spousta práce a dřiny, která nás ještě z velké části čeká.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky